Elita

Elita https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218381/bmid_elita-Xw0-218381.png 4 4425 716

Selekce série

Třicet pět dívek přišlo do paláce soutěžit v Selekci. Všechny až na šest byly poslány domů. A jen jedna se provdá za prince Maxona a bude korunována princeznou Illey. America si pořád není jistá, kde leží její srdce. Když je s Maxonem, nechává se unášet jejich novou dechberoucí reakcí a nesní o ničem jiném, než být s ním. Ale kdykoliv vidí Aspena vykonávajícího práci strážce v paláci, je strhávána vzpomínkami na společný život, který si plánovali. Jak se skupinka zmenšila na Elitu, jsou ostatní dívky ještě odhodlanější získat Maxona - a Americe běží čas na rozhodnutí. Právě když si je America jistá, že se rozhodla, zničující ztráta ji donutí znovu o všem začít pochybovat. A zatímco se snaží představit si budoucnost, agresivní rebelové odhodlaní svrhnout monarchii nabývají na síle a jejich plány by mohly zničit její šanci na jakýkoliv šťastný konec.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Elite , 2013

Akjadzord
17.07.2016 1 z 5

Takže... co k tomu říct... Opravdu mě deptalo stupidní chování Americy (stejně jako snad všechny :D). Já nevím, tak když už se nemůže rozhodnou, tak se nemusí alespoň s každým olizovat. Ale to by přeci nebyla dobrá romantika, že. Navíc jak jí oba vychází vstříc a ,,dávají jí čas'' a ,,počkají na ní'', ach bože -_-. A je toho mnohem více, ale to by tento komentář byl nekonečný.
Upřímně musím říct, že tu byla jedna část, která se mi docela líbila (taky se divím), a to když se stalo to s Marlee (i když jsem si ze začátku myslela, že jí ty ruce useknou.. nevím, nebylo by to lepší :D?). V této části se to opravdu dobře četlo a víte proč? Protože se tam konečně začalo něco dít. Dobrý pocit z této části ale vyprchal, když jsem zjistila, jak to s ní dopadlo. ,,HappyendingEverywhere'' Takhle to totiž normálně chodí, každá hodná osoba má svůj dobrý konec, že :DD? Tohle mě opravdu naštvalo a přesvědčilo v tom, že je to jen hloupoučká pohádka na dobrou noc.
Ale abych zase jenom nenadávala.. lehce se to čte a má to srozumitelnou angličtinu (což je vlastně jediný důvod, proč to čtu). A musím uznat, že konec docela ,,ušel'' (na rozdíl od většiny knihy). Maxon se konečně přestal chovat jako zamilovanej blázen a postavil se Americe. Mám naději, že se třeba bude příště něco dít (ehm.. pokud to bude vypadat jako to klišoidní setkání Americy s králem v závěru, asi u toho umřu. Nebo se smíchy počurám, to se uvidí).

niki-chan
11.07.2016 4 z 5

Sice mě dost rozčilovala nerozhodnost mezi princem a Aspenem a tím trochu oslabený další děj, ale prostě cílená generace je jiná, navíc čte se sama během jednoho dne, za což má rozhodně plusové body. Plus mě zaujal deník Gregoryho, který ukazuje naprosto jiný pohled na Illeu

Venny345
10.07.2016 1 z 5

Vadilo mi, že se America nemohla tolikrát rozhodnout. Ještě horší bylo, když se naštvala pak se všem za to omlouvala a nejhorší bylo, že pořád brečela. Velmi špatná kniha.

joslin
09.07.2016 2 z 5

Kromě obálky mě nic nenadchlo.. pro puberťáky dobrý, pro náročnýho čtenáře je to ... no nemůžu to ani vyslovit, omlouvám se jemnocitným povahám, ale tak jsem se u žádné trilogie nechytala za hlavu. Už se k tomu příběhu určitě nikdy nevrátím..

Ewilka
04.07.2016 4 z 5

Elita se mi líbila méně než Selekce. Jak se America nemohla rozhodnout, mi hrozně vadilo. Celou knihu jsem čekala nějaký převrat nebo něco takového. Ze začátku super, pak dlouho nic a pak skvělý konec. Zajímavé mi přešly zápisky Gregoryho Illeá. Nemohla jsem uvěřit tomu, co udělal. Knize bych dala 3 hvězdičky, ale Maxona mám hodně ráda, takže dávám nakonec 4.

