Šlechtická demokracie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anarchie, úpadek, nefunkční stát, zpupná šlechta či všemocní magnáti - to jsou obvykle pojmy, pomocí nichž je identifikována podstata politického systému polsko-litevského státu v raném novověku. Práce Jana Květiny je v českém prostředí první, která se touto problematikou zabývá detailně a jež se zároveň snaží - zčásti už svým provokativním názvem "šlechtická demokracie" - podobné stereotypy překonat. Úsilí reinterpretovat polskou politickou strukturu je opřeno zejména o analýzu šlechtického parlamentarismu za vasovské éry, jehož fungování autor ztotožňuje s ideovým dědictvím aristotelské republikánské teorie a modelem monarchia mixta. Mezi stěžejní problémy, jimž je třeba v této souvislosti porozumět, patří například otázka rozsahu politického vlivu šlechty, vztah centrální a regionální politiky či principy konsenzuálního rozhodování. S jistou mírou nadsázky lze tedy říci, že studie klade důraz na ta témata, jež jsou bedlivě sledována v aktuálním světě, avšak leckdy opomíjena při zkoumání minulosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98986/slechticka-demokracie-Wb8-98986.jpg 53
Žánr
Literatura naučná, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Pavel Mervart
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Šlechtická demokracie

Přidat komentář
Anjin
25.06.2019

Víc než o tom, kdo a jak mohl za konečný zánik Rzeczypospolite, se jedná o zasvěcený, byť relativně útlý, popis toho, jak její politický systém doopravdy fungoval. A nutno podotknout, že to vůbec nevyznívá tak jednoznačně, jak se zdá a především, jaké je obecné povědomí. Ukazuje, že asi největší nebezpečí, které se nakonec stalo celému státu osudné, bylo obsaženo už v samotném politickém systému.

Drolreich
30.01.2014

Pěkný obrázek toho, jak pár mocných legálně destabilizovalo Rzeczpospolitou. Nebo spíše ji doslova srazili na kolena. Všechno skrze pokus o demokratickou vládu, která tam de facto byla, jenže většina moci byla soustředěna v rukou magnátů. Stala se tedy ze šlechtické demokracie oligarchie? Do jisté míry bezesporu. Kniha je napsána vcelku dobře, co se týče stylistiky, určitě je potřeba schopnost orientace v evropských a polských dějinách pro lepší pochopení.