Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418760/bmid_snidane-u-tiffanyho-FNc-418760.jpg 4 1426 229

Speciální vydání ikonického díla americké literatury u příležitosti autorova výročí. Poválečný New York je pro Holly Golightlyovou rájem i klecí zároveň. Půvabná mladá dáma žije nespoutaně a ani se od nikoho spoutat nenechá. Každý večer hýří ve společnosti a pořádá dlouhé večírky i ve svém bytě. Nic ovšem netrvá věčně a jednoho dne Holly zkrátka zmizí. Ve vzpomínkách vypravěče – jejího souseda a důvěrníka z požárního schodiště – vyvstává obraz roztomilé, až naivní kokety, ale i mladé ženy, která více než po čemkoli jiném touží po šťastném a normálním životě.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Kniha Zlín

Breakfast at Tiffany's , 1958

ellypusik
30.09.2019 5 z 5

Kniha úžasná! Pro mne mnohonásobněji lepší než film. Plno krásných metafor a mouder něžně zakomponovaných do děje! Doporučuji!

Libušš
01.07.2019 5 z 5

Jedininá chyba na knize je ta, že je příběh tak krátký. I když možná to je to pravé kouzlo téhle knihy.
Musím zmínit i film, díky ktéremu se tato kniha dostala do záře a podvědomí lidí. Film se mi nelíbí, příjde mi to jako slátanina čehosi, co se snaží být tím, co je v knize.

Alethea_k
30.06.2019 4 z 5

Musím se přiznat, že zpočátku mi kniha nesedla, byla jsem poněkud v rozpacích. Běžně popisy nemám ráda, myslela jsem si, že kniha nebude mým šálkem kávy. Naštěstí jsem změnila názor, jelikož dialogy byly nezapomenutelné, ani slůvko navíc, zbytečně. Jsem velice ráda, že jsem vydržela.
Naprosto mě fascinovala hlavní hrdinka, kterou bych nejspíše označovala "na přes držku". Normálně by mi vadila, ovšem zde byla dle mého úžasná, velmi se mi líbila její mladická nerozvážnost, nestálost, dravost, divokost, zkrátka vše co k mladé Holly patří.
Poněkud mne překvapilo, že hrdinka po slávě ve výsledku netouží, i když si to všichni kolem myslí. New York musel tehdy být opravdu kouzelný, vůbec není popisován, jako by probíhala 2. sv. válka.
Pokud má někdo z vás štěstí a může si příběh přečíst jakožto maturitní četbu, neváhejte. Krátké, svižné, krásné... Já "bohužel" toto štěstí neměla. Rozhodně by se tento příběh neměl opomenout.

MOu598
27.06.2019 4 z 5

Čtivé, krátké, ale rozměrné. Nejdřív jsem si říkala, že knížka s námětem lehkých žen není pro mne. Za dva dny jsem zjistila, že knížka pro mne i pro vás je, je o lásce.
Citát:
"Mám velký strach... Protože by to takhle mohlo jít věčně. Nevědět, co je moje, dokud to nezahodím."

bob0985
23.06.2019 3 z 5

Mohu přiznat, že tuto knihu jsem četl zejména proto, abych si rozšířil svůj rozhled o další světovou klasiku. Hodnotil bych ji jako jednu představitelku beatnické literatury. Dnešníma očima bych řekl, že již překonanou, nicméně stále "klasiku".

Kutcho
14.06.2019 4 z 5

Veľkou výhodou tejto knižky je jej dĺžka. No napriek tomu kniha stihne aj trochu nudiť, neprináša zasa toho až toľko nového (možno v čase vydania bola viac inovatívna) a postavy nie sú až tak výrazné a zapamätateľné. Aspoň koniec zachraňuje dojem z tejto knižky.

