Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají

Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427563/bmid_sedm-zakonu-jak-civilizace-vznikaji-HIU-427563.jpg 4 200 54

Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je vše prostě jinak a jsme jen dalším kamínkem do mozaiky příběhů člověka na tomto světě? Správná odpověď je pravděpodobně ano i ne. Naše civilizace, úroveň technologií a znalostí obecně, vyspělost komunikací a lékařské péče i míra blahobytu mluví samy za sebe. Stejně tak ovšem můžeme pozorovat, že podobně jako v minulosti i dnes čelíme dobře známým výzvám, jakými jsou nárůst byrokracie, fungování či selhávání elit, role společenské smlouvy i lídrů, nadbytek nebo naopak chybějící zdroje energie, ekonomické krize nebo (ne)schopnost přizpůsobit se proměnám přírodního prostředí. Objevují se i zcela nové výzvy jako například svět zahalený do globální komunikace, sociální sítě, kvanta informací, rozpor mezi nashromážděnými poznatky a skutečným poznáním, lidská schopnost masivně měnit své přírodní prostředí a mnohé jiné. Kniha nabízí možnost podívat se na dnešní svět jako součást dlouhé časové řady dějin, procesů i dílčích událostí, jejichž charakteristiky prozrazují, že existuje sedm univerzálních zákonů, kterým podléhají všechny civilizace.... celý text

Alto98
03.09.2021 4 z 5

Kniha kompozičně nedrží moc dobře pohromadě. Pomohlo by, kdyby autor ilustroval oněch sedm zákonů pouze na příbězích z historie. Rušily mne vložené komentáře k naší bezprostřední současnosti (covid, sociální sítě, česká politika, ...), kterým chybí potřebný odstup, protože jsme těchto událostí účastníky. Kapitola o vztahu sedmi zákonů k současnému světu mohla být na závěr samostatně.

momo01
28.08.2021 4 z 5

Začnu „zážitkem z rozbalovaní“. Pod přebalem je obálka plná hvězd, na předsádce krásná fotka krajiny, kniha je tištěná na kvalitním papíře a plná kvalitních doprovodných fotografií. A už jen první listování je zážitek.
Obecně všichni víme, že se máme neskutečně dobře, ale roste byrokracie, společnosti chybí skupinová vize, vládním představitelům jde nejvíc o vlastní krátkodobý prospěch, zdroje planety se vyčerpávají a dochází k přírodním změnám…. „To, že každý rok přibývají v naší společnosti stohy zákonů, regulací, nařízení, vyhlášek, neznamená, že se každý měsíc stáváme lepšími a dokonalejšími.“ Ale „Kapři si svůj rybník nevypustí“ Čím víc předpisů, tím větší podpůrný aparát.
Je dobré vědět, že už to tu několikrát v různé podobě bylo a zákonitosti kolapsu civilizací umíme popsat. Otázkou je, jestli se na to umíme připravit.
„.. i dnes jsme svědky toho, že přihlížíme vlastnímu osudu. Nepřipraveni, neschopni uvědomit si faktor času. Uvědomit si, že mnoho z toho, co dnes vnímáme jako unikátní, jako například zvyšování hladiny moří a oceánů, už tady mnohokrát bylo.“
„Jak už to ale bývá, kromě vlastního spouštěče krize, se krize vždy prohlubuje, pokud na ni společnost není připravena, nepočítá s ní, nemá potřebné zdroje a/nebo se sama chová bez dlouhodobé vize a není schopna či ochotna si připustit změnu poměrů a tím pádem své chování.“
Na konci knihy je seznam několika obecných doporučení, která ze sedmi zákonů vycházejí. Jako celek musím hodnotit kladně. Knize by však prospěla lepší provázanost jednotlivých myšlenek a menší skákání z tématu na téma.

lenka9458
22.08.2021 2 z 5

Zajímavé téma, bohužel zpracováno stylem “uspávače hadů”. Chaotický popis a přeskakování na mě působilo dojmem, že autor chce velmi obsáhlé téma zpracovat na co nejméně stran. Ku škodě věci. Z mého pohledu zbytečné odkazy na desítky jiných děl v rámci textu… nepochybuji, že autor je sečtělý. Právě proto je zbytečné toto nutit čtenáři na úkor konzistentnosti knihy. Ti, kdo si knihu koupí si dokáží dohledat zdroje

Stoklaska
19.08.2021 4 z 5

Od autora jsem doposud nic nečetla. Kniha se mi líbila, problematika se mi zdá podaná jasně a srozumitelně. Pro mě zajímavé téma. Přečtu si i další (údajně lepší) knihy autora.

