Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379696/bmid_sedm-smrti-evelyn-hardcastlove-XJF-379696.jpg 4 494 136

Kriminální román britského novináře Stuarta Turtona se dá popsat, jako když Agatha Christie potká Davida Mitchella a Claire North. Muž se probudí v lese a pamatuje si pouze jediné jméno: Anna. Byl svědkem vraždy v lese a nyní přichází k luxusnímu, leč rozpadajícímu se okázalému sídlu Blackheath, kde se brzy od tajemného hosta převlečeného za lékaře léčícího mor dozví, že jediný způsob, jak může uniknout dni, který se opakuje znovu a znovu, je vyřešit důmyslnou vraždu. Má to jeden háček: každý den se probudí v těle jiného podezřelého - což mu ale na druhou stranu umožňuje komunikovat se svými bývalými i budoucími já. Ale ne každé jeho já mu chce pomoct... Ale náš hrdina brzy zjistí, že není sám, kdo chce chytit vraha a uniknout z Blackheath. Ale kdo je to Anna a proč má nutkání ji najít? A co ho přivedlo na Blackheath? A kdo u všech čertů zabil Evelyn Hardcastlovou?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Vendeta

The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle , 2018

Agatha84
09.08.2020 5 z 5

Přečteno na základě tipu DK - díky :-) Námět knihy je originální, poutavý, postavy jsou velmi osobité, výborně prokreslené, charakterově bohaté. Trošku (vlastně poměrně hodně) mě mátla ona všeprostupující časová smyčka, kdy se zdá, že dovoleno je prakticky všechno a já dumala, jestli jen nechápu, o co jde, anebo to pochopit ani nejde a autor jen nevyužil časového paradoxu právě k tomu, aby si se čtenářem mohl krutě zahrávat. Každopádně závěr byl více než uspokojivý, stejně do poslední chvíle nevíte vůbec nic, takže já těch 5* dávám a své kritické připomínky zahazuji v dáli.

Ajrad1981
07.08.2020 3 z 5

Jsem dost na vážkách s hodnocením. Knize se v žádném případě nedá upřít originalita a jedinečnost. Za tohle si určitě zaslouží plný počet. Ale je tam něco, kvůli čemu musím hodnocení výrazně snížit. To "něco" je asi spíš subjektivní, ale i tak...
Nic mě nenutilo číst do posledního dechu, neměla jsem nejmenší problém knihu odložit, když jsem byla unavená a absolutně mě nezajímalo, kdo zabil Evelyn. Navíc nechápu, jak Aiden mohl stoprocentně počítat s tím, že jeho minulý hostitel bude jednat tak, jak jednal v době, když v něm Aiden trčel.
Jediné, co mě fakt zajímalo, byla otázka, kdo je Morový doktor a jeho nadřízení a co to proboha vyvádějí, k čemu ta námaha s časovými smyčkami? A zrovna tohle vysvětleno nebylo.

kika_
25.07.2020 4 z 5

No tak tohle je velice zajímavá kniha. Rozhodně originální, až bych řekla jedinečná. Musíte se opravdu bedlivě věnovat ději, ať vám něco neuteče. Příběh je docela dobře zamotaný, ale za přečtení rozhodně stojí.

Julinka679
24.07.2020 5 z 5

Jak již bylo v komentářích zmíněno, jedná se o knihu se složitější zápletkou a s trochou více postav. Ničemu to ale nevadí a knížce to na kvalitě neubírá.
Při čtení jsem vůbec neměla problém se zorientovat v událostech nebo v postavách. Ti, co jsou zvyklí číst po větších částech než po pár stranách tak jako já nebudou mít sebemenší problém se zorientovat a budou si užívat každé slovo, které autor naservíruje. A ne, nebude to na stříbrném podnose. Autor si čtenáře vodí tak, aby až do samého konce nevěděl kdo je za vše zodpovědný a kdo je vlastně vrahem, což mi naprosto vyhovuje.
Bylo úžasné se "plavit po téhle rozbouřené řece" při které jste nevěděli co na vás další den čeká.
Za mě právoplatných 5* a naprosto doporučuji. Dvěma slovy knižní lahůdka! :-)

