Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363992/bmid_sophiina-volba-qSG-363992.jpg 4 3187 500

Sophiina volba zůstává i téměř čtyřicet let po svém prvním vydání nejen románem s trvalou literární hodnotou, ale i textem, který jde až na dřeň banálního zla, jež se v mezních situacích tak rychle mění ve zlo radikální. Stingo, mladý jižanský spisovatel, se přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy však začne být téměř proti své vůli vtahován do citového dramatu, které se odehrává mezi jeho sousedy, Nathanem a Sophií. Neurotický, přecitlivělý Žid Nathan se zjevně propadá stále hlouběji do zničující duševní choroby a krásná Polka Sophie, která prošla Osvětimí, je navždy poznamenaná prožitým utrpením. Zatímco Stingo sleduje, jak během jediného manhattanského léta a podzimu osudy Sophie a Nathana směřují ke svému nevyhnutelnému tragickému závěru, poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub , Euromedia

Sophie's Choice , 1979

pajunček
26.03.2011 5 z 5

Není to jednoduché čtení, má "dlouhý rozjezd", ale stojí za to. Jedna z mála knih, která zanechala hluboký dojem, po dočtení jsem ji nemohla dostat z hlavy. Z té volby, kterou musela Sophie udělat, mě mrazí doteď!

MartyMcFly
25.03.2011 4 z 5

Části v US of A byly docela průměrné, zato úplně první část knihy (autorův zážitek z nakladatelství) se vlekl a byl k uzoufání (já se vlastně uzoufal) nudný. Pak děj nabral na síle zážitky z tábora a psychologickým dopadem na zůčastněné (někteří, ehm ehm Nathane, nemuseli ty hrůzy ani zažít, někdo byl magor už od začátku).

Klasika, známá a čtená, ale má své chyby. Ale i sílu, tu tedy rozhodně. Chyby ? To už je sporné.

Trina1
12.03.2011 4 z 5

Velmi zdlouhavá kniha, alespoň zezačátku, ovšem příběh ve mně zanechal velmi hluboký dojem.

Domenica
03.03.2011 4 z 5

Líbila se mi pasáž ze Sophiina života před tím, než potkala Nathana. Děj odehrávající se v Americe mě doslova nudil.

Pájuš
20.02.2011 5 z 5

Kniha pro opravdové vytrvalce, až tak v polovině začíná být kniha zajímavá. Sophiino doznání je pravdu šokující.

Klaris
16.02.2011

Od knihy jsem čekala daleko víc. Autorův styl psaní mě vůbec neoslovil.

Izzy
30.11.-0001 5 z 5

(SPOILER) Výborná kniha. Rozhodně doporučuji přečíst. Je tlustá, ale stránky ubíhají jedna za druhou. Dějové roviny se navzájem proplétají a autor si stále nechává nějaká ukrytá tajemství pro další stránky a tak udržuje čtenáře v napětí a v očekávání. Občas se vám může zdát, že některé pasáže jsou méně zajímavé, ale jako celek to pak stojí za to. Zvláštní je kombinace erotické stránky knihy a válečné stránky s hrůznými vzpomínkami na válku, které se zdají být opravdu věrohodné. Skvěle je zpracována psychika hlavních postav, především Sophie a Nathana, Styron nám ji umí perfektně popsat a ukázat, takže máme pocit, že ty dva známe a dokážeme je alespon v rámci možností pochypit v jejich činech až do toho posledního...sebevraždy. Ale i sledování Stinga a jeho myšlenek je zajímavé. On nám příběh postupně vypravuje, stále více odhaluje tajemství Sophie i na Nathana a v neposledním případě zasahuje do děje a vytváří si s oběma určitý vztah. Prostě úžasné:)

Anilka13
30.11.-0001 5 z 5

zatím první kniha, která mě dojala až k slzám..

