Turnus

Turnus https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245085/bmid_silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4 1079 232

Silo série

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Shift , 2013

Siwan
14.05.2023 5 z 5

Je to fakt neuvěřitelné, ale druhý díl opravdu vůbec neztrácí na tempu, zajímavosti a drží laťku. Čte se to samo a všechny postavy člověk začíná chápat mnohem víc. Sólo je prostě borec, nemyslím, že bych tohle dala. Za mě si zkusil ze všech nejvíc. Jsem zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet a jak to celé dopadne.

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Knihy psané v sérii mají někdy tu vlastnost, že se látka vyčerpá už v první díle a vy dále vidíte jen postupný úpadek. Tohle je naštěstí přesně opačný případ. Howey s nesníženou kvalitou rozšiřuje svůj příběh a postupně odhaluje jaká realita se skrývá za oponou. Četl jsem jedním dechem.

Tano
26.04.2023 3 z 5

Některé knihy ze sérií jsou skvělé samy o sobě a jsou to jedinečná díla, jiné knihy se podle mě hodí jen do série, ale kdybych je četla samostatně, nevythly by mě - Turnus je u mě v té druhé kategorii. Už první kniha lehce nastiňuje, jak vše se sily začalo a co předcházelo současnému životu Sóla. Pokračování děje, který nás navnadil je tak jen jednou třetinou knihy a do toho se promítá linie "jak to všechno začalo" a životní příběh Sóla. Nebylo těžké se opět začíst, ale musím říct, že mě druhý díl neuchvátil tolik jako první. Doufám, že byl Turnus překlenovacím dílem série (něco se dozvím, ale nic markantního) a že další díl bude zase trochu větší pecka.

rick6410
22.03.2023 5 z 5

Druhý diel nie je priamo pokračovaním prvej knihy, ale krásne sa dopĺňajú, a sú nám odhalené rôzne otázky, ktoré sme mali po prvej knihe. Sledovanie troch príbehových línií ma veľmi bavilo: Silo 1 sleduje pôvod apokalypsy a dianie v ústrednom sile počas celej doby, až sa nakoniec odohráva súbežne s prvou knihou, a to sa mi veľmi páčilo, a ďalej sledujeme veľkú vzburu v sile 18, na ktorú bolo v prvej knihe pár odkazov, a nakoniec pád sila 17. Za mňa veľmi dobrá kniha.

Johny_H.
19.03.2023 4 z 5

Opravdu mě to moc bavilo, ale je to akorát místy moc dlouhé. Solo byl skvělí jen vzhledem k předchozí knize byl jeho příběh i konec očekávaný a mohli situaci v silu 17 pospat z pohledu těch dětí, které našli v silu 17 v předchozím díle. O nich na rozdíl od Sóla nevíme vůbec nic.

Dandy1
01.03.2023 4 z 5

Turnus mě bavil. Zatímco Silo jsem se musela nutit číst, druhý díl ubíhal zajímavěji. Autor stvořil propracovaný svět autoritářského režimu, který se v jednotlivých silech vyvíjel různě.

klmonkaa
25.01.2023 4 z 5

Pri tomto som sa kopala do zadku, aby som to konečne prečítala, ale stálo to za to, hlavne kvôli tretiemu dielu. :-D

Birlibán
15.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha časově předchází románu Silo. Nutí k zamyšlení jak může malá skupina osob rozhodovat o přežití lidstva. Pokud zavřete skupinu lidí do prostoru s omezenými zdroji vždy se něco pokazí. Na druhou stranu u lidí vždy převládne touha dostat se ven a zjistit co se skrývá za obzorem.

Timkim
18.12.2022 4 z 5

Docela mi to sedlo a konečně se objasnilo pár věcí z prvního dílu. Každopádně bych touto knihou sérii nezačínal. V některých částech mi přišla taková hutnější než první díl. Těším se na poslední díl a jsem zvědavý zda se dostanou za perimetr dronu.

TwoFace
12.12.2022 4 z 5

Doplnění dění z první knihy. Samostatně asi nečitelné.

Hall3006
08.12.2022 5 z 5

Druhý díl trilogie Silo, Turnus, popisuje vznik a spuštění projektu Sila a jeho vedení ze Sila 1, kde lidé střídají tzv turnusy, aby byla zachována kontinuita vedení ostatních sil. Stěžejní scény z prvního dílu tak poznáme z druhé strany.
Jak kruté je takové vedení pro jednotlivce, který je probuzen mimo turnus a snaží se vzpomenout na dobu "předtím" a jak bolestná je pravda se dozvíme v této knize. Je to napínavé čtení a autor opět použil psychologii strachu a odvahy, zla a dobra v knize od které těžko budete odcházet. Nelze číst jako samostatný román.

jirimatejka
12.11.2022 4 z 5

Zajímavé téma i když celkově nepříliš realistické. Ale četlo se dobře, celá trilogie byla konzistentní, místy bylo obtížné sledovat návaznosti a myšlenky autora. Sympatiční hlavní hrdinové.

