Sen noci svatojanské

Sen noci svatojanské https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342256/bmid_sen-noci-svatojanske-woz-342256.png 4 1044 101

Popis knihy zde zatím bohužel není...

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , František Borový

A Midsummer Night's Dream , 1600

janavom
janavom
01.01.2024 2 z 5

Přečteno v rámci výzvy 2023.
No, nevím, znova číst nebudu.

Obelix15
Obelix15
30.12.2023 3 z 5

S touto divadelní hrou jsem se nijak neztotožnil, ale své zastánce a fanoušky si toto dílo jistě najde.

janina66
janina66
29.11.2023 3 z 5

Milá úsměvná komedie s prvky magie, která vše zamotala. Láska a zase láska.

klaraj093
klaraj093
19.11.2023 3 z 5

Na tu dobu to bylo jistě velké dílo. Mě divadelní hry nikdy nebavily. Tohle není nic pro mě. Bavila mě pouze pasáž uprostřed. Jsem si jista, že vidět to v divadle mám lepší pohled.

Katania
Katania
29.10.2023 3 z 5

Nic pro mě bohužel.

lilites
lilites
06.10.2023 4 z 5

Tuto hru jsem měla možnost vidět před několika lety v Národním divadle a ten zážitek mám stále v paměti, moc krásné to bylo, tak proč si ho nepřipomenout přečtením této hry.

Opět krásně zamotaný děj, to Shakespeare prostě umí dokonale a také se z něho vždy bravurně vymotá.

Díky raráškovi Pukovi, kterého mám v této hře nejraději, se vlastně všechno zamotá když potře oči kouzelnou šťávou někomu jinému, než mu nakázal jeho pán.

Jde tu opět o veselohru a o záměně lásky od jednoho k druhému a nazpět. Děj je složitější s mnoha a mnoha postavami, ale věřte mi, že stojí za to!

Velice krásná, kouzelná hra, která Vás pohltí..

Zuzvil
Zuzvil
04.10.2023 3 z 5

Komedie z pera slavného anglického spisovatele a dramatika 16. století, která i v 21. století má čtenáře, příznivce a následovatele. Já jsem fascinovaná tou "dlouhověkostí" díla, již méně jsem nadšená dílem samotným. Celou dobu během čtení mi hlavou běželo, že když jsem viděla toto drama v divadelní podobě, tak jsem byla moc spokojená, ale při vlastním čtení jsem se musela hodně soustředit, protože běžně verše nečtu a není to úplně můj "šálek kávy", ale jistou fascinaci jsem zažívala, proto hodnotím zlato střední cestou. Každopádně jsem moc ráda, že jsem tuto klasiku klasik přečetla.

martina.culik
martina.culik
23.07.2023 4 z 5

Hra je klasická komedie využívající záměnu osob pro pobavení.
Četla jsem poté, co jsem viděla představení přímo v Londýnském Globe. Představení bylo výborné. U divadelních her je četba vždy o něco ochuzená, protože chybí popis děje, což na druhou stranu podněcuje čtenářovu představivost.

MollyCornelia
MollyCornelia
27.06.2023

Povinná četba na čj.
Pěkné drama. Dalo mi hromadu inspirace k psaní a náměty k zamyšlení. Hezké obraty, vtipné postavy (vidláci z vesnice mě bavili nejvíce), zajímavé prostředí a jazyk.
Překlad M. Hilského mi bohužel nesedl, takže jsem se do čtení trochu nutila.
Doporučuji spisovatelům, kniha může pomoct při tvůrčí krizi

barcasknihou
barcasknihou
30.03.2023 3 z 5

Už dlouho jsem si od Shakespeara chtěla něco přečíst. Už kdysi dávno jsem četla Zkrocení zlé ženy a to se mi strašně líbilo. Vrhla jsem se proto na sen svatojánské noci a bylo to zajímavé. Je to tak trochu fantasy, vyskytují se zde víly, elfové a jiná kouzelná stvoření. Abych řekla pravdu, tak jsem se dost ztrácela v postavách, bylo jich tam fakt hodně a zapamatovat si kdo s kým a podobně mi dalo zabrat. I příběh byl trochu chaotický, doufám, že jsem to nějak pochopila správně. Potřebovala bych to vidět asi jako hru v divadle aby mi to dávalo smysl. Jinak to nebylo špatné čtení, určitě si chci přečíst něco dalšího od autora.

