Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 909 236

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dust , 2013

KapitánSmrt
01.08.2022 4 z 5

Uspokojivé zakončení celé ságy. Mám jen pár kritických připomínek:
1, počáteční rozvláčnost. Předchozí díly měly za úkol připravit vše na epické finále. Bohužel úvodních sto stran jen pomalu posouvá figurky po šachovnici. Pak už se ale jede na doraz.
2, občasná patetičnost. Autor se nevyhnul občasné lacinosti a patetičnosti, alespoň co se vztahů mezi postavami týče. Je to rušivé.
Celkově jde ale o nadprůměrné postapo sci-fi, promyšlené, čtivé. Bavilo mě i ono etické dilema, souboj dvou legitimních (a nadčasových) myšlenkových směrů. Je lepší bezpečí a jistota, vykoupená nesvobodou, nevědomostí a tvrdě sešněrovaným (totalitním) systémem, nebo svoboda a pravda, jež se ale pojí s nejistotou, hrůzou z odpovědnosti za osud svůj i svých nejbližších a také s dost reálnou možností, že za tyto vysoké ideje budeme muset obětovat to nejcennější či nejbližší... Milované osoby, potažmo i vlastní život.

boruf
19.07.2022 5 z 5

Po přečtení všech tří dílů musím říct, že mě bavili všechny tři. Každý z nich trochu jiným způsobem, ale jeden bez druhého by mi nedával smysl. Děkuji autorovi za příjemný týden, kdy jsem se od příběhu nemohl ani odtrhnout.

kuruteku
24.06.2022 5 z 5

Deprese na n-tou. Bezvýchodná situace, kdy dobré řešení neexistuje. Jen špatné a ještě horší. Nikdo neví všechno. Chudák Juliette to myslí dobře, ale nikdo ji nechápe. Chudák Donald naštvaný na celý svět to myslí dobře, ale nikdo ho nechápe. A najednou je tu Darcy, Raph, Courtnee, ... A najednou je tu krutý happy-end.
Už chápu, proč byl druhý díl tak odměřený. Ale bez něj bychom nepochopili Donaldovy nebo Sólovy pohnutky. A bez prvního dílu bychom neznali silo 18 a 17.
Nedá se nic dělat, série je dočtena. Myšlenky ještě trvají a vrtají - co Velinského Engerlingové, co Pacovského Plástev jedu? Řekl bych, že v tomto žánru se rozhodně neztrácejí. Ale i tato série mi hodně dala - zvlášť v dnešní době.

Predator3313
24.05.2022 5 z 5

V Prachu vše směřuje ke konci, ale k jakému je až do posledních stránek docela záhada, protože v sile 1, které stále hraje prim se situace značně změnila. Část knihy je vlastně detektivka :)
Podle mě velmi slušné zakončení, navíc děj je rovným dílem jak v silu 1 tak v silech 17/18 :) Dále spoiler!
Jen mi přišlo, že mohl být trochu lepší poměr mrtvých/zachráněných. Když to tak vezmu, padlo celé silo 1 a ze sila 18 přežilo kolik? 2% lidí ..... a nevím jestli by stovka lidí dokázala vytvořit životaschopnou populaci :)

parxel
29.04.2022 5 z 5

Prach velmi úzce navazuje na události vylíčené v předchozích dvou románech a objasní vám poslední chybějící části příběhu. Dozvíte se, co se v minulosti přihodilo v různých silech a k čemu slouží servery ve "zlém" úseku IT a několik dalších z hlediska příběhu důležitých informací.

Podle mého názoru si celá série udržela velmi slušnou kvalitu a přestože závěrečně rozuzleníní bylo mírně převídatelné, tak jsem si čtení moc užil. Na druhou stranu jsem toho názoru, že se celý příběh točí pořád okolo toho samého a domnívám se, že ty tři díly byly tak akorát.

Možná by mohlo být zajímavé přečíst si příběh z pohledu "vrchního manipulátora", protože byl asi jedinou osobou, která měla všechny informace a věděla o co skutečně běží.

