Rychlopalba

Rychlopalba https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239247/bmid_rychlopalba-xoH-239247.jpg 4 720 223

Rychlopalba série

Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom? Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince? Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové... a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo uvěřit, muselo se s tím nakonec smířit. Ano, Olga zřejmě opravdu týrala vlastní dceru. Jenže pak Olžin bratr objeví stopu, že by všechno mohlo být trochu jinak. Že možná existuje osoba, která využila Olžiny duševní nemoci a celou dobu s ní zákeřně manipulovala. Nedá se přímo říct, že si Olžin bratr najme detektiva. Spíš si tak trochu pronajme policajta. Ten policajt jsem já. A na to, co jsem při odkrývání pravdy musel udělat, nejsem vůbec hrdý.... celý text

Klamm
17.01.2021 4 z 5

Odvážnější, butálnější a rozvětvenější vyprávění, oproti stylem podobnému Grisovo Larsovi. I přes sympatickou délku kapitol, mě ale začal ten zdlouhavý rozsah vadit a vtipnost začala pozvolna vykrádat sama sebe. Přesto, dobrá oddychovka.
80%

Kristy78
14.01.2021 3 z 5

Fajn krimoška, bez obalu popsana realita.

Kaik
09.01.2021 4 z 5

Svěží a zábavná krimoška plná drsného humoru a vtipných hlášek. Bavilo mě české prostředí a popis policejní rutiny. I díky krátkým kapitolám se to četlo dobře a s dalším dílem nebudu mít žádný problém.

Ramiel
03.01.2021 4 z 5

Čte se to super, "samo" a rychle. Pěkný mix cynismu, ironie a nadsázky.
(Jen lidi neblázněte v komentářích s tím, že je to reálné. Třeba jen ty nakládačky, co hlavní hrdina vydrží, to fakt reálné není. A nereálných věcí je tam spousta, ale nechci spoilerovat.)

Klilad
26.12.2020 5 z 5

Po zrůdnosti jménem Tři Opice jsem se rozhodl dát českým kriminálkám ještě jednu šanci.
S tvorbou Štěpána Kopřivy moc seznámený nejsem, v audiu jsem od něj slyšel jen Asfalt, který mě ale neskonale bavil. Trochu jsem se bál, že to bylo hlavně skvělým dabingem. K velkému překvapení - nebylo. Rychlopalba je přesně to, co čekáte od knihy s tímto názvem. Hlavní hrdina je civilní, reálný a všechny jeho motivace se dají pochopit. Navíc vše je psané úžasným stylem, při kterém si má každý autor chuť ustřelit hlavu, protože ví, že takhle dobře psát nedokáže.
Kopřiva prostě umí, to nemá cenu zapírat. Styl, syrovost, děj a závěr jsou prostě promyšlené a věřím, že spousta věcí se klidně stala i v reálu různým lidem. Tohle bude možná první kriminálka, u které si s chutí opatřím další díl.

knihomolka1197
14.12.2020 1 z 5

Tak tohle byla trefa vedle... bohužel nic pro mně. Snažila jsem se začíst, ale bohužel to nešlo. Tento styl psaní není nic pro mně. Oceňuji autorovu snahu být za každou cenu vtipný, což se mu celkem dařilo. Stejně mně ale nechytl..

lucakuca
13.12.2020 4 z 5

Jak píše sám autor skromně o knize svého kolegy, úplně to sedí k Rychlopalbě: "... dá se jedině pokleknout a bušit pleší o zem." Fajnové čtení :-)

