Schindlerův seznam

Schindlerův seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32518/bmid_schindleruv-seznam-KEU-32518.jpg 4 781 194

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Schindler's Ark , 1982

nicolettkaa
20.12.2019 5 z 5

Kniha o člověku, který v době kdy lidský život ztratil cenu, v sobě našel lidskost. V době kdy se masové vraždění a všudypřítomná smrt staly denním chlebem v sobě našel soucit, porozumění a ochotu obětovat vše, aby zachránil více než tisíc lidí před jistou smrtí.

Téma silné, zpracování syrové a strohé, ale jaké byste také očekávali? Za mě 100% a doporučuji.

(Film jsem doposud neviděla, takže se naštěstí mohu vyvarovat srovnávání.)

Knihu jsem měla v knihovně nachystanou už nějakou dobu. Díky čternářské výzvě 2019 na ni přišel ten správný čas právě teď. Zařazeno jako kniha, která byla oceněna Man-Bookerovou cenou.

whiolet
19.12.2019 5 z 5

Čekala jsem víc příběh nez holá fakta, ale pořád to bylo strhující čtení.
Kniha nedělá ze Schindlera světce, spíše je tomu naopak,nutí vás si na něj utvořit vlastní názor. Pro mě byl Schindler hrdina, jelikož to co dokázal, to prostě hrdinství bylo!
Dále se kniha také venuje i Amonu Goethovi, i jeho vykresluje dvemi směry,a to horkokrevnemu sadistickemu zabijakovi vs. blaznovi,ktery "jen" plní rozkazy.
Kniha vas nutí přemýšlet, udelat si vlastní názor, diskutovat a hlavně NEZAPOMENOUT!!!

Etule
12.12.2019 4 z 5

Těžko hodnotitelná kniha, minimálně pro mě. Původně jsem knihu neměla v plánu číst, ale objevila jsem ji jako audioknihu, tak jsem si řekla, že bych ji mohla poslechnout v práci. Nakonec jsem se v ní plácala víc jak týden. Ale ne proto, že by byla nějak špatně čitelná, ale prostě jsem potřebovala dělat pauzy, abych mohla vstřebat, co se v tu dobu dělo. Jistě, člověk o tom má povědomí (ať už z filmů nebo ze školy), ale číst o tom bylo stejně mrazivě děsivé, jako to vidět právě třeba ve filmu. Jen těžko se dá pochopit, jaká zvěrstva v tu dobu gestapáci páchali bez mrknutí oka, bez ohledu na věk či pohlaví člověka, kterého se rozhodli zastřelit. Jasně, byli mezi nim nejspíš i tací, kterým to bylo proti srsti (i v knize se jich pár vyskytne), ale myslím si, že drtivá většina byla právě jako třeba Amon Goeth, který řídil Plaszówské ghetto.
Ano, Schindler byl očividně dost výstřední patron, který zpočátku táhl s SSesákama za jeden provaz a byl s nimi kamarád, ale hrůzy, které viděl ho nenechali chladným. Líbí se mi, že ho v knize nijak neidealizovali, aby vypadal jako nějaký samaritán, kterým se nakonec ale stal. Minimálně pro "své židy". Silný příběh a obdivuhodný muž, který ale bohužel nedokázal po válce postavit svůj život opět na nohy. Přesto si zaslouží úctu.

hapac
04.12.2019 4 z 5

Jak píše Market - není to beletrie ani odborná literatura, ale příběh je poutavý a postava Oscara Schindlera je obdivuhodná - skvělý obchodník, který přesto měl svědomí, odvahu a hodně lidskosti a dokázal zcela neuvěřitelným způsobem zachránit tolik lidských životů.

alnahu
04.12.2019 5 z 5

Za mě strhující příběh Oskara Schindlera i když se jednalo o válečného zbohatlíka, měl srdce na pravém místě.Podařilo se mu skoro nemožné v době tak těžké -zachránit mnoho lidských životů.Ráda jsem si přečetla tuto knihu v podstatě díky čtenářské výzvě a doplnila si určité etapy jeho života.Mám ráda neméně skvělý film o tomto zachránci mnoha Židů,který mě vždy hluboce dojme.

