Skleník

Skleník https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30495/sklenik-30495.jpg 4 319 72

Chcete vědět, jak by mohla vypadat Země za mnoho milionů let? Jaké by to bylo, kdyby se vlády chopily rostliny? A lidé by byli jen trpěným „hmyzem“? Skleník překypuje bujícím dravým životem, podivnými kříženci rostlin a živočichů, mezi nimiž bojují o přežití malé tlupy lidí. Tito lidé však nejsou lidmi tak, jak je známe.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Hothouse

Fanny-nka
07.02.2019 2 z 5

Do čtení mě nadchla myšlenka, ale její zpracování, mě bohužel už tak neučarovalo. Na mě příliš popisné putování s přemírou postav, prostředí a jevů. A k představě jejich vzhledu jsem zjistila, že bohužel nemám tak bujnou fantazii jako autor. Možná na tom má podíl i dle mého názoru ne úplně povedený překlad. Takže jediným impulzem pro čtení bylo pouze vydržet dočíst knihu dokonce.

Predator3313
16.12.2018 5 z 5

Chápu, že na někoho je to až moc sci-fi, nicméně kdo z nás ví, jak bude země vypadat za miliardu let? :D Před miliardou let žili nejspíš jen bakterie a sem tam nějaká řasa...
Příběh sice nic moc, ale jak je asi všem jasné kniha je hlavně o popisu prostředí a to mě fakt bavilo, chce to hodně fantazie tohle všechno vymyslet.
Rozhodně kniha pobavila, už jsem ji četl 2x a myslím, že si ji ještě jistě někdy přečtu znovu. 5*

evickakyticka
15.12.2018 4 z 5

Tož docela dobré počteníčko, nakonec. Nakonec, protože zpočátku jsem se těžko orientovala v názvech a co znamenají. Líbila se mi různorodost postav kmenů a jak se posouvaly postavy ke konci. Samozřejmě prostředí úžasné - čím víc rostlin, tím líp.

Adhara
11.10.2018 2 z 5

Na mňa príliš uletená sci-fi. Autorovi by nebolo zaškodilo, ak by bol dával väčší pozor na hodinách biológie a fyziky. Zaklincoval to koniec pôsobiaci na mňa ako päsť na oko. Pre mňa najslabšia od Aldissa.

Krčka5
06.09.2018 3 z 5

Krásně napsané a skvělý námět, ale zhruba v polovině mě to nějak přestalo bavit, stále dokola to samé... Knihu jsem nedočetla.

bekule
02.12.2017 4 z 5

Hodně fantasmagorická postkatastrofická scifi. Začátek jsem četla s nadšením,prostřední část se neuvěřitelně táhla ,třetí část byla opět strhující.V každém případě nezapomenutelná. Jen si říkám jestli je strašnější vize budoucnosti v McCarthyho Cestě nebo ve Skleníku?

Jiri4444
24.03.2017

Parádní knížka! Aldissovi se podařilo vytvořit úžasný obraz apokalyptického světa.

hanak_v_exilu
31.01.2017 4 z 5

Poprvé jsem Skleník četl ve výběru Nejlepšího SF z roku 1961 a tam mě úplně uchvátil. Učaroval mi ten naprosto cizí svět plný obrovských možností. O několik let později jsem se dostal k samotné knížce, začetl se a moje nadšení trochu opadlo. Brian Aldiss jakoby nevěděl kam má svůj příběh vést. Nechává postavy putovat bezcílně sem a tam, jen aby mohl popsat co nejvíce z fantaskního ekosystému daleké budoucnosti. V druhé části příběhu už se vyprávění vleče a ztrácí na zajímavosti. Povídková verze se mi líbila víc, i když tuším že zrovna mí oblíbení transorbitální pavouci v ní úplně chyběli.

mitko
03.01.2017 5 z 5

Od prvých strán my skleník veľmi pripomínal knihu Osada. V oboch sa ľudia nachádzajú v nehostinných podmienkach, kde im príroda usiluje o život na každom kroku. Obidve knižky tiež vynikajú veľkou rozmanitosťou popisov rastlín a druhov, ktoré len vyzdvihujú fantáziu autorov a ja som sa len hltal myšlienkami tieto divoké svety. Ale zatiaľ čo v Osade príroda plnila len úlohu kulisy a dej sa sústredil na hlavné postavy v Skleníku tvorí hlavné jadro knihy, kde ľudia sú len hýbateľom miesta tak, aby Aldiss mohol opísať prostredie na celej zemi (a aj mimo nej). A tu môže spočívať hlavný problém pre veľa čitateľov, ktorý by čakali nejaký väčší dej, dobrodružstvo alebo vývin postáv. Ale keď pristúpite na Aldissovu hru, dostanete výborne opísaný svet, v ktorej sa mu podarilo excelentne vykresliť evolúciu rastlín a živočíšnych druhov, logicky to skĺbiť a ako čitateľ sa len necháte týmto fascinujúcim prostredím unášať.

danielka5777
03.01.2017 3 z 5

Dlouho jsem se na tuto knížku těšila, ale bohužel mě nijak zvlášť nenadchla.

Janina-48
23.12.2016 5 z 5

skvělé čtení pro oproštění se od všedního dne.......máte pocit že tam autor byl a že něco podobného může zemi potkat....

