Schindlerův seznam

Schindlerův seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32518/bmid_schindleruv-seznam-KEU-32518.jpg 4 781 194

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Schindler's Ark , 1982

heavy66
03.11.2021 5 z 5

Kniha je stejně působivá jako film, mnohdy detailnější, více dokumentaristická a s menší mírou patosu než film. Jen geniální, démonicky zlý herecký výkon Ralpha Fienesse v roli velitele tábora nelze do knihy přenést.
Oskar Schindler musel být zvláštní člověk. Co mu bránilo vydělávat peníze na otrocké práci vězňů a nezajímat se o jejich další osud, stejně jako mnoho jiných německých podnikatelů? Jeho osobnostní přerod z lehkomyslného floutka ve spasitele k smrti odsouzených lidských bytostí je podstatou knihy i filmu.
Nechť jeho strom v Aleji spravedlivých vzkvétá!

iv.ča
24.08.2021 5 z 5

Nemám, co dodat.

Ešína
25.07.2021 3 z 5

Jak tu již bylo zmíněno, kniha se nečte zrovna lehce. Po celou dobu čtení máte takový zvláštní pocit. Já jsem si neustále představovala jaké to muselo být a proto jsem se do knihy pořád nedokázala úplně začíst. Ale určitě stojí za přečtení.

Markéta_2
24.07.2021

Určitě se nejedná o jednoduchou četbu - množství jmen už jsem ke konci knihy přeskakovala. Ale kdo vydrží, čeká ho na konci odměna v podobě čtenářského zážitku.

marie4265
16.04.2021 5 z 5

Musím říci, že kniha se mi prvních osmdesát až sto stran nečetla zrovna dobře. Nedokázala jsem se do ní ponořit, myšlenky mi často odbíhaly jinam. Docela jsem se i obávala, abych neměla takové pocity po celou knihu, jelikož jsem se na ni velmi těšila.
Po ale zhruba těch sto stranách už jsem si konečně zapamatovala ta nejdůležitější jména, místa a události, abych se do toho konečně mohla pořádně ponořit. A bylo to skvělé. Popis prostředí tak akorát, oceňuji občasnou přímou řeč, která krásně posunula dílo ještě dál. S Oskarem Schindlerem jste dokázali díky popisu jeho charakteru skvěle sympatizovat. Musím ještě vyzdvihnout postavu Sterna, který - ačkoliv se takovéto ,,žebříčkování" do příběhů psaných podle skutečné události dle mého názoru nehodí - byl rozhodně má nejoblíbenější postava spolu s Oskarem.

Příběh samozřejmě vypráví o nepopsatelně těžkém období, ale člověk se nemusí obávat (alespoň v mém případě), že byste museli knihu v rámci znechucení nad chováním esesáků odložit.
Knížku tedy naprosto doporučuji všem, kteří se nebojí vrátit do těchto těžkých let i přes poměrně těžko čitelný styl psaní.

Ještě v poslední řadě musím doporučit film, kde herec Liam Neeson ztvárnil Schindlera naprosto bravurně a nedokázala bych si v této roli představit nikoho jiného. Plus ještě zmiňovaný Stern - ten byl také více než skvělý!

,,Kdo zachrání jeden lidský život, jako by zachránil celý svět."
,,Her Direktor vlastně říkal: děkuji vám, že jste mi pomáhali dělat si z režimu blázny."

Evkae36
14.02.2021 1 z 5

Tohle byla teprve čtvrtá kniha za celou mou čtenářskou éru, kterou jsem odložila nedočtenou. Málokdy to dělám a většinou dám knize i druhou šanci, nerada knihy nedočítám. Tady mi ale vůbec nešlo se do knihy začíst, ponořit se do děje, i když filmové zpracování považuji za velice zdařilé a téma druhé sv. války je mi velmi blízké. Možná to bylo jen autorovým stylem, ale nesedla mi prostě. Škoda, chtěla jsem porovnat, kolik toho ve filmu chybělo.