Alethea_k
01.07.2016 4 z 5

Ve druhém dílu se akce mnohonásobně zvyšuje, ale v polovině knihy mně všechno připadalo jako natahování děje. Nerozhodnost hl. hrdinky musí lézt snad každému na nervy. I když na druhou stranu, o čem jiném by to pak bylo, že?
Těším se, až si přečtu poslední díl. Snad bude lepší než tenhle "výplňkový", jak už to u trilogií bývá.

andulka1406
29.06.2016 5 z 5

Druhý díl se mi líbil. Přišel mi více akční, ale v konečném zhodnocení byla jednička asi lepší. Tady je to pořád dokola. Útoky rebelů a Aspen nebo Maxon? Maxon nebo Aspen?

lulu28501
27.06.2016 5 z 5

Mě se to líbilo.
Nevím proč ale když America mluvila s Aspenem vinechávala sem stránky,vadilo mi to že by se do něj mohla zpátky zamilovat.
Doufám že bude s Maxonem i když už možná tuším konec (možná vím)
Doporučuji přečíst.

Per-quiee
22.06.2016 2 z 5

Hrdinka mi v průběhu knihy lezla čím dál tím víc na nervy... každou kapitolu byla rozhodnutá pro jiného, bylo to únavné. Třetí díl už si asi nekoupím.

1v8na
19.06.2016 4 z 5

Možné spoilery!
Příběh se mi celkem líbil, nicméně jsem v něm trošku nacházela jaksi nedostatky.
Vztah, který se mezi Americou a Maxonem v prvním díle vytvořil, šel s druhým dílem do kytek - částečně Američinou nerozhodností, vkrádá se mezi ně žárlivost, nedůvěra, nejistota - nicméně se snaží nějak to pouto, které mezi nimi je, udržet.
Do toho se America nedokáže vyznat sama v sobě, koho má chtít a koho více miluje - Maxona a nebo Aspena?
Nejvíc mě však rozčilovala povaha a charakter samotného krále a jeho vztah k vlastnímu synovi i manželce.
Zároveň by mě zajímalo, jak se Maxon s celou situací popere.
Jsem zvědavá na třetí díl, který jsem teď začala číst.

tatjana1737
11.06.2016 4 z 5

!!! POZOR SPOILERY pro ty, kteří / které nečetli / y !!!

Budu opakovat názory ostatních, ale po prvním díle jsem od dvojky čekala trochu víc. Alespoň se mi dostalo odpovědí na některé z otázek, i když se přiznám, že po pár stránkách jsem vytušila, jak tomu bude (co hledají rebelové v zámku, jaké tajemství má Marlee). Přestože název posledního dílu napovídá, že Amerika si asi nakonec vybere Maxona a ze soutěže vyjde vítězně (nečetla jsem to, ale proč by se to jinak jmenovalo "První", když tou se může stát jen za předpokladu, že se stane princeznou?), průběh druhého dílu mne poněkud znejistil. Takže uvidíme, jak se ještě vše vyvrbí...

Kdo nebyl zamilovaný do dvou mužů zároveň, nebo alespoň nebyl v zajetí svých pocitů natolik, že si myslel, že miluje dva muže, nemůže některá hnutí mysli lady Ameriky pochopit. Přiznávám se ale k tomu, že i já jsem místy úplně nechápala a autorčin záměr gradovat napětí milostného trojúhelníku mi přišel chvílemi přehnaný.

Od nástinu historie Illey jsem čekala trochu víc. A Gregory Illeá mi byl nesympatický už od prvního úryvku z jeho deníku :-).

Docela by se mi líbilo, kdyby se knihy zfilmovaly, vyžívala bych se ve scénách, kdy se hrdinky líčí, malují, strojí... protože knížku považuji za cílenou především na dívčí čtenářky, klidně bych tohoto do ní procpala víc. Stejně tak mne mrzí, že autorka více nepropracovala motiv, že je vše natáčeno a vysíláno, takto na mne Selekce působí trochu měkce oproti třeba Hladovým hrám. Kdyby bylo natáčeno vše, hrdinky měly kamery v komnatách a soutěž by byla trochu jako Big Brother, dalo by se více pracovat s napětím mezi soutěžícími. Ve finále by to nemuselo být až tak drsné, každopádně si myslím, že z toho autorka mohla vytřískat víc...

Opět palec nahoru za moc pěknou obálku.

Aríka
29.05.2016 3 z 5

Upřímně? Tohle byl asi nejslabší díl. Maxon nebo Aspen? Aspen nebo Maxon? A tohle se tam neustále opakovalo. Nebýt útoků rebelů bych měla dojem, že autorce došly nápady :)