Market = )
25.11.2019 5 z 5

Nebýt čtenářské výzvy, asi bych se ke knížce už nedostala. Nejedná se o beletrii, ale ani o klasickou odbornou literaturu. Nečekejte tedy poutavý příběh, který vás nepustí, ale ani (alespoň pro mě často) těžko stravitelný příběh, kde nebudete znát každé desáté slovo a na konci každého odstavce zjistíte, že nevíte, o čem jste četli. Jsem ráda, že si v dnešní době můžeme číst o tom, "jak to tenkrát bylo".

Simstr
25.11.2019 5 z 5

Tuhle knihu by si měl přečíst každý.

Jenny055
22.11.2019 4 z 5

Knihu som čítala len kvôli čitateľskej výzve. Snažím sa vyhýbať knihám s vojnovou tématikou a utrpenie Židov v koncentračných táboroch bolo naozaj strašné. Napriek tomu, že to nebolo "príjemné" čítanie, kniha ma zaujala a dokonca ma nakopla k vyhľadávaniu informácií na internete, ako to vlastne celé začalo, ako je možné, že k takému niečomu mohlo dôjsť.

domihruzkova
22.11.2019 3 z 5

Tak tohle byla opravdu výzva. Přečteno v rámci ČV 2019 - Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu. Tahle poslední kniha mi chyběla ke splnění ČV a chvilkama to byl boj a utrpení.

Samozřejmě, Oscarův počin je obdivuhodný, odvážný a nesobecký a vím, že většina z nás by na něco takového nikdy nenašla "koule". Je nádherné, že se v té době našel někdo, komu opravdu záleželo na lidském životě a bylo jedno, zda šlo o Žida či Němce.

Takže pokud bych měla hodnotit příběh, tak ano, ani 5* stačit nebude. Příběh je opravdu silný a jen si představte, že byste tam žili, byli Židem a celý váš život závisel jen na dobré vůli, lásce a odvaze jiného člověka. Komu z nás se za život podaří zachránit jednoho člověka, natož stovky?

Pokud ale mám hodnotit formu, tak 2* musím strhnout. Příběh se nečetl snadno, milion různých postav, chvílemi mě to nebavilo a do čtení jsem se musela vyloženě nutit a fakt jsem se těšila, až to budu mít za sebou. Měla jsem možnost se podívat i na film a za mně teda lepší.

mazlak
20.11.2019 4 z 5

Kniha podle skutečné události. Žádné výmysli, ale děj podložený jak skutečnou dobou tak postavami. Opravdu silný příběh, který musí každého odpůrce násilí dojmout. Opravdu nebyly jšichni jen ti zlí. Ale i ten hodný byl jen člověk se svímy chybami.

anája
19.11.2019 5 z 5

Kdysi jsem viděla film, ale kniha je kniha.Vubec se nedivím, že dostala ocenění.Musela jsem i odkládat jak mě to dojimalo. Je radostné zjistit, že všichni Němci nebyli stejní..... Nádhera... smutná.

leny.wood
18.11.2019 5 z 5

Schindlerův seznam jsem četla pomalu a rozvážně. Oskar byl neuvěřitelný člověk, který alespoň trošku zmírnil neutuchající bolest z minulosti. Nikdy se s žádnou válkou nesmířím a opovrhuji lidmi, kteří neváhají sáhnout k násilí.

lucifess
15.11.2019 4 z 5

Knihu jsem si plánovala přečíst již hodně dlouho, ale pokaždé, když už měla přijít na řadu jsem to zase oddálila. Kniha je velmi silná svým příběhem. Zpracování jako takové už bylo o něco horší. Líbilo se mi ale, že autor vychází z historických skutečností, na které i v průběhu příběhu odkazuje. Jedná se tedy o reálný popis a Herr Direktora ukazuje nejen jako obrovského zachránce, ale vidíme i ostatní jeho vlastnosti a schopnosti nedokonalého člověka. Kniha z Oskara Schindlera nedělá boha na piedestalu, ale zmiňuje i jeho stinné stránky - alkohol, ženy, luxus a přepych za každé situace, po válce neschopnost koncepčně něco dotáhnout, netrpělivost...