Mě osobně série Silo jako celek nadchla. Pokud se vám líbily předchozí dva díly, tak si myslím, že vás závěr rozhodně nezklame. Rozuzlení je sice mírně předvídatelné, ale pořád si udržuje velmi dobrou úroveň.

milan3696
08.03.2022

(SPOILER) Jako završení příběhu super. Na druhou stranu zvratů je tam možná až moc. Vždycky jsem si už už myslel, že vím, jak to s kým dopadne a hned v další kapitole se to změnilo. No, to je vlastně super. I tak ale úplný konec projektu v knize popsán není. Je pouze naznačený myšlenkovými pochody postav. Co se stane za dvě stě let?

nechapacka84
21.02.2022 4 z 5

Zase jedna z kníh, kde mi rozpetie hodnotenia nestačí. 4 mi príde veľa, a 3 málo, a takto je to ale vlastne i s celou knihou. o 100 stránok viac by bolo veľa, a o 100 menej málo. Bohužiaľ som Prach začál čítať až odstupom času po Silu a Turnuse, a kontinuita deja v tomto prípade kúzlo knihy umocní. ASI. Mne prvá polovica knihy proste nechutila, potom sa príbeh samozrejme rozbehne a popravde je to jízda, ... na druhú stranu logika často odpočívá. 3,5*

capricorn__
25.01.2022 5 z 5

Z celé (velmi kvalitní) trilogie jednoznačně nejlepší dílo. Autor zde uzavřel všechny dějové linie a líbila se mi svižnost románu, která mi v předchozích dílech trochu chyběla. Skoro jsem si říkal, že je škoda, jak "Prach" rychle utíká. Slyšel jsem, že má být trilogie zfilmovaná, takže se moc těším - pokud se nápad dostane pod ruku správným lidem, z filmů může být trhák.

jan0223
30.12.2021 4 z 5

Tak třetí díl bomba, opět nasadil, po slabší dvojce, laťku výše a celou knihu jsem se nenudil. Konec mě přesto překvapil ikdyž jsem ho tak trochu čekal. Jen škoda, že zůstalo mnoho příběhů a otázek otevřených. Co se stalo s ostatními sily, jak se začlenila a usadila probagrovaná skupina? Jinak celá kniha je čtivá, napínavá, nenechá čtenáře jen tak v klidu.
Určitě to celé by si zasloužilo i další knihu kde by se to celé ještě rozvinulo a dovysvětlilo. Ovšem na druhou stranu i v pohádce byli jen tři přání a možná, že čtvrtý díl by to zkazil.

potok
09.11.2021 5 z 5

Trilogie dočtena. Tak a teď doporučuji zfilmovat.

Lálin59
01.11.2021 5 z 5

Výborná série. Nemám s postspo příliš zkušeností, ale tohle mě nadchlo. Střídám různé žánry a ve sci-fi jsem se dosud zaměřoval spíš na vesmírné cesty a cesty časem. Ale to se určitě změní.

Hannibal92
16.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Prvni pulka byla trochu volnejsi, jako celek se mi asi vice libil druhy dil, ale zaver to vynahradil. Je mi lito, ze je to konec serie, klidne bych si jeste dal cetl o osudech jinych sil. Trochu mi ale to neukonceni ostatnich sil vadi. Co se po odpaleni sila 1 stalo v ostatnich? Odrizlo je to jen od "veleni" a zili si dal? Co se stalo po tech cca 250 letech kdyz byli odriznuti od sila 1? Dosly jim zasoby a umreli? Otevreli se dvere ven a umreli? Dostali zpravu jako se probagrovat mimo nebezpeci a prezili? Skoda ze zustalo az tolik otevreneho prostoru.

renisla
14.04.2021 5 z 5

Pro mne, nejlepší ze série! Nejen díky rozuzlení a nečenakosti událostí, ale i díky promyšlenosti světa a postupnému odhalování až k samotnému novému druhu života! Tato kniha byla pro mne Svarým Grálem celé série. Asi bych si ty dvě předchozí knihy dokázala představit jako dvě kapitoly Prachu a byla bych úplně spokojená!

asfi
25.02.2021 5 z 5

Podla mna lepsie jak dvojka, skvele zakoncenie trilogie..

PETERYY
22.01.2021 3 z 5

Pozor spoiler! Nějak mi přišlo, že jsem věděl jak to dopadne a bohužel jsem se nemýlil. Kniha sráží slabší části., je to škoda. Dvojku jsem žral.

yomik
21.01.2021 5 z 5

Příjemné čtení

Zelza
24.11.2020 4 z 5

Závěr trilogie. Moc se mi líbila, nechtělo se mi opustit hrdiny trilogie.

Margerite
03.11.2020 5 z 5

Naprosto skvělá série, hodnotím po přečtení třetího dílu. Malilinko slabší byl za mě ten druhý, hlavně asi proto, že už jsem byla nažhavená, jak to dopadne s Juliette a se silem 18 a se vším ostatním. Opravdu jedno z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četla. Skvělý nápad, propracovaný svět, uvěřitelné postavy (na superženu Jules si člověk zvykne). Nikdy nevíte, kdo kdy zemře a co na vás čeká za dalším rohem. A i další rovina se mi líbila. Když se člověk zamyslí, co by se stalo, kdyby byl někde sám nebo s malou skupinkou lidí. Všichni používáme elektřinu, mobily, televizi, auta a tak dál, ale málokdo z nás by asi něco z toho dokázal opravit, ne-li přímo vyrobit. A v dnešní situaci je možná lepší se nad tím takhle na noc ani nezamýšlet, to pak nebude moc valné spaní. Za mě prostě oba palce nahoru a moc se těším na filmovou adaptaci.

crazyslunicko
02.11.2020 5 z 5

Já ten poslední díl prostě musela přečíst. Musela jsem vědět, jak to všechno dopadne. Opět je tady spousta mrtvých. A opět je všechno na bedrech Juliette, která je jak chodící opravář a
vynálezce všeho. Juliette se snaží zachránit své kamarády ze sila 17 a snaží se k nim dostat co nejdříve. Všichni spolu komunikují pomocí vysílačky. V jejím vlastním sile však někteří nesouhlasí s jejími rozhodnutími a jsou naštvaní. Jak dlouho ještě vydrží silo 18 bez nepokojů? A ze sila 1 se jim ozývá ten záhadný pán, který ji tak štve... z konce jsem byla trochu na rozpacích. Autor je mistr manipulace s lidmi a jejich životy... Silo 1 si hraje na boha..

Franc
01.11.2020

Tak konečně dotčeno. Ale tentokrát knihu hodnotit nebudu, protože by to bylo nespravedlivé k autorovi a ní samé.

Již dlouhá doba uplynula od čtení předchozích dílů a proto se mnohé z hlavy zaneslo knihami jinými. Tudíž se mi asi četné souvislosti nespojily. Děj se tedy táhl neúprosně pomalu, s jednáním hrdinů jsem se nemohl nebo nechtěl ztotožnit, a vlastně jsem si k nim nebyl schopen najít cestu. Tam kde bych jindy fandil, najednou mi urputnost vadila, tam kde bych jindy váhavost odsuzoval, najednou jsem ji schvaloval.

Co tedy říct? Staré známé prostředí, touhu najít pravdu v konfrontaci s potřebou ovládat a manipulovat. Stále tu tedy máme všechno to, z čeho v prvním díle autor uvařil mimořádně poutavé literární jídlo. Ale nemohu si pomoci, tentokrát stejné suroviny nestačily.

Jak jsem uvedl, hodnotit nebudu. Nepřijde mi správné dávat jednu či dvě hvězdy proto, že jsem po knize sáhl v nesprávný čas či proto, že mnohé mi zůstalo skryto, a tudíž byla četba tolik úporná, zdlouhavá a nezáživná.

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975