Rytíř smutné postavy

Rytíř smutné postavy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22515/rytir-smutne-postavy-22515.jpg 4 11 3

Tvář Dona Quijota je známa. Avšak podoba jeho tvůrce Miguela de Cervantes Saavedra ztrácí se podivnou a vcelku pochopitelnou asociací ve zjevu Rytíře smutné postavy. Dá se jen tušit, že za tragikomickými dobrodružstvími hrdiny z La Manche skrývá se podivuhodný život Cervantesův, prostoupený donkichotskou vírou v lidské rytířství a čest. A je nasnadě, že osud člověka, jenž vytvořil tak silné umělecké dílo, bude sám dojímavým dramatem, působivějším o to, že bylo skutečně prožíváno. Že tento dojem není dohadem, přesvědčuje nás i román Františka Kožíka, široká literární freska, složená ze sedmnácti obrazů, jimiž prochází Cervantes, jak jej viděli v různých údobích jeho života jednotliví vypravěči. Závěrečná kapitola je dojímavým monologem Quijotovým, jenž se loučí se svým autorem a naznačuje, v čem je jeho nesmrtelnost a věčně se obrozující životnost.... celý text

lencin
28.08.2020 4 z 5

Životopisný román o životě M. de Cervanta. Zajímavé pojetí- vyprávěn8 jednotlivých osob, které se s M.C. během života setkali. Měl velmi těžký život a rytíř Don Quichote byl jeho životní román i přítel.
(2008)

KetrinZel
27.05.2014

Pamatuji se, jak mi tato kniha nadchla a četla jsem pak od pana Kožíka další knihy.

Katuska001
18.08.2013 3 z 5

Knížka o životě a dílech Miguela de Cervantes a jejich vzniku ústy jednotlivých vypravěčů, kteří ho provázeli životem.