peeetta
14.11.2019

I v době nacistické hrůzovlády se najdou lidé, kteří chtějí pomáhat. Kniha přibližuje, co vše se během této doby odehrávalo a co vše bylo nutné podstoupit pro záchranu lidských životů. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

LuciezOstravy
11.11.2019 4 z 5

Knihu jsem přečetla do Čtenářské výzvy 2019 : Kniha, která získala Man-Bookerovu cenu. Nečetla se snadno, nejen kvůli tématu, z počátku místy zdlouhavé popisy reálií, složitá souvětí. Od půlky jsem se již začetla naplno. Obdivuhodný čin pana Schindlera, který riskoval svůj život, aby zachránil aspoň hrstku "svých Židů". Neuveřitelná doba, na kterou nesmíme zapomenout.

Melanka
10.11.2019 4 z 5

Opět jsem se díky čtenářské výzvě dostala ke knize, kterou bych asi jinak nečetla. Přece jsem viděla kdysi film. Ale to by byla škoda. Moc mě bavil styl, jakým byla kniha napsána - s jistým nadhledem a lehkostí, rozhodně to ale neubralo nic na síle příběhu.

MIA-chan
05.11.2019 5 z 5

Neuvěřitelný příběh o nedokonalém muži, který i přes vlastní ohrožení a možnou ztrátu života, udělal to, na co jiní lidé neměli odvahu.

hrosik3
05.11.2019 5 z 5

Konečně na ni došla řada a navíc splnila jeden bod čtenářské výzvy. Neuvěřitelný, silný příběh, plný zvěrstev, úplatků, boje o přežití, ale i slibů na přežití. Schindler hodně riskoval, ale pomohl tím mnoha lidem.

Alizon
28.10.2019 4 z 5

Kdysi davno jsem videla film, ktery me velmi zaujal. Knihu jsem mela dlouho na seznamu tech, ktere jsem si chtela precist a s letosni ctenarskou vyzvou jsem se k ni konecne dostala. Nebudu hodnotit pribeh samotny, tam by hvezdicky nestacily. Pokud jde o zpracovani, jsem urcite rada, ze jsem si knihu konecne precetla a musim rict, ze byla napsana s citem pro detail. Jen me trosicku prekvapil jeji styl, cekala jsem "klasicky roman" a pritom je kniha hodne popisna, s tim, ze jsou v ni vlozeny i uvahy autora. Autor knihu zpracoval mimo jine i na zaklade rozhovoru s prezivsimi pametniky - a mnohdy takrka dokumentarnim stylem popisuje, jak na urcitou udalost vzpominal ten ci onen … a pridava napr. informaci, proc mohl jeden z mnoha, co Oskara v urcite souvislosti ocernil, toto ucinit z osobni zasti atd. Vzhledem k tomu, ze byl Oskar Schindler rozporuplnou osobnosti, toto dodava knize na autenticnosti a dokumentarni hodnote. Kniha je v podstate vyborne napsanou biografii, z literarniho hlediska (pokud budu hodnotit zanr "roman"), jsem ale cekala trochu vic. I kdyz urcite vyborne zpracovane momenty se nasly, to nepopiram. EDIT: "biografii" ne "autobiografii".

Kryštofka
19.10.2019 4 z 5

Je to opravdu silný a takřka neuvěřitelný příběh, který snad nemůže nikoho zanechat chladným.
Autor se držel historických pramenů a vzpomínek zúčastněných a snažil se o co nejvěrnější vylíčení počínání Herr Schindlera za druhé světové války.
Začátek knihy byl z hlediska čtivosti dost tragický. Velkou měrou k tomu přispívala rozsáhlá a zbytečně komplikovaná souvětí (i přes 9 řádků), občas špatně rozčleněné odstavce, občas podivné věty a sousloví. To bych ale kladla za vinu překladatelce. Za to mínus jedna hvězdička.
V druhé polovině už příběh plynul hladce ke šťastnému konci alespoň pro tu hrstku přeživších.
Je neuvěřitelné, jakých zvěrstev byli lidé schopni.