Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419824/bmid_smrtici-bila-jI2-419824.jpeg 4 2025 2025

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

Agnesita
03.12.2019 4 z 5

Asi nejlepší díl.

Korsika
03.12.2019 5 z 5

Pokud někdo očekává krvavou brutální sérii vražd ve 45 minutách ;) bude zklamán. Tempo knihy a styl řešení přesně odpovídá prostředkům soukromého detektiva s jednou jednohou a prázdnou kapsou. Nepotřebuji hromadu mrtvol a co nejoriginálnější motiv vyhnaný steroidy v prášku. Baví mě i zápletka Robin a Strika, protože takové myšlenkové pochody vídám kolem sebe dnes a denně. Žádná láska na první pohled, tak spálím všechny mosty ... i když už by přece jen mohli ... ;) :D

Madam.art
03.12.2019 5 z 5

Svou první knihu R. Galbraighta jsem si poslechla jako audioknihu a oba hrdiny, jejich životní peripetie, zápletku a celý rozvětvený příběh hodnotím nadmíru pozitivně. Bylo to několik příjemných listopadových večerů v dobré společnosti.

Pjater
02.12.2019 5 z 5

Tak to jsem nečekala, víc k tomu nemám co říct. Kniha perfektní a už ať je tady další část.

TaLu
02.12.2019 5 z 5

Směle přirovnám k prvnímu dílu série, který byl dosud mým nejoblíbenějším. Vyšetřování zlehka se rozbíhající, vztahy pomalu se komplikující. Zkrátka 700 stran výborného čtení, kterým úžasná spisovatelka přiměje čtenáře, aby se stal součástí příběhu. Pokud čekáte brutální scény, budete asi zklamaní. Pro mě bylo svátkem mít čas vzít knihu opět do ruky a posunou se s oblíbenými hrdiny v příběhu o kousek dál. Zajímavé zvraty ukazující na různé podezřelé. Tentokráte jsem ani netipovala, bylo mi celkem jedno, kdo to nakonec bude. Joanne K. Rowlingová totiž natolik zpříjemní cestu, že cíl se pro mě stává koncem příjemného setkání. Takže se těším na další díl. S příležitostným čtením je trochu problém ohledně objemu knihy, špatně se cpe do kabelky :o)

Standa24
01.12.2019 4 z 5

Přečteno v angličtině. První část je zbytečně zdlouhavá, soustředí se hlavně na osobní život hlavních postav a jejich problémy. Po nalezení mrtvoly dostane kniha mnohem větší spád a vyšetřování se pohne kupředu.

zuzak07
30.11.2019 4 z 5

Mohlo to být kratší, nemuselo to být tak rozvleklé, když se první mrtvola objeví až po 300 stránkách, ale i tak jsem si užila každou stránku s Cormoranem a Robin.

nithiel
30.11.2019 3 z 5

Z řady o Strikovi jednoznačně nejslabší detektivní zápletka, aneb když je spisovatel v koncích, detektiv pointu prostě uhodne. I tak čtivé a zábavné, jen mě irituje "vztahová" podzápletka. Naivní podání vztahů a chování postav mě štvalo už v HP, kde se to aspoň dalo omluvit věkem postav. Tady nechat vztah hlavních postav čtyři knihy víceméně na mrtvém bodě a nechat přitom čtenáře nahlédnout do jejich hlav, to je vyloženě na zabití.

sadlo
29.11.2019

Přečteno asi za týden. Přes 600 stránek. Těšila jsem se na další příběh sympatického detektiva Cormorana a opět jsem spokojena.

Vik40
29.11.2019 3 z 5

Pro mne - typická Rowlingová - obšírné líčení detailů na zbytečných X stránkách.
Přečetl jsem celé, nepřeskakoval, ale tendenci k přeskakování jsem tady opravdu měl.
Zápletka OK, děj má logiku i náboj, ale víckrát si knihu nepřečtu. Nebude patřit k těm, ke kterým se rád vracím.
Navíc čtvrtý příběh C.Strika - je asi podle mne nejslabší ze všech. Takže i proto jen 3*.

Nello
27.11.2019 4 z 5

Dobré, trochu ,tlusté, ale dobře se četlo.

zpevSusannah
26.11.2019 5 z 5

Já nevím, čtu tady celkem dost kritiky, ale mně se kniha líbila...
700 stran? Proč ne, když Rowlingová dokonale ovládá zásadní kouzlo jménem Čtivost.
Moc postav? Ale prosím vás, vždyť tak to má Joanne vždycky, jinak to snad ani neumí. Obyčejná záplatka? A není to náhodou občas příjemná změna po všech těch heroických výkonech v detektivkách ze severu?
Sečteno a podtrženo - já se bavila znamenitě, knihu jsem si náležiště vychutnala do posledního písmene a doufám, že se někdy dočkáme dalšího dílu.

