Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 975 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

Bedka
07.11.2021 4 z 5

Och, ako som tomu chlapcovi drzala palce. Miestami mi bolo poradne uzko. Vyborne napisane, je nad cim premyslat...

Jurfinka
07.11.2021 5 z 5

Kniha plná depresi.. Chtělo mi až brečet...

martini.ce
06.11.2021 5 z 5

Štěpán je obyčejný 11letý kluk, má želvu, rodinu, kamarády a touží po novém telefonu. Ale život se s ním nemazlí a hází mu pod nohy jeden klacek za druhým. A postupně se ukazuje, že není obyčejný kluk a musí / umí / chce se porvat s úplně jinými situacemi než jeho vrstevníci. Moc jsem mu fandila a četla místy se zatajeným dechem. Jako máma stejně starého syna jsem to prožívala o to intenzivněji. A z knihy odcházím s otázkou k přemýšlení: jak v sobě najde takový kluk TOLIK síly?

bararich8
05.11.2021 4 z 5

Nevěděla jsem, co čekat a nakonec knížka mile překvapila. Vlastně to není žádný strhující příběh, ale tak nějak jsem pořád cítila, že potřebuju číst dál a dozvědět se, jak se Štěpánovi vede. Takže nakonec se z toho vyklubalo poutavé čtení o nečekaně silném mladém klukovi, kterého si prostě oblíbíte.

ivetka859
04.11.2021 2 z 5

(SPOILER) Možná jsem měla jenom velká očekávání, možná jsem málo empatická, možná jenom nemám ráda deprese, nevím...

Do první třetiny autorka stihla zakomponovat smrt dítěte, rozvod, deprese a alkoholismus, smrt domácího mazlíčka, holocaust, samoživitelku a chudobu a pár dalších drobností. Prostě na co sáhne, to je špatně. Trochu mi to připomínalo Řadu nešťastných příhod.
Předvídatelnost knížky byla na lvl milion, až do vztahu Štěpána s ošetřovatelkou nebo k tomu, že otec svolil se samostatným bydlením.
Lidi vyzdvihují, že se jich knížka úzce dotýkala. Ono se není čemu divit, přeci jenom máme 50% rozvodovost, 0,5mil lidí s rakovinou ročně, první lásku zažil někdy skoro každý z nás, věrnostními programy jsme u nás posedlí a předvánoční obchody zažíváme šestinu roku.

Kdyby aspoň knížka přinesla něco nového: podnět k zamyšlení, nový náhled na cokoli z obsahu, hezkou vzpomínku... Ne, je to jenom portfolio životních ztroskotání bez jakéhokoli resumé.

Postavy jsou buď bezpodmínečně pašáci nebo bezpodmínečně blbci.

Plusové body jsou za obálku a vystihnutí toho, jak Štěpán nad věcmi přemýšlel během svého dospívání.

hanzmb
31.10.2021 5 z 5

Tak tohle je přímo koncentrát deprese. Tohle by neměl číst nikdo, kdo momentálně prožívá nějaké problémy. A když v závěru začíná trochu svítat na lepší časy, tak to autorka zase zařízne. Ne vše je ale v životě růžové a i o tom je třeba psát. Touhle knihou jsem si autorku zařadil mezi top české spisovatelky posledního desetiletí. Bylo by bezvadné, kdyby Štěpánovy osudy dostaly pokračování.

Clara_C
30.10.2021 4 z 5

Těžké téma, určitě donutí každého přehodnotit své malicherné problémy ve srovnání s předčasně dospělým Štěpánem. Nicméně vzhledem k tomu, že mám doma syna v podobném věku, vztahy s děvčaty rozhodně nemá na pořadu dne ( a rozhodně není sám ), takže tomu se spíš pousmívám. Ve vyprávění mně rozptylovaly nákupy v Ikea, názvy výrobků a prostřední část, jakoby vypadla z pořadu, co se dnes děje v Bille.
Je tam i dost nedotažených otázek a odpovědí na ně, ale přesto je to knížka, která vás nutí přemýšlet.

" Posadil jsem se a četl dál, obracel stránku za stránkou a docházelo mi, jak jsou lidi zlí a člověk s tím nic nenadělá. Zrovna jako když se Avi vysmívali, že je tmavá. A Maruška, že koktá.
Co má člověk dělat? Bůh mu dal ramena, dává mu i břemena, přečetl jsem si několikrát a začínal tomu čím dál víc rozumět.
Jako by se mi i trochu ulevilo. "

L.Helena
23.10.2021 5 z 5

Knížka se prostě nedala odložit. Cokoliv dalšího bych napsala, jen bych opakovala pětihvězdičkové komentáře přede mnou.

Ei.leen
19.10.2021 5 z 5

Hodně silný příběh. Moc jsem toho o knize dopředu nevěděla. Myslela jsem, že je "jen" o rozvodu, ale je tam toho tolik, co hlavní hrdina musí zažít. Ve 14 letech zkusí tolik, co spousta lidí nežije za celý život. Je to smutné čtení, ale možná i díky tomu jsem těch pár krásných chvil, které Štěpán zažije, prožívala mnohem víc. Knížky z pohledu dítěte jsou poslední dobou mé oblíbené. Začala jsem se Soukupovou, která je moje oblíbenkyně. Tahle knížka je jiná, ale taky skvělá. Bavila mě moc.

JezinkaJ
17.10.2021 5 z 5

Ach jo, Bože můj.
Těžký, těžký, těžký čtení. Už jednou jsem to formulovala, a použiji větu znovu, život těžší než dešťové mraky na nebi.
Čtení mě donutilo přemýšlet i o mých ztrátách, vinách, vítězstvích a smutcich. Půlku knížky jsem obrečela. To se mi už dávno nestalo.
Šup do bezpečí zpátky k démonům a Petrovi Hetešovi.

