Pátá oběť

Pátá oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397698/mid_pata-obet-p1e-397698.jpg 5 1075 1075

Sam Porter série

Každý policista má případ, který se pro něj stane posedlostí. Detektiv Porter není výjimkou. Opičího vraha už měl na dosah, když ho z pátrání odvolala FBI, ale taková drobná překážka ho nemůže zastavit. Oficiálně se Porter a jeho tým věnuje případu mrtvé dívky, která byla nalezena pod zamrzlou hladinou laguny v chicagském parku. Otázkou je, jak se tam dostala, když laguna zamrzla před několika měsíci a dívka se pohřešuje teprve tři týdny? A jak je možné, že na sobě měla šaty jiné dívky, jejíž zmizení nahlásili rodiče teprve před dvěma dny? Zatímco Porterovi kolegové usilovně hledají odpovědi na tyto znepokojivé otázky, on sám pokračuje v pronásledování Opičáka. Jakmile to zjistí jeho nadřízený, je postaven mimo službu. Ani to ale nemůže Portera zastavit. Je dopadením Bishopa tak posedlý, že se upne na starou rozmazanou fotku a ta ho dovede do světa temnějšího, než si kdy dokázal představit. A tehdy zjistí, že existuje jen jedna věc děsivější než mysl sériového vraha: mysl matky, která ho přivedla na svět.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Fifth To Die , 2018

VeronikaAug
07.09.2020 4 z 5

Druhy dil serie je hodne o strachu ze smrti. Charakter stěžejní postavy tohohle dílu je trochu více vykreslen az ve 3.díle a docela mi to k němu sedí. Je to člověk s pohnutou minulostí, mohl by být dobrý, ale k tomu mu v životě nebyl dan zadny prostor, jeho hlavní rys, který jsem v knížce vycetla, je sebelitost. Knizka je zase plna brutalit, vraha jsem nenáviděla za to, co dělal. V tohle díle se o něm ale moc nedozvíme. Motivem byla pomsta, tenhle motiv se samozřejmě tahne celou serii, kterou opět doporučim jako celek.

lenuskav
06.09.2020 5 z 5

nutne potrebuju treti dil, vcera uz bylo pozde :-D

lenkmack
29.08.2020 4 z 5

Super napětí, jedina výtka se asi týká totální složitosti až skoro prekombinovanosti zapletky.

KočkomilkaJana
27.08.2020 2 z 5

Kniha nebyla celá špatná. Odkaz na Opičáka byl moc pěkný. Motiv vraha byl lidský, komunikace skrz noviny originální. I to, jak se dostala k policii. Samotná část tohoto vyšetřování byla relativně dobře napsána, bohužel ke konci se začalo vše motat a tak vrahovo dopadení vyšumělo a pozornost získala laciná návnada na konci. Porter a jeho lov Opičáka byl extrémně odbytý. Měl by co do sebe, kdyby mu autor věnoval patřičnou pozornost a vyhrál si s detaily. Protože nikdo není tak blbý a naivní jako Sam Porter v Páté oběti. Nejenže přišel o smysl pro humor, který hodně zle doháněl Nash s Clair, on i ztratil policejní cit. Že by s odznakem odevzdal i notnou část mozkových buněk? Každopádně rozumu autor nedopřál ani federálům, kteří se v případu plácali od jedné "wow" scény k druhé, ale výsledkem byla jen další změť informací, která má vrcholit v díle třetím. (nejspíše)

Ať se snažím jak se snažím, druhý díl série s vyšetřovatelem Samem Porterem je katastrofa. Nejenže docházelo u vyšetřovatelů k hrubým chybám, ale díky množství pohledů na velké množství “případů” nevyzněly ani kvalitně vymyšlené vraždičky. Napětí hodně klesalo, protože než se čtenář znovu dostal k předchozí pasáži některého z vyšetřovatelů nebo Sama, bylo kouzlo to tam. Autor se nejspíše snažil připravit půdu pro vyvrcholení trilogie. Nakonec to ale působilo jako milion a jeden nesmysl byť s dobrým nápadem a profesionálním provedením. Podle mne se autor sám v pavučině příběhu ztratil. Knize pak už vůbec nepomohl závěr. Který chyběl téměř úplně. Prostě ho autor zabil, jako všechno ostatní, co v knize bylo jen trochu kvalitního.

jiri3644
24.08.2020 5 z 5

Stejně jako u Čtvrté opice, i u Páté oběti se druhá část knihy čte rychleji než první. Ne, že by druhá část byla lepší, ale to už knihu nejde odložit vůbec. Neuvěřitelně chytlavá kniha, děj má spád a když už člověk myslí, že ví, kam se bude děj ubírat, tak se pak nestačí divit...
Před Šestým dítětem jsem si chtěl dát pauzu, ale nejsem si jist, jestli to půjde...
Kniha jednoznačně paráda, naprostá spokojenost a plný počet hvězdiček.

