Smrtná zima

Smrtná zima https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267025/bmid_smrtna-zima-267025.jpg 4 386 108

Smrtná zima série

První díl nové young adult série. Patnáctiletá Emmeline žije v osadě uprostřed hlubokých hvozdů, v puritánském společenství zcela odříznutém od okolního světa. Nehostinný kraj sužují kruté zimy a za hradbami číhá děsivý nepřítel. Jedinou nadějí na přežití je zůstat uvnitř. A dodržovat přísná pravidla rady. Emmeline ví, že vydat se mimo pevnost je zakázáno, avšak stromy v lese jí cosi šeptají a táhnou ji ven na zapovězenou cestu. Už kdysi na ni vstoupila její babička, která za to tvrdě zaplatila. Přijme-li dívka od jednoho z členů rady nabídku k sňatku, mohla by jméno své rodiny očistit. Jenže její srdce touží po někom jiném. A sny stále volají…... celý text

Prim.
25.01.2016 5 z 5

Super, sice to nepatří mezi úplně nejlepší knihy, jaké jsem kdy četla, ale bylo to zajímavé. Přečetla jsem to hodně rychle a už se nemůžu dočkat dalšího dílu. :D

jakafe
23.01.2016 2 z 5

Já vím, je to literatura pro mladší čtenáře. Přesto se nápadu mohla autorka chopit mnohem lépe. Přitom světlé okamžiky v knize rozhodně byly, příběh se mi četl z velké části dobře, dojmy hrdinky z jejích výletů do zapovězeného lesa se mi líbily moc a nemohu vynechat ani krásnou a "sametovou" obálku knihy. Tohle však nemůže vytrhnout román z velmi slabého průměru. Charaktery postav jsou popsány povrchně, příběh je vařen z vody, milostná zápletka je úlitba tomu, co se od žánru čeká, ale z mého pohledu je nevěrohodná. Navíc skutečně nevěřím tomu, že závěrečné prozření zmanipulovaných lidí by proběhlo během minuty, jako se to odehraje ve Smrtné zimě. Pokračování série si rozhodně nepůjčím.
Mmch, jak tu někteří zmiňují, že Smrtná zima vykrádá prostředí filmu Vesnice, tak bych ráda doplnila, že obecně oblíbené Hunger Games zase vykrádají námět filmu Battle Royale. To by ale nemělo být klíčové k hodnocení knihy, protože i inspiraci lze rozvinout výborně, ne jak se to žel stalo v případě této knihy.

Laputika_3
16.01.2016 4 z 5

Příběh se odehrával v nádherném prostředí a celé to slibovalo něco opravdu strhujícího a skvělého. Během příběhu se naskytly situace, kdy stačilo lusknout prsty a celý děj by byl převrácený, plný chaosu a naprosto úžasný, prostě takový, jaký se podle anotace, obálky a atmosféry v knize má být.
A autorka se téhle šance ani jednou nechopila, i když ji měla tak blízko.
Přesto se to četlo dobře. První půlka knihy byla opravdu o ničem, ale jak říkám, po celou tu dobu tam panovala tak skvělá atmosféra, že mi to nevadilo. U té druhé části to bylo podobné, ale začínalo se nám tam rýsovat něco velkého, co se nakonec má stát i v dalším díle, a já se prostě nemohu dočkat :)

mynonka
15.01.2016 3 z 5

Kniha není úplně špatná. Má docela dobrou atmosféru, ale příběh značně pokulhává. Čekala jsem od něj něco hlubšího, zamotanějšího a zajímavějšího, ale to se bohužel nesplnilo.
Hlavní postavy Kanea, Toma a Emmeline jsou ještě děti, což je oproti přemoudřelým puberťákům v podobných knihách velmi osvěžující, a postavy tak působí reálně a tak nějak sympaticky. Prostředí má velký potenciál, který nebyl bohužel dostatečně využit.
Nemyslela jsem si, že budu chtít číst další díl, avšak autorka by z toho, co nastínila na konci, mohla udělat velkou bombu. Ale bojím se, že vzhledem k nevyužitému potenciálu první knihy se tato tendence bude opakovat.

warca
15.01.2016 3 z 5

pěkná ale trochu zmatená kniha

eŠ
14.01.2016 odpad!

