Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311693/bmid_ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 5 3138 563

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Flowers for Algernon , 1966

morava
06.12.2015 5 z 5

Velice silny pribeh, vynikajici dilo, ktere si pravem naslo misto v mem srdci.Nekdy se pocity tezko popisuji slovy.

Rawen616
27.11.2015 4 z 5

Strašlivá obálka, název "smrdící" nějakou romantikou a uvnitř přitom opravdu vynikající příběh spíše psychologického ražení. Zajímavý popis vývoje hlavní postavy od retardovaného prosťáčka až po charismatického génia a především skvělý popis ostatních postav jejichž chování se mění právě v závislosti na výši hrdinova intelektu. Rozhodně to donutí k zamyšlení nad tím, jak se občas někteří chováme k dětem či postiženým.

iva5335
27.11.2015

Knihu jsem si koupila po shlédnutí filmu.
Moc se mi líbila.
Zvlášť dojemně působí psaní deníku,jakoby náhodou písmenko,slovo navíc...
Celou knihu jsem proplakala.
Doporučuji a opět se ke knize ráda vrátím.

angloumene
26.11.2015 5 z 5

Růže pro Algernon je pro mne jedno z nejsilnějších děl všech dob, už nikdy se nevytratí z mé mysli ani z mého srdce. Neuvěřitelný vývoj psychologie hlavní postavy spolu s opravdu zajímavým nápadem - prostě román, jak má být :)

Makaja
05.11.2015 5 z 5

Četla jsem na základě divadelní hry, kterou jsem viděla několikrát, ani jedno mě nezklamalo, silný příběh.

andrejs
31.10.2015 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších romantických knich, jaké jsem dosud četla!

Pindrushee
24.10.2015 5 z 5

Právě jsem jí po třetí dočetla a plakala jsem v tramvaji. Tahle kniha mě vždycky dostane.

Pivísek
12.10.2015 5 z 5

"Přečetla" jsem jako audioknihu v podání Ladislava Mrkvičky a musím říct, že mě to dostalo... Geniální!

josefsv
10.10.2015 5 z 5

Stejně jako mnozí další čtenáři jsem se i já dost těžko prokousával prvními kapitolami. Při porovnání s angl. originálem mám dokonce dojem, že to překladatel do češtiny poněkud přehnal a možná i dost lidí od dalšího čtení odradil. Předem poučen, věděl jsem, že to vzdát nesmím - a odměna za to byla až neskutečná! Pro tak bravurně popsaný vhled do lidského nitra snad neexistuje v knižním světě srovnání. Původní povídka je sice údernější, ale na city čtenáře a na zamyšlení nad knihou podle mne zapůsobí až románová podoba. Pokládám růžičku nejen pro Algernon, ale především velkou kytici růží pro autora. Děkuji za krásný zážitek, pane Keyesi.

alfinha2321
29.09.2015 5 z 5

Růži pro Algernon jsem četla na doporučení a musím říci, že jsem skutečně neudělala chybu. Po delší době mě kniha chytla natolik, že jsem čtení upřednostnila před jinými druhy zábavy (např. odpolední šlofíček, a to už musí být silná motivace :) ). Krásný příběh, u kterého už tak po půlce tušíte, jak to asi dopadne... Na konci ze mě padaly slzy jako hrachy. Neříkám, že knihu přečtu ještě několikrát, ale bude zajímavé jí ještě někdy zkusit s odstupem přečíst. Rozhodně to je jedna z těch knih, které z paměti nevytěsním.

Baru99
20.09.2015 5 z 5

Musím říct, že už dlouho se mě žádná knížka nedotkla takovým způsobem. Když jsem ji začala číst, okamžitě mě pohltila, ale přesto jsem neměla pocit, že bych četla závratnou rychlostí a děj mi unikal. Konec jsem obrečela. Do budoucna bych si chtěla pořídit svůj vlastní výtisk.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Dojemný román. Skutečně román, který cíleně útočí na city čtenáře. Proč? Aby zdravý člověk nezapomněl, jaké má štěstí? Aby nezapomněl, že nemůže byt sobecký? Nebo snad, že člověk není bůh a že prostě není možné všechny anomálie léčit či snad odstranit? Nikoliv. Nechme to tak být. Čtěme o tom, veďme o tom, pišme o tom, važme si toho.