Kackap
08.02.2021 5 z 5

Velmi oceňuji, že se autor snažil podat příběh a osobnost Oskara Schindlera objektivně a bez kříkras. Mám ráda příběhy o odvaze obyčejných lidí, kteří mají jinak k charakterově dokonalému superhrdinovi daleko. Jsou pro mě mnohem uvěřitelnější a silnější. Na začátku jsem se zalekla stylu vyprávění, bála jsem se, aby to nebylo moc suché a pro mě nudné. Nakonec jsem se ale do knihy ponořila, využívala každého volného času ke čtení, a příběh na mě zapůsobil mnohem víc než řada jiných dramatičtěji psaných knih na toto téma. Těším se teď, že se vrhnu na další ze svých restů, a podívám se i na filmovou verzi.

Majdoslava
31.01.2021 5 z 5

Naprosto fenomenalní.

Kinderkahoun
26.12.2020

Příběh byl hezky zpracován, sice přikresleně, ale to je samozřejmostí v tomto žánru a navíc mi to osobně ani nevadilo. Fakta byla upravena do chodu příběhu, takže to může zanechat záporné hodnocení od těch, co čekali něco jiného. Když pominu nějaké menší problémy s chápáním, nebo hledání autorovy záminky v textu, tak kniha byla velice pěkná a bavilo mě ji číst. Nějaké části byly sice nudné, ale v těch dalších to plně kompenzovalo nedostatky. Příběh, který byl napsán na námět skutečných událostí nezanechal mojí mysl nedotčenou, některé řádky, události, mi zůstanou v hlavě asi ještě dlouho. Ze začátku sobecké chování Schindlera eskalovalo v člověka, který měl srdce na správném místě. Kniha se mi hodně líbila a doporučil bych přečtení opravdu každému

rumund
13.12.2020 5 z 5

Tuto knihu moc nemusím komentovat. Výborná kniha, výborný film dle pravdivé události.

MadamC
01.12.2020 5 z 5

Opět musím poděkovat čtenářské výzvě, protože bez ní bych si knihu asi nepřečetla, i když mám moc ráda stejnojmenný film.
Překvapil mě vypravěčský um autora, který pro mne byl velmi příjemný. Ze všech úhlů vše probral a velmi přehledně. Čtenář se tak skvěle orientoval ve spoustě židovských jmen bez většího úsilí. Když nějaké informace nebyly známy, okamžitě to přiznal a přidal i hypotézy, jak to mohlo být.
Hlavně se mi na knize líbí, že ukazuje, jak fungovaly válečné obchody a podvody, jak se němečtí pohlaváři dali uplácet a jak v tom Schindler uměl chodit. Autor však Schindlera nijak nepřikrášluje. Ukazuje čtenáři všechny stránky tohoto pozoruhodného obchodníka s velkým srdcem.
Opravdu stojí za přečtení. Doporučuji všemi deseti.

poutnik66
25.11.2020 4 z 5

Lze vzít skutečnou postavu vypočítavého sobeckého hajzlíka a udělat z něj hrdinu? Když umíte psát jako Keneally, pak ano. Silná kniha, u které mě rušilo jen vědomí toho, že skutečný Schindler měl s tím literárním jen pramálo společného.

radusak9806
31.10.2020 4 z 5

Je třeba si uvědomit, že všechny knihy s podobnou tématikou jsou především romanem na základě skutečných událostí, než literaturou faktu.
V dnešní době, byť nám přijdou hrozné, jsou jen slabým odvarem.
Na příběhu Schindlerjuden, pro mě bylo vlastně nejpřekvapivější, nakolik je ten příběh "český". Byť k samotnému vykreslení Oskara mám výhrady (přijde mi až příliš dobré), je to krásný příběh lidskosti, urputnosti a dobra. Řekněme moderní pohádka, kde princ nakonec zachrání své království.
Rozhodně pro podobné maniaky, co toto téma mají rádi doporučuji: Chlapec na dřevěné bedně, Loutkář z Ghetta, Pianista a další

Marekh
14.10.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem si koupil zhruba před rokem a až teprve nyní jsem se rozhodl, že si knihu přečtu. V minulosti jsem viděl několikrát černobílý film SCHINDLERŮV SEZNAM, který natočil Steven Spielberg na motivy této knihy. Film se držel knihy a nevybočoval. Musím říci, že kniha se nečetla úplně jednoduše jako jiné současné knihy s tímto žánrem. Možná to bude autorovým stylem psaní a také tím, že se v knize vyskytovalo hodně postav. Z jednoho úhlu pohledu to nebyla příliš čtivá kniha, určitě doporučuji si tuto knihu rozložit do více dnů, nesnažit se přečíst knihu najednou. Oceňuji však, že autor věnoval knize hodně času, ať už se jednalo o výpovědi různých svědků, kteří znali Oskara Schindlera, anebo studiem různých pramenů, které zakomponoval do knihy. Knihu hodnotím na 80 %.