Pedruska01
27.05.2016 4 z 5

Tak jsem si myslela, že když první díl má určitou rezervu, vybuchne to až v dalším pokračování - malé zklamání, avšak jinak se mi po shrnutí všeho kniha líbila. Opět se dobře četla, i když jsem zase měla to "štěstí v neštěstí", že jsem četla v elektronické podobě. Měla švih a spád, někdy i šokovala, nebyly pasáže, co byly nudné - vývojově. Kousky deníků Gregoryho mě opravdu nebavily, možná až zbytečně rozepsáno.
Musím přiznat, že i s Americou jsem si místy nebyla jistá. Byly chvíle, kdy jsem její chování chápala, možná bych i přitvrdila, být na jejím místě, ale byly bohužel i okamžiky, kdy jsem jí absolutně nerozumněla. Ano, každý má jinou reakci na určitou situaci, a já to akceptuji, ale tohle se nedalo ani... pochopit?! Nadále jsem nerozumněla tomu jejímu neuvěřitelně šíleného zmatku ohledně Aspena a Maxona. Dokážu pochopit, že se někdo zamiluje do dvou lidí naráz, ale rozhodně mi hlava nebere, když jsem s jedním, jsem z něho totálně vydřená, že si dokážu v koutku mysli vzpomenout i na toho druhého, s obavou co asi "..."? To jako ne.
Měla jsem dojem, že ta holka už má ve většině případů jasno, koho si to vlastně nakonec vybrala, ale zbytečně - ačkoliv chápu, proč to tam autorka vyloženě a pokaždé cpala - omílala toho druhého.
Téma milostného trojúhelníku mi nevadí, naopak, užívám si ho, ale je pravda, že Aspen moc příležitosti prozatím neměl. Nějak jsem tajně doufala, že na sebe ti dva (konečně?) narazí nebo tak. :D Budu doufat, že se dočkám v posledním díle. Navíc, chování některých postav mě řádně zdvihalo ze židle, zato příběh to pěkně okořenilo.
Musím přiznat, že jsem napnutá jak kšandy, jak to vlastně dopadne a za jakých událostí. Pokud bych si měla už konečně ve druhé knize najít toho "svého" favorita, díky autorce, která opravdu Aspenovi nedala příležitost - což je fakt škoda, to je prostě Maxon. Ne, že by z těch dvou jednoduše zbyl a nedalo se nic dělat, ale i jeho vystupováním si to tak trochu zasloužil. Sice byly okamžiky, kdy mě neskutečně štval a já pomalu jako America na něho žárlila, jak jsem se zapálila do příběhu, což je jedině dobře a známka toho, že autorka, leč s nijak neoriginálním tématem - milostného trojúhelníku - dokáže zaujmout a strhnout svou tvorbou.
Takže, zase škoda, to není na plný počet hvězdiček, ale s neuvěřitelnou natěšeností a zvědavostí se sápu po závěru! :)

*Pájuše*
23.05.2016 2 z 5

Ačkoliv chápu, proč je tahle série všeobecně oblíbená, po tomhle dílu mi zůstala v ústech nepříjemná pachuť... :-/
Kniha spadla - jak se na YA knihu dalo očekávat - do milostného trojúhelníku, který mi dost znepříjemňoval čtení. Kolísat mezi Aspenem vs Maxonem a pořád přemýšlet, který z nich je pro mě ten pravý - ačkoliv když je s jedním, na toho druhýho dokáže úplně zapomenout (?!) - pro mě bylo jako procházka peklem. Grrr! Kniha mě v pár věcech dokázala překvapit, nicméně, většina mých otázek z prvního dílu zůstala nezodpovězena a jejich další část jsou čistě jen mé spekulace - ale troufám si tvrdit, že se mi v dalším díle jenom potvrdí.
Ano, kniha pořád má své kouzlo, ale první díl mi bohatě stačil. Tuhle knihu jsem na to, jak málo stránek měla, musela číst s dostatečnými rozestupy, jinak bych knihu vzdala už po sté straně.

1259
23.05.2016 5 z 5

Zase úžasná. Sice mi mrzí, jaký to nabralo obrátky, a že se hrdinka potýká s mnoha překážkami, ale velmi se těším na další díl.

TylerMcGilley
20.05.2016 4 z 5

Pokračování selekce je skvělé. Opravdu je mi líto, že autorka třetí díl tak pokazila. První a druhý díl - perfektní... Třetí díl - odbyté

HermionaKnihom
18.05.2016 4 z 5

Za mě lepší jak Selekce.

#America+Maxon

marketa8548
13.05.2016 2 z 5

Oproti prvnímu dílu celkem nuda, nic převratného se nestalo a z Ameriky, kterou jsem měla v jedničce ráda se stává nudná hlavní postava, která pořád neví a neví....

Denčaa
08.05.2016 5 z 5

O trošku slabší článek, než byla jednička, ale opět jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Některé postavy se mi zalíbily ještě víc, u jiných by mi nevadilo, kdyby v pokračování nebyly. Možní víc než na to koho si Maxon vybere, jsem víc zvědavá, jak to dopadne s politickou situací a co se z toho nakonec vyklube.

Knižní střípky
05.05.2016 4 z 5

Tak zde u druhého dílu již musím přiznat, že mi America lezla na nervy, nevím, zda je to mým vyšším věkem nebo leze na nervy i mladým holkám, pro které je kniha vlastně určena, a tajně doufám, že ano, protože potom to ty holky mají v hlavě srovnanější více než celá America dohromady....ale jo, jinak to bylo pěkné.....a jsem ráda, že jsem se v Maxonovi nespletla, že má opravdu dobré srdce