Škola Malého stromu

Škola Malého stromu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260656/bmid_skola-maleho-stromu-4Sk-260656.jpg 5 814 152

Kniha je vyprávěním "skutečných událostí" ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. Vyprávění o zážitcích vzešlých ze skotských a čerokíjských tradic amerického východu. Podstatou knížky není historická dokumentace, ale oslava Čerokíů a skotského odporu k životu v područí. Inspirativní koncepce amerických dějin z pohledu podceňovaných minorit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalich

The Education of Little Tree , 1976

pepa4081
12.03.2022 4 z 5

Nevím, jestli je to překladem, ale je zde několik slov, která bych do dětské knihy nepoužil. Kniha také nepřináší jednoznačný morální příklad, jako je tomu třeba u E. T. Setona (přece jenom živit se pálením whisky ). Jinak jde o krásný příběh plný lásky k bližním i k přírodě. Názory na náboženství, politiku a především o životní hodnoty a vztah k přírodě mi byly hodně blízké. Doporučuji.
Velmi uspokojivé.

Katka2382
27.02.2022 5 z 5

Krásná kniha,taková ta kniha na celý život. Jinak ji bude člověk vnímat v dětství, jinak v dospělosti ale nejvíc si ji asi čtenář vychutná ve zralém věku.
No měla jsem ji půjčenou z knihovny,ale už mám na cestě svou knihu.

lazenskaveverka
16.11.2021 5 z 5

Překrásný příběh plný indiánské moudrosti.

irmag
17.10.2021 5 z 5

Neuvěřitelně nádherná kniha!

Vicusss
20.09.2021 5 z 5

Po knihe som siahla len tak náhodne....a aj keď som knihu kupovala na základe pozitívnych recenzií, nečakala som tak prekrásny príbeh. O živote, vzťahoch a o prírode... úprimné a čisté - detskými očami. Múdrosti starých rodičov tak ako ich vníma dieťa.
Aj keď je až zarážajúce a nepochopiteľné, ako autor - človek taký aký bol, dokázal napísať niečo takéto.
V tomto prípade ozaj platí, že treba sa sústrediť čisto na knihu a nie na toho, kto za jej vznikom stojí.

JulianaH.
26.03.2021 5 z 5

„[Dědeček] dodal, že dyž člověk ztratí něco, co miloval, je mu dycky tak. Řekl, že jediný východisko je nic nemilovat, jenže to je eště horší, protože se pak člověk cejtí prázdnej pořád.“

Poselství, které mi utkvělo při prvním čtení ve dvanácti letech, mi pořád připadá stejně výstižné. Tehdy jako dítě jsem ostatně řadě věcí nerozuměla (tak například jsem spolu s hlavním hrdinou netušila, co je Sodoma a Gomora :)). O to větší potěšení mi „Škola Malého stromu“ přinesla teď, kdy už chápu. Občas až příliš dobře. Tragika Vrbovýho Johna se pro mě stala skoro hmatatelnou, jelikož se mi zdá, že i já se dívám na zkázu svých Národů.

Otcův exemplář je tak opotřebovaný, že ke hřbetu nezbyl jediný přilepený list; všechny do jednoho se zařídily po svém. Ani se té očtenosti nedivím, protože je to zásadní kniha. Taková, která má schopnost změnit způsob, jak o věcech přemýšlíme. Ačkoli myslím, že autorův pokus vyjádřit indiánskou mentalitu dopadl spíš jako sebeprojekce toho nejlepšího v bělošské duši na Čerokíe. (Tak třeba ekologická šetrnost je všem indiánům, které znám, cizí.) No, proč ne?

Mám ráda dědečkovu prostotu smíšenou s čímsi, co vypadá jako naivita, ale ve skutečnosti je to šlechetnost, přímost a životní moudrost. Líbí se mi, jak k hrdinům v jemných náznacích doléhají ohlasy světa 30. let, Velké hospodářské krize a válečných příprav. Obdivuji jemnou, citlivou a výstižnou kresbu lidských a zvířecích charakterů i přírody. A dojímá mě autorův humor. (Mimochodem jeho politické angažmá je mi absolutně jedno. Protože, jak řekl osvícenský myslitel G. Ch. Lichtenberg, „Nezajímá mě, jaké lidé mají názory, ale co z nich ty názory udělaly.“)