Standa Šebek
30.03.2016 4 z 5

Skvělé. Scifi zcela oproštěná od technologie, pravěk budoucnosti. Kniha plná nekonečně bující imaginace, bizarních představ rostoucích ze všech skulin neuvěřitelného světa. Téměř každá stránka textu je zcela odlišná od všeho, co jsem kdy četl - v knize nenajdete nic bezpečně povědomého, čeho byste se mohli zachytit, není zde nic, co byste znali z našeho světa, vše je nové, nanejvýše trochu podobně něčemu, co z našeho světa zmizelo před celými věky, když se Země přestala otáčet a pod nekonečným svitem vše pohltil nikdy nekončící růst. Slabinou knihy je nevýrazný příběh, v podstatě jde jen o putování horečnatým snem šíleného botanika.

Baiba
29.03.2016 4 z 5

Velice zajímavé čtení. Nevím, do jaké míry je základní myšlenka pravděpodobná, ale způsob, jakým autor zachytil své vize, je opravdu sugestivní. Aldissova fantazie je bezbřehá. Občas jsem měla sice trochu problém s českým překladem (přirovnání ke psu ve světě, kde kromě lidí už žádní savci neexistují?) a taky mi některé dějové linie přišly zbytečné a ve finále i nevyužité. První půlka knihy je ale opravdu skvělá, a kdyby se toho chytil nějaký dobrý filmař s neomezeným rozpočtem, byl by to úžasný film :)

Schary
15.02.2016 4 z 5

Moc pěkná knížka a autor musí mít neskutečnou fantazii, když dokázal stvořit, tak propracovaný svět, plný bujné vegetace, různých forem života a prostředí, tak odlišných od všeho, co známe... Fakt bomba. Přečteno jedním dechem!!!

3DD!3
15.02.2016 4 z 5

Malinko kostrbatý úvod je rozveden do neskutečně napínavé bio-sci-fi, která končí až na prahu konce světa. Aldiss dopodrobna líčí biosféru na planetě. Vládnoucí rostliny a člověka živořícího, myšlení velice prostého. Od poloviny knihy a cestě k terminátoru vynikající temná putovačka, kde jsou jen tak mimochodem čtenáři předestírány střípky destrukce veškerého života v naší sluneční soustavě. Evoluce a devoluce.

Phoenix16.cz
23.12.2015 3 z 5

Kniha je to zajímavá, neotřelá... ale chvíli delší než obvykle mi trvalo, než mi bylo zcela jasné, o co jde a kam příběh(y) směřuje. První polovina knihy se nese v duchu seznamování s prostředím Země, které je velmi odlišné od našeho. Z hlavních postav si toho zpočátku moc neužijeme, protože není jasné, kdo to je, protože se po pár stránkách obnovují. Teprve druhá část knihy trochu zpomalí a můžeme sledovat příběh člověka Greena a ostatních, se kterými se setká. Ve skleníku není nic vysvětleno jasně, k informacím se dostáváme postupně přes zamlžené vzpomínky hlavního hrdiny. Toto knize dodává na zajímavosti a nutí číst dál, i když děj samotný není úplně z nejchytlavějších.

Adliczka
08.07.2015 5 z 5

Neni scifi jako scifi...nekde jsou roboti a rakety, ale sklenik je pro me "organicky a zivocisny". Vyborna cetba.

józi.odkudkam
29.06.2015 5 z 5

Skleník je ambiciózní vizí daleké budoucnosti (byť z ekologického hlediska nesmyslnou), hířící bujnou fantazií. Kdyby tak ještě obrůstala poutavější příběh se zajímavějším osazenstvem „lidských“ postav, jdu s hodnocením výš. A i když docela chápu autorovu nechuť pohřbít tolik nápadů v nějaké zapadlé antalogii, dílu by možná povídkový rozsah přeci jen slušel o něco víc. 4****
PS: Tak. Už podruhé mě Aldiss nakonec položil. Podobně, jako u Nosnstopu mě čtení nijak zvlášť nestrhlo, ale pak, po dni, po dvou zjistíte, že je pořád s vámi... Inu, Věk umírající hvězdy a stravovaného semínka Země, jež v posledním tažení klíčí pryč, jsou asi prostě obrazy, které se zakousnou. Slabších 5 *****

Franc
28.05.2015 2 z 5

Moje druhá Aldissova kniha po exelentím Nonstopu mě po pravdě vůbec neoslovila. Prostředí na Zemi v daleké budoucnosti je sice popsáno precizně, nadvláda zeleně představena do detailu, to vše však na úkor děje. Ten po mém soudu krapet pokulhává za výše uvedeným. Forma zvítězila nad obsahem.

Hlavní hrdinové mně nikterak neoslovili a jejich osud mi byl poměrně lhostejný. Celé jejich putování vedlo k tomu, že skončili tam, kde začali. Bruňo-břicho-lidi jsem vůbec nepobral a často jsem si říkal, jaký má s nimi autor záměr. Některé dialogy byly úmorné.

Jelikož je kniha relativně dobře hodnocena a i většina komentářu je pochvalných, bude toho mezi řádky asi víc, než jsem byl schopen objevit a pochopit já.

Widow Embalmer
26.05.2015 4 z 5

tak o tomhle se žádnýmu zahrádkáři ani nesnilo