Jadavin
12.08.2015 3 z 5

Trošku zklamání. Námět skvělý, hlavní myšlenka (či sdělení) knihy hodnotná, čtivost nic moc. Hlavně kvůli tomu, jak je hlavní dějová linie předvídatelná. Těžko jsem se prokousával textem, když jsem věděl, jak vše dopadne. Souhlasím s některými komentáři, které zmiňují, že povídka místo románu by tomuto námětu slušela víc. Stejně tak souhlasím s tím, že se nejedná o sci-fi žánr. Avšak filmové či divadelní zpracování by mohlo být zajímavé...

jirincz
11.08.2015 3 z 5

Nějak nevím, co k tomu napsat. Začnu tím, že vůbec nechápu, proč je řazena do sci-fi, já si jí půjčil, čekal nějakou sci-fárnu a ono prd, je to v podstatě psychologický nebo filozofický román. Druhé zděšení byly ty hrubky v úvodu, po otočení několika stran jsem pochopil, žte se to spraví. Asi po 70 stranách jsem knihu odložil, a asi za měsíc se k ní zase vrátil, a to byla ta lepší část chytlo mě to a dočetl za chvíli. Hodně mě štvali ty milostné pletky a místama a líčení kolem sexu a celkově ten střed, kolem těch žen byl takový už nudný a pro mě moc natahovaný. Charlieho rozpomínání na minulost a samotný konec s člověkem opravdu celkem zacloumá. Také bylo pěkně zobrazeno chování lidí k němu když byl zaostalý a naopak, když získal rozum a pak u konce knihy - obzvláště u lidí z pekárny. Ale upřímně není to pro mě kniha, kteoru bych musel číst znovu. Zkusím však, pokud se mi dostane do rukou povídku, myslím, že kratší forma by tomuto příběhu slušela více.

FMMMM
08.07.2015 4 z 5

Skvěle napsáno, pěkný vývoj gramatiky po "operaci", až mi to dělalo problémy se čtením :-) Určitě mohla hlavní postava dopadnout jinak. Mozek lze stimulovat k lepším výsledkům i některými léky...

vikaa
06.07.2015 5 z 5

Nádherná lidská knížka vhodná i pro nemilovníky sci fi. Pokd si tuto knihu přečtete, určitě dojdete k pozání, že lidé jsou lidmi bez ohledu na výši jejich IQ. A určitě bychom se mohli od lidí s nízkým IQ mnohé naučit ... nebýt tak egoističtí, dokázat si udělat legraci sami ze sebe a nepochybovat o tom, že jsme hodni lásky a že jsme schopni ji dávat i přijímat. Pro mě spíše než sci-fi psychologický román vedoucí k zamyšlení...

lidunka1
29.06.2015

Viděla jsem v divadlee v podání Jana Potměšila a byla jsem nadšená.

martin6849
24.06.2015 5 z 5

!!!Spoiler!!!

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, jednoznačně doporučuju. Četl jsem ji česky i v originále a v
angličtině podle mě lépe vyzní to postupné zlepšování gramatiky, takže kdo může, ať se raději pustí do originálu.

moira2912
12.06.2015 4 z 5

Dojímavý a poutavý příběh o konceptu umělého zvýšení inteligence, ale také o lidech samotných a jejich charakterech, o stránkách lidí, které si často nechtějí přiznávat. Originální příběh, takový smutný a veselý a vášnivý a vzteklý. Ale skvěle napsaný.

Obuvník
05.06.2015 5 z 5

Tomuhle se v boxu říká "lucky punch" :-) Jedna kniha někdy stačí, abyste vyhráli čtenářovo srdce.
Oceňuji šikovný nápad vývoje gramatických chyb Charlieho zápisků v průběhu experimentu.
Příběh mi dal spoustu zábavných chvil a vzal trochu té slané vody z oken do duše.
Budu šířit dále.