Jass
03.03.2021 4 z 5

Vzhledem k tomu, že je tu naladění především pozitivní si dovolím dát prostor svojí negativní stránce. Nechápejte mě špatně, četbu jsem si z větší části užila, jenomže tahle knížka je tak zahrabaná v kontroverzi, že přes ní obsah skoro není vidět.
Je toho tolik, že ani nevím, kde začít. Zaprvé, kniha byla původně vydaná jako autobiografie ("true story"), bez přiznání faktu, že je příběh smyšlený. To mi nepřijde zcela v pořádku, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že autorem je člověk, bez nativního (indiánského) dědictví, který navíc aktivně politicky podporoval segregaci a byl členem Ku-klux-klanu. Co je ještě odpornější je fakt, že české vydání to na zadní přepážce prezentuje jako nepodloženou teorii, když přitom skutečně není moc o čem spekulovat... (Pravda, autor nedostal možnost se obhájit, protože když se to provalilo byl už po smrti, ale jeho činy celkem jasně mluví za něj...) Tím se samozřejmě nabízí otázka, jak byl vůbec takový člověk schopen napsat tak krásnou knihu? Osobně naprosto netuším...
Ten problém je samozřejmě ale daleko hlubší... Jedná se totiž o celkem suverénní kulturní apropriaci, kulturní krádež. Carter vypráví příběh, který mu nenáleží a navíc potvrzuje romantické stereotypy alá Rousseau a jeho ušlechtilý divoch. Čerokiové sami se ke knize vyjádřili a slova a zvyky, které jsou v ní popsané jsou nepřesné... Celá situace je ještě zkomplikovaná tím, že "indiánské" kultury jsou ze své podstaty většinou nemisijní, jsou soukromé a nemají být zaznamenávány někým, komu to nepřísluší. Nevím, jak se k tomuto problému staví konkrétně Čerokiové a vzhledem k tomu, že autor to ani nezaznamenal přesně to z tohoto hlediska asi nepředstavuje ten nejklíčovější aspekt.
Mojí osobnější výtkou ještě je určité zlehčování, které se tu dostane problému "Internátních škol" nechci tu o tom mluvit, protože je to velmi komplikované téma. Ale pravdou zůstává, že děti byly indiánským rodinám - často násilně - odebrávány. Značná část dětí v těchto zařízeních zemřela a zbytek byl doživotně traumatizován, způsob, kterým je to tu popsáno nepovažuji za přiměřený a upřímně je spíše parodií daného problému...
Po tomto černém začátku bych ráda dodala, že se mi obzvláště začátek knihy moc líbil, že obsahuje spoustu nádherných myšlenek, které jsem si hned zapsala. Že jsem se u komentářů Shakespeara smála, až jsem se za břicho popadala. Že láska, kterou jsem z dědečka a babičky z knihy cítila, byla tak skutečná až se mi nechce věřit, že je příběh smyšlený. Jenomže všechny tyhle věci zcela neospravedlňují autorská rozhodnutí, které Carter udělal. Bylo tolik možností, jak to udělat lépe, ale on si zvolil tu nejprolhanější... Psát ale umí a to nádherně. Nicméně "Odvedu vás do Sierry Madre" v mém srdci tato kniha rozhodně nepředčí...

Mayami
01.03.2021 5 z 5

Poetické rozprávanie o živote v súlade s prírodou, kde si človek berie od prírody len toľko, koľko potrebuje, kde rozumie stromu, potoku aj vetru, kde sa žije skutočné priateľstvo.

Amy27
09.02.2021 4 z 5

Škola Malého stromu je vyprávěním skutečných událostí ze života indiánského chlapečka, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, jež byli z kmene Čerokíů. Jednotlivé kapitoly popisují různé samostatné příběhy. Kniha je obsahově prakticky dokonalá. Dozvěděla jsem se toho spoustu o životě indiánů a jejich "vychytávek". Nejedna kapitola mě dojala k slzám. Plné hodnocení nedávám jen proto, že jsem se nebyla schopna začíst. Ale to nic nemění na hodnotě knihy. ❤️

Allla9
03.02.2021 5 z 5

Kniha je plná lásky k přírodě a všemu živému. Krásná, dojemná, něžná, humorná ... a hlavně moudrá.

smajlik07
10.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, škoda, že nemá pokračování

haki34
09.12.2020 4 z 5

posloucháno jako audiokniha...(což možná nebyla úplně dobrá volba - již zmiňovaná hudba mi osobně nesedla - navozovala těžce mollovou atmosféru, melancholii a natahovala prostor mez dějěm..)
v mezidobí poslechu jsem proletěla komenty a životopis autora - což taky nebyla dobrá volba, jako ostatní jsem vnímala ten kontrast...a text na mě také začal působit jako prvoplánovitě napsaný s cílem zaútočit lidem na city...ale povedlo se mu to, frajerovi...také Malý Strom i na mě působil neskutečně zraleji než na 5 let, ani indiánské díě nemohlo být tako posunuté o několik let napřed...představa 5letého prcka, pálícího whisky, nebo 8letého kluka, pracujícího po farmách, když mu umřeli staří rodiče....
souhlasím s tím, že knížka obsahuje spoustu zajímavých myšlenek..spoustu zajímavých detailů z života Čerokíu...(pokud, jak také píše víc lidí už přede mnou, jsou pravdivé) a dojímavý závěr..
každopádně, zajímavá knížka...navzdory všem ale..navzdory autorovi. a aj kdyby ji psal na efekt, dle čtenářské odezvy se mu to povedlo...váhám mezi dobrou a velmi dobrou...a protože jsem cíťa, dávám nakonec víc. Howgh !!!