megi
30.11.-0001 4 z 5

Ze začátku me kniha opravdu nebavila, ale jak tam začlo být víc ze Sophiina života, žačlo mě to zajímat. Mám trochu problém s tím jak je kniha psaná, autor se vyjadřuje v trošku šroubovaných souvětích a musela jsem se dost soustředit abych někdy chápala smysl věty. ALe jinak velmi zajimavá četba...:-)

Livien
30.11.-0001 5 z 5

Narazila jsem na obrovské množství lidí, kteří Sophiinu volbu zavrhli z důvodu, že byla zdlouhavá a nudná, a upřímně? Neprokouše-li se čtenář začátkem ani jiný názor mít nemůže.
Začátek je poněkud zdlouhavý a nicneříkající. Ovšem za dočkání se chvíle, kdy se mladý Stingo poprvé setká s Nathanem a Sophii, to přelouskání stojí, a pak už strhující děj střídá strhující děj.
Pro mě osobně jde o dokonalou a nádhernou knihu, která ve mě zanechala hlubokou rýhu a mnoho pohnutek k zamyšlení. Myslím, že právě Sophiina volba ve mě radikálně změnila názor na bezduché knihy typu Twiligh ságy a podobně.
Styron má mou poklonu a veliký obdiv...

Okřídlená li
30.11.-0001 4 z 5

Ze začátku mě to nebavilo. Některé ironické poznámky byly fajn, ale než se to dostalo k samotné Sophie a jejím tajemstvím, docela to trvalo. Celkově to bylo opravdu pěkné počtení, místy sice trochu perverzní (ne, opravdu jsem si neužívala několikastránkovou a poněkud intimnější pasáž ohledně Stinga), ale děj byl strhující a dynamický.
Rozhodně to není knížka, ke které bych se chtěla znovu vrátit. Jednou to stačilo :)

bovinka
30.11.-0001 5 z 5

Velice zajímavé. Jen jsem to četla ve slovenštině, tak to bylo trochu těžší

Li@
30.11.-0001 3 z 5

Téma je skutečně zajímavé, ale nepřišlo mi zajímavé jeho podání. Asi jsem od knihy čekala víc.

nier
30.11.-0001 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst a hned několikrát knihu odložila, ale naštěstí jsem se k ní opět vrátila..krásný, silný příběh o minulosti, od které se nedá utéct...

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

.........pravdu díte! je to skvost - a Meryl Streep ve filmu , v úloze Polky Sofie Zawistowské, Oscar jasný, jeden z nejjasnějších, jaký byl kdy udělen .........

Mary
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Má opravdu silný příběh, rozhodně stojí za to prokousat se poněkud nudnějším začátkem.

Popelllka
30.11.-0001 5 z 5

Tohle je moje absolutně nejmilejší knížka... Čtu několik knížek týdně, ale tuhle zatím žádná nepřekonala, ani knížky Johna Irvinga. Líbilo se mi rovněž filmové zpracování s úchvatnou Meryl Streep. Ten příběh je tak silný, že vás pohltí a nepustí, dokud nedočtete... Zajímavé je sledování několika dějových rovin a celé je to okořeněné nádhernou poezií Emily Dickens... Kdo nečetl, doporučuji, než se nadějete, budete na konci románu přestože má opravdu hodně stran.

Teenka
30.11.-0001

Je vcelku smutné, když to začne užasným nápadem na námět knížky, ale bohužel to skončí takto.

stopni
30.11.-0001 5 z 5

Sophiina volba je "knížka pro trpělivé", ale jádro příběhu určitě stojí za to. Film mě velice překvapil v nejlepším slova smyslu, protože romám je už sám o sobě dost obsáhlý a složitý. Vřele doporučuju včetně filmu.:-)

Alysa.alysa
30.11.-0001 5 z 5

Sophiina volba se mi moc líbila, zaujalo mě jak spisovatel odkrýval jednotlivá Sophiina tajemství. Viděla jsem i film a byl taky skvělý.