Šarlatové písmeno

Šarlatové písmeno https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241091/mid_sarlatove-pismo-2Rk-241091.png 3 183 32

Poutavý příběh o vině a trestu, diktovaný úzkoprsou puritánskou morálkou se odehrává v 17. století. Hlavní hrdinkou je Hester Prynnová, kterou její muž poslal z Anglie do Ameriky, aby mu tam připravila domov, ale jí se i bez přítomnosti manžela podařilo v novém světě otěhotnět. Nyní je Hester i s miminkem - dcerou Perlou - vystavena na posměch lidu a nucena, aby prozradila jméno otce, aby i on mohl být souzen. Hester ale odmítá otce své dcery vydat a tím ho zničit. Svou nevěru, ani dceru Perlu z tohoto vztahu ale netají. Přijímá tresty a jako žena hříchu musí nosit na krku šarlatové písmeno S, které je symbolem hanby. Objeví se Hesteřin skutečný manžel a doktor...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rudolf Kmoch

The Scarlet Letter , 1850

Pauvka
24.05.2021 3 z 5

Knihu jsem přečetla díky výzvě a musím říct, že mě upravdu příběh bavil a četla se sama.

Knišíl
29.03.2021 5 z 5

Skutečně první americký román, jenž snese srovnání s tím nejlepším, co nám dala evropská literatura 19. století. Velmi zjednodušeně je román o tom, že se má mluvit a jednat pravdivě, a tím je nesmrtelný. Obdivuji Melvilla a Melville obdivoval Hawthorneho, proto není překvapením, že i já nakonec obdivuji Hawthorneho. Dříve jsem četl a do paměti se mi nezapomenutelně vryla sbírka povídek Mateřské znaménko, a nejinak tomu bude i se Šarlatovým písmenem. Jedná se o velmi dobrý historický a o vynikající eticko-psychologický román, který je stylisticky vybroušený, a Hawthorne je po právu řazen mezi takové autory jako byli Poe, Melville či Irving.

jardadr
13.03.2021 5 z 5

Je to jako když procházíte galerií a prohlížíte si obrazy. Některé netečně, jiné se zájmem, ale pak se bezděčně zastavíte u jednoho a víte, že je tomistrné dílo. A najednou pocítíte tu sílu a radost, kterou vám jeho pozorování dává. Stejně jsem to cítil při čtení této knihy. Někdo může podotýkat, že je to dvěstě let starý text a proto už nemá co říci. S tím nesouhlasím. Samozřejmě, děj není nijak košatý. Je to prostě životní příběh několika lidí, kteří se vymkli z běžné normality jen tím, že ve společnosti, kde se hříchy úzkostlivě tajily, se ty jejich dostaly na "světlo". A taky tím, jakou projevili sílu, aby se s tím vyrovnali. Text má, jak je to u Hawthornea běžné, více rovin. Od těch zjevných, přes ty skryté, ale hlavní je jistě ta, která hledá dobro ve světě i v lidech.

BendfisZVC
18.02.2021 3 z 5

Co říci, snad jen - jsem ráda, že to mám za sebou. Těžko hodnotit starou knihu jiného světa dnešní optikou. V jistých ohledech nadčasová, v jazyku zastaralá. Kdo nemá rád crcání se sáhodlouhými popisy, bude potřebovat sirky mezi víčka. Jisté pasáže mi však učarovaly a body autor získává i za své pozorovatelské schopnosti vůči lidskému vzezření i vnitřnímu ustrojení.

HoneyH
15.06.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Vypravěč záměrně nedodává všechny detaily. Osud ženy je vykreslen na pozadí puritánské kolonie v Novém světě v Americe. Kniha je překvapivě čtivá (alespoň pro mě byla) a lze ji aplikovat i na dnešní společnost a její principy, především úzkoprsost. Čteno i v orginále i v překladu.

niki-chan
17.05.2020 5 z 5

Na čtení trochu těžší, ale jinak velmi zajímavý dobový příběh o puritánství a narušení pořádku. Hodně mě zaujalo, jak velmi se liší kniha od filmu.

LenkaAK
26.04.2020 2 z 5

Číst to bylo utrpení. Zdlouhavé, kostrbaté. Ale protože to patří mezi nejvýznamnější klasická díla americké literatury, chtěla jsem to zvládnout. V tomto případě je lepší seznámit se s filmovou verzí. Uf.
Ovšem! Samotný děj z 2. poloviny 17. století ukazuje silně puritánskou - konzervativní - zabedněnou - pokryteckou! společnost nových amerických osadníků, která tvrdě odsoudí ženu za nemanželské početí dítěte. Hester nechce uvést jméno otce a je společností krutě ostrakizovaná. V knize jsou dobře vyjádřeny emoce hlavních hrdinů, snaha zbavit se viny, najít odpuštění, vnitřní boj... Tohle je ta zajímavější část.
Ale, nemohl by to někdo přepsat?

Honey0105
04.03.2020 1 z 5

Abych pravdu řekla, tak se mi na knize nejvíce líbila závěrečná slova od pana Zdeňka Vančury. V tu chvíli jsem si říkala, že kniha měla určitě zajímavý dopad na začínající americkou prózu.
K samotnému příběhu vlastně ani nevím, co napsat. V některých ohledech určitě zajímavé, ale vlastně mě příběh vůbec neoslovil. Největším utrpením bylo přelouskat úvod z celnice. Ráda v knihách hledám něco nevšedního a ukrytého, ale tady mi to nešlo. Špatně se to četlo, příběh se táhl. Nezasáhl mě ani konec. Teď jsem jedině ráda, že už mám dočteno.

Alienor
10.02.2020 4 z 5

Pre mňa je Šarlátové písmeno hlavne štúdia duševného stavu človeka síce nepotrestaného spoločnosťou, ale dobre si uvedomujúceho svoje zlyhanie, dusiaceho sa svojou vlastnou neschopnosťou prijať zodpovedajúci trest a pokaziť si život, ale aj túžbou zbaviť sa viny a dosiahnuť vykúpenie. Z tejto perspektívy Hester obišla najlepšie, lebo aj keď jej poníženie v podobe písmena na jej hrudi bolo všetkým viditeľné, jej svedomie sa týmto očistilo a ona bola dostatočne silná na to, aby to prijala, vydržala a pretvorila v niečo úctyhodné.

Karča.K
19.12.2019

Zajímavá sonda o tom, co vše může způsobit nemanželský štych.

Danka22
10.11.2019 4 z 5

Je to klasika, takže se to nečte nejsnadněji ale stojí to za to si přečíst. Nejen kvůli splnění povinné četby, ale protože nahlédnete pod pokličku doby, kdy se cizoložstvi trestalo hodně zvláštním způsobem. A navíc, co s člověkem dokáže udělat špatné svědomí. Mně se to líbilo ????

Lesandi
27.10.2019 1 z 5

Nuda až k zbláznění, ale chápu to, je to přecejen 19. století. Chtěla jsem ji přečíst, abych si ji odškrtla, ale byl to boj. Vlastně by mě nikdy nenapadlo ji číst, až když jsem viděla film Easy A. No, alespoň vím o čem to je (a nejenom z wiki nebo databáze).