Rušný dům

Rušný dům https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154022/rusny-dum-154022.jpg 3 15 3

Autobiografická próza z 50.let, kdy autor pracoval jako vychovatel na chlapeckém internátu. Autor vypráví o kolektivu dospívajících chlapců a jejich vychovatelů, ukazuje náročnost pedagogické práce. Je to kniha napsaná vtipně a živě, klade však palčivé otázky, otevřeně hovoří o negativních jevech.

000nugatovej
17.09.2020 3 z 5

Rozhorlený, naštvaný, vášnivý... Celý Vaculík.
Tam, kde systémově převládá přetvářka a vypočítavost, hledá jeho Lysák opravdovost. A snaží se k tomu vést své nevyzrálé a naivní svěřence. Jenže to, co mne na začátku bavilo, postupně vyznívalo monotónně. Rád bych napsal, že autor tak vyjadřuje bezvýchodnost toho hrdinova quiotovského jednání. Bohužel, to tam fakt není. Jen ta naštvanost. Je naštvaný na systém nebo (aspoň podvědomě) na to, že mezi "ně" vlezl? Ne, ani to tam není.
Jen ta naštvanost. Tak velká, že má čtenář až chuť společně s jeho Marií uchlácholit Lysáka dlaní po jeho paži. Jenže on Vám odpoví, že to není žádný argument!

nikikostadinova
26.12.2018 3 z 5

Je to dobrá reportáž z té doby. Jak není snadné být "statečný"

los
20.07.2018 3 z 5

výborná prvotina, škoda jen, že kniha není doplněna různočtením, rád bych znal původní verzi, kterou musel Vaculík přepracovat kvůli cenzuře

Ludvík Vaculík
česká, 1926 - 2015