Škola pro ženy

Škola pro ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433978/bmid_skola-pro-zeny-9u8-433978.jpg 4 84 16

Klasická komedie o stárnoucím muži, který se marně snažil vychovat ze své mladé schovanky Anežky budoucí poslušnou manželku patří mezi skvosty francouzské veselohry. Vychází v překladu J. Z. Nováka jako 72. svazek edice D.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

L'École des femmes , 1663

láskyplnáTerez
21.12.2023 4 z 5

Vcelku příjemná hra s decentním humorem, u níž jsem si kladla otázku, zdali se v případě Moliéra jedná spíše o satiru/parodii, nebo o věrný obraz doby, v níž žil.
Vím, jak se věci měly, jaké měla žena místo ve společnosti a rodině, spíš mě zajímá vyloženě to, jak to měl samotný Moliér.

Karolína18
19.09.2023 5 z 5

Občas si ráda nějakou starší hru přečtu a baví mě to, Moliere prostě neomrzí. Mnoho žáků čte Lakomce, a to jen proto, že je to k maturitě. Ale Škola pro ženy mě moc bavila. Docela mě fascinovalo, že byly některé repliky i pro dnešního člověka poměrně vtipné, i když překlad také nebude nejmladší.

Andi
22.06.2021 3 z 5

Ještě, že jsem si to nejdřív přečetla, než jsem se v sekci o autorovi na konci knihy dozvěděla, že byl možná pedofil. Pokud byl, pak se v knize naštěstí držel jakýs takýs společensky (morálně) přijatelných norem. Na knize se mi líbil ten překlad, nevím, jak drama vyzní v originále, ale psát v rýmech a navíc to tak čtivě probásnit bylo geniální.

Percabethka
19.08.2020 3 z 5

Ze všech her, které jsem od Molièra četla, se mi tahle líbila nejméně. Možná to ale bylo jen tím, že Molière jede podle všeho v podstatě podle stejného vzorce, který jen lehce obměňuje - takže pokud bych od něj nic nečetla, asi by se mi líbila o trochu víc. Děj by pak alespoň nebyl tak moc předvídatelný, hlavně ten závěr...

smisek280
09.07.2020 4 z 5

Další s nadčasových děl z pera Moliéra. Četla se dobře, ale osobně dávám přednost Lakomci.

sgjoli
01.01.2020 3 z 5

Nevím, co přesně jsem od této hry očekávala, nicméně nemohu hodnotit víc než třemi hvězdami. Ve srovnání s Lakomcem a Tartuffem, které mám moc ráda, jsem se tady zas tolik nebavila, ač se má jednat o komedii. Hlavní hrdina je těžce nesympatický a děsně otravný patron. Na druhou stranu se mi líbily ty verše, čte se to hezky, má to švih. Příběhově je to velmi odlehčené a příjemné čtení, ale asi by mi v případě této hry pomohlo vidět divadelní zpracování, abych to ocenila více.

katallinka
01.09.2019 5 z 5

Opět poutavé a vtipně zakončené Molierovo drama.

Ana72154
09.06.2019 2 z 5

Možná že jsem moc náročná, ale mě se osobně více líbil Lakomec. Škola pro ženy byla až moc jednoduchá na čtení a příliš unáhlený konec.

VikčaV
13.10.2018 5 z 5

Krásná, čtivá knížka, kterou jsem zhltla jedním dechem. Doporučuji

Kingomolka
29.06.2018 4 z 5

Moje druhá kniha od p. Moliéra, první byl Lakomec a četla jsem ho kvůli maturitní četbě, tuto knihu jsem si koupila ve výprodeji... a mohu doporučit, skvěle se čte tato hra čte a je nadčasová :)

Marluksa
18.08.2017 5 z 5

Smekám svůj imaginární klobouk před tímto dílem!

Braenn
12.08.2017 5 z 5

Co říct o dílech, která se vás dotknou a rozesmějí napříč staletími, společenskými vrstvami i vzděláním? Asi že jsou nadčasové, a že jim po právu patří pět hvězdiček. Moliere má smysl pro humor a já se musím smát s ním. Tečka.

Engie
25.12.2016 5 z 5

Skvělý příběh a úžasné verše, hra se mi líbila o to víc, že jsem ji už viděla v divadle. Zasmála jsem se a určitě jsem ji nečetla naposledy :)

bflm
31.08.2014 5 z 5

Překrásné verše se vtipným příběhem. Úžasná knížka na jeden oddechový den :-)

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Ďalší skvost Moliérovej tvorby. Čo dodať? Jeho hry ma neprestávajú fascinovať a verím, že takéto diela sú nesmrteľné a večne aktuálne, nehovoriac o prevedení, ktoré musí oslniť každého. Moliér podáva verše tak, že pred očami nevidíte knihu a písmená, ale vo vašej mysli sa otvorí scéna, v ktorej sa dívate na úžasné divadelné predstavenie, čím je zážitok z knihy zaručený.

Údajne je Škola pre ženy paralelou na jeho vzťah so ženou, ktorá bola o dvadsať rokov mladšia a ich sobáš vyvolal vo vtedajšej spoločnosti veľký škandál.

_andy_
06.05.2012 5 z 5

Tato Molièrova hra mě dost zaujala. Hra o žárlivosti, nevěře, citovém přivlastňování... Skvělá ironie, velmi vtipně napsáno.

"Tak hlavu vzhůru, no!, a buďte dobré mysli!
Parohy nejsou vždy tak těžké, jak se myslí.
Mohou být případně žádoucí nakonec;
mají svůj dobrý rub tak jako každá věc."

komedie divadelní hry francouzská literatura

Molière (p)
francouzská, 1622 - 1673
2008  80%Lakomec
2006  76%Tartuffe
1952  80%Zdravý nemocný
1978  74%Don Juan
1966  85%Lakomec / Misantrop / Tartuffe

Kniha Škola pro ženy je v