Škola Malého stromu

Škola Malého stromu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260656/bmid_skola-maleho-stromu-4Sk-260656.jpg 5 814 152

Kniha je vyprávěním "skutečných událostí" ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. Vyprávění o zážitcích vzešlých ze skotských a čerokíjských tradic amerického východu. Podstatou knížky není historická dokumentace, ale oslava Čerokíů a skotského odporu k životu v područí. Inspirativní koncepce amerických dějin z pohledu podceňovaných minorit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalich

The Education of Little Tree , 1976

Pilgrim
10.03.2013 5 z 5

Skvěle napsaná knížka. Přečetl jsem ji jedním dechem a mám chuť začít hned číst znovu.

kowalenska.m
24.02.2013 5 z 5

Tato knížka mě vážně oslovila. Srdcovka. Je to vše velmi pěkne popsané a i dítě si něco najde a dospělý vidí zas něco jiného. Já to mám ještě spojené se skautem. Vřele všem doporučiji !

hladko
20.07.2012 5 z 5

Tuhle knížku bych chtěl po kapitolách předčítat svým dětem, možná právě proto, že se jedná více o "pohádku", než o autobiografii autora F.Cartera, který svého času knihu takto prezentoval. Bohužel se zdá, že Carter jeho život žil paradoxně v silném kontrastu s hodnotami vyznávanými v jeho knize (politik a propagátor segregace černochů, zakladatel militantní skupiny odštěpené od Ku Klux Klanu), což u mě notně vzbuzovalo otázku důvěryhodnosti a opravdovosti obsahu knihy, tedy předkládaných základních principů indiánského života a jejich soužití s Mon-o-lá. Nicméně nahlížím-li na knihu trochu jako třeba na Mayovku a pokusím-li se odprostit od názoru na autora (koneckonců jako vím jen málo co o tom, jakým je člověkem kterýkoliv jiný autor, jehož kniha mě zasáhla) je třeba zmínit, že se mě kniha vnitřně dotkla a velmi mě zahřála. Snad s tím má co do činění i to, že si s sebou už asi napořád nesu kousek indiánské duše ze svých dětských let ;)

Moares
12.06.2012 5 z 5

Přesně si pamatuji,když jsem jí viděl v knihovně a hned mě nějakým způsobem k sobě přitáhla..okamžitě jsem ji bral. Hned po prvních větách jsem poznal,že tato kniha je i něco víc.. Je to krásné,poučné,často k zamyšlení ale i smutné. Ten naprostý soulad s přírodou,nebo jak skromnému štěstí stačí ůplně malé radosti,taky jak si vážit věcí,protože byly srdcem darované,jsou pokladem příběhu. Myslím,že by mnohým neuškodila ji přečíst, jen proto,aby se trochu nad sebou zamysleli...což podle mě by asi měli...tato kniha má pro mě velkou hodnotu.

Luisa
14.05.2012 5 z 5

Úžasná kniha! Dala bych ji do škol jako povinnou četbu. Je to přesně to, co nám v dnešní době zoufale chybí. Vztah k přírodě, schopnost žít s přírodou a rozumět. Po přečtení mám novou chuť do života, jakou jsem necítila už spoustu let :-)

Dorothea
05.03.2012 5 z 5

Tato knížka se mi moc líbí a fascinuje. Malý strom je velice chytrý a umí se velmi dobře přizpůsobit.

Blue
29.02.2012 3 z 5

Zvláštní věc, mně se v tomto případě více líbil film, ten mě skutečně dojal.

vesirena
02.02.2012 5 z 5

Tato kniha jsou moje slzy...málo-kdy pláču, ale když potřebuji trochu pročistit a uvolnit bolest, vezmu ji do ruky, zalezu si do koutku a pročítám si téměř nazpaměť známé stránky...když je bolest hodně zablokovaná stačí nalistovat poslední příběh Píseň na odchodnou a slzy se řinou jak vodopád. Je to krásná kniha, o krásných lidech a je to můj knižní poklad.
Jen jednou jsem ji půjčila a nevrátila se mi, možná se taky moc líbila...
Nevadí, sehnala jsem další vydání, ale už to není ono...tamtu jsem měla krásně osahanou...snad se také spřátelíme ;o)

bosorka
21.11.2011 5 z 5

Je to moje srdcovka, kterou jsem i obrečela. Prvních zhruba třičtvrtě knihy je náramných, pak sice maličko slábne, ale nesouhlasila bych s vyzněním konce do prázdna. Je to až mrazivě logické vyústění, z kterého je o to víc smutno.

Hombre
06.10.2011 5 z 5

Další z knih, která popisuje nejen příběh i, ale také přibližuje indiánskou kulturu a filozofii. Oproti jiné knize Forresta Cartera s indiánskou tematikou Odvedu vás do Sierra Madre, která je poměrně brutální a přímočará je tahle knížka milá a spíš smutně nostalgická. Souhlasím s krejzym, že konec vyznívá trochu do prázdna, kniha ale určitě stojí za přečtení.

Frakira
04.05.2011 5 z 5

Sice je to dávno, co jsem ji četla, ale je to jedna z mála knih u které jsem brečela, a to fakt hodně...a bez ohledu na vzniklé spekulace o případném autorovi atd, ta kniha je krásná!

krejzy
30.11.-0001 3 z 5

Tahle kniha mě za začátku velmi nadchla. Její čtení jsem si užíval nármně, bohužel jen krátce.
Kniha je napsaná mile a mnohé se v ní dozvíte, jenže přijde zlom, a náhle jiskra vyhasne... 3 z 5