Spymaster
20.05.2019 4 z 5

Zaujímavá kniha, na niektorých miestach to však bolo trochu nudné, čo je dosť zlé na tak krátku knihu, ale za originálne zobrazenie "snílkovskej" Holly nemôžem ísť pod ****.

niki-chan
01.05.2019 3 z 5

Pro mě trochu zklamání, od příběhu jsem čekala víc, Holly tak úplně nezazářila coby hlavní star, ale celkově to nebyl špatný příběh. New York té doby měl své kouzlo.

kristleko
28.04.2019 5 z 5

Jaký to příběh se skrývá za jménem na dopisní schránce „Slečna Holiday Golightlyová, cestovatelka“! Capote v podstatě přenesl do New Yorku padesátých let minulého století motiv známý už třeba z Paní Bovaryové – honba za pozlátkem z časopisů, omámení cestopisy, touha po nespoutaném velkoměstském životě i s těmi snídaněmi u Tiffanyho. Holly je takový ten typ holky, do které se každý zamiluje, ale za vší tou roztomilostí a odzbrojující přímočarostí se skrývá i hodně naivity a povrchnosti, kdy to podstatné uniká – jak si ostatně po dojemné závěrečné scéně s kocourem uvědomí i sama Holly: „Nevědět co je moje, dokud to nezahodím.“ Jak výstižně napsal Igor Hájek v doslovu: „Vrstvami dokonale uplatněného velkoměstského líčidla postupně prohlédá podoba mile přirozené holky odkudsi z texaského Zapadákova, dojemně opuštěného lidského vrabce, který k nikomu a ničemu nepřipoután třepetavě přelétá z místa na místo a nepozoruje ani, že ho podvědomá touha po nikdy nepoznaném bezpečí a jistotě může zavést do blaženého útulku klece.“ Není vlastně jasné, jak příběh té zvláštní slečny skončil, ale v kleci to určitě nebylo. A není to nakonec lepší než zůstat po celý život kdesi na texaském venkově, od čtrnácti let jako sirotek provdána za zvěrolékaře s pěti dětmi...? (9/10)

Aleh
14.04.2019 3 z 5

Příběh, který by si zasloužil možná o něco lepší zpracování než jaké nám autor nabídl. Nosné téma. Na konci příběhu mohl autor vyvolat hlavně u čtenářek slzavé údolí, ale nic takového se nedostavilo. Holly mě prostě do příběhu tak nevtáhla. Je to o životě, touze, o velkém, ale nesplněném snu. je to zároveň krásné, pravdivé, bolestné, citlivé, smutné... Ale něco mi tam přece jenom chybělo. Filmové zpracování s neodolatelnou Audrey Hepburn se mi líbílo víc. Není divu, pak je opravdu těžké srovnávat.

Monika_cz
20.03.2019 5 z 5

Příjemné a rychlé čtení, citlivé a pravdivé. Lidé se skutečně řídí tím, co jim ukazují jiní, hlavně televize.

Mikky01
15.03.2019 3 z 5

Čekal jsem od knihy trochu víc, ale to bude asi tím, že jsem nejdříve viděl film (A to asi milionkrát) a potom jsem se pustil do knihy. Hlavní hrdinka Holly a její roztomile směšné chovaní dodalo knize šmrnc, bylo to dojemné, ale film ve mě vyvolal větší emoce, než kniha.

Manifest blech
02.03.2019 2 z 5

Ještě to vstřebávám. Určitě k přečtení. Máte šanci po tomto titulu se zamyslet, jestli se vážně člověk se někdy změní nebo zůstane u svých (zlo)zvyků.

bookemma
07.02.2019 5 z 5

Oh...svého času na cestách... Dojemné, smutné, bolestivé...

Romžiry
01.02.2019 3 z 5

Nevím, asi to není můj šálek kávy

lindaofarim
30.01.2019 3 z 5

Čekala jsem něco víc. Ale příběh se mi líbil.

Ana72154
29.01.2019 2 z 5

Tak nevím, co si mám o této knize myslet. Rozhodně můžu říct, že na to, jak jsem se na knihu těšila, tak mě velmi zklamala.

any37
25.01.2019 3 z 5

Všichni mi říkali, že je to nádherný film, tak jsem si řekla proč si nepřečíst knihu? Rozjelo se to až v druhé polovině, byla to super jednodenní oddychové čtení, ale čekala jsem víc.

Termina
25.01.2019 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, na konci mi bylo i trochu smutno přiznávám :)
Tím že má kniha pouze 96 stran je to milý společník po cestě domů z práce :)

Damato
21.01.2019 2 z 5

Jsem hodně divná, když dám knize, o které se mluví všude v literárních kruzích jako o IN knize jen 2* ? Možná ano , ale ta Holly byla tak neskutečně hloupá.....tak strašně mě štvala, že to prostě jinak nejde, ani mě ruka na třetí hvězdičku nechce pustit.