jaroiva
31.07.2021 4 z 5

Druhá kniha, kterou od autora čtu. Tentokrát mi připadala trochu chaotičtější, ale taky děsivější. Zatímco po přečtení knihy Kolaps neznamená konec jsem byla naladěna docela optimisticky, tady, přestože se názor autora nezměnil, mě jímá větší deprese. Nevím, jestli je to celkovou situací na aktuální naší politické scéně a tím, že první knížku jsem četla ještě před covidovým šílenstvím, ale dýchla na mě mnohem větší beznaděj.

hanak_v_exilu
30.07.2021 5 z 5

Okřídlené rčení srovnávající díla kinematografie a literatury říká "kniha je lepší". V tomto případě bych ho převrátil a řekl bych, že přednáška byla lepší. Kniha je sice čtivá a přístupná, bohužel za to platí dojmem uspěchanosti a povrchnosti. Za přečtení pochopitelně stojí, ovšem lepší využití času je přečíst si knihu Kolaps a regenerace, a poté si pustit přednášku o sedmi zákonech na youtube kanálu brněnské hvězdárny.

Saphirka
25.07.2021

Velke zklamani! Po uvodnim podekovani Jirimu Menzlovi a pribehu o tom, ze kniha/film musi mit pribeh, jsem cekala pribeh. Zaroven jsem si od vedce a uznavaneho egyptologa slibovala vedecky a zajimavy text. Po docteni mam pocit, ze se mi nedostalo ani jednoho. Kniha na me pusobi jako "ani ani". Ani poutave vypraveni s pribehem, kde se nemuzete dockat, jak to dopadne, ani vedecky obohacujici text, kde jste na kazde strance prekvapen a nadsen, co noveho jste se dozvedel.

McBerny
30.06.2021 2 z 5

Trochu chaotické, nekonzistentní, přijde mi to, jako by autor na poslední chvíli zbrkle zasahoval do textu ve snaze hledat potvrzení svých myšlenek v posledním dění kolem nás. Nicméně jsem knihu dočetl a donutila mě se občas i zamyslet….

mroz16
27.06.2021 3 z 5

Je to první kniha, kterou od pana Bárty na toto téma čtu, a musím říct, že je to trochu zklamání. Chápu, že už to jinde vysvětlil podrobněji a vědečtěji, ale proto bych očekával, že v publikaci pro širší okruh zájemců bude mít všechno promyšlené a bude to na sebe dobře navazovat. To ale právě nefunguje. Autor dost často skáče z myšlenky na myšlenku, zajímavé věci a teorie, o kterých v češtině není žádná dostupná literatura, uvede jen stručně, zatímco banálním a všeobecně známým nebo dobře dostupným informacím věnuje zbytečně velký prostor.
Pěkně napsané jsou pasáže o samotné teorii vzniku a úpadku civilizací nebo o tom, jak ve společenských vědách vnímat termín kolaps. Nejzajímavější pro mě osobně ale byly ty části, kde autor odkazuje na jiné autory a alespoň stručně nám představuje jejich výzkumy a teorie.
Naopak problém nastává, když se autor snaží svou teorii aktualizovat na naše současné české poměry. Nejde o to, že bych s ním vždycky nesouhlasil, ale přišlo mi to strašně zkratkovité, nesoustavné, místy až naprosto subjektivní.
A nakonec: na to, že to má být přece jen naučná literatura, i když populární, mi přišlo, že se tam autor až příliš sám prezentuje.
Celkově je mi trochu líto, že jsem raději neinvestoval do nákupu některé z předchozích, odborněji pojatých, knih pana Bárty na toto téma.

