Silo

Silo https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216744/mid_silo-216744.jpg 4 1989 501

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

The Wool , 2011

Ikkju
26.06.2015 4 z 5

Začátek úžasný, svižný děj, spousta zajímavých analogií. S pokračujícím dějem ale jako bych zapadal do šedivého stereotypu života v silu. Nejsem si jistý jestli bych se hrnul do pokračování, asi bych dal spíš přednost Metru nebo se vrátil k sérii Amber.

tanuki
08.06.2015 3 z 5

Zajímavá a originální postapokalyptická vize budoucnosti Země, kde se jedovatý vítr plný toxinů prohání po mrtvých pláních a přeživší lidé žijí zahrabaní pod zemí, v dokonale strukturované a do detailu promyšlené sociální struktuře, v soběstačném Silu, které může fungovat stovky let. Dokud se něco nepokazí. Příběh samotný je velmi dobře vymyšlený, ale nemůžu se ubránit dojmu, že je napsaný, nebo přeložený, poněkud neobratně a amatérsky. Vyprávění chybí ta správná šťáva a elegance. Škoda. Jinak by tahle kniha aspirovala na minimálně 4 hvězdy.

Jonny
19.05.2015 4 z 5

Člověk by neřekl, že se dá o jednom silu napsat takhle objemná kniha... Ale evidentně to lze a výsledek je čtivý.

Michaél74
18.05.2015 4 z 5

Kniha je psaná zdlouhavým a popisným stylem, místy je to takové těžkopádné. Většinou však nenudí, na to je svět Sila vykreslen dostatečně zajímavě.

artabanb
10.05.2015 3 z 5

Konec byl uspěchaný, ale jinak dobré. Provedení se mi zdálo trochu bezcitů, i když tam nějaké jsou, připadá mi to násilně vložené a chladné. Dost dlouhá knížka a děj moc nepokročil. Je pravda, že je to první díl ze série. Doufám, že prozradí kdo byl ten u toho telefonu, když s ním volal Lukas. Ano, kniha je rozvleklá, ale na Babičku to rozhodně nemá.

Taky se mi nelíbilo, že v knize 3x stálo "jak široká, tak dlouhá".

Jinak HANKAPIMI říkala, že na celé silo je vněm docela málo šťouralů a rebelů. V knížce je přece napsané, že Bernard je musí vraždit a že Lukas to bude muset taky dělat.

martinaplum
07.05.2015 3 z 5

Silo sa zo zaciatku ukazovalo ako velmi slubny postapokalypticky pribeh. Zo samotnej myslienky zivota v podzemi sa ma zmocnila prijemna uzkost a tesila som sa na zapletku.
Nakoniec u mna ale prevazili negativne dojmy - autor az prilis sebavedome zlikvidoval vacsinu postav, pribehu v druhej polovici dochadzal dych a zaver neviem pomenovat inak ako dojazd zo zotrvacnosti. Skoda.
Jednu hviezdu vo svojom hodnoteni davam za (pre mna) vydarenu obalku knihy, aj ked si samozrejme uvedomujem, ze dolezitejsi je obsah.

hankapimi
06.05.2015 3 z 5

Klasické postapo, četlo se to dobře, chvílemi jsem očima "tlačila" rozvleklý děj kupředu. Na tak obrovské silo s tolika obyvateli se na můj vkus vyskytovalo jen velmi málo rebelů a přemýšlivých šťouralů, netradiční prostředí přímo vybízelo k mnoha konfliktním akcím, příběh chvílemi klouzal po povrchu. Když už bylo SILO důsledek nějaké katastrofy, tak se autor mohl trošku rozepsat o příčinách, to mi tam chybělo, ta logika věci... No, pokud se zfilmování ujme R. Scott, tak to bude jistě parádní podívaná.

Artep25
01.05.2015 3 z 5

Četla jsem už i lepší knihy ,nicméně způsob ,jakým je kniha napsaná se mi velmi líbil .Zajímalo mne ,jak to celé dopadne.Byla jsem zklamaná tím,jak kniha skončila ,ale ve světle toho ,že má mít ještě pokračování to docela chápu .Trochu víc bych asi uvítala ,jak již bylo řečeno nějaké objasnění toho ,jak to celé začalo .Zklamaná jsem nebyla .A další díl si určitě přečtu .