Janiny
15.10.2021 5 z 5

Být soběstačný. Touha nejen jedenáctiletého Štěpána, jehož příběh byl vykreslen ve stejnojmenné knize. Máte rodinu, máte všechno a najednou nic z toho není. Táta žije s úplně novou rodinou a jeho partnerka se na "závazky z minulosti", zrovna dvakrát vesele netváří. Dokonale popsaný vývoj kluka, kterého nepotkávají zrovna nejšťastnější události, ale on umí a chce dospět. Příběh o ztrátách, křivdách a zamotaných rodinných vztazích. A o nekonečné samotě. Vyprávění z pohledu Štěpána, se mi zdálo o něco čtivější, než ostatní, ale vím, že všechno mělo svůj význam. Smutné, ale přesto krásné čtení. Donutilo mě o některých věcech přemýšlet úplně jinak.
Štěpáne, budu o Tobě ještě dlouho přemýšlet. Dlouho se mi žádný literární hrdina nedostal pod kůži takhle moc.

Mišák240
11.10.2021 5 z 5

Příběh byl velice dojemný a čtivý od začátku do konce. Moc milé, ale smutné vyprávění 11. letého Štěpána a jeho maminky, kteří prožívají těžké chvíle, ale i to, jak se umí poprat s tím, co jim osud přináší. Další postavu, kterou musím zmínit je úžasný a vtipný děda. Kniha rozhodně stojí za přečtení a autorce tleskám.

Jenny46
02.10.2021 4 z 5

Moje první setkání s autorkou a hlavně i na živo - včera Listování, je to zase jiný zážitek. Krásné hodinové divadelní vystoupení v podobě scénického čtení, atmosféra literatury z jiného pohledu...
Téma, které je hodně aktuální rodinné vztahy, rozvody a hlavně jak se vyrovnávají děti s touhle situaci...
Psychologický román smutný oblíbila jsem si Štěpána a dědečka, život není peříčko...

martineden
01.10.2021 3 z 5

Čtivá kniha, téma mě také zaujalo, co tedy bylo špatně? Možná styl, jakým je kniha psána. Jakoby autorka úplně nevěděla, zda to bude novodobý Oliver Twist, V zámku a v podzámčí, nebo Kdo chytá v žitě. Obžaloba hipsterů, nebo pohled na těžký život prodavaček? I když Oksana a děda byli asi jedny z mála sympatických postav. A moc jsem nepochopila tu příčinu, proč spolu Štěpova máma a děda nemluvili. Přišlo mi to tedy hodně malicherné. Asi budu dále vyhlížet knihy Petry Soukupové, Anny Bolavé, Viktorie Hanišové a Petry Hůlové.

hzd
28.09.2021 5 z 5

To byla tak krásná knížka. Kdybych mohla tak dám deset hvězdiček. Nemohla jsem přestat číst. Štěpána mi bylo líto. Mám stejně starého syna a nedovedu si vůbec představit, jak to všechno takový kluk může zvládnout. Moje první knížka od této autorky a určitě ne poslední.

Allla9
25.09.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, která jsem na toto téma četla. Moc dojemně napsané.

Saela
12.09.2021 5 z 5

Když jsem knihu četla, tak jsem byla přesvědčená, že ji vysoké hodnocení nedám. Celé dvě části knihy - pohled Štěpána a pak pohled jeho maminky - byly pro mě opravdu dost frustrující a hlavně strašně depresivní. Po dobu, co jsem knihu četla, byla jsem z toho strasně smutná celý den. Kolikrát jsem si vzpomněla na svoje dětství, kdy naše mamka na nás byla sama a my po něčem zatoužili. Třeba ten první telefon a nemožnost si na něj vydělat sám, protože věk je rozhodující.. Dokud jsem četla tyhle části, nevěděla jsem ani co o knize napsat v nějakém povzbudivém smyslu. Prostě se to táhlo se mnou a náladu jsem měla pod psa. Také pasáže o psaní jako pokladní v Bille mi byly dost věrné, sama jsem pracovala jako brigádnice na pokladně v Kauflandu a když se člověk nad prací nepovznese, nechodí tam skutečně rád. Pak přišla poslední část knihy, která už byla povzbudivější a četla se mi mnohem líp. A ve finále jsem držela palce Štěpánovi, ať mu dá táta "svobodu", když se o něj stejnak nezajímá. Knihu nakonec hodnotím plným počtem, protože jsem si s hrdiny prošla sama všemi jejich pocity - ať už zoufalství, zklamání, smrt, doufání, radost atd.. A o to autorce asi šlo

Dashow
02.09.2021 5 z 5

Má první kniha od autorky, ale určitě ne poslední! Knížku jsem zhltla během dvou dní, moc hezky napsáno, styl autorky mi sedl, ani chviličku jsem se u čtení nenudila. Sugestivní, citlivé, dramatické. Tleskám a děkuji

Potvurka735
31.08.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, krásný příběh. Opravdu tleskám na výborně napsanou realitou.

osman111
26.08.2021 5 z 5

Tohle bylo skvělé! Neskutečně dobře napsaná knížka. Snad poprvé jsem se setkala s opravdu uvěřitelnou, reálnou mluvou školáků. Autorka uměla velmi sugestivně vystavět příběh jak očima malého chlapce, tak z pohledu zlomené matky. Všechno bylo tak ryzí, opravdové. Dokonalá, přečtěte si ji.