Knížkou jsem se prokousávala asi týden.. námět mi přišel zajímavý. V knihkupectví jsem se rozhodovala, zda si pořídit Smrtnou zimu nebo První stříbrnou knihu snů, nakonec jsem zvolila Smrtnou zimu.. Příběh mě zklamal, hlavní hrdinka byla příliš zaslepená a hloupá. Než konečně pochopila co se kolem ní děje, a přetvářku lidí okolo ní - příběh byl téměř u konce. Čtením jsem byla bohužel naprosto znechucená... což se mi - přiznám se - ještě snad nestalo.

Allie16
12.01.2016 5 z 5

Jsem nadšená! :-) Přečetla jsem tak rychle, jak ještě zatím nic. Začátek se mi velmi zalíbil a hned vtáhl do děje. Mezi stromy jsem se cítila bezpečně a byla jsem stejně zvědavá, jako Em. Konec jsem si sice představovala úplně jinak, ale ani tak nezklamal. Nemůžu se dočkat na další díl!! :-)
A s hunger games podobnost nevidím. Dílo si jde svou vlastní cestou a ta cesta je naprosto báječná! :-)

zuzana9791
06.01.2016 5 z 5

Až na pomalý rozjezd se mi kniha velmi líbila a po první třetině jsem se nemola odtrhnout od čtení. Poutavý příběh, který neustále skrývá nějaké tajemství, které ne a ne odhalit. Čtivé, napínavé, prostě pecka. Poslední tři kapitoly jsem snad už ani nedýchala :-D Můžu jen doporučit. Už se moc těším, až vyjde další díl. :-)

Ni_kita
04.01.2016 3 z 5

Pokaždé mi dělalo hrozný problém se začíst a aspoň trochu vnímat co vlastně čtu, a na začátku mi nesedla ani jedna postava (až na Toma :D), a kvůli tomu jen čtyři hvězdičky. Příběh se mi ale líbil a později jsem si postavy oblíbila (některé možná až moc:)), více se mi ale líbila druhá polovina knihy, protože tam jsem se nestíhala divit a občas jsem nebyla schopná se zorientovat co se vlastně děje. :D
S Hunger Games jsem neviděla žádnou spojitost až na to že je to dystopie...

A upřímně koupila jsem ji protože se mi líbala obálka :)

Katie46
03.01.2016 3 z 5

Kniha se četla dobře i když chtělo trochu času se do knihy začíst. Příběh byl napínavý a to hlavně v druhé polovině knihy. I když se mi nakonec kniha líbila, některé věci bych klidně více rozepsala a tu francouzštinu možná i vynechala.

anickalysano
29.12.2015 2 z 5

Já nevim, je to takový nemastný neslaný, nedodělaný. Puritánská komunita, ale kluci si tam choděj nahý do půl těla, jenom aby hrdinka mohla prožívat lechtání u žaludku, všichni si tam couraj jak a kam chtěj, hlavní hrdinka si uvědomuje, že žije v totalitě, ačkoliv se v ní narodila a nemá srovnávat s čím. Jazykově nic moc, příběh nijak zvlášť origo, zápletka chatrná, postavy jednají dost neuvěřitelně (co to bylo s tou brokovnicí na konci? eh?). Po báječném Kostičasu jsem od Hostu tedy čekala něco víc a tuhle knížku si v knihovně asi neponechám.

Márinka
28.12.2015 4 z 5

Nečetla jsem HG a tudíž jsem nebyla zklamaná. Není to sice žádná "velká literatura" a hodně připomíná Vesnici, ale příběh je čtivý, dostatečně napínavý - nikoli děsivý a tu a tam nutí i k zamyšlení. Těším se na pokračování. Doufám, že trilogie bude stejně zajímavá jako Vesmírná pouť.

dubasova4047
27.12.2015

Je sice pravda že s sérií Hunger games to nemá společného v podstatě nic, ale jsem vášnivý čtenář knížek the Maze runner a měli pravdu že se knížka Smrtná zima bude líbit čtenářům předtím zmíněných knížek ( ja teda můžu jen souhlasit :D ) knížka se mi velice líbila jen bych ubrala té francouštiny ( naštěstí existuje google překladač ;) ).