kackahracka
15.07.2020 2 z 5

Už prvních pár kapitol vás nutí přemýšlet, do čeho jste se to pustili. Děj je zvláštně ponurý a bizarní. Vše se láme u 80. stránky. Pokud jste nečetli anotaci (což nedělávám, ochuzení o hlavní zápletku knížky bývá příliš časté), konečně vám dojde, o co asi jde. Odklopili jste víko krabice s drobnými dílky puzzle o 5.000 kouscích. Paráda, to bude prima. Pro jistotu jsem se vrátila na začátek knížky, abych se ujistila, že jsem okraje příběhu poskládala správně. Téměř každá věta má svůj význam. Plejáda postav nabírá grády. Autor má zálibu ve jménech začínajících na D, některé z aktérů sem tam nazývá příjmením, jiné přezdívkou, případně titulem (doktor Richard Archer zvaný Dickie...). Musíte být v neustálém střehu, jedna a tatáž situace je popisována z různých úhlů, a to v dosti odlehlých částech knížky. Nečtete, spíš se snažíte přelouskat věty typu: "Dickie řekl Donaldovi, že viděl Dumpa, jak za deset devět přichází k jezeru..." Opakujete si je, vracíte se o odstavec zpátky, aby informace zapadly na správné místo. Zpočátku vás to baví, jste natěšení přijít všemu na kloub, rozlousknout záhadu, seskládat přesný harmonogram událostí a na všechno vyzrát. Jenže pak vám dojde, že jste sotva za půlkou, vedle vás hromada s dvěma tisíci zbylými dílky skládačky a vy už nemáte chuť se s ní mořit. Nic jiného vám totiž knížka nenabízí. Čtete jen proto, abyste dočetli a konečně se dozvěděli, o co šlo. Je to otravné a zdlouhavé. Co stránku do sebe někdo lije brandy nebo skotskou, mlátí protivníka, nebo sleduje, jak je protivník někým mlácen, případně rovnou zabit. Rozeseté indicie vám občas vůbec nic neříkají a pěkně vás to štve. Ve dvou třetinách vám dojde, že si přejete, mít to celé z krku. Napsané a vymyšlené je to brilantně. Originální zápletka, nápad, všechno super. Ale na dobrou knížku tohle nestačí. Na čtení se má člověk těšit. A mě přitom společnost s touhle knížkou obtěžovala. Pokaždé, když jsem se do příběhu začetla, jsem měla dojem, že musím dopočítat nedodělaný úkol z matematiky. Za mě prostě ne, omlouvám se:(

Knihomol.ka
12.07.2020 5 z 5

Strhující, napínavý a nepředvídatelný příběh. Nemohla jsem se odtrhnout.

Princezna_V
28.06.2020

Tohle sem vydržela pouze po stranu 196 a vrátila.

Katania
28.05.2020 5 z 5

Zajímavý námět a poměrně komplikovaný. Ale moc se mi to líbilo!

blackoutzuzi
18.05.2020 3 z 5

Už od začátku jsem měla problém s hlavní postavou - vadilo mi, že jsme byli vrženi do děje, o kterém jsme nic nevěděli a nedostali tak prostor seznámit se s "pozadím" situace hlavního hrdiny. Ani s přibývajícími stránkami jsem se do něho nedokázala vcítit, přistihla jsem se, že mi osud hlavního hrdiny byl vlastně ukradený, a to rozhodně není dobře. Celý je to hrozně zamotaný příběh, pokud jste se nesoustředili - smůla, můžete začít od začátku :D, ačkoli jsem se v tom postupně začala jakž takž orientovat, nedokázal mě děj dostatečně okouzlit, aby mě zcela pohltil a já se do něho ponořila a hltala každé slovo. Navíc děj se v knize často opakuje a to mě moc nebavilo. Jednoduše - kniha trvala příliš dlouho.
Příběh to byl ale neotřelý, zase to trochu okořenilo nabídku současné krimi literatury. Potenciálního čtenáře zaujme jak obálka, tak i anotace a věřím, že ti, kteří vyhledávají náročnější literaturu, si přijdou na své.

