Rumcajs

Rumcajs https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243864/bmid_rumcajs-BQl-243864.jpg 4 371 65

Rumcajs série

Pohádkové příběhy o loupežníku Rumcajsovi - jedné z nejznámějších postav Václava Čtvrtka a ilustrátora Radka Pilaře, kterou děti dobře znají i z televize. Rumcajs je prvním z dílů známé trilogie Rumcajs - Manka - Cipísek. V prvním díle se děti dozvědí, jak se stal Rumcajs loupežníkem, jak utopil draka, jak vysadil duhu na nebe a ještě mnoho krásných příběhů.... celý text

Barza
07.01.2021 5 z 5

Toto je prvni dil trilogie Rumcajs-Cipisek-Manka. Vsechny pribehy jsem znala z detstvi z vecernicku (ostatne podle nich kniha vznikla) a dlouhohrajicich desek. Kdyz jsem to nyni cetla s detmi, mohla jsem vyuzit nezapomenutelny prednes Karla Högera. Detem se to moc libilo. I kdyz si nektere skutecnosti uvadime na pravou miru.

Sandik
30.11.2020 4 z 5

Těžké hodnocení. Na jedné straně je to nezapomenutelná klasika, kterou jsem miloval já a milují ji dnes i moje děti. Na druhé straně při čtení vždycky trnu, co si z toho mé milé děti odnesou. Pevně věřím že jim to neublíží, protože jim časem dokážu vysvětlit jak to bylo doopravdy. Ostatně, ne nadarmo máme byt plný historických knih ;o) Obraz minulosti, který zde Čtvrtek tak sugestivně kreslí, je ale skutečně dokonale vylhaný a pokřivený. Samozřejmě si řeknete, že "to je jen pohádka", že je to psáno s nadsázkou, že medvědi nebo lišky taky nemluví, nejsou draci, vodníci ani obři. Ano ale ruku na srdce, kolik dětí (i dospělých) zná šlechtu ještě odjinud než z pohádek? Kolik rodičů svým dětem dokáže později ten lživý obraz vysvětlit? Bojím se, že jen málokdo. A není právě překroucená minulost pčinou toho srabu, ve kterém se teď nacházíme? S estébákem ve strakovce a lhářem na hradě?
K historickým reáliím pár poznámek. Děj se má zjevně odehrávat v šedesátých letech 19. století. V několika kapitolách se mihne prusko-rakouská válka, Jičínem prochází železnice a ve Valdicích je věznice. Mnohé jiné reálie přesto odpovídají spíše staršímu, řekněme baroknímu období.
Celkový dojem: 75%

veronika4001
06.11.2020 5 z 5

Zbojník Jánošík, Nikola Šuhaj loupežník a Rumcajs. Tato třetice knižních hrdinů, kteří bohatým brali a chudým dávali mi vždy vybaví moje dětství.

n.ezn.amy
05.10.2020 5 z 5

Kdo někdy neslyšel o nejslavnějším českém loupežníkovi z lesa Řáholce, který se jím stal z donucení. Švec Rumcajs se svojí milovanou Mankou a synem Cipískem žije v lese v jeskyni nedaleko Jičína a trestá všechny nepravosti, které má hlavně na starosti místní starosta Humpál a hlavně knížepán. Nádherná pohádka i s mnoha mysteriozními postavičkami typu vodníka Volšovečka. Naprostá klasika mezi českými pohádkami.

Resi
26.09.2020 5 z 5

Opět se vracím do mého dětství,kdy mi moje maminka četla oblíbené pohádky. Rumsajs je jednou z nich. O to víc se těším že teď tyto pohádky mohu číst své dceři.

LillyM.
06.09.2020 5 z 5

Když si potřebuju pročistit hlavu, tak se k tomuhle milému čtení ráda vracím a zaslouženě se usmívám.

m_martina
21.05.2020 5 z 5

Knihy o Rumcajsovi a později i jeho rodině jsou klasika. I večerníček je dobře udělaný a vnučkám se líbí jak knihy, tak i televizní pohádky.

RendyaDav
18.01.2020 5 z 5

Super čtení o loupežníkovi ,které mi dělalo radost v dětství...A mému synovy tyto pohádky taky dávali hodně moc radosti a zážitků.

jitka7
08.01.2020 5 z 5

Krásné příběhy. Miluju knihu i večerníček.

Taralcielle
30.08.2019 5 z 5

Krásné příběhy a krásné večerníčky. Kniha, která se dětem bude líbit a pobaví i dospělé.

MOu598
07.08.2019 4 z 5

Laskavé, milé příběhy, bez brutality. Dobře se čte. Pěkné.
Pěkné ilustrace R. Pilaře. Pěkné byly i večerníčky.
Citát:
"Co se nepovedlo poprvé, povede se podruhé. Co se nevyvedlo dvakrát, do třetice jako by se už stalo."

jindrich7442
22.05.2019 5 z 5

Neupírejte sobě a svým dětem krásy našich pohádek. :)

essterkaa
24.03.2019 5 z 5

Myslím si, že tohle se dětem musí opravdu líbit. Sice je kniha plná zastaralých slov a německých či francouzských výrazů, ale je to velmi úsměvné.

Raketka
06.02.2019 5 z 5

Podle mě je nejhezčí

Ivka14
01.11.2018 4 z 5

Určitě kniha,která pobaví,jak vás tak i vaše děti.

Agynek
24.10.2018 5 z 5

čteme se synkem - klasika se líbí :o))

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Kdo by ho neznal? Ale kdopak ví, o jaký, doslova literární, klenot se jedná? Slovní zásoba, lehkost, vtip i poetika Václava Čtvrtka jsou zkrátka famózní a tyto pohádky povyšují z obyčejných večerníčkových epizodek na rozkošné dílko, které nikdy nezestárne a dětičky ho budou vždycky milovat, pokud jim ho tedy rodiče budou někdy číst...

Gweny
17.09.2018 5 z 5

Jaké dítě by neznalo Rumcajse z večerníčku. Já ho úplně zbožňovala a až po mnoha letech jsem se s ním i se všemi ostatními setkala (v Jičíně). Knížku jsem jako malá holka milovala.

slyvuska
18.01.2018 5 z 5

Úplně jsem zapomněla jak je fajn číst dětské knížky. Vážně mě to bavilo...:-) Asi se vracím do těch nejlepších let

85098211
26.09.2017 5 z 5

Nádherné knihy pro děti, které nikdy nezestárnou :-). Poutavé příhody loupežníka Rumcajse a později i jeho rodiny.