Pes baskervillský

Pes baskervillský
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284911/bmid_pes-baskervillsky-EUM-284911.jpg 5 3854 3854

Nejslavnější Doylův detektivní příběh. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné vřesovištní krajině. Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zdánlivě vzpírají lidskému chápání, vychází u této nejznámější anglické detektivky z principů gotického románu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

The Complete Sherlock Holmes , 1902

pismenkovyJoe
12.09.2020 4 z 5

Prokletí Baskervillů mi nedalo spát, dokud jsem ho s Watsonem a Holmesem nerozlouskl. Příběh byl napínavý a čtivý, určitě se k Doylovi ještě někdy vrátím.

DomYell
10.09.2020 3 z 5

Krasna kniha, poklidne cteni neklidnym anglickym venkovem...

Lie
23.08.2020 4 z 5

Jsem velká fanynka Hercula Poirota a pro srovnání jsem chtěla zkusit i slavného Holmese, tak jsem zvolila jeho asi nejznámější příběh. Bylo to dobré, ale na to, jak je to slavné, ne dost dobré. Od Agathy Christie jsem si už zvykla na naprosto nečekaná rozuzlení a tohle bylo takové celkem předvídatelné, kdo má trochu zkušenosti s detektivkami, brzo přijde na to, kdo asi vraždí a proč. Nicméně příběh měl skvělou tajemnou atmosféru a číst to v noci, možná bych se i bála. A pro mě je vždycky plus fakt, že se kniha odehrává v mé oblíbené době kolem přelomu 19 a 20 století.

Daben
05.08.2020 5 z 5

Velmi čtivě napsáno. Knihu jsem měl za 3 dny přelouskanou.

Littleben
31.07.2020

Na svou dobu skvělý horor. Vždy, když se z mlhy ozvalo psí vytí, chloupky na krku se začaly nadzvedávat. Mrazivé. 9/10

Ryšava
21.07.2020 4 z 5

Moje první kniha o Holmesovi. Sice se tam moc neobjevuje a je to napsané formou vyprávění doktora Watsna. Těším se, až si přečtu další knihy o Holmesovi a snad tam bude vystupovat více, ne jen na konci.

Hoshi
18.07.2020 5 z 5

Jsem ráda, že jsem čtení takovou dobu odkládala, protože teď jsem si tento čtivý, pochmurný, tajemný a napínavý příběh o prokletí rodu baskervillském náramně užila.

certik003
17.07.2020

Kdysi jsem viděla film, Doyle mě jako autor pořád míjel a tohle jsem poslouchala jako audioknížku. Asi protože příběh znám, trochu pro mě postrádal napětí, přestože jsem to měla i se zvukovými efekty. Nejspíš jsem měla napřed zkusit něco, co neznám.

Ivka164
15.07.2020 5 z 5

Prostě klasika, která se úžasně čte.

Corso
13.07.2020 5 z 5

Pri citani Psa Baskervillskeho ma vzdy napadne jedna vec. Keby tak Doyle venoval Sherlockovi viac romanov a nesekal len casopisecky jednu poviedku za druhou. Co ACD nakoniec aj statocne znechutilo a nechal Sherlocka zahynut aby ho o par rokov znova vzkriesil z mrtvych. Akonahle sa Doyle niecomu venoval dlhsie, vznikali celkom uzasne veci. Hororo/gotic/detektivka P.B. je toho dokazom.

Kakho-Oto
13.07.2020 5 z 5

Vynikající detektivní román - jako jediný z celkových čtyř románů o Sherlocku Holmesovi od A. C. Doyla si bohatě vystačí s prostředím britských ostrovů. Při vší úctě vůči dalším třem románům se jedná o ten nejlepší příběh. Strašidelné prvky jsou nakonec objasněny zcela logicky, "vědeckým" a seriózním způsobem. To má "pes baskervillský" společné s romány Tajemný hrad v Karpatech od J. Verna a Duch Llana Estacada od K. Maye.

Pinky35
22.06.2020 5 z 5

Velmi napínavá kniha. Prostě klasika! Velmi dobře zachycena ponurost krajiny. Asi se podívám na filmové zpracování s Benedictem Cumberbatchem :)

patrik0816
21.06.2020 5 z 5

Každá přítomnost Sherlocka je koncertem jazyka i logiky. Jakožto někdo, kdo znal tenhle příběh jen z filmových a seriálových adaptací jsem netušil, jak malou tady vlastně měl Sherlock přítomnost, a jak to byl Watson, kdo byl hlavním protagonistou. Ještě se tím ale podtrhuje ta obrovská zábavnost postavy Sherlocka. Lidi milujou, když někdo do toho všeho zmatku přinese kousek řádu a ví jako jediný široko daleko, co se tady vlastně děje -- tak jako Sherlock.

Bez Sherlocka, resp. Arthura Conana Doyla, by neexistovaly všechny ty Kriminálky české i zahraniční, které dneska existoujou. Díky prokládáním humoru je ale pořád Sherlock lepší než kdejaký Horacio z CSI: Miami. Může se mu vyrovnat snad už jenom samotný filmový Sherlock v dneska už legendárním podání Benedicta Cumberbatche v BBC sérii Sherlocka z moderní doby, který z něj udělal arogantního génia s divnými eccentrickými zvyky, typu Doktora House.

Stejně si myslím, že tam kus té povýšenosti v v Sherlockovi byla už odjakživa, ale ten knižní je přeci jen daleko, daleko zdvořilejší. To je paradoxně jedna z mála chyba knižního Sherlocka -- že vypadal někdy až moc dokonale (což pak BBC série napravila).

ninano
14.06.2020 5 z 5

Nejlepší od tohoto autora.

richard7959
24.05.2020 5 z 5

Klasika.

vrgulnik
17.05.2020 5 z 5

Moje první knížka v angličtině. Srdcová záležitost. Doyle je pro mě klíčový autor, který ovlivnil výběr mých knih na řadu let.

Worbitka89
16.05.2020 5 z 5

Top mezi detektivkami!

m_martina
16.05.2020 5 z 5

Ke knize jsem se za svá čtenářská léta vrátila už několikrát a pokaždé si cením její atmosféry. Pan Doyle prostě uměl psát a není divu, že je jeho detektiv nesmrtelný.

AnselmaAlois
11.05.2020 5 z 5

Pes baskervillský - za mě jednoznačně nejlepší Doylovo dílo. Pochmurná atmosféra, dokonalá zápletka a nečekaný epilog.

666Jitka
23.04.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už jako malá a od té doby ještě 2x. Vždy se k ní ráda vracím. Dodnes je to pro mě jeden z nejnapínavějších a nestrašidelnějších příběhů jaké znám. Viděla jsem také několik filmových zpracování. Nyní jsem poslouchala v audio verzi, která byla také povedená.