Lexand
28.11.2020

Rozhodně to není moralitka ve smyslu Indiáni hodní, bílí zlí. Občas jsem si představoval místo indiánské rodiny rodinu romskou...

Kjája
08.09.2020 5 z 5

Žádná zápletka, napětí, akce, lovestory, nic. Přesto mě tento prostý příběh malého chlapce, který se učí žít s přírodou dokonale rozsekal. Ano, i na slzy došlo. Knihu si pořídím do sbírky a určitě se k ní vrátím. Jedna z mála pokladů, které zůstanou v srdci.

martin_aston
02.09.2020 5 z 5

Na pozadí príbehu o malom poloindiánovi, ktorého vychovávajú jeho poloindiánsky starý otec a indiánska stará mama, sa skrýva veľa múdrych a krásnych myšlienok. Kniha je napísaná veľmi láskavo (až je ťažko uveriť, čo bol jej autor v skutočnosti zač), je plná krásnych opisov prírody a ľudí.

sonkovaj
07.07.2020 5 z 5

Je to nádherný dojemný a citlivý příběh malého indiánského sirotka, kterého vychovávají jeho prarodiče z kmene Čerokí v souladu s přírodou a indiánskými tradicemi v Apalačských velehorách. Chcete se dozvědět jak indiáni předávají svým blízkým dárečky? Jak přijde malé dítě ke svému jménu? Proč neobchodovat s bělochy? Nebo proč se indiáni nikdy nezlobí na své děti, které se večer nevrátí domů a přenocují v lese v horách? Přečtěte si tuto působivou knihu, která ve vás zanechá hluboký zážitek. Od první do poslední stránky. Pro rodiče malých dětí by to měla být povinná literatura.

Čičolina
12.06.2020 3 z 5

Kdybych knihu četla před třiceti lety, brečela bych jak želva. Dnes to pro mě bylo trošku dojemné, milé, tedy pokud jsem vytěsnila hrůzu té doby, protože vypravěč dítě netuší, co všechno lidi dokážou vymyslet proti lidem. Co se týče autora, zašlapal aktivista ultrapravice Malého stroma v sobě nebo tam někde ten chlapec je v duši chlapa, který se chová zhovadile? Doba pokročila a vytrháváme věci z kontextu, mám vydání z devadesátých let, kde je řečeno , že se autor proti nařčení z extrémismu a rasismu nemohl bránit...takže jak to vlastně bylo? Bude z toho má noční můra, člověk, který rozumí řečí stromů navléká kápi KKK ?

MiškaČíta19
26.05.2020 4 z 5

Malý strom...Je to kniha, na ktorú nepotrebujete špeciálne vyhradený čas. Dá sa spokojne čítať na niekoľko krát, keďže nerozpráva nejaký veľký príbeh. Je skôr o zamyslení sa nad sebou a možno aj nad svetom. Kam spejeme? Je potrebné sa stále náhliť, často celkom bezvýznamne? Vôbec si nevážime svet okolo nás, nevidíme, čo všetko máme k dispozícii. Hľadáme šťastie, ale nie sme šťastní... Malý strom mi dal priestor, aby som sa zastavila, poobzerala sa okolo seba a nechala sa unášať ...

TajemnýSmrad
08.05.2020 4 z 5

Kniha je obsahově mimo to, co jsem kdy četl a snad jde i proti tomu, čemu věřím, ale znáte to - darované knize na obsah nehleď.

Do Malého Stromu jsem se začetl trošku s despektem... První, co jsem ocenil byly popisy krajiny. Sám nedokážu popsat jak vypadá moje manželka a tady autor vymaloval ty nejnádhernější scenérie, jaké jsem kdy v životě (ne)viděl s takovou lehkostí... Že proto nemám přirovnání.
Děj některých kapitol mi malinko drhnul a kulhal, jak Stará Maud, ale závěrečné kapitoly jsem už četl jedním dechem. Chtěl bych napsat, jak jsem nesnášel toho haj*la z katolické školy, co... Ale psát to nebudu, abych náhodou nespojleroval.

Takže kniha je krásná, smutná a dostává čtyři hvězdičky navzdory tomu, že knihy takový tipu vůbec, ale vůbec nečtu (takže to je vlastně skoro, jakoby dostala pět).

Nočnípták
29.03.2020 5 z 5

Neřeším, jestli je kniha autobiografická, nebo autor podváděl. Pro mne je vzácným malým pokladem. Setkala jsem se v ní s takovým množstvím lásky, pravdy a života, jako snad ještě v žádné knize.
Nyní jsem poslouchala jako audioknihu. Vždy říkám, že kniha je lepší, ale tady si tak jistá nejsem. Poslech byl pro mne velkým zážitkem.
"Dědeček řekl...."