Mates84
25.11.2019 4 z 5

Neni to uplne nejlepsi detektivka co jsem cetla,ale je to prijemna oddychovka.A tesim se na dalsi dily.

Karcoolka2210
25.11.2019 4 z 5

Je pravda, že pani Rowling trochu poľavila, ale stále to bolo dobré čítanie. Strike a Robin sú dobrá dvojka a rada čítam ich nové prípady, plus táto bola dosť o ich osobných životoch a problémoch. Ak máte radi túto sériu, oplatí sa prečítať. AJ

111moni
25.11.2019 odpad!

Nedočteno, z mého pohledu autorka utrpěla " slovní průjem". Téměř třičtvrtě knihy vlastně o ničem, nebo spíše ze života Cormorana Strika, motanice rádoby zločinů, ale zase ne tolik,aby je bylo potřeba řešit hned. Příliš mnoho odbíhání k jiným postavám, které něco snad možná. Popisy, které čtěnáře umlátí nudou, jako bouchání na dveře koupelny kvůli čůrání, opakované líčení bolestivého pahýlu Cormorana( měla jsem chuť zařvat, ano, chápu to napoprvé, že je to problém) . Knihu jsme nedočetla, neměla jsme na to chuť.utahané, nekonkrétní, zabíhavé.

Ivka_77
25.11.2019 4 z 5

Na tuto knížku jsem se strašně těšila, původně jsem ji chtěla pod stromeček, ale musela jsem ji mít dřív, prostě se nedalo vydržet :-). Cormorana a Robin mám moc ráda a styl vyprávění paní Rowlingové je naprosto špičkový. Ani mi nepřišlo, že má knížka kolem 700 stran. Nicméně pro mě byl tento díl nejslabší z celé série. Jsem zvědavá, jak dlouho budeme čekat na další díl, pokud nějaký bude.

alabra
23.11.2019 4 z 5

Osobní linka slabší, předvídatelná od začátku, případ zbytečně protahovaný, kdyby byla střední část o třetinu kratší, příběhu by to prospělo. Závěr strhující, tak měla vypadat celá kniha a neměla bych výhrad.

Vesina
18.11.2019 3 z 5

Konečně přečteno !! Uff !! Za mě zbytečně dlouhé .... moc dlouhé .... občas jsem se dokonce ztrácela ve změti postav. Rozhodně nejslabší “příběh” z cele série.

marca_m
18.11.2019 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší díl z celé série. Detektivní linka nebyla vůbec zajímavá, ztrácela jsem se v zápletce i změti postav. V knize mi dominovala osobní linka Cormorana a Robin, což u detektivky nevyhledávám.

david5746
10.11.2019 2 z 5

No, tak a já budu spíše kritizovat. Při čtení Smrtící bílé se mi naplno oživily vzpomínky a důvody, proč jsem kdysi dávno nedočetl HP sérii. Autorka ke své detektivní sérii, bohužel, přistoupila úplně stejně: krátký, čtivý a svižný začátek, který se s každým pokračováním stává delším, pomalejším, zmatenějším a hlavně nudnějším.
Autorka evidentně dostala naprostou volnost a vyplodila tak dílo, které je zas o nějakou tu stovku stránek delší, než díl předchozí a přitom dějově snad ještě prázdnější.

Interní vztahová linka Cormorana a Robin by se dala vtěsnat do deseti stránek, prostě konečně Robin udělala ten krok, který byl evidentní od začátku. No a na další vývoj si budou čtenáři muset počkat, v dalším díle, který bude zřejmě atakovat 1000 stran se mpžná dvakrát letmo dotknou konečky prstů a možná si několikrát pohlédnou do očí. Všechno má svůj čas.

Linka detektivní je opravdu na pohodu. Pokud bych srovnal s "konkurencí", tak mrtvola do příběhu přichází někde v čtvrté stovce stran, čili v době, kdy Poirot již zaexhiboval, utloukl čtenáře genialitou malých šedých buněk a čtenář už radostně chroupá druhou polovinu dalšího příběhu. Do té doby se nestalo skoro nic, jen pár taškařic na ministerstvu s instalováním odposlechu. Jo a vlastně se chystala v Londýně olympiáda, dost jsem se bál, že bude kniha obsahovat detailní popis zahajovacího a ukončovacího ceremoniálu, autorka by to jistě dala.

A již tradičně Cormoran docela dlouho před závěrem prohlásí, že on už ví a čtenáři se jeho úvahy tají nicneříkajícími rozhovory.

Doufám, že se autorka do dalšího dílu probere a vrátí sérii tam, kde byla na začátku.