Andy0892
27.12.2015 3 z 5

Ano, souhlasím - s Hunger Games to nemá nic společného. Člověk, který to řekl nejspíše knihu (ať tu či tu) nečetl. Myšlenka, nápad i zpracování knihy bylo dobré. Uvítala bych trochu méně francouzštiny (stále je pár lidí, kteří tento jazyk neovládá tak plynně :-), trochu více akce a tajemna. Kdo čte knihy tohoto typu, snadno přijde na to, kam se příběh bude ubírat. I tak však dávám kladné hodnocení a rozhodně to pro mě tímto dílem neskončilo.

marikakk
22.12.2015 3 z 5

No... Co k tomu dodat....Jak již je tu psáno - upoutávce na zadní straně rozhodně nevěřit (nemá nic společného s HG).. . Dlouho mi trvalo se začíst, snad se mi to povedlo až ke konci, kde se začalo konečně něco dít. Hvězdička dolů za tu otravnou francouzštinu a věčně se opakující řeči o "poskvrněné" noze :D Snad další díl bude lepší..

pavel1997
21.12.2015 1 z 5

Kniha slibuje na zadní straně , že se bude líbit všem fanouškům Hunger games a Labyrint ..není tomu tak :) ..Vzdálenější dvěma oblíbeným sériím však Smrtná zima už být nemůže....Hunger Games sem přečetl jedním dechem a labyrint taktéž, ale smrtná zima je pravý opak těchto dvou skvělých serií ..vždy když se v knize schylovalo k nějaké akci , vzrušení, přišel pád a kniha se dál táhla nudným dějem.. Knihu sem si koupil jen proto že mě zaujal popis a že se bude líbit fanouškům Hunger Games a Labyrint. Ale to byl omyl a lituji , že jsem si ji kupoval

Kingomolka
17.12.2015 5 z 5

:) Krásná kniha, chtěla jsem dát jen 4 hvězdičky, seznamování s knihou bylo takové rozpačité, ale pak mě přesvědčila že si to zaslouží. Milé, hodně čtivé :) Fantasy jak má být :))

danielosbourne
13.12.2015 4 z 5

Celou knihu jsem si myslel, že vím, kam se bude autorka všechny tři díly ubírat, ale na konci této knihy se ukázalo, že se autorka rozhodne v dalších dílech jít trochu jiným směrem. Bohužel nevím, zda to bude ku prospěchu. Každopádně se mi Smrtná zima líbila, a jak jsem vůbec neměl v plánu si ji přečíst, jsem rád, že jsem nakonec tak učinil.

muchomurka
13.12.2015 3 z 5

Ze začátku mi příběh hodně připomínal knížku Les rukou a zubů. Ale tak od třetiny knihy příběh díkybohu začínal nabírat jiný spád a směr děje. Celkově mi to přišlo dost roztahané, zdlouhavé, než se příběh posunul a něco se začalo dít. Styl vyprávění mě štval, nebo spíše to, jak autorka informace sdělovala čtenáři, velmi dlouho vše jen naznačované, co se kdysi stalo, ale pořádně nic nedořečené, milostný trojúhelník, sebetrýznění, nekomunikativnost hlavní hrdinky se svým nejlepším přítelem, tatínkem, Kanem... Ke konci se kniha rozjela, děj nabral spád a nechyběla příběhu čtivost. Bohužel je to zase trilogie (proč?), tak jen doufám, že láska Em a Kane bude stejná přes všechny tři díly (nechci, aby se rozdělili, pohádali, zamilovali do někoho jiného). Škoda, čekala jsem od toho něco víc.

Sapy
05.12.2015 2 z 5

Asi jsem výjimka potvrzující pravidlo, ale mě tohle obrovské klišé založené na vykradení cizího námětu prostě neoslovilo. Příběh pokulhává už od ideje naprosto nereálné a prapodivné teokratické komunity lidí, která žije na hromádce v osadě obehnané zdmi, aby se zde ukryla před blíže nespecifikovaným „zlem“, které číhá venku. Žádná ponorka, žádné pochybnosti o puritánském způsobu života, který káží místní „bratři“ a „sestry".
Za mě propadák. Pokud Vás zajímají detaily - recenzi najdete u mě na blogu.

2015  72%Smrtná zima
2016  74%Temná tání