Šinjú

Šinjú https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13097/bmid_sinju-74n-13097.jpg 4 133 33

Sano Ičiró série

Téměř detektivní příběh zdánlivé sebevraždy dvou milenců se odehrává ve středověkém Edu koncem 17. století. Mladý úředník se proti vůli nadřízených snaží odhalit, co se ve skutečnosti skrývá za rituální sebevraždou společensky nerovného páru. Kromě zajímavé zápletky poskytuje kniha čtenáři možnost seznámit se se životem středověkého Japonska v tehdejší metropoli, jejích palácích, chudinských čtvrtích i pověstné Jošivaře. Autorka sugestivně líčí drastické poměry panující v tehdejších věznicích a mučírnách i eleganci života šlechticů a samurajů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Metafora

Shinju , 1994

Květ
06.12.2017 4 z 5

Tento detektivní román nás zavede do středověkého Japonska, roku 1689, kdy Tokio ještě nebylo Tokiem, ale Edem a odhaluje nejenom vyšetřování vraždy, ale poodhalí i roušku životů lidí a přísnou hierarchii té doby. Hlavní postavou je samuraj Sano Iširó, čerstvě jmenovaný "jóriko," který má za úkol vyšetřit rituální sebevraždu dvou milenců tzv. šinjú. Co mu chybí na zkušenostech vyváží odhodláním a smyslem pro čest. Čtivá knížka, místy krutá, poznáme lesk panovníkova paláce i bídu chudinských chatrčí, divadlo i luxusní nevěstinec a drastické poměry ve věznicích, mučírnách a soudních síním v době, kdy lidský život neměl žádnou hodnotu.

Tomas@S
23.11.2017 2 z 5

Dalsi autor(ka) z meho seznamu vyznamnych autoru detektivek zastupujicich jejich ruzne pod-zanry. Tentokrat na tema detektivni pribeh z prostredi stredovekeho Japonska. V knihovne jsem vybral prvni dil, rikal jsem si, aspon budu vedet jak to zacalo (hlavni postava se vyskytuje jeste v nekolika autorcinych romanech). A to byla mozna trochu chyba, bylo to hodne nevyrovnane dilo. Z pohledu historickeho je to velmi presvedcive, realie jsou tak detailni az jsem si rikal, jak to muze v soucasne dobe vubec nekdo vedet jak to tenkrat bylo (jestli to neni jenom fabulace). Na druhou stranu chovani postav bylo chvilemi az smesne naivni, dejove zvraty a nahody vice nez podivne a dramaticke situace tezko uveritelne. Vyslovene jsem se musel nutit to docist a do dalsiho dilu se mi ani moc nechce, i kdyz snad tam autorka odvelala trochu lepsi praci.

85098211
21.06.2017 4 z 5

Kniha nebyla špatná, ale ani mě nijak neohromila. Asi jsem čekala tak trochu něco jiného, hlavně vzhledem k prostředí, kde se příběh odehrává. V knize byly i hodně drsné scény, ze kterých se mi místy obracel žaludek. Uznávám však, že to k té době patřilo a opravdu se tak i dělo. Přesto všechno jsem se od knihy nedokázala odtrhnout, je poutavě napsaná a já v dalších dílech určitě pokračovat budu ;-).

perpe2a
16.04.2017 3 z 5

Zajímavé jiným prostředím, trochu orientu, krutost a politikaření. Ale úplně mě to neohromilo a nějak nemám chuť se hned pustit do dalších dílů.

Ewik
22.02.2016 4 z 5

Dobrá historická detektivka. Děj byl plynulý, napínavý a velmi barvitě vyprávěný. Krásně jsem si představila středověké Edo se svým honosným palácem, chudinskými čtvrtěmi, samuraji a domy neřesti.Škoda, že doba samurajských ideálů se již ztracena.

Nevadila mi malá lekce japonské historie, ba naopak, bylo to poučné a zajímavé. Ani místní názvy mi nedělaly žádné problémy. K tomuto tématu to patří a je to skoro i nutnost pro větší autentičnost děje. Jediné, co mě v příběhu rušilo bylo komolení a skloňování japonských jmen a titulů. To jediné bych asi knize vytkla, kromě občas rozsáhlejších popisů.

Jinak už se moc těším na další Sanovo dobrodružství. Milovníkům historických detektivek mohu doporučit. Už je kvůli tomu japonskému prostředí, které je tak fascinující.

TeaPeter
21.01.2016 3 z 5

Tak nebylo to špatné... Ale přece jen to nebyl žádný "trhák". Doufám, že poté, co jsem si v tomto dílu odbyl povinný úvod do série, už další díly budou čtivější.

honajz
29.01.2015 3 z 5

Mně to přišlo poněkud nudné. Ano, autorka dokáže navodit situaci a atmosféru, ale pak ji shodí dalšími a zbytečnými odstavci a pasážemi, které jsou navíc a nemají pro děj nebo prostředí význam. Když k tomu přidám všechny ty poučné historické detaily, které jsou mnohdy úmorné a nezadají si s učebnicemi historie, musím přiznat, že mne tahle knížka nebavila. Navíc jsem nikdy nechápal tu japonskou oblibu v sebevraždách a utínání hlav, takže i tyhle scény pro mne jsou minusem knihy. Plus více jak 400 stran. Tam, kde Van Gulikovi stačí poloviční počet stran a je přesnější a dokáže podat onu historickou dobu čtivě a nenásilně, s jemným humorem, tady mi to přijde rozvleklé a rozvláčné, často násilně roubované výklady, a bez humoru.

soukroma
25.01.2014 4 z 5

Velmi poučný příběh, který je tím místy až úmorný. Lze to však prominout, protože je (povinným?) úvodem celé série se Sanem Ičirem, přičemž další díly jsou mnohem čtivější....