Filomena1961
Filomena1961
13.01.2023 5 z 5

Sen noci svatojánské jsem viděla na scéně těšínského divadla, hru jsem si užívala, hlavně skřítka Puka. Jedná se o komedii, kdy připravený nápoj lásky má samozřejmě účinek na někoho jiného, protože daná podmínka nebyla splněn. A od toho se všechno odvíjí a následují komické situace. Moc hezky a výstižně popisuje tuto komedii andrii24, lépe bych to nedokázala. Navozuje skvěle atmosféru svatojánského večera. V tomto případě preferuji divadelní představení před knihou, i když se mi kniha také líbila.

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Bohužel za mě jedna z těch slabších, někdy je moc spíše na škodu.

andrii24
andrii24
09.08.2022

Čas má. Mámivý opiát světlušek a cikád. Hody varietní férie. Jankovatí ten, kdo miluje, pod jahodovým nebem. Z moci nektaru letních Sirén.

crazyslunicko
crazyslunicko
08.08.2022 4 z 5

Nádherná hra s velkým množstvím postav. Chvílemi jsem se ztrácela. Někdy bych ji ráda viděla naživo v divadle, určitě to musí být zážitek. Snad někdy...

Louisareading
Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Klasika, kterou jsem si musela přečíst několikrát, aby se mi konečně začala líbit. Abych postavy přestala vidět jako hysterické hlupáky. Ta jejich exponovanost mě vždycky strašně unavovala. Ale dneska můžu říct - konečně jsme text pochopila v celé jeho kráse. Konečně se soustředím na rytmus veršů, ne jen na tu na první pohled hloupou střeštěnost postav. Doporučuji. :)

marrie5227
marrie5227
28.01.2022 5 z 5

Jsem velkou milovnicí divadelních her - tedy, ráda na ně chodím právě do divadla.
Shakespeare pro mne byl a je jednou z největších divadelních legend a jeho hry jsou jedno velké mistrovské dílo.
Kdysi dávno jsem dokonce navštívila i Sen noci svatojánské v podání jednoho dobrovolnického divadla a moc jsem si jej užila.
Ale teď už ke knize - čtení her mi nikdy nešlo, natož takto veršovaných. K maturitě jsem měla přečíst Romea a Julii, ale nezvládla jsem to ani do půlky.
Teď, 2 roky po ní, jsem si zakoupila tuto hru a nezabrala mi ani dva dny. Myslím, že čím jsem starší, tím lépe se do toho dokážu ponořit a jistě zkusím přečíst víc podobných kousků!
Mimo tuto jsem četla jen Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wilda, což je další pecka v mém seznamu her, které toužím přečíst.

Samotný děj je velmi příjemný, ubíhá rychle, člověk se pousměje.. moc krásný kousek a jsem ráda, že jsem tímto překousla svůj strach a nechuť vůči hrám a pustila se do ní!

Sirina
Sirina
17.10.2021 5 z 5

Přestože se člověk snadno ztratí v množství postav, je to jedna z mých nejoblíbenějších her.

s1ombrehimawari
s1ombrehimawari
06.10.2021 3 z 5

Multidimenzionální ač přespříliš dramatické drama.

