Škola černé magie

Kniha první (Groosham Grange) Dvanáctiletý David Eliot, sedmý syn sedmého syna, je problémový žák a s rodiči příliš nevychází. Když ho vyhodí ze školy, dostane poslední šanci – záhadnou školu Groosham Grange na jinak pustém ostrůvku u pobřeží. David se skamarádí s Jill a Jeffreym a všichni tři záhy zjistí, že je na škole něco divného. A jak by ne, když je učí mj. upír, vlkodlak a duch. A také jejich spolužáci jsou zvláštní… David však přes počáteční šok zjistí, že to s ním profesorský sbor myslí dobře a chce jen probudit jeho dřímající schopnosti. A nakonec se rozhodne tam i s kamarády zůstat. Kdo by také odolal! Kniha druhá (Return to Groosham Grange) David a Jill jsou ve škole spokojení a úspěšní. Leč do čarodějnické instituce se začnou vkrádat stíny. Objeví se nový student Vincent a začne Davida zastiňovat. Jejich rivalita vyvrcholí na sportovních hrách, kdy David získá podvodem vítězství. Jenže Davidův náskok v bodovací soutěži o nejlepšího žáka se začne sérií záhadných nepříjemností ztrácet, až ho nakonec Vincent předstihne a získá trofej – Prokletý grál. Jenže vše je jinak, grál má moc školu zničit a za vším stojí agenti církve, jeden z nich je i v profesorském sboru. A o osudu Groosham Grange má rozhodnout právě David… Horowitz napsal tyto dvě knihy jako základ nové série, dál však v ní už nepokračoval. První získala francouzskou prestižní literární cenu (Evropská cena za román pro mládež) a obě byly zdramatizovány pro rozhlas. Přestože českým čtenářům přijde tato dvojkniha jako jedna z variant na Harryho Pottera, opak je pravdou, první totiž vznikla dávno před ním, již v roce 1988 a Rowlingová se z ní zjevně v mnohém inspirovala, zejména pro koncepci Bradavic, ale najdeme tam i předobraz Dursleyových, některých profesorů a Ohnivého poháru. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94721/skola-cerne-magie-94721.JPG 3.873

Temný dvorec

Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, BB art

Groosham Grange + Return to Groosham Grange

Kniha Škola černé magie

Orange8knihomol
17.04.2018

Wow! Tak to byl nářez! Miluji knihy odehrávající se v čarodějnických školách a knihy s temným dějem a kouzly. A právě to vše můžete v tomto nádherném příběhu najít. Vím, že tato kniha vyšla daleko dříve než knižní série ,,Harry Potter" od J. K. Rowlingové, a proto musím tvrdit, že je hodně vidět to, jak se světoznámá spisovatelka z Velké Británie tímto originálním dílem inspirovala. Ale pozor! ,,HP" a ,,Škola černé magie" nejsou úplně stejné, ale nějaké společné podobnosti mají. Za mě super, ale také trošičku zklamání ohledně J. K. Rowlingové, kterou jsem vždy tolik obdivovala.

DK197
15.08.2017

Ke knize jsem se dostala čirou náhodou. A musím říct, že trochu podryla mou bezmeznou lásku k H. Potterovi. Doteď jsem paní Rowlingovou obdivovala za vytvoření skvělého světa a za její fantazii. Teď ji ale notně podezírám, že se zde opravdu hodně inspirovala a to mě mrzí. Kdo chce najde tam spoustu podobností. A přesto je úžasné, jak se dějově Škola černé magie a H. Potter vůbec nepotkávají. Je si to podobné a přesto své.

SPOILER: Navíc kolik magie se v tomto příběhu reálně používá? V první části je hlavní snaha utéct ze školy, v druhé vyhrát grál, přičemž o vítězi má rozhodnout zkouška bez použití magie. Jasně, magie v příběhu je, ale hrdina jí zase tolik nepoužije - i z provazů mu pomůže zapalovač. Je to příběh zasazený do kouzelného světa plného svérázného humoru, který se snaží spíš předat myšlenky. Co je dobro a co zlo? Víte o tom, že kouření škodí zdraví? Že by člověk neměl dávat na první dojem? Poslouchat svou intuici? A především se snažit porozumět sám sobě? Je to knížka, u níž se můžete pobavit a zamyslet najednou. Ačkoli ty myšlenky jsou někdy podány trochu moc moralisticky, jsem spokojená. :-)

Vikos
03.07.2017

Skvělá :D

Tea11
13.06.2016

Tuhle knížku prostě miluji. Dá se u toho skvěle odpočinout.
Jako mladší mi to samozřejmě připadalo lepší, ale postupem času se u toho dá i příjemně zasmát. Moc hezké :)

SeverusSnape
17.05.2016

Úžasné miluju tento typ knih,skvělá atmosféra,nadpřirozené bytosti..
A.H je mistr hororových děl pro adults

triontilla
03.02.2016

Jelikož jsem ji četla již v dospělém věku, byl mi tento překlad Horowitzova díla milejší než dříve přeložené, podle originálu vydané, knihy "Tajemství temného dvorce" a "Návrat do temného dvorce". Připadá mi, že je to překlad "pro starší"... Horowitz mě baví, především v jeho nadpřirozených a hororových dílech. Ani toto mě nezklamalo.

brčko-A
14.10.2015

Kniha je pěkná. Překvapilo mě,že paní Eliotová to přežila. Divný,přece nůž v zádech by možná nepřežila.

kristijan
29.06.2015

Prapodivná kniha, kde se střídá místy dost sadistický a bláznivý černý humor s hororovou atmosférou, přičemž ale jedno narušuje druhé. Všechno, ať už se jedná o vtipy nebo vážně míněné pasáže, působí přemrštěně a bizarně, a do příběhu se díky tomu těžko vžívá. Pár dobrých míst tam je, ale jako celek to na mě moc dobře nezapůsobilo.