Ruský imperialismus: Umění, věda a náboženství ve službách režimů (1801–⁠2023)

Ruský imperialismus: Umění, věda a náboženství ve službách režimů (1801–⁠2023) https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518156/bmid_rusky-imperialismus-umeni-veda-a-na-MTR-518156.jpg 5 9 2

K obhajobě své imperialistické politiky Vladimir Putin pravidelně využívá minulost. Rusko představuje jako říši, které je potřeba navrátit její dávnou slávu a „původní“ území. Jaká je ale historie ruského imperialismu? Tato kniha ukazuje, jak ruské vládnoucí elity v posledních dvou staletích využívaly architekturu, obrazy i vědu k opakovanému „znovuvytváření“ příběhu impéria. Historie, na kterou se odvolávaly, však byla z velké části vykonstruovaná. Ústřední roli v ní hrála Byzantská říše, jejíž následnictví i území si Rusko nárokovalo. Most mezi středověkou minulostí a současností nacházeli ideologové ruského imperialismu v pravoslaví. A paradoxně — stejný příběh sloužil velmi odlišným režimům: posledním Romanovcům, Stalinovi a dnes i Putinovi. Zásadní otázkou zůstává, zda tento příběh, opakovaně znetvořený propagandou, odpovídá skutečnosti. A co nám vlastně říká o Rusku samotném?... celý text

Drohtnian
05.08.2023 5 z 5

Kniha ma jedinou chybu, a to, že její text je příliš krátký, mnohem kratší něž obrazová část. Když to ale vezmu globálně, tak to výrazně zvedlo výpovědní sílu. Zajímavé postřehy. Už v úvodu knihy autor prozradil svůj pohled, proč Putin používá náboženství jako nástroj vlivu, co mě trocha překvapilo, protože jsem to čekal spíše na konci. Hezké vydání, lze přečíst v řádu jednoho večera.

jezekk
27.06.2023 5 z 5

Zajímavý pohled kunsthistorika na ruský imperialismus posledních dvou století. Bohatá barevná příloha dává lépe pochopit, o čem je řeč. V podstatě neveselé čtení, řešení to nemá.

Rusko carské Rusko Sovětský svaz agresivita 19.-21. století imperialismus

Ivan Foletti
švýcarská, 1980
2016  0%Šumění andělských křídel - Anděl v evropském výtvarném umění
2021  92%Je (středověk) doba temna?
2019  89%Ženy u oltáře. Nikdy?
2021  86%Mediální revoluce
2023  93%Ruský imperialismus: Umění, věda a náboženství ve službách režimů (1801–⁠2023)

Kniha Ruský imperialismus: Umění, věda a náboženství ve službách režimů (1801–⁠2023) je v