Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3855 653

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

lugh
23.03.2015 4 z 5

Rudolf Lang, člověk, kterého by mohlo být člověku na začátku knihy snad i líto ( v kontextu s jeho dětstvím) se v průběhu četby změní v dokonalou zrůdu s totálně zvráceným myšlením, neschopnou téměř jakéhokoli citu. Snaha slepě plnit rozkazy a naprosté ztotožnění s pseudofilozofií nacismu na čtenáře musí působit přímo obludně. Nejen Lang, ale statisíce jiných Němců jeho doby se naprosto odlidštilo a svojí ideologií ospravedlňovalo všechny zrůdnosti, které páchali na lidstvu. Kniha psaná formou deníku či vzpomínek je děsivá svojí formou. Výpovědí člověka, který je do poslední chvíle přesvědčen, že nespáchal nic zlého, jen plnil rozkazy.

Domuly
21.03.2015 5 z 5

Kniha je perfektní, i když se mi ze začátku četla hůře, ke konci jsem se nemohla odtrhnout. Ačkoliv byl Rudolf Lang vykreslen jako psychopat bez citů, bylo mi ho v konečném důsledku spíše líto. Neuposlechnutí rozkazu bylo pro něho horší než smrt. Byl to člověk, který svůj úkol plnil jak nejlépe uměl - jakýkoliv. Kniha je bezesporu výbornou psychoanalýzou, která nám ukázala, co všechno předcházelo tomu, aby byl Rudolf takový, jaký byl.

svitim
14.03.2015 5 z 5

Smrt je mým řemeslem, aneb jak rychle a efektivně zlikvidovat co nejvíc ,,jednotek´´. Úplně mrazí z toho, že nacisti brali Osvětim opravdu jako továrnu. Neskutečné, neuvěřitelné a přesto se to dělo......

andream
11.03.2015 4 z 5

První třetina knihy malinko nezáživná, pak už to jelo, až se mi žaludek obracel. Bezcharakterní ledová bestie, která jenom plní rozkazy a nic jiného ji nezajímá, jak není řád a nikdo kdo by velel tak se nedá žít. Je to hrozné ale pomohlo mi to malinko pochopit na jekém principu tyhle zrůdy jely. Určitě doporučuji, i když je to hodně hodně drsné. Stalo se to a nemůžeme před tím zavírat oči.

hancass
01.02.2015 5 z 5

Není jednoduché vylíčit pocity z tohoto románu dle skutečných událostí. Fascinující sonda do myšlení jednoho z důležittých nacistických zločinců. Druhá světová válka, holocaust, nacismus, koncentráky, SS, neuvěřitelná krutost, bezcitnost. Nechtěla bych to prožít na vlastní kůži. Zloduchů jako Rudolf Lang-Höss je kolem nás, na světě kdekoliv i nyní dost a nemusí být jen na nejvyšších postech. Toto dílo je varováním, abychom je včas zastavili, ale kdo to dokáže?

Manifest blech
29.01.2015 5 z 5

Polovina knihy vypráví o tom, kdo byl Lang než se stal manželem, členem SS a velitelem KT.

Kupodivu se to četlo jako po másle. Neuvěřitelné, jak výchova a víra předurčila Langa k tomu, aby dokázal poslouchal slepě rozkazy.

knihomolka24
19.01.2015

Doporučuju přečíst, ale ne z toho důvodu, že by se mi kniha "líbila" - tímto výrazem bych to rozhodně neřekla. Je to děsivý výpověď o tom, jak se dokáže rozběhnout mašinérie, o které dokážeme dnes říct, že byla krutá, přesto sami necháváme něco podobného obrůstat svět bez povšimnutí stejně jako před druhou světovou válkou či jindy předtím.
Nejděsivější na tom nejspíš je, že podobnou povahu jako Rudolf Lang má v mém okolí tolik lidí... Netečnou a přizpůsobivou. Chladnokrevnou. Protože je přesvědčená o tom, že svět je krutý a raději mu ke krutosti dopomůže, než by proti ní bojovalo...

martunka
10.01.2015 5 z 5

Zajímám se hodně o druhou světovou válku a obvzlášť o osud všech lidí, kteří prošli koncentračními tábory. Myslím si, že tato kniha je nejlepší sondou do myšlení jednoho z největších zločinců dvacátého století. Fascinující

adorjas
28.12.2014 3 z 5

Dávam tri body, ale skôr by som sa priklonila k 3+. Zaujímavé poňatie toho, prečo sa stalo, to, čo sa stalo. Aj tak si myslím, že výchova v prípade Rudolfa nebola finálnym činiteľom- veľa za to mohla aj genetika, ktorá sa skrývala v jeho bunkách od počatia.
Prekvapil ma ale fakt, že kniha bola prvýkrát vydaná už v roku 1952- keď tie časy ešte neboli prebolené a bola to ešte priveľmi boľavá a citlivá téma (akoby to teraz, tak nebolo, že?).
Asi by sa o tom dalo diskutovať, polemizovať rozsiahle hodiny, a húfy psychológov by o tom mohli písať knihy a ďalšie knihy, ale podstata človeka sa nemení. Či už hovoríme o roku 1952, alebo 1295, alebo 2014...

Kaaatka1999
23.11.2014 5 z 5

Na začátku knihy sem si říkala, že to není možné, Že není možné, aby se někdo mohl chovat tak, jako Rudolf Lang. Jenže - s postupem času jsem si začala říkat, že pro něj to je nejspíš normální. I když si nedovedu představit, jak někdo nemůže být neschopen neuposlechnout rozkaz.
Každopádně, tohle byla nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Byla poutavá, zajímavá, a občas jsem se při čtení i pousmála.. Určitě bych ji doporučila všem, které jen trochu zajímá druhá světová válka.