RyonMathrin
09.12.2020 5 z 5

Předně jeden detail - hodí se do letošní čtenářské výzvy (kniha s názvem na obálce červenou barvou). A i kdyby jste již měli tuto položku výzvy odškrtnutou, stojí za to přečíst i "jen tak".
Bylo to vynikající. Napínavé, vtipné, drsné. Dospělé a jako ze života. Opravdu se mi líbil ten styl. A vtipná přirovnání... Už jsem psal o napínavosti? Některé situace byly jako struny kytary, autor je postupným utahováním kolíčku napínal k hranici, kdy už musí rupnout... Policejní hrdina má světlejší i temnější stránky, osobní šrámy a okolnosti ho stahují hlouběji, než by si uměl představit. Postupné pozvolné odkrývání uzavřeného případu se rozjíždí jako auto na rychlostní stupeň 1, ale nakonec to frčí jako po dálnici, když rozkryje neskutečné špinavosti pod hrozbou zničení své kariéry. Pražské reálie působily perfektně. Autor má navíc skvěle zmáknutou znalost policejního prostředí a hantýrku . Opravdu klobouk dolů. Moc se mi líbilo konstantní nahořklé, nebo snad hořkosladké vyznění, které působilo velice realisticky, uvěřitelně. Úspěch za cenu mnoha jizev, letitá špína, kterou někdo nechtěl kydat a možná věděli proč...
Skvělý zážitek (posloucháno jako audiokniha). A mám nového oblíbeného českého autora.

Dáma s hrnstjm
18.11.2020 5 z 5

Kniha, která má šťávu! Je to jedna velká čtenářská rychlopalba, místy dost vostrá a nechutná, místy vtipná až na půdu. Cynicky vtipná. Je to rychlý sešup z povrchu až do podsvětí, nebo aspoň na jeho okraj. Dějová zápletka je zajímavá, poutavá, plná podstatných zvratů. Pro mě osobně forma a styl psaní lehce převažuje nad obsahem, ale to bude tím, že jsem podobně laděnou knihu dlouho nečetla. Polda i děj se naštěstí vymykají klasickým (únavným) klišé současné doby, tj. prudce geniální vyšetřovatel s vlastními démony a špičkovou intuicí + pachatel z řad kolegů. I když nepopírám, že nějací vnitřní démoni v příběhu vlastně vznikají. Zajímavý doslov. Scéna, která mě nejvíc (a nahlas) rozesmála: lidský dopis.

IHT
17.11.2020 5 z 5

Precteno jednim dechem. Hlavni hrdina, bezejmenny policista, je ceskym Harry Holem. Narozdil od sve predlohy vsak ma podstatne mene superschopnosti, coz jej cini lidstejsim a verohodnejsim. Sarkastickych dialogu je kniha plna (az preplnena), ale hrdina se sam kaje, ze to nekdy prehani (opet body plus ;)).
Bylo to me prvni seznameni s autorem a jiz se hrde hlasim do jeho fanklubu :)
A propos - nemam rad doslovy. Velmi skepticky jsem se pustil do doslovu v teto knize a byl jsem mile prekvapen - sedl jako pr*el na hrnec! :)

Margherita_N
12.11.2020 4 z 5

Můj první neo-noir. Ze začátku třeskutě vtipný, tím mi byl Štěpán Kopřiva okamžitě sympatickej. Jenže když se projevil ten pravej noir v nitru hlavního hrdiny, pražskýho policajta beze jména, tak se mi to nějak přestávalo líbit. Tyhlety knížky brnkají na temný struny duše, ukazujou, jak snadný je překročit čáru a začít se chovat umanutě, iracionálně, sebedestruktivně a klouzat na dno, který se pořád prohlubuje. Když vám už připadá, že je tam nějak moc násilí, takže se můžete bezpečně "odosobnit", hlavní hrdina se se slzou v oku opije kvůli tomu, že se od něj odstěhovala manželka, a zase jste lidsky s ním. K tomu všechny ty běžný detaily policejní práce a mezilidskýho kontaktu, který vám ukazujou, že tohle můžete být vy nebo váš soused. Znepokojivý, ale kvalitní. Vtip se postupem děje trochu vytratil, respektive už to bylo takový slabší, tak asi hlavně proto dávám o hvězdu míň, než jsem nadšeně plánovala na začátku četby.

Allena24
27.10.2020 5 z 5

Audiokniha skvostně namluvená Ludvíkem Králem mě dostala.
Těžké téma protkané nadsázkou, ironií, cynismem a dostatkem sarkasmů.

Elea
06.10.2020 2 z 5

Nemám ráda detektivky a nečtu je, po této knize jsem sáhla nejspíš omylem, po přečtení Zabíjení a Asfaltu a čekala jsem něco úplně jiného, bohužel marně.

pavel.2
03.10.2020 4 z 5

Kopřivu mám beztak rád, ale tato kniha i její pokračování jsou prostě super. Nadupané akcí, humorem, pražské reálie, a přitom hezky realistické, bez podpory fantasy. Skvělá oddychovka (stejně jako pokračování).