Lukeronka
20.08.2020 5 z 5

Tak tohle byla pecka, nemám slov, do teď jsem myslela, že nic nepředčí autory jako Carter nebo Kepler, ale po přečtení série Sama Portera mám novou nejoblíbenější sérii... Zajímavé, propletené, napínavé, originální, dobře napsané... Chtělo se mi brečet, když jsem dočetla a další díl nebyl ještě ani napsaný...

magic11
18.08.2020 5 z 5

Nutně, ale opravdu nutně potřebuji další díl a doufám, že tentokrát se to dořeší bez otevřeného konce. Zase jako předchozí díl jsem si knihu pašovala pod pracovní stůl.

krejcovka76
16.08.2020 5 z 5

Tak, přečteno. Opět neskutečná jízda. Příběh vyprávěný ze všech stran, z jiných úhlů a vše nakonec samozřejmě čeká stejný cíl. Skvěle napsáno, čtenář je neustále udržován v napětí a v momentě, kdy je spokojený s tím, že se mu jedna dějová linka vysvětlila, je vtažen na další a hltá "jiný" příběh. Opravdu jedinečný zážitek. Jediné, co mě mrzí, je "otevřený konec" a že nemám po ruce hned další pokračování. První dva díly jsem četla ve čtečce a už teď vím, že chci, aby byly součástí mé knihovny i v knižní podobě. Kdo ještě váhá, zda číst nebo ne, tak neváhejte. Jediné čeho docílíte, že budete naštvaní, že jste nezačali dřív :-) stejně jako já :-)

terka95
16.08.2020 3 z 5

Na celou sérii jsem se moc po super recenzích těšila, ale bohužel jsem spíše byla zklamaná.. bez napětí, takové nijaké, deníky mě také moc nebavily..průměr..a přespříliš stran..

Pavcitko
11.08.2020 5 z 5

Skvěle napsaná, napínavá až do poslední strany. Brilantně promyšlené, krátké a svižné kapitoly. Za mě velice povedený druhý díl, jakmile dočtete, okamžitě chcete číst dál.

pupopony
11.08.2020 4 z 5

Trochu jsem se občas ztratil v ději i postavách, ale celkově dost dobré. Zvraty v knize na jedničku

Lethania
03.08.2020 5 z 5

Konečně jsem se dostala ke druhému dílu této detektivní série a musím se přiznat, že jsem ohromena.
Knihu jsem přečetla dlouho po Čtvrté opici, takže jsem se trošku obávala, zda si budu pamatovat vše podstatné. Zbytečně jsem si dělala starosti. Jakmile jsem se začetla, vše se mi v hlavě objevilo, takže jsem pak četla s lehkostí a nikde jsem se nezadrhávala.
Tento díl byl v mnoha ohledech jiný a přesto stejný. Příběhem nás provázelo mnoho postav, ne jen hlavní hrdinové. Vše do sebe krásně zapadalo, hlavně konečné vyústění a ten cliffhanger!!! Prostě paráda. Další díl jsem si musela nutně koupit a tentokrát nebudu otálet a hned ho začnu číst. Doporučuji!

pavčape
31.07.2020 5 z 5

Cca po půl roce po přečtení Čtvrté opice jsem se pustila do další knihy této série. Poněkud se liší od běžných sérií, hlavně tedy v tom, že děj se po skončení dílu neuzavře, konec zůstává otevřen a našinec musí čekat na další pokračování. K Opici jsem nenapsala koment a když tak o tom přemýším, už si mnoho z knihy nepamatuju. Vzpomínám si hlavně na deník psaný pachatelem a na osobnost Sama Portera, spíše ale díky tomu, že se v druhé knize k tomu prvnímu příběhu autor stále vrací. Je to ovšem nevyhnutelné, protože děj pokračuje tam, kde minule skončil. A musím říct, že tentokráte to tedy byl mazec. Líbil se mi způsob, jakým je příběh vyprávěn. Autor píše z pohledu několika osob, ale velice přehledně a smysluplně. Normálně bych se v takovém množství postav ztrácela, tady jsem měla jasný přehled kdo je kdo a kdo právě vypráví. Líbilo se mi, že se každý vydal po stopě Opičáka jiným směrem, nakonec se samozřejmě střetli, ale aby mohli pokračovat, museli se spojit. Fajn čtení, doporučuju

VasnivaCtenarka
24.07.2020 4 z 5

Z předchozího dílu už známe všechny hlavní postavy, ale pokud jste Čtvrtou opici nečetli (rozhodně doporučuji přečíst před tímto dílem nejen proto, že na sebe příběh navazuje, ale hlavně proto, že je to opravdu velmi, velmi povedená kniha), tak se s nimi celkem dobře seznámíte i v tomto díle. Co se postav týče, tak Pátá oběť jich má o mnoho více než Čtvrtá opice. To mi při čtení způsobilo trošku zmatek ve jménech a takový celkový pocit chaosu. Čtvrtá opice mi přišla jednodušší a díky ne příliš velkému počtu osob také jasnější. Pátá oběť je velmi rozvětvená. Samův tým už známe dobře z prvního dílu, ale tady nás ještě autor obohatil týmem FBI, rodinnými příslušníky obětí a lidmi z minulosti opičáka. Zkrátka a dobře na můj vkus už jich tam bylo až přespříliš. To je možná jediná negativní věc, kterou jsem u čtení pociťovala.

Co u J.D. Barkera oceňuji je to, jak nám předkládá kapitoly. Každá kapitola se dívá na příběh z pohledu jiného vyšetřovatele či vraha, takže tak získáváme pocit, že jsme pořád v centru dění. Díky tomu nám neunikne žádný detail. Víme přesně, co která postava dělá a jak se případ vyvíjí. Tohle musím opravdu pochválit.

Přestože se mi zdá děj tohoto dílu už docela překombinovaný, musím přesto napsat, že se to četlo skvěle. Autor si dává skutečně záležet na tom, aby byl děj zajímavý. A to rozhodně byl. Možná místy trošku předvídatelný, ale to nic nemění na tom, že je to skvělý příběh.

Tempo měla kniha po celou dobu stejně svižné. V tomto směru nemůžu knize vytknout vůbec nic.

Budu-li srovnávat první a druhý díl této série, musím uznat, že první díl mne oslovil o něco více. Přesto si myslím, že autor vysoko nasazenou laťku dodržel a i tento díl je velmi čtivý, precizní, zajímavý, napínavý a prostě skvělý! Určitě se do něj pusťte, máte-li chuť na skvělý thriller. Ale doporučuji vám to vzít hezky od prvního dílu, přestože se podstatné události z prvního dílu zmiňují i v Páté oběti.

Oba díly považuji za fenomenální kousky, které za to rozhodně stojí. Takže jestli si přečíst Pátou oběť?! No že váháte! Směle do toho!

Andrea7272
22.07.2020 5 z 5

Tedy Vážení, opět super jízda :-)
Luxusně napsané, úplně bezva příběh, který navazuje na 1.dil a to nejlepší mě teď čeká!!! Jsem napnuta ,jako struna, jak to celé dopadne. Takže šupky hupky do 3.dilu ... jupiiii :-)

terinkha
22.07.2020 5 z 5

To zas byla jízda! Ano, je to vykonstruovaný až hanba, všechno souvisí se vším, Anson je božsky inteligentní a navíc schopnej logistik, manažer, bojovník za lidská práva a Zorro mstitel v jednom. Ten konec, to už byl trochu bizár, ale vlastně proč ne?
Miluju styl psaní autora, je to jiný a neokoukaný.
Šesté dítě, třes se! Plný počet hvězd a těším se na zakončení trilogie (a na zbytečný neprotahování ;-) ).

vsechnonebonic
20.07.2020 5 z 5

Kniha, kterou nebylo snadné odložit. Asi jsem objevila dalšího oblíbeného autora. Už po Čtyřech opicích jsem neodolala a rovnou objednala a zakoupila i Pátou oběť a Šesté dítě. Neprohloupila jsem. Sympatický detektiv, záplatka přesně taková, abych byla nepnutá do poslední stránky. Mne snad baví ta postava Bishopa, ale samozřejmě doufám, že na něj dojde.

zpevSusannah
20.07.2020 5 z 5

Hurááá, konečně jsem se dočkala! Konečně mi přistála tato kniha v rukou (a že to byl od kamarádky parádní nadhoz :-D)!
Stejnak tak jako u prvního dílu, tak i u Páté oběti jsem měla pocit, že celou knihu čtu na jeden nádech. Na jeden pořádně hluboký nádech... Napětím a genialitou toho thrilleru jsem se bála vydechnout. A protože pocit z dočtené knihy po poslední stránce nenastal (tohle je zrada pane Barker!), budu ten dech zadržovat na protest i nadále, dokud nedostanu díl třetí, protože takhle se kniha neukončuje. Ne! Ne! Ne!

tittanie
19.07.2020

Přečetla jsem první díl a byla jsem nadšená, takže proto jsem si přečetla další. Příběh je neuvěřitelný a těším se na další díl. Ale jinak teda to bylo téma jak z hororu.

Janniska
17.07.2020 5 z 5

Já jsem napnutá jak guma u spoďárů , jak tohle dopadne.Okamžitě jdu shánět šesté dítě.

thrillery napětí sérioví vrazi Chicago

Jonathan Dylan Barker