Silo

Silo https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203632/bmid_silo-silo-wj3-203632.jpg 4 1984 500

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Wool , 2011

Bakana
08.05.2023 5 z 5

(SPOILER) V podstatě dost omletý námět (izolovaná skupina lidí v postapo světě, kde vedení drží zbytek v nevědomosti), ale má to spád a náboj, takže jsem si četbu užila.

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Jednoznačně plný počet. Nastíněný svět uvěřitelný, postavy rozvedené do hloubky. Jejich jednání logické. Navíc mám rád post-apo příběhy, kdy postavy teprve odhalují co že se to vlastně stalo. Tohle na mě funguje.

Tano
14.04.2023 5 z 5

Na Silo jsem přišla náhodou, když jsem zjistila, že se připravuje seriál a námět seriálu mě zaujal. Hledala jsem knižní předlohu a povedlo se, chtěla jsem si knihu přečíst hlavně dřív, než seriál vyleze na světlo světa.
Silo jsem schroustla vlastně během 3 dnů, i když má téměř 500 stránek. Jak jsem se jednou začetla, nešlo moc přestat :) Zase je to trochu jiná verze postapo a musím říct, že mě koncept sila a rozpatrování velice snadno vtáhnul. Úhel pohledu více postav se mi taky líbil, aspoň měl člověk pořád přehled, co se kde děje a postav tak akorát, aby se člověku nepletly. Další dva díly už čekají doma :)

rick6410
22.03.2023 5 z 5

Úžasná kniha, milujem tú stiesnenú atmosféru. Super postavy, zvraty a tajomno okolo pôvodu sila a sveta tam vonka.

Maraiser
22.03.2023 4 z 5

V diskuzích jsem postřehl, že první polovina byla nudná a druhá polovina lepší. Já to měl naopak. Jsem zvědav na pokračování.

Losin
19.02.2023 3 z 5

Jak už zde někdo psal, tak první polovina byla opravdu těžká. Moc jsem nevěděl co z toho nakonec bude. Druhá polovina rozhodně lepší. Těším se na další díl

Johny_H.
16.02.2023 5 z 5

Pomalejší rozjez nahradil trochu zbytečně rychlejší konec. Jinak tato knížka je opravdu velmi zajímavá a jsem moc zvědaví jak bude pokračovat dál.

Thromulus
10.02.2023 4 z 5

První polovina knihy byla tak trošku trápení, vše se táhlo a příliš rozepisovalo. Nicméně to člověku pomohlo si udělat pořádný obrázek o celkovém funkci sila a pak se to konečně mohlo rozjet.
Čím dál jsem se v knize dostával, tím více mě příběh vtahoval do svého světa a nutil mě si pokládat nejrůznější myšlenky. Nakonec jsem rád, že jsem se k této knize dostal a jsem zvědav co dalšího poodhalí navazující knihy.

marketa3815
02.02.2023 3 z 5

Chápu lidi, kteří čtení vzdali, začátek je neuvěřitelně nudný, a celkově jsem si říkala, že by knížku snad líp napsala AI než Hugh Howey, ale nakonec je škoda knížku nedočíst, námět je celkem zajímavý a za přečtení stojí. Nevím, jestli budu pokračovat v dalších dílech, zřejmě přeskočím Turnus a zkusím až Prach, už jsem si zvykla na hlavní postavu, a tak možná budu sledovat její další osudy. (Zkusila jsem ještě Prach a nedočetla, nějak mě čtení naplňovalo absolutním nezájmem a apatií)

klmonkaa
25.01.2023 5 z 5

Hnusná predstava, žiť v podzemí, ale pokiaľ to zachráni ľudstvo (konečne v rozumnom množstve), why not? :D

Whobey
13.01.2023 4 z 5

Silo je velmi zajímavý druh dystopie, ta představa žití pod zemí byla fascinující a nepochopitelná, ale zároveň dobře vystavěná. Autor popsal do detailů celou strukturu sila, vztahy, společenská postavení, ale zároveň všechno halí do jistého oparu tajemna.
Chvílemi se mi zdál příběh moc uspěchaný, chvílemi se mi zdály technické popisy moc zdlouhavé, ale celkově vzato to byla moc dobrá kniha. Jsem zvědavá na další díl.

