Schindlerův seznam

Schindlerův seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32518/bmid_schindleruv-seznam-KEU-32518.jpg 4 781 194

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Schindler's Ark , 1982

MHudec
24.07.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o holocaustu, co znám. Doporučuji všem, hlavně i těm, kteří mají určité předsudky o zhýralých lidech. O tom, že lidé nejsou jen černobílí.

Jana283
16.07.2020 4 z 5

Oskar Schindler nebyl určitě člověk bez chyb - bonviván, milovník žen, obchodník, člověk užívající dne.... A tím spíše vyniká jeho čin lidskosti. Kdo zachránil jeden život... Oskar Schindler jich zachránil mnoho a tím i ten svůj. Jedna z nejlepších knih o holocaustu.

EvaD
29.05.2020 4 z 5

Pokud byste si měli přečíst jedinou knihu o holocaustu, přečtěte si tuhle. Je tam všechno, ale nebudete z toho mít do konce života noční můry.

pavla.ba
10.05.2020 5 z 5

Kdo si tohle nepřečte, jakoby nebyl. Je to krutá, ale bohužel pravdivá kniha.

kika 13
20.04.2020 5 z 5

Byla by chyba knížku si nepřečíst.Potřebovala jsem jí do výzvy.Ale bylo to hodně smutné a tragické a prostě jsem ráda,že jsem si ji přečetla.

Pekik
15.04.2020

Tak jak snad všichni jsem nejdřív viděla skvělý Spielbergův film. Knihu jsem začala číst ze zajímavosti a nevyhnula jsem se obavě, že zjistím, že film byl "horší". Nebyl. Obě díla film i kniha mají své klady i zápory. Obě jsou ale výjimečná. J

kamila5406
09.04.2020 5 z 5

Film je super takže od knížky jsem věděla co očekávat. Ta doba byla hrozná uznávám všechny kdo válku prožil.

MaggieR
25.03.2020 5 z 5

Na začiatok som sa nemohla začítať a potom mi srdce zvieralo na každej strane. Som rada že som film nikdy nevidela. Ťažko sa verí, že niekto ako Oskar Schindler skutočne existoval. Tak nedokonalý človek a tak dobré srdce do teraz som si myslela že to nejde dokopy. Kniha mimoriadna je dôležité aby sa nezabudlo a to čo sa stalo lebo keď sa na to zabudne môže sa to opakovať. Pre mňa najdojemnejšia chvíľa knihy keď si zachránený žid roztavil svoj mostík aby mu vyrobil vzácny darček na rozlúčku kde mu vyrili ,,ten kto zachráni jediný život, zachráni celý svet". Odporúčam každému kto ma problém so súcitom alebo v hľadaní odlišnosti medzi ľuďmi.

soupik2012
08.03.2020 4 z 5

Po poslechu této audioknihy musím konstatovat, že pan režisér Steven Spielberg odvedl opravdu mistrovskou práci. Teď, když mám možnost srovnání, tak musím konstatovat, že filmové zpracování oproti knize vyhrává na celé čáře. Ať již dramatičností děje, tak také tím ,že pan Spielberg do svého filmu vybral všechny dramatické situace a tak kniha v podstatě nemá nic co by mohla navíc nabídnout. Vzhledem k faktu, že je sepsána reportážně a navíc pro mne z nepochopitelného důvodu se autor rozhodl hned na začátku prozradit i v epizodních příbězích, kdo přežil a kdo ne, tak tato kniha zcela postrádá napětí. Jedná se o literaturu faktu. Audioknihu čte pan Vladislav Beneš. Na můj vkus mohl zvolit nižší tempo četby, ale k tomuto způsobu vyprávění se jeho klidný hlas hodil.

Shimy
20.02.2020 4 z 5

Na tuhle knížku jsem se chystala dlouho. Film jsem sice viděla už na základní škole, ale se čtením jsem ráda, že jsem počkala až o 10 let později. Bylo to velmi náročné čtení, hlavně první třetina. Upřímně jsem se i v některých částech ztrácela, protože když ji nepřečtete hned během pár dnů a na chvíli ji odložíte, tak pak se ve spoustě jmen a popisech prostě zapomenete. Ale celkově je kniha tak silná a zase vím o téhle hrůzné době o něco víc.

coppacabana
10.02.2020 5 z 5

Do této knihy jsem šla s vědomím, že mě čeká opravdu obtížná četba. A co si budem - prvních několik desítek stránek bylo peklo. Vyprávěcí forma je strohá, nezaujatá, skoro jako výklad v učebnici dějepisu. Tlusté odstavce a jména valící se ze všech stran tomu moc nepomáhají. A přestože žádný ze zmíněných aspektů během celé knihy nezmizel, brzy jsem přestala tyto překážky vnímat jako překážky, neboť jsem byla plně zahloubaná do vyprávění, které nám autor suše, ale umě servíroval.
Opět jsem do tohoto období nahlédla z trochu jiné roviny. Jako dítě z nepříliš intelektuální rodiny a žačka základní školy, ve které se dějepisářky neobtěžovaly nějakého Schindlera zmiňovat ze strachu, že nestihnou probrat danou látku, jsem se s postavou tohoto kariéristy, který obětoval vše, aby pomohl, aby zachránil životy více než tisícovky židů, setkala teprve před dvěma lety přímo v Krakově. Tenkrát jsem nevěděla úplně, o koho se jedná. Neviděla jsem film, nečetla jsem o něm jediný článek.
Teď už ale o něm vím daleko víc. Spoustu věcí. A také vím, že rozhodně není černobílý - Oskar Schindler navždy bude, alespoň v mých očích, šedou postavou, ale zároveň jednou z těch nejlepších světové historie.
Doporučuji.