Macvosik
Macvosik
09.09.2021 5 z 5

Sen noci svätojánskej vo mne vždy vzbudzoval dojem účasti na nejakom sabate, či keltskom ríte. Ostatne, Beltain a ďalšie pohanské sviatky a s nimi späté rituály neboli ešte v Shakespearových časoch až takou vzdialenou minulosťou, na niektorých miestach dokonca ešte stále doznievali a vyrušovali (doslova) miestnych protestantov. Sen akoby do seba abstrahoval toto pohanstvo - a možno len "náš" obraz o ňom, ale to je teraz irelevantné - s akousi jeho živočíšnosťou a živelnosťou, s jeho schopnosťou búrať hranice medzi sociálnymi skupinami i medzi človekom a prírodou. Akoby sa tu skrátka zacelila nejaká trhlina a všetko sa zmiesilo do jedného kotla, čoho výsledkom je príchod elfov, trpaslíkov a víl, akýchsi manifestácií tohto miesenia a prepájania ľudského a prírodného. Možno takto doliehal na fantáziu malého Shakespeara svit ohňov a smiech tancujúcich ľudí uprostred Ardenského lesa. (...) Rovnako fascinujúce je aj to, ako si túto tému vyžiadal samotný jazyk prvého vrcholného obdobia v tvorbe Williama Shakespeara. Ten akoby tu sústavne explodoval do nových a nových básnických postupov, irónií a paradoxov, prekvapivých, často protichodných prirovnaní, ktoré Shakespeare následne prepája prostredníctvom tém jednotlivých monológov, kedy človeka prekvapuje každé ďalšie slovo až vzniká dojem extrémneho nasýtenia a preťaženia. Slovo tu získava nadvládu nad dejom, ovláda ho, prejavuje sa vo svojej vlastnej "materialite" a mení sa na burácajúce more, ktoré čitateľa necháva vynárať sa, aby ho následne opäť ponorilo do svojich vĺn a nenechalo ho vydýchnuť. Človek sa vďaka týmto veľkolepým metaforám na istý čas cíti ako súčasť celého kozmu. Slovo akoby tu skrátka získalo magickú moc. (...) Spolu s tým do toho prenáša aj ten prvok ľudovej (smiechovej) kultúry, ktorý celú udalosť čiastočne relativizuje. Zúčastnili sme sa len nejakého utajeného rítu? Je to len súčasť rozbujnenej fantázie počas skúšania na predstavenie? Alebo je to len Klbkov sen? A možno je to celé len tým divadelným snom, na čo poukazuje záverečná parodizujúca pasáž, ktorá človeka od tohto splynutia odvádza do metatextuálnej roviny, kedy sa paroduje samotné divadlo. (...) Tu potom vlastne vystupuje niečo zaujímavé, a to akási strata. Strata schopnosti vnímať inú, ako profánnu realitu. Sledujeme tu ľudí utopených vo svojich problémoch, pechoriacich sa vo svete uprostred väčších síl, nevediacich o svojej malosti a smiešnosti (a netýka sa to len hercov, ale aj milencov) a neschopných vnímať zásahy "osudu" a toho, čo ich presahuje. Zároveň je to aj ukážka fluidnosti lásky, v ktorej sa pre zmenu zjavuje neschopnosť postáv "pevne stáť" a brániť sa prvoplánovým pudom, vlastnej živočíšnosti, náhle vnikajúcemu prírodnému svetu. Aj tu sa tak ukazuje tá metamorfóza a absencia akéhosi vhľadu, ktorá práve vychádza z miesenia pohanského rituálu, z bezhraničnosti. A ani divadlo, v ktorom sledujeme lásku až za hrob, nedokáže do tohto sveta vniesť poriadok a ubrániť sa mieseniu vysokého a nízkeho, vážneho a smiešneho. Tým sa vlastne kruh uzatvára, pretože v tomto kotlíku stierajúcom hranice je uväznená aj samotná Shakespearova hra. Aj Shakespeare, a to nielen slovom, ako som to popisoval už vyššie, ale aj fraškovitým, pritom sprvu tragicky vyznievajúcim žánrom, sa stal obeťou tohto miesenia. Už tu sledujeme, že "život je utkaný z rovnakej látky ako sny". (...) Aj napriek relativizácii však niečo v človeku chce veriť, že tá mágia, ktorú Shakespeare ukazuje je skutočná. Že občas sa zem rozostupuje a na povrch sa rozbehnú Pukovia, víly a škriatkovia. Že nastal čas, kedy sa profánna realita rozpúšťa a človek zažíva už tu na zemi ten absolútne pohlcujúci pocit spojenia so všetkým živým navôkol. Ak nie, aspoň tu máme Shakespeara, ktorý nám dokáže tieto pocity na pár okamihov sprostredkovať.

Videné:
Divadlo: 1x
Film: Sen noci svatojánské (1959), Sen noci svatojánské (1973), Sen noci svätojánskej (1999)

lily_maleckova
lily_maleckova
23.08.2021 4 z 5

Za mě jedna z lepších Shakespearových děl, bavilo mě to ️
4/5⭐