Skleněný vrch

Skleněný vrch https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74301/bmid_skleneny-vrch-2ng-74301.jpg 4 154 45

Proč žijeme? Protože život je oslnivá dráha meteoritu. Někdy je však tento let až příliš krátký, aby si člověk dokázal vůbec uvědomit svoji existenci na tomto světě. Někdy se staneme hvězdným prachem dřív, než se náš meteorit stačí vyhoupnout na kopuli oblohy. Petr Machar byl soutěžní jezdec. Volant, pevné nervy, desítky koní pod kapotou, atraktivní žena, obdivné pohledy jiných a poplácávání po zádech patřily k jeho životu. A pak přichází zlom. Nekonečné hodiny na nemocničním lůžku a pokus o sebevraždu. Nestojí o život na invalidním vozíku! Už nechce nic. Ale život jej neopouští – ještě ne. A uštědřuje mu další rány. Nakonec jsou to ony, které jej probouzí. Protože Petr je rváč a dokáže rány také vracet. Není podstatné, jak hluboko spadneme při pádu svého meteoritu či hvězdy. Podstatné je, abychom se dokázali znovu z prachu a bláta zvednout.... celý text

Lenka8418
16.08.2019 3 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hezky,realisticky napsané. Zajímavý pohled do života člověka s postižením.

misa_k
06.08.2019 5 z 5

Jedna velká deprese. Ale nádherná...

jitka7326
06.01.2019 5 z 5

Čtivé.

martas79
25.11.2018 5 z 5

Je šedivej den, jako stvořenej pro listopadovou zadumčivou náladu. Petr Machar je týpek k pohledání, jakoby vypadl z oka téhle šedivé hmotě-nehmotě co je venku.
Nebyl by to, ale František Niedl, kdyby mi tenhle týpek nebyl sympatickej.
Čtu, posuňme se v dějí někde před polovinu, popis jízdy v zasněžené, bílé krajině, čtu jako blázen, tempo furioso, u toho mi sjede ruka k pravému boku, kontroluju, jestli mám zapnutý pás! Cože? Jak jako pás? Copak jsi v autě?... ne, právě že ne! Sedím na židli o autě jen čtu! Ten pocit co ve mě slova poskládaná do emotivnich obrazů vystavěl FN je absolutní, hmotný!
Bravo!

Skaut01
28.12.2017 5 z 5

Miluji knížky od Františka Niedla. Líbí se mi něm to, že se pouští to všech tématů. Tato knížka je dle mého názoru jedna z jeho prvních, ale jeho styl psaní je tady velice patrný. Velice zajímavě podaný obraz doby semdesátých let, ve kterých jsem se narodil.

Andrea81
17.12.2017 4 z 5

Hezký příběh, o tom, jak je život těžký a krásný zároveň.

astroweb
16.09.2017 2 z 5

Asi prvotina autorova. Styl už velmi čtivý, vypsaný, ale pro dnešní dobu už překonaný.

Boby17
18.07.2017 5 z 5

Znovu jsem se vrátil k této skvělé knížce a za dva dny jsem ji opět spokojený odložil přečtenou. Moc pěkné počtení. Pro někoho z mladších možná budou zvláštní některé reálie z doby socialismu, pro mě je zvláštní, že některé vyslovené názory spisovatele vůbec takto vyšly. V roce prvního vydání 1989 už ale měl režim na kahánku.

VladkaBU
11.07.2017 5 z 5

... moje první setkání s autorem, a taky poprvé závodník. No, nevím, jestli mě to bude bavit, říkám si. Ale bavila. Petrův příběh bezmoci, ale i chuti žít, o lásce a zklamání, a taky o lžích, které k životu patří. Četla se mi hezky

Sméťa11
27.06.2017 5 z 5

Výborně sepsáno, pády i vzestupy Petra Machara. Přečteno jedním dechem

iva23
19.12.2016 3 z 5

Dobré téma, trochu se to vleklo, ale v situaci, ve které se Petr ocitnul, všechno potřebuje čas. Ráda si od autora ještě něco přečtu.

ondras666
09.12.2016 5 z 5

Po sérii Platnéř jsem sáhl po další knize tohoto autora a opět musím říct, že nezklamal. Naopak jsem byl velice mile překvapen, co dokáže.
Z postavy Petra jsem měl z počátku dost zvláštní pocit, ale po pár kapitolách jsem ji pochopil. Z vrcholu na úplné dno do prachu cest a zase nahoru.
Doporučuji přečíst a uvidíte sami.

hankapimi
25.11.2015 5 z 5

Moje první knížka od Fr.Niedla hned po prvním vydání a okamžité nadšení ! Psaná s lehkostí, bez patosu popisuje Petrovy pády až na samé dno, beznaděj a nechuť žít, ale také jeho zaťatou snahu se s životem porvat a nikomu nic nedarovat...Od okamžiku, kdy se Petrovi obrátil celý život naruby, čtenář mu utírá pot a drží palce, aby to nevzdával. V duchu Petrovi fandí, obdivuje ho a je napnutý, co bude dál - a najednou je konec příběhu . Ani si člověk nevšimnul, že ho knížka k sobě přikovala ! Netradičně plný počet !! A teď se pustím do Platnéře..

čef
05.11.2015 5 z 5

Hrdina této knihy je podobný hrdinům ostatních knih Františka Niedla - je to opravdový chlap jaksepatří, který se lehce nevzdává a i se zlomenou páteří stále bojuje o plný život. Optimistický příběh, který dokáže povzbudit.

konformita
30.10.2015 3 z 5

Ta kniha nebyla špatná, ale něco tam chybělo. Určitě je zajímavé číst a něco málo se dozvědět o tom, co prožívá člověk ze dne na den odkázaný na péči jiných, člověk, který byl do té doby mladý, silný a patřil mu svět. Jak se život naprosto obrátí a ono to nakonec jde.

rohlajda
03.08.2015 2 z 5

Mám ráda autorovy historické knihy, proto jsem sáhla i po jiném tématu, ale mám rozporuplné dojmy. I když popisy prostředí a provoz elektrárny i krajiny, ve které je zasazena, mě zaujaly

Caporegime
31.07.2015 2 z 5

Mám opravdu rád pana Niedla, pro mě jeden z nejlepších autorů. Miluju arogantní hajzlíky jako Pavla Vecncla nebo Michala Daberta vidím se v tom.... toto byl pro mě opak chápu co chtěl autor říci, ale mě dělalo velky problém knihu dočíst, bez velké akce za mě 2 hvězdy.

Miruš
06.06.2015 5 z 5

...život je holt těžký a složitý...

marimari
09.05.2015 5 z 5

Autor mistrně odhaluje lidské nitro, boj se sebou samým, radosti, prohry, morální hodnoty, odvahu a spokojenost. Zvlášť v dnešní povrchnosti a pohodlnosti,bych knihu zařadila do doporučené literatury pro školy. Zůstalo po ní milé teplo v duši.

Macek58
01.05.2015 5 z 5

Zajímavý příbéh života, něco úplně jiného než autorovy historické romány. A samozřejmě nesklamal.

František Niedl
česká, 1949