Ronin Roujin
06.06.2013 4 z 5

HIstorická detektivka z období éry 徳川 (tokugawa). Jde o první knihu ze série příběhů, kde vystupuje Sano Ičiró, jehož policejní kariéru mapují další knihy z této série.

Sano je ve svém úřadě jen několik dnů a hned je nucen se úředně vypořádat se šinjú (smíšená sebevražda). Snad aby ukázal, že nové koště dobře mete, dojde se podívat na mrtvolu. Překvapivě zjistí, že utopenec nemá v plicích ani deci vody, což moc nejde do kupy s motivem sebevraždy z lásky. Vypraví se i do rodiny mrtvé dívky a tam mu je nenápadně naznačeno, že nemá strkat nos do rodinných záležitostí. Po návratu do práce mu něco podobného naznačí i jeho nadřízený.

Mladý policista se stále více a více začíná potýkat mezi hluboce zakořeněnou úctou k nadřízeným a bezpodmínečnou poslušností a touhou zjistit pravdu. Začíná sledovat několik stop a případ se začíná zamotávat. Sano se při pátrání po vrahovi potencionálního mileneckého páru dostává mezi různé lidi a do různých zajímavých prostředí. Jak charaktery vedlejších postav, tak interiéry a exteriéry jsou pěkně popsané a autorka se občas zaměří na různé aspekty fungování feudální japonské společnosti.

Kolem hlavního hrdiny se začínají objevovat další mrtvoly a on sám se dostává stále víc do problémů. Je dosti rozpolcen mezi tím, že tyto mrtvoly má na svědomí jeho touha po nalezení pravdy a ptá se sám sebe, zda cena za objasnění smrti dvou lidí není příliš vysoká. Když během pátrání po vrahovi nejenže odhalí jedno malé špinavé tajemství ale je svědkem přípravy státního puče začne jít do tuhého.

Vrah na něho hodí svoji poslední vraždu a z policisty se rázem stává lovná zvěř. Teď je vážně v rejži. Jen o vlásek unikne svým někdejším podřízeným a pomalu se začíná smiřovat s tím, že musí bojovat o svůj holý život a rodinnnu čest a jeho šance jsou velice mizivé. Pokusí se získat pádný důkaz pro své pátrání ale je odhalen a vrah se rozhodne s ním skoncovat jednou provždy. Zkusí tedy ještě naposledy zariskovat a vyjde mu to. Ve finále zachrání život šógúnovi, který jej později rehabilituje.

Autorce s podařilo pěkně skloubit poměrně svižný děj s klidnějšími pasážemi, kde se buď zaobírá psychickými pohnutkami postav nebo čtenáře seznamuje s různými aspekty života v historickém Japonsku. Tato doba, plná vojáků, kteří neválčí, rozbujelého státního aparátu s rozsáhlou byrokracií, kastovní systém a všudypřítomní špiclové, intelektuálové ve vyhnanství a propletený systém vzájemných služeb a protislužeb, vše nezdravě bublající v nedobrovolné izolaci od okolního světa připomíná nedávno minulou dobu, zde v české kotlině.

Pokud se zajímáte o Japonsko a jeho historii a kulturu jen okrajově, dozvíte se spoustu nových faktů. Pokud už o této zemi, její historii a tradicích už lecos víte, většinu z těch věcí budete znát ale na druhou stranu si asi víc užijete samotný příběh. Trošku mně vadilo, že díky tomu, že jsem dopředu věděl, že jde o knihu z větší série, tak jsem "tušil", že hlavní hrdina nemůže zemřít a nebyl jsem závěru knihy tak napnutý, jak bych byl býval. xD Nicméně, mohu všem tuto knihu s klidným svědomím doporučit. Ať mi Kappa sežere játra jestli to není dobrý příběh! A těším se až se začtu do dalších příběhů ze země vycházejícícho slunce.

RADOST
08.05.2013 3 z 5

Detektivní příběh nepříliš náročný, ale zajímavý svým umístěním. Přináší hodně poznatků o životě, právu a morálních hodnotách v Japonsku před více než třemi stoletími.

maciii
09.04.2013 4 z 5

Nenáročný detektivní příběh z exotického prostředí starověkého Japonska zlehka popisuje dobu, život a poměry tehdejší doby, ale svou stylistickou jednoduchostí a dějovou přímočarostí je podle mě určen spíše mladšímu publiku. Jako teenager jsem knihy paní Rowland zbožňovala.

Janamarie
07.03.2013 5 z 5

Měla jsem možnost číst romány Rudá chryzantéma, Šinjú a Sněhová císařovna. Ve všech dílech řady historických detektivek vystupuje jako hlavní postava samuraj Sano Ičiró, který je určitě pro mnohé z vás známou románovou postavou. Mohu-li porovnat romány od Rowlandové, které jsem četla, zjišťuji, že jsou stejně poutavé, napínavé a čtivé. Vřele doporučuji milovníkům historických detektivek.

Atheas
30.11.-0001 5 z 5

Začátek velmi exotické detektivni ságy Sana Ičira ze 17. stol. a jeho komplikované kariery. Pro mě nejlepší dil.