Ticiana
14.05.2020 5 z 5

Nejde jinak nez dat 5*. Pribeh je hodne spletity a az do zaveru vlastne nevite o co presne jde. Skvela myslenka, prvni pulka je min drasticka, v druhe uz je vrazda za vrazdou. Moc se mi to libilo.

Mikey
14.04.2020 3 z 5

Tuto knihu je pro mě těžké hodnotit, protože celkově se mi námět knihy moc líbil. Nicméně tu bylo pár věcí, které mi vyloženě vadily. Jako čtenářka jsem si nevytvořila žádné pouto s hlavním hrdinou, možná to bylo tím, že v podstatě neměl žádnou svou osobnost, ale abych mohla knihu prožít na 100%, měla bych hlavnímu hrdinovi fandit, což se bohužel nedělo. Všechny osobnosti, které se v knize objeví, mi nepřišly ani trochu sympatické a velmi mi vadily myšlenky hlavního hrdiny, když se objevil v ději Ravencourt. To, co během knihy neustále autor ústy svého hrdiny pronášel ohledně fyzického vzhledu Ravencourta, mi bylo proti srsti vůbec číst.
Knihu jsem přečetla hlavně kvůli té záhadě, protože mě zajímalo, jak to dopadne a kdo je tedy ten viník. Část z rozuzlení jsem uhodla, ale určité překvapení se konalo. Určitě nemůžu říct, že by to byla nervy drásající kniha, to rozhodně ne, nejedná se o napínavý thriller, kdy si napětím ohlodáte všechny nehty na rukou i na nohou.
Jak už jsem řekla, námět knihy byl výborný, celkové vyznění knihy je skvělé, to poselství, co chtěl autor do knihy dát, se mi moc líbilo, ale zpracování za mě trochu pokulhává. Určitě by si příběh zasloužil i trochu proškrtat, myslím si, že je příliš dlouhý a ději by to neuškodilo.

Alik918
09.03.2020 5 z 5

Hned ze začátku mi kniha moc nesedla a hůř se mi četla. Když jsem se prokousala prvními 60 stránkami, chytlo mě to. Nakonec jsem ji přečetla jedním dechem. Je dokonale promyšlená a ještě lépe napsaná. Spousta čtenářů měla připomínky k tomu, že je to příliš zamotané a je tam moc jmen. Já si však myslím, že je-li člověk zvyklý číst, nemělo by mu to dělat problémy.
Za mě bez připomínek, dávám 5 hvězdiček. :)

cetriolo
20.02.2020 3 z 5

Hned od první stránky se mi knížka poměrně špatně četla. Nevím čím to bylo způsobeno, ale ne a ne se začíst. Děj byl poměrně zajímavý, byly zde nečekané zvraty, ale první myšlenka po dočtení byla "Uf konečně to mám za sebou."

DJANKA
19.02.2020 3 z 5

No, ani nevím jak hodnotit. Především to pro mě bylo hrozně složité. Moc postav a jména, která se mi pletla, neustále jsem koukala na začátek knihy na přehled postav. I přesto se mi stalo, že jsem si několik stran myslela, že jde o někoho jiného. Nemohla jsem se začíst a dokonce přemýšlela o tom, že knížku odložím. Ale byly i části, kde jsem se zakousla a děj hltala. Ani nedokážu říct, jestli opravdu všechno sedělo a zapadalo do sebe, věřím, že ano, ale já v tom měla zmatek a ke konci jsem se o to už ani nesnažila. Kdyby kniha byla kratší, možná bych to dokázala lépe sledovat. Ale rozhodně zajímavé a neotřelé.

mikika
13.02.2020 5 z 5

neskutečně komplikovaný děj, ale když se zorientujete, začne vás bavit. vidět jeden den z osmi různých úhlů a pokaždé najít něco nového, nečekaného, co ukáže události v úplně novém světle. Chytrý nápad, jak ozvláštnit detektivní žánr, i když ten rámec je kapku divoký.