martin3683
22.06.2021 4 z 5

Pan Bárta je známý egyptolog s neuvěřitelným přesahem do všech možných oborů. Jeho hlavní téma jsou kolapsy civilizací a nejinak je tomu i u Sedmi zákonů. Tato kniha měla být jiná v tom, že je více pro "normální lidi". Jako jeden z nich musím říci, že ne vždy se mu to v knize daří. Často jde hodně do detailu, skáče z jedné myšlenky na druhou a odkazuje na samé zdroje/knihy/autory. Kdyby tam nebyla tak 1/3 textu, tak by byla lépe stravitelná. Ale chápu, že to je pro něj těžké, protože těch myšlenek a souvislostí je tolik, no.
Oněch sedm zákonů jsou takové, které, pokud nejsou splněny, tak civilizace dojde ke kolapsu. Každý zákon popisuje na mnoha příkladech z lidských dějin. Kolaps v pojetí autora není konečná, ale takový restart civilizace a vznik nové na troskách té předchozí. Kolaps znamená výrazné snížení komplexity a nákladů na udržení dané civilizace. Není to tedy vždy myšleno jako něco špatného, ale často jako nezbytný proces.
Ne nadarmo se stejně nazývá společnost lidí a společnost jako firma. Moc mne bavilo nad firmou přemýšlet jako nad takovou malou civilizací a dosazovat si tam ony zákony. Např. jeden z nich řeší přílišnou komplexitu společnosti, která se dostane do bodu, kdy už není energeticky (dosaď finančně) udržitelná. I zde je mraky příkladů firem, který přerod v novou společnost zvládli a které ne.
Kniha je hodně inspirativní a nutí k přemýšlení. Nenechte se zmást oněma kolapsama a na první pohled negativním zaměřením knihy, že všechno kolem nás brzy skončí. Ono asi fakt skončí :-), protože i podle autora plno jeho zákonů, které vypozoroval z dějin, už je hodně na hraně, ale většinou končí pozitivně, že stačí ve výsledku málo, aby se dala zatáčka vybrat a že jsme první civilizací, která má tolik vědomostí z historie, že je tu šance, že se jako první poučíme.
Ač je to někdy náročnější čtení na pozornost, tak knihu vřele doporučuji. Není zas tak objemná a těch myšlenek je tam nahuštěno mraky.

witiko
15.06.2021 4 z 5

Kniha je důležitá především tím, že tak naléhavá témata podává srozumitelnou formou, přístupnou všem aspoň trochu přemýšlivých čtenářům. Je plná velmi zajímavých a poučných příkladů (třeba proč v dosavadní historii automobilového průmyslu vítězila benzínová auta nad elektrickými), trefných analýz, které se nebojí pojmenovávat věci správnými slovy (třeba neutěšený, skoro až neudržitelný stav zákonodárství a soudnictví), i když občas se najde i nějaké to slabší, banálnější místo (třeba, že bychom měli častěji vzhlížet k nebi, abychom si uvědomovali širší rozměr). Výborné a velmi názorné jsou i fotografie a grafy.  Musím přiznat, že mě trochu naštvala poněkud laciná kapitola o nezvládání pandemie covidu v Česku. V obecných závěrech s autorem naprosto souhlasím, ale jeho kritika vládních opatření se mi zdá stejně zmatená, nelogická a nedůsledná jako byla ta opatření samotná. Z kapitoly mám dojem, že byla sepsána narychlo těsně před vydáním bez možnosti nějaké opravdu hlubší analýzy. Jinak se mi zdá, že koncepce knihy nedrží úplně pohromadě, protože v jednotlivých kapitolách autor utíká k velmi vzdáleným souvislostem, které se samotného tématu kapitoly dotýkají už spíš vzdáleně. Vlastně mi ani těch 7 zákonů nepřijde zcela srovnatelných na to, abychom je brali jako nějaké ucelené "zlaté sedmero". Spíš těch sedm kapitol beru jako pokus dát strukturu velmi širokým úvahám a souvislostem. Ale s chutí a s velkým zájmem jsem si přečetl a vřele knihu doporučuji. Akorát to netesejme do kamene a mysleme u toho!

EXITn1
08.06.2021 5 z 5

Velmi podnětná kniha. Stručná a zárověň komplexní. Jednotlivé zákony jsou krásně provázány a doplněny příklady jak z historie, tak současnosti.

Když se vikingové v Grónsku nedokázali/NECHTĚLI adaptovat na změny - odešli. My nemáme kam odejít - adaptujeme se?

Káždý máme asi jen jedinou možnost: začít sami u sebe.

"Chtějme sázet, obrazně řečeno, stromy, v jejichž stínu budou odpočívat až naši potomci"

i_vanička
05.06.2021 5 z 5

Na knize se cenim, jak je zde přitažlivým a výmluvným způsobem propojená minulost s horkou současností a významná a nezastupitelná role každého z nás ve snaze měnit svět.
Vyhlímží tedy tzv. "spouštěč". Myslím, že už se blíží čas na změnu. Jen velmi doufám, že budeme připraveni vzít si lekci z naší minulosti.

Martinmmm
02.06.2021 5 z 5

Oproti iným Bártovým knihám možno trochu zostručnená, ale stále skvelá kniha popisujúca zákony, podľa ktorých sa riadi vzostup a kolaps civilizácií - pričom kolaps nie je braný ako definitívny koniec, ale ako skôr prerod do niečoo nového..

civilizace dějiny civilizace kolaps civilizace

Miroslav Bárta
česká, 1969
2021  73%Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají
2011  88%Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur
2016  79%Na rozhraní - Krize a proměny současného světa
2013  89%Kolaps neznamená konec
2016  85%Příběh civilizace - Vzestup a pád stavitelů pyramid

Kniha Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají je v