Na postavu Oskara Schindlera se můžeme podívat z různých úhlů pohledu. Z jednoho hlediska se potkával s Nacisty, uzavíral s nimi obchody, jeho osobní život také nebyl v běžném měřítku správný, ale to všechno jsou nicotné věci v porovnání s tím, co všechno udělal pro Židy, kteří mu budou do konce života vděční. Neměl jsem rád postavu AMONA, kterého bych označil za bestii a zrůdu v lidské podobě. Ve filmu se mi vždy vybaví scéna z vlaku, kdy měl Schindler duchapřítomnost a nechal natáhnout hadice s vodou, aby Židé v jednotlivých vagónech se svlažili vodou. Tento úsek se nachází také v knize. OSKAR SCHINDLER je dle mého názoru hrdina, který zachránil život 1 200 Židům. Nebýt jeho pomoci, tak by tito Židé nepochybně skončili v pecích plynových komor!

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ten, kdo zachrání život jedinému člověku, jako by zachránil celý svět.

Od toho dne už žádný myslící člověk nemohl nevidět, co se stane. Tehdy jsem se rozhodl udělat vše, co je v mých silách, abych nad režimem zvítězil.

V Oskarovi byl kus Němce, ale taky kus Čecha. Byl to dobrý voják Švejk. Líbilo se mu, když mohl na režim vyzrát.

Vojáci na frontě, stejně jako prostý člověk, který plnil svou povinnost, nenesou odpovědnost za to, co spáchala skupina, která si říkala německá.

S tím, že miliony z vás, vaši rodiče, děti a bratři, byli zlikvidováni, nesouhlasily tisíce Němců a dodnes jsou milióny těch, kteří neznají rozsah těchto hrůz.

katallinka
10.10.2020 5 z 5

Zavírám knihu se slzami v očích pro úžasného člověka, který měl obrovské srdce v době plné hrůzy a strachu.

tra-my5156
10.10.2020 3 z 5

Bolest, kterou jsem cítila z této prózy byla nepopsatelná.

PavkaHu
03.10.2020 5 z 5

Hrůzná klasika, realita, kterou nikdo nechce zažít.

Vendulik
02.09.2020 4 z 5

Kniha skvělá, jen jsem se ztrácela v počtech jmen v knize. Hodně mě tato kniha obohatila a klobouk dolů před pánem Oskarem.

AlbionFoxyFox
26.08.2020 4 z 5

Pokud bych měla hodnotit samotný příběh, musela bych dát plný počet hvězd, ovšem kniha jako taková se mi zase tak dobře nečetla. Chvílemi jsem se ztrácela v záplavě jmen a v poměrně suchém líčení tak dramatických a emočně vypjatých situací. Na druhou stranu pro mě byla kniha výborným zdrojem dalších informací, které jsem si během čtení dohledala, a podnětů k hlubšímu studiu, protože k tomuto tématu snad nikdy nebudu cítit, že už to stačí a že mám dost.

Elkiss
05.08.2020 4 z 5

Velky respekt! Hrdinu neni nikdy dost a tomuto se klanim az na zem! Pribeh je silny a mnohokrat jsem mela co delat udrzet slzy a ohlodala si nehty az na kost, pri "stesti", ktere Schindlerovi pralo (konexe jsou velka carodejka).
Nicmene styl psani a popisovani pro me byla velka muka a casto jsem se ztracela v textu. Zlepsilo se to az ke konci, ale mozna to je tim, ze jsem knize proste nevenovala dostatek casu, abych precetla vic kapitol najednou. Autor se casto vracel uz k popisovanym scenam, coz me matlo o to vic. Nakousl a pote o nekolik kapitol dal, scenu rozvedl. Mnohem vic me pohlti autenticke pribehy, nez popis od druhe osoby. Za me dobre, ale ten styl mi vadil - proto o hvezdu mene.