Hall3006
04.12.2022 5 z 5

Po letech jsem se rozhodl znovu přečíst celou trilogii Silo. Když jsem četl poprvé, už tehdy jsem byl zcela omráčen světem schovaném v zemi. Uzavřené město mi připomnělo Aldisuv Nonstop, kde přežívá skupina lidí a nikdo přesně neví proč to tak je. Až putováním po tomto mikrokosmu odhalujeme spolu s postavami zde žijícími děsivou pravdu.
První díl, kde sledujeme osud několika hlavních postav, nám objasňují členění síla a jeho zřízení. Čtenář se dostane do příběhu zničené země, bez obyvatelného povrchu a klade si otázky s hrdiny co se stalo a proč musí žít v obrovské jámě. Výborné zvraty, kde čekáte že někdo zemře a ono to je zase jinak, umocňují napětí a chuť sledovat proč jsou postavy ochotné něco dělat či nikoliv. Příběh jde na dřeň charakterům postav, a buď jim musíte fandit nebo nenávidět.
Román vznikal po částech a je to na vývoji příběhu znát. Je to však osvěžující, nikoliv rušivé, i když Vám bude líto některých osudů, mají svojí roli. Pro mě top dílo v žánru dystopie. Doporučuji.

JitkaKola
26.11.2022 1 z 5

Vubec me to nebavilo i kdyz me anotace nalakala. Dala jsem tomu pul knihy. :( Druhy dil mi lezi v knihovne zbytecne.

jirimatejka
12.11.2022 4 z 5

Zajímavé téma i když celkově nepříliš realistické. Ale četlo se dobře, celá trilogie byla konzistentní, místy bylo obtížné sledovat návaznosti a myšlenky autora. Sympatiční hlavní hrdinové.

TwoFace
28.10.2022 4 z 5

Za mě velice slušné scifi/postapo, i když drobnosti by se vytknout daly a schodů mám plné zuby. Jsem zvědav na druhý díl.

Fidibus
30.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Takovéhle scifi mám ráda a líbila se mi. Vypráví o světě organizovaném v bývalém silu, protože venku žít nelze, kterému vlastně vládne IT oddělení. A něco tají. Celé silo je dost detailně popsáno.
Zápletkou je to, že ten, kdo prozří, nebo za trest jde ven čistit vyhled, aby vzápětí zemřel. Všichni to tak v poslední době udělali, až na instalatérku Juliette. A to znamená vzpouru, která opravdu vypukne. Mezitím ona objeví další, takřka prázdné silo... A pokusí se vrátit kvůli záchraně toho, koho miluje.
Je zde dost postav, začátek - šerifova smrt a cesta starostky jsou poněkud zdlouhavé a vlastně navodily děj a scénu. Ale zamyšlení nad ovládáním lidí a společnosti je aktuální vždy.

RadimB.
23.09.2022 3 z 5

Zajímavá myšlenka lidí žijících v silu v post-apo světě, který pravidelně chytají ponorkovou nemoc. Dvě dějové linie co se vzájemně proplétají. Mam post-apo knížky moc rád, ale tahle nepatří k nejlepším místama jsem se nudil místama mě bavila tak ji řadím do takového lepšího průměru. Uvidíme co přinesou další díly.

peter1035
08.09.2022 4 z 5

Mám rád post-apokalyptický tématický žáner. Či už sú to filmy, alebo knihy. Silo má zaujímavý námet v tom, že neviete prečo ľudia žijú v takejto spoločnosti a chcete sa to dozvedieť. Úprimne poviem, strašne zdĺhavo sa k nejakým informáciám tohto typu v knihe dostanete a to vytvorené tajomno je občas na nervy. Čítate desiatky strán za sebou a stále nič. Dočítate príbeh a máte viac a viac otázok. Príbeh je krásny a zaujímavý a mňa osobne bavil. Postavy boli dobre opísané a vžil som s nimi. Preto dávam vysoké hodnotenie, lebo je to originálne. Chystám sa prečítať aj druhú časť, či sa dozviem čo potrebujem.

kuruteku
08.05.2022 5 z 5

Silo. Síla. Jízda. Tafka mysli. Všechno sedělo. Možná až později jsou tu pochyby o reálnosti, ale ty nejsou podstatné. Hlavní je myšlenka, společnost odsouzena k existenci, k rozdělení na čtvero stavu, kdy starosta je volen, ale IT, vlastně jeho šéf, ví víc a rozhoduje zpoza rohu. Ale život je daleko variabilnější, než Dohoda předpokládá. Bez úvodu by nebylo jasné, proč venku tak láká, čím vším IT vládne, proč je nutný nový šerif. V dnešní době, přestože kniha už má nějaký ten rok za sebou, mnoho aktuálních otázek: komu věřit, kdy revoltovat, kdy ustupovat, co obětovat, co dělat. Už se těším na ostatní knihy a autora si ukládám mezi zajímavé postapo scifi, vedle Kidovych Engerlingu a Pacovského knih.

Predator3313
23.04.2022 5 z 5

Za mě dobrá kniha,
kdy se postupně dozvídáme více a více "zakázaných" informací a tvoří se nám obrázek momentálního stavu světa.
Mám rád když nějaký hrdina má úkol u kterého musí projít různá místa kde žije, a autor má možnost popsat svůj svět.