BernardBlack
18.11.2014 4 z 5

"Zabil jste tři a půl milionu lidí!" Požádal jsem ho o slovo a opravil ho: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl milionu." V sále se okamžitě ozval hluk a prokurátor křičel, že bych se měl stydět za svůj cynismus. Ale já jsem neudělal nic jiného, než že jsem upřesnil nesprávné číslo."(jeden z nejsilnějších odstavců, jenž jsem kdy četl)

Přiznám bez mučení, že první polovinu knihy jsem se musel přemáhat, abych ji vůbec dočetl, ale konec (poslední třetina) je tak zničující a zdrcující, že jen málo která kniha mě tak zasáhla, protože tohle není sci-fi, tohle se bohužel opravdu stalo!At tato kniha zůstane mementem a varováním, povinnou četbou, aby se něco takového už nikdy neopakovalo, neb Langů, čekajících na svůj smysl života/rozkaz/spasitele/vůdce je bohužel plný svět.

Ninie
14.11.2014 5 z 5

Kniha, ze které přechází mráz po zádech a člověk se musí podivovat nad chladností, s jakou hlavní postava zabijí lidi.

viclef
04.11.2014 3 z 5

Podle me tady na databazi hodne precenena kniha. Postava Rudolfa i jeho premena mi prijde strasne povrchne a jednoduse vylicena. Taky literarne si nemyslim, ze se jedna o nejakou vysokou latku. (Na rozdil od Malevilu...) Za precteni stoji, ale citim mirne zklamani.

ivusse
24.10.2014 4 z 5

Mám z knihy rozporuplné pocity. Ano, bylo zajímavé sledovat vše z pohledu vykonávajícího, nakouknout do jeho nitra, částečně se snažit pochopit jeho chování. Bylo zajímavé sledovat jeho vývoj... Nicméně možná tématika způsobila až trochu odtažitý přístup ke knize... Nicméně jsem ráda, že jsem ji četla.

trnucha
07.10.2014 5 z 5

Knihu jsem koupila jen kvůli autorovi a přečetla jsem ji jedním dechem. Fascinující byla proměna neduživého mladíčka z tvrdých rodinných poměrů, přes obyčejného dělníka až po neuvěřitelně výkonný válečný stroj. A stačila jedna idea - věrnost Německu, neobyčejná loajalita a poslušnost. Zlo se rodí tam, kde se s jinými lidskými bytostmi jedná jako s předměty. Pro Roberta Langa byli zajatci jen čísla a jejich spálení jen pracovní úkol, který je třeba splnit. A to je ta skutečná hrůza.

iluliacross
17.09.2014 4 z 5

Očekávala jsem trošku více toho wow. Psychologické romány si čtu ze všeho nejraději a tady mi to přišlo zajímavé a celkově poutavější až v druhé polovině příběhu. Přesto všechno mě knížka zasáhla a její chlad mě naprosto odrovnal. Vždycky si totiž klademe otázku: ,,Copak ti Němci byli naprosto bez citu? To byli opravdu tak drsní, ledový, bez emocí, nepřístupní?" a v této knížce je odpověď. Ano. Byly sníh a led, od hlavy k patě...Dodnes mi nejde do hlavy, jak to, že se povedlo takhle dokonale zablokovat, zastřít, poblouznit myšlení téměř celé německé populaci? Nepochopím to nikdy.

Petr101
26.08.2014 5 z 5

Knihu jsem přečetl za 3 dny a musím upřímně říct, že jsem čekal mnohem propracovanější vhled do "duše" Rudolfa Langa. Ano, příběh je to hodně drsný, a měla by to být povinná četba na školách. Ale, nedozvěděl jsem se nic nového, vše již mi bylo známo např z knihy Holocaust, z různých dokumentů ap. (mám na mysli fakta) Co jsem čekal od této knihy, to jsem nedostal. Hlavní "hrdina" na mě působil jako loutka bez názoru, bez emocí, jako prostý stroj odmítající zodpovědnost za své činy. Dávám jen 4 hvězdičky.

Fross
09.08.2014 5 z 5

Vlastně dalo by se říct, že to, co zformovalo německé velitele byla vštěpována jedna jediná ctnost: a tou byla věrnost Německu. Pro mě zajímavá kniha, která popisuje tento zrod, což si myslím, že je to jedna z mála. Většina knížek popisuje, už když ti nacisti "zrůdami" byli. Druhá polovina knihy na mě zapůsobila hodně negativně.

Jack Bauer
03.08.2014 5 z 5

Psychologická sonda do hlavy jednoho esesáka. Robert Merle velmi čtivou formou popsal výstavbu KT z pohledů nacistů. Všichni nadáváme na Němce, jaké to byly zrůdy a kde se to v nich vzalo, myslíte, že Češi či jakýkoliv jiný národ by byl lepší.? Lidé jsou zrůdy, ne Němci. V každém z nás je zlo, stačí dostat moc , viz. pokus Experiment. Povinná četba, pohled z druhé strany.

Lilithen
31.07.2014 5 z 5

Poutavě napsaný příběh empatie neschopného člověka s příznaky obsedantně kompulzivní poruchy, jehož "choroba" se v nacistickém Německu ukázala jako velmi významná výhoda při kariérním postupu v řadách SS. Zaujala mne jak sonda do pokroucené psýché Roberta Langa, tak historické souvislosti.