San Carlos

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi. Tento svazek nabízí veřejnosti soubor šesti textů dosvědčujících imaginaci a talent, které Verne rozvinul ve svém oblíbeném oboru: v literární fikci. Tyto příběhy jedním rázem uchvátí příchutí pitoreskního dobrodružství, ryzím hrdinstvím i komičností. Avšak nenucenost a snaha... celý text

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi.

Tento svazek nabízí veřejnosti soubor šesti textů dosvědčujících imaginaci a talent, které Verne rozvinul ve svém oblíbeném oboru: v literární fikci.
Tyto příběhy jedním rázem uchvátí příchutí pitoreskního dobrodružství, ryzím hrdinstvím i komičností. Avšak nenucenost a snaha o preciznost některých záletek jsou klamné: odhalují tu obavy člověka, jehož bratr se účastní vojenských operací na Krymu, tu zas úzkosti mladíka trpícího samotou. Vyznačují se zejména svěží inspirací romanopisce, jehož uchvacovaly dějiny, vábilo popisování lidí na okraji a pohotově karikoval některé rysy tehdejší společnosti.

Povídky:
- Pierre-Jean (Pierre-Jean)
- Ženitba pana Anselma des Tilleuls (Le Mariage de M. Anselme des Tilleuls)
- Obléhání Říma (Le Siège de Rome)
- San Carlos (San Carlos)
- Jédédias Jamet (Jédédias Jamet)
- Studijní cesta (Voyage d'Étude) méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/960/san-carlos-960.jpg 2.78
Originální název:

San Carlos (1993)

Žánr:
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Návrat
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
tenax
13.10.2013

Zajímavé snad pro literární vědce a nadšence pro verneovky. Je vidět, že i velký spisovatel měl slabé chvilky a nebylo jich málo.

Eigis
22.08.2013

Kniha obsahuje čtyři povídky a dva nedokončené romány. U každé povídky je pak přidána její historie seznamu všech úprav.

První povídka vykresluje Vernův názor na francozský vězenský systém, který později prohlubuje v románu Bratři Kipové.

Ženitba pana Anselma des Tilleuls je satirická povídka o tom jak starý učitel latiny hledá svému silně neatraktivnímu žáku nevěstu.

Obléhání Říma je historická povídka o bojích francouzských vojsk v Itálii. Osobně se mi v celé knize líbila nejvíce.

San Carlos je příběh španělského pašeráka, kterého při dopravě kontrabandu pronásledují celníci. Zajímavé je, že Verne starní zločincům.

Jédédias Jamet je začátek Vernova nedokončeného satirického románu o lakomci, který se stal neočekávaně bohatým dědicem. Je veliká škoda, že ho nestihl dopsat.

Studijní cesta je další začátek Vernova románu, který jeho syn později použil pro román Dobrodružství výpravy Barsacovi. Je to poslední věc co napsal v době kdy byl velice nemocný. Děj se odehrává v Africe stejně jako Pet neděl v balóně, takže Vernova cesta skončila a začala na černém kontinentě.

vitavita
10.04.2012

Krátký příběh španělského pašeráka San Carlose.