Lucikktm
31.01.2020 5 z 5

Strhující příběh člověk se ale ztrácí v jménech celkem komplikovaně napsána.
Film jsem viděla dávno pred přečtením knihy tak to mi pomohlo.

smardice
25.01.2020 5 z 5

Velmi silný, děsivý příběh o zrůdách fašistického režimu a jeho vyznavačích na jedné straně a na druhé příběh Oskara Schindlera, kariéristy a prostopášníka, ale hlavně člověka, který byl schopen udělat vše pro záchranu lidí. Nikdy bychom neměli zapomenout a tato kniha by určitě měla, i přes svoji pochmurnost a těžkost, patřit k povinné četbě.

DJANKA
12.01.2020 4 z 5

Tak tohle byl hodně silný příběh a pro mě dost náročné čtení. Vůbec jsem se nemohla začíst a prvních asi 90 stran jsem zvažovala knížku odložit, naštěstí jsem to neudělala. Knížka se skládá z vyprávění různých lidí a tím je zde moc jmen, které jsem si nepamatovala. Věty pro mě měly zvláštní slovosled a mnohdy v nic chyběla i slova, takže jsem jednu větu četla i třikrát, abych pochopila význam, což mi hodně vadilo. I přesto všechno jsem se nakonec začetla a knížku, i když velmi pomalým tempem, hltala a o všech těch lidech i po dočtení stále přemýšlela. Tenhle příběh nezapadne mezi ostatní, ten ve vás stále zůstane.

Zorka
05.01.2020 4 z 5

Ať už byly původní pohnutky Oskara Schindlera jakékoli, výsledkem byly zachráněné lidské životy. O. Schindler není v knize popisován jako ztělesnění všech ctností, ale jako člověk, kterému se příčilo násilí a který chtěl za každou cenu ochránit "své lidi". I za cenu jistého nepohodlí, uplácení, smlouvání a vyšlapávání cestiček přes vysoké nacistické představitele. Někdy až neuvěřitelné, jak moc mu bylo jeho snažení tolerováno...

Tyrkysová
02.01.2020 4 z 5

Keneally o Oskaru Schindlerovi píše spíše fakticky. Nijak jej neheroizuje, nechává na čtenáři, aby si na něj vytvořil vlastní názor. Až lehce stroze popisuje fakta, nemoralizuje, nepředkládá vlastní názory. Kvůli tomu, že kromě příběhu ústředního hrdiny, představuje také kratší či delší příběhy prakticky všech zúčastněných, nevyhnutelně se občas ztratíte v množství jmen, osudů i časových souvislostí. Síla samotného vyprávění to ale brzy přehluší.
Ve srovnání s filmem vyhrává, co se srozumitelnosti týče, spíše filmové zpracování, co se emotivnosti a síly vyprávění týče, pak mají obě verze, knižní i filmová, něco do sebe a rozhodně doporučuji obě.

Marta08
02.01.2020 4 z 5

Poslední kniha z čtenářské výzvy 2019 pro mě byla na čtení opravdovou výzvou. Bylo to náročné čtení ať již formou či samotným obsahem.

Nejvíce knihu vystihuje parafrázovaný citát z Talmudu: "Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět."

Efča59
30.12.2019 4 z 5

Pro mě celkem těžké čtení s velkým množstvím postav.

katy238
28.12.2019 5 z 5

Beletrizovaná výpověď o činu sudetského Němce Oskara Schindlera, který byl příliš lidský, než aby dokázal jen přihlížet vraždění a utrpení nevinných. A i když nemohl ochránit všechny, pokusil se změnit osud alespoň několika z nich za cenu obřích ekonomických ztrát. A i když dnes už víme, že Oskarova poválečná pouť již nikdy nebyl tak úspěšná, "jeho" Židé na něj už nikdy nezapomněli. To vše může znít jako obsah dobrého hollywoodského dramatu, kdyby se nejednalo o reálný příběh. A i když dějiny mohly některá fakta zamlžit a mnohé vzpomínky zkreslit, navždy zůstává faktem, že Oskar Schindler se řadí mezi hrdiny, kteří tváří tvář hrůze holocaustu a hrozbám z vlastních řad neváhali obětovat majetek i své jistoty, aby dokázali vyrvat několik set životů a zachránit je před mučivým osudem plynových komor. Čest jeho památce, jakkoliv to byla osobnost rozporuplná. Jeho příběh si zaslouží být stále připomínán.

lucie.8
27.12.2019 4 z 5