RadimB.
15.10.2022 3 z 5

Navazuje na první knihu Silo a doplnuje jak ke vzniku sila došlo. Rozšiřuje pohled co se dělo v řídícím silu jedna a jak vznikli jednotlivé postavy. Knížka byla delší a místama se děj táhne docela líně. Zároven jsem zvědavý na poslední knížku trilogie jestli se hrdinové konečně dostanou ze sila ven.

Jonny
01.08.2022 3 z 5

Tísnivé a čtivé.

kota
28.07.2022 5 z 5

Skvělé "pokračování" knihy Silo. Vysvětlení účelu stavby sil a jak se vlastně stalo, že se Jules a Sólo potkali v prázdném silu 17.

kuruteku
22.06.2022 3 z 5

Zajímavé. Roztažené v čase od počátku po Silo jako předchozí díl. Otazníky pořád zůstávají, ale ubývá jich. Jimmy alias Sólo je podán ve zkratce, ale rozumné zkratce. Příběh síla 1 takový kolísavý. Něco letí cvalem a něco je jen tak nahozeno. Tak se zdá, že IT oddělení není hlavním viníkem, ale jen prodlouženou rukou. A teď přetrvávající a nové otázky: Proč? Jsou i v ostatním silech uspání, protože v síle 1 se zdá, že byla hlavní skupina, ale co Helen a Mick? A plánoval se tak dalekosáhlý pobyt v síle se střídáním generaci jen v ostatních? Je venku normální život? Dokázal by člověk v umělém osvětlení tak dlouho přežít a nezdegenerovat - viz Velinského Engerlingove?

KapitánSmrt
16.06.2022 4 z 5

Slušné pokračování, které umně rozvíjí celkovou mytologie světa sil. Dozvíme se odpovědi na mnohé otázky, další nové naopak vyvstanou. Odpovědi jsou zároveň uspokojivé a v celkovém kontextu dávají smysl, vše do sebe zapadá, což není u tak rozmáchlých ság úplně zvykem. Tempo kniha ztrácí jen v jedné příběhové rovině, která mi přišla dost zbytečná (protože z předchozí knihy víme, jak dopadne) a působí tím pádem jako vata uměle natahující děj. Celkově je ale druhý díl čtivější a je těžší se od něj odtrhnout. Navíc se naplno rozjíždí určitá morální nejednoznačnost u jednání postav, která mi v prvním díle chyběla. To knihu prohlubuje a dodává jí to i na realističnosti a uvěřitelnosti.

Criosphinxx
06.06.2022 4 z 5

Už to bude rok, kdy jsem četl Silo a upřímně jsem se bál, že se budu ztrácet v ději. Postupem knihy se mi vše vybavovalo, takže jsem si ani nemusel dávat repete prvního dílu. První polovina mě moc nedokázala udržet u knihy, ale jakmile přišla druhá, tak jsem cejtil zase stejné pocity jako u “jedničky” a byl jsem napjatý jak kšandy. Jsem rád, že mi bylo plno věcí vysvětleno a jsem rád, že ne všechny…!
(motivace si přečíst Prach:D) No, takže ačkoliv jsem měl menší problémy s první půlkou, druhá to dost zlepšila a rozhodně nelituju času stráveného u tohoto skvělého sci-fi postapo)

Predator3313
24.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Druhý díl byl pro mě trochu méně zábavný než Silo, nicméně podle mě skvěle doplnil potřebné informace a ačkoli jsem dříve neměl moc rád knihy kde se poskakuje v čase sem a tam, tady jsem s tím problém neměl.
A celkem důležitě ukáže že i ti v sile 1 co tahají za nitky, to nemají zrovna růžové....

parxel
18.03.2022 5 z 5

Turnus je volným pokračováním románu Silo. Časově se vrací do období, které předcházelo projektu světového řadu a částečně tak vysvětluje události popsané v prvním románu. Přestože má Turnus o špetku horší hodnocení než Silo, tak z mého pohledu je tento román stejně kvalitní. Mně osobně se nejvíce líbilo prolínání různých časových rovin. Knihu doporučuji všem čtenářům, kterým se líbil první díl této trilogie. Myslím, že nebudete zklamáni.