muchomurka
12.02.2020 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která byla úplně jiná než ostatní. Škoda jen, že jsem ji nemohla přečíst na jeden zátah. Ale i tak jsem ji hltala a byla napnutá, jak to skončí, kdo je vrah. A tento závěř jsem nečekala, ale trošku mi přijde, jak kdyby byl po celém tom budování příběhu odbytý, rychlý.
Trochu jsem ze začátku měla problém s hlavní postavou - místo aby přemýšlela, tak jednala zbrkle, neposlouchala, bez důvodu věřila prvnímu, kdo jí co řekl. Ale kdo ví, jak bych se v podobné situaci chovala já...
Také se mi líbil český překlad, květnatý, neobvyklý jazyk, příměry, bez opakování popisů neustále stejnými slovy. O to víc mě mrzí ty hrubky. To úplně dokázalo zabít požitek ze čtení.

Greenfingers
11.02.2020 2 z 5

Autorovi rozhodně nelze upřít originalitu. Svůj mysteriózní příběh končící katarzí hlavních hrdinů zasadil do prostředí tajemného panského sídla a zalidnil ho postavami veskrze záhadnými, avšak nebudícími pražádné sympatie.
Virtuální realita, ve které děj probíhá, je časovou smyčkou. Odehrávají se zde vraždy jako na běžícím pásu. Čtenář je nucen bedlivě sledovat a vyhodnocovat jednotlivé události, což je vzhledem k počtu postav poměrně náročné.
Nakonec, jestli jsem závěr správně pochopil, není vůbec podstatné, kdo opravdu zabil Evelyn Hardcastlovou. To, co chtěl autor svým dílem říct, bylo asi někde jinde.
Musím se přiznat, že styl Turtonova psaní mi vůbec nesedl. Povětšinou jsem se nudil a byly i chvíle, kdy jsem chtěl knihu definitivně odložit. Nakonec zvítězila má zvědavost a knihu jsem dočetl. Těch 466 stránek je opravdu příliš.
Namyslím si, že bych se v budoucnu k této knize vracel, i když připouštím, že by si mohla najít hodně fanoušků.

Veju007
10.02.2020 3 z 5

Fuuha...já nevím, jestli jsem byla pro tuhle knížku cílovka...nebo jsem dostatečně inteligentní na něco tak složitýho, ale tohle bylo fakt náročný. Rozhodně je to unikátní, originální a ojedinělé dílo - musíte vyřešit vraždu a máte na to 8 dní - pokaždé jste v těle někoho jiného - respektive pořád se opakuje jeden a ten samý den. A právě na tomhle to u mě mohlo vyhrát nebo ztroskotat a machinace s časem jsou pro mě něco neuchopitelného, byť tomu stále dávám šanci...
Knížka má skoro 500 stránek a já jí četla 8 dní a s poznámkami na papírcích. Já úplně neříkám, že je to špatná knížka, ale jak to bylo rozvleklé, tak jsem vůbec nepociťovala potřebu zjistit, kdo je vrahem, tak jako hlavní hrdina. Je to vlastně taková nehodnotitelná knížka. Takže asi tak.

ivana02
10.02.2020 2 z 5

Nápad sice originální, ale překombinované. U třísté strany jsem to chtěla vzdát a měla jsem to udělat. Množství postav, které se neustále střídají a různě prolínají se dá zvládnout, kvůli tomu je v úvodu i jejich seznam. Děj mi nepřišel nijak moc zajímavý na to, aby kniha byla tak tlustá. Některé věci nebyly vysvětlené, konec totálně zamotaný a složitý. Příběh mi nic nedal, nevyvolal žádnou emoci.

kathla
28.01.2020 4 z 5

Opravdu jedna z nejsložitějších knih, náročná i na orientaci v množství postav a jejich střídání. Obdivuji, že někdo dokáže něco takového napsat... Mělo to neotřelý nápad, velmi čtivé, originální a zajímavé.

detektivní a krimi romány anglická literatura thrillery krimi časové paradoxy anglické romány

Stuart Turton
britská, 1980