Škola Malého stromu

Škola Malého stromu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260656/bmid_skola-maleho-stromu-4Sk-260656.jpg 5 817 154

Kniha je vyprávěním "skutečných událostí" ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. Vyprávění o zážitcích vzešlých ze skotských a čerokíjských tradic amerického východu. Podstatou knížky není historická dokumentace, ale oslava Čerokíů a skotského odporu k životu v područí. Inspirativní koncepce amerických dějin z pohledu podceňovaných minorit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalich

The Education of Little Tree , 1976

taikatalvi
18.03.2017 5 z 5

Krásna knižka plná pekných myšlienok a vzťahu k prírode. Určite sa k nej ešte vrátim.

déégéé
01.03.2017

Odporúčam si pred čítaním knihy pozrieť životopis autora. Mňa to napríklad odradilo knihu čítať. Nakoľko čas a energiu viem vynaložiť inak ako ju mrhať na človeka ktorý spoluzakladal polovojenské skupiny podobné Ku Klux Klanu. Ak som to dobe pochopil, tak táto kniha je len zásterka a je smutné ako som tu čítal že sa to dostalo do povinného čítania. http://www.databazeknih.cz/autori/forrest-carter-4615

tulipa
15.02.2017 5 z 5

Knížka má v sobě ukryto mnoho síly. Myšlenky z ní jsou úžasné a vztah indiánů k přírodě je inspirující. Doufám,že knihu brzy dotisknou,abych si ji mohla koupit a stala se součástí mé knihovny.

angloumene
04.01.2017 5 z 5

Velice jemná a skutečně krásná kniha o dětství malého Indiánského chlapce, který svýma nevinnýma očima poznává divoký svět přírody, ale také nepřátelský svět dospělých. Ano jistě, představení současného často kulturního problému očima malého dítěte je v dnešní době tak trochu klišé, jenže tentokrát nepůsobí vůbec na sílu a tak čtenář zuří nad troufalostí bělochů, kteří si neprávem přivlastňují tradiční indiánské území.
Škola malého stromu nechává českého čtenáře nahlédnout na problematiku sociální a kulturní propasti mezi Indiány a novými americkými obyvately a ukazuje tak dopady bezohledné Evropské kolonizace. Budiž nám tato neslavná kapitola našich dějin ponaučením.

Panda92
29.12.2016 4 z 5

Tatínek nám tuto knížku četl jako malým před spaním :-), takže jsem se k ní v dospělosti vrátila a nelituji. Jednu hvězdičku musím strhnout za poslední kapitolu.

medvedice3
28.12.2016 5 z 5

Krásné čtení i krásně čtená audiokniha.

lucie7823
29.11.2016 3 z 5

Tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu pro jízdě autem a byla skvělá. Nádherné vykreslování svět v přírodě a několikrát mi vehnala slzy do očí. Konec byl na me moc drsný ale to je život

teltri
18.11.2016 3 z 5

Vypočuté ako audiokniha. Pekná, ale trochu melancholická a smutná. Môj dojem môže byť ovplyvnený ťažkou smutnou jeseňou prežitou v Brne.

shmaic
12.11.2016 5 z 5

krásný příběh, který mi mnohé připomněl. místy smutné, ale místy naá oplátku velmi vtipné

Skřítek77
04.10.2016 5 z 5

Mám ráda knížky, které mě přenesou úplně někam jinam a "donutí" mě podívat se na svět jinýma očima. A to se téhle knížce povedlo.

Aroucaria
17.09.2016 5 z 5

Jako bych zlehka našlapovala po stejné pěšině, jako bych se dívala na stejné hvězdy a učila se podle abecedy. Ještě dnes cítím ten klid a moudrost, která z knihy sálala. A to už je věru mnoho let, kdy jsem knihu držela v ruce ...

OcelovaBara
23.08.2016 5 z 5

Celou knihu se mi táhl pocit, že tomu klukovi je spíše tak dvanáct, než pět let.
Jinak asi nic co bych knize vytkla.

vltavínka
16.05.2016 5 z 5

Moje milovaná...

B.V.
10.03.2016 5 z 5

"Dědeček řekl, že je tolik věcí, který je třeba zapsat si za uši, ale že není zrovna nutný zapamatovat si všechno naráz; že to pomalu příde všechno samo vod sebe."

Chápu, že ne každému Carterův příběh a styl psaní sedne, ale za mě má Škola Malého stromu plné hodnocení a čestné místo v mém srdci k tomu.

Shui-Xian
29.02.2016 3 z 5

Ať už Carter předstíral -nebo ve chvíli prozření skutečně prociťoval- autenticitu, kterou čtenáři předkládá jako "autobiografické vyprávění", zvládl to s poutavostí a drsnou nepřikrášleností. Zdařile přibližuje život Indiánů, soulad s přírodou a přináší příběh, který v sobě nese smíření a radost ze života tváří v tvář životním hořkostem. Jeho kniha je rozporná: v lecčem půvabně naivní, poetická, místy vysloveně nelibozvučná, hrubá... Dědečkova důsledná lidskost - občasně moudrá, vědoucí, ale zároveň ješitná, bez finesy, je sice realistická, nicméně mi jako čtenáři knížku poněkud znechucovala. Nemluvě o vypravěčském stylu, který bych nebyla s to přisoudit dospívajícímu mladíkovi... Přesto, i ty neladící nuance dodávají paradoxně příběhu na přesvědčivosti, síle. Pokud si chce čtenář z knihy něco odnést a ustojí, že ač není prvoplánově líbivá, její sdělení je velmi vypovídající.

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Nádherný příběh. Pro milovníky zvířat a přírody něco fantastického!!!

honza8366
03.02.2016 5 z 5

Nadherny pribeh o malem chlapci, kouzelne videni sveta (a hlavne prirody) detskyma ocima.

veronika5042
31.01.2016 4 z 5

Krásné, melodické vyprávění s tak barvitým popisem, že jsem měla místy pocit, jako kdyby hory, ve kterých Malý strom vyrostl, mi stály za zády, kolem vonělo jehličí stromů a opodál zurčela voda bystřiny. No, dost patosu, ta kniha je opravdu kouzelná, odvážím se říct až pohádková, i když příběh místy takový opravdu není. Mám radost, že mi přistála v knihovně.

Avalong
17.01.2016 5 z 5

Praktická učebnica pokory! krásny príbeh krásny...

trape
01.01.2016 5 z 5

Výborná kniha, čtená na doporučení kamarádky. Na štěstí jsem nevěděla nic o autorovi. Takže plné hodnocení