Ferenc808
11.09.2020 5 z 5

Suprovka

Marika Vanova
07.09.2020 4 z 5

Je to čtivé, humorné, pobuřující... Ale občas na mě toho rádoby humoru a vulgarity bylo příliš. Nicméně si druhý díl ráda přečtu. A jak, že se hlavní hrdina jmenuje? Nějak mi to uniklo...

alzbeta4340
28.08.2020 4 z 5

Velmi zručně napsáno, od začátku Rychlopalba čtenáře chytne a nepustí. Zajímavé téma, svým způsobem dost napínavé a zpracované - ze začátku s mírným humorem, což mi vyhovovalo. Konec je akční, na české poměry určitě až příliš, ale v nadsázce je síla...

Masoterian
23.08.2020 5 z 5

Musim říct, že tohle jsem od Kopřivy nečekal. A to říkám jako velkej fanda béčkovejch kruťáren, tudíž i Asfaltu a Zabíjení. Nikdy jsem nepochyboval, že má Kopřiva talent - stokrát větší, než glorifikovanej Kotleta - ale nenapadlo by mě, že se vytasí s po všech stránkách vyzrálou a "dospělou" krimi, která válcuje většinu z toho, co jsem v tomhle žánru dosud přečetl - mezi českýma dílama je to bezkonkurenční. Jasně, je to "jenom" variace na klasickej archetyp o týpkovi, kterýmu se hroutí profesní i osobní život, tak upře veškerou energii na něco o čemž sám ví, že jeho schopnosti nestačej, ale většinu času napsaná věrohodně a tak sugestivně, že jsem to žral i s navijákem. Přerod bezejmennýho hlavního hrdiny probíha zvolna ale jistě, nepřipomíná střemhlavej pád, ale spíš pozvolný klouzání do propasti, který se zuby nehty snažíte zadržet chňapáním po výčnělcích nějakýho reálnýho smýšlení a sebereflexe, než vám dojde, že to na výsledku nic nezmění, tak se stejně pustíte - dost blbá analogie, ale to mi to prostě připomnělo :) spoiler! - závěr je drsnej a nekompromisní jako někdy život sám, akorát znovu otevře hojící se rány a rozesere pár životů, snad jenom ten hrdina si v sobě něco uzavře - brilantní. Nicméně jakkoliv se mi to líbilo, dokonalý to není - paradoxně mi docela vadily ty akčnější momenty - vejprask bezdomovců a ten finální masakr - nejsou špatný, ale působí to nuceně a jak z jinýho světa, prostě se to tam nehodí, docela mi to nabourávalo ten realistickej feeling. I když chápu, že tyhle příběhy asi potřebujou nějakej akční climax. A jelikož lidi popisujou dvojku jako akčnější, tak mam z tohohle trochu obavy. Každopádně i tak jasných 5* a všechny palce nahoru.

twix6862
18.08.2020 4 z 5

Nakonec trochu méně humorné, než slibovala první stránka. Místy hlášky trochu na sílu, ale jinak příjemná detektivka bez jednoznačného konce. A nesporně zábavný vhled do života běžného pochůzkáře. Zase pro jednou příjemná změna, kde vyšetřovatel není ani superman,, ani neoplývá neomezenými policejními pravomocemi

soukroma
16.08.2020 4 z 5

Nalákána množstvím diskusních chvalozpěvů jsem se pustila rychle do téhle palby - do tří čtvrtin jsem byla opravdu nadšená, vtipná moudra, svižnost, srozumitelnost a patrně i věrohodnost. Byť těch rozbitých obličejů, stříkající krve, monoklů a modřin přibývalo rychlopalným tempem. Ovšem ten super-akční závěr byl vážně odpudivý - jak se z městského poldy stane vmžiku zabiják nejvyššího kalibru, to bylo na mne aaaž moc rychlé. Minimálně. A rozuzlení dalších dvou zápletek taky nebylo příjemné ani pozitivní ani rychlé. Ani za mák. Suma sumarum ale stejně 85%.