Vilas1979
28.04.2015 3 z 5

Velké zklamání, přitom nápad je to docela slibný a zajímavý (i když se spoustou otazníků), ale zpracování je takové neslané, nemastné. Měl jsem dojem jakoby se tam skoro nic nedělo a většinu času hrdinové jen chodí po točitých schodech desítky pater buď nahoru nebo dolů. Film podle této knihy si vůbec nedovedu představit. Koho Silo zklamalo stejně jako mne a je to jeho první postapo, zkuste Malevil od Merleho, Silo mu nesahá ani po kotníky.

zoew
27.04.2015 2 z 5

Po přečtení komentářů jsem očekávala víc a ........ jsem zklamaná. Ačkoliv je kniha obsáhlá, mám stále pocit, že se děj točí pořád dokola, nikam se neposouvá a většinou se dost vleče. Kdykoliv jsem očekávala nějaký významný zvrat, tak ...................se nakonec skoro nic nestalo a napětí někam vyšumělo. Mnohem víc by mě zajímalo, co se stalo, že na zemi to už nebylo k žití, kdo v dostatečným předstihu ta sila vybudoval (a proč)...... zkrátka jsou tam díry jak v ementálu a celkově mě knížka přišla dost nezajímavá.

adelaska
20.04.2015 3 z 5

Ve skutečnosti pořád nevím jak knihu ohodnotit. Jako první mi nevyhovoval styl psaní autora, přeskakování z jedné postavy na druhou, ale dalo by se to překousnout, kdyby se to pořád tak nudně nevleklo... A když už se něco stalo, nakonec jsem byla zklamaná, jelikož jsem si myslela, že za tím je mnohem více. Asi poslední čtvrtka knihy mě fakt bavila, už jsem se těšila z určitého konce, co se stane, ale tak neskutečně mě ten konec zklamal. Absolutně nevím co si o tom mám myslet, očekávala jsem od této knihy opravdu hodně.
Kniha má být zfilmovaná, na film se ráda podívám, ale už si ji nepřečtu.

koubin007
18.03.2015 4 z 5

Kniha mě nadchla, i když musím říct, že první půle je zbytečně rozvleklá a velmi detailní až monotónní. Pár desítek stran po druhé polovině se začíná rozkrývat pozadí dramatu a děj se ubírá konečně kupředu. Knihu hodnotím jako velmi zdařilý post-apo počin, nicméně jakožto velký fanoušek tohoto žánru, zařadil bych ji spíše mezi klasický průměr. Prý se podle toho už točí film, který si vzal na bedra Ridley Scott, tak věřím, že později přitáhne davy lidí i ke knize. Děj není ani příliš depresivní ani strašidelný ba dokonce ani obzvlášť napínavý. Nevyniká v ničem, ale zase v ničem nezaostává a proto je výsledek překvapivě dobrý. Spoiler! "Dovedu si docela dobře představit, že už se kdesi uprostřed Mohavské pouště začala stavět obří sila a za pár let se začnou prodávat místenky". Bill Gates a jeho rodina se určitě postarají o to, aby se chodilo ven pravidelně "čistit"! :)

Lenny33
12.03.2015 4 z 5

Zajímavý šokující příběh, s mnoha zvraty, velmi čtivý.... A přesto jsem po celou dobu čtení měla pocit, že tomu něco chybí....
Ale za přečtení určitě stojí. 4*

Adadelka
05.03.2015

Tento autor mě velice překvapil, dokonale zpracovaný příběh, nedočkavě čekám na další díl :).

pobijecmuch
02.03.2015 3 z 5

Toto, že má být kniha roku a velký bestseller? Odborná kritika tomu udělala velkou reklamu, ale čtenáře se zapomněla zeptat. Zbytečný humbuk pro nic, za nic. Někdo to tady přirovnával k Nonstopu, ale tomu se to nerovná ani po kolena. S bídou tři hvězdy,

Figol
02.03.2015 4 z 5

Měla jsem co dělat, abych se prokousala začátkem, ale tak po prvních 100, 150 stránkách mě to začalo i bavit. Co ale fakt nechápu je ta paralela s Romeem a Julií. |SPOILER| Když už to tam sakra muselo být, tak jsem čekala, že se vším všudy a sluníčkový konec mě dost zklamal. Nesnáším tyhlety veskrze pozitivní, štěstím a spokojeností všech postav nasáklé konce.

dikobraz
25.02.2015 odpad!

ach, toto bol omyl. vratit cas a tuto knihu nikdy nevziat do ruky. o com bola? to bola rozpravka? vsetko zle sa na dobre obratilo a vsetci zili az kym nepomreli? neskutocne dejove posuny, dlhe, dlhe, nudne, bez zapletky, ked nieco vyskocilo, autor to hned pochoval. tuto knihu pochovat a rychlo na nu zabudnut. toto nebolo scifi, to bol nesurody blabol. bleee.

Christo
23.02.2015 5 z 5

Postapokalyptická chuťovka...

majkles
23.02.2015 5 z 5

Na začátku lehce rozvleklé, ale zbytek to vynahradil, čte se to samo. Tyhle postapokalyptické věci já prostě můžu. Doufám, že další díly vyjdou v dohledné době i unás.

piratmartin
23.02.2015 4 z 5

Skvěle sem se bavil, bylo to jako dívat se na film. Romea a Julii si mohl autor odpustit, podle mě to tam přidal proto, aby to vyznělo jako nějaký velký srdceryvný scifi příběh, ale podle mě to tam vůbec nemuselo být :-). I bez toho by to bylo super čtení.