Rudá královna

Rudá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469299/bmid_ruda-kralovna-wyV-469299.jpg 4 1550 336

Napínavý světový bestseller, který si mohli přečíst čtenáři již v 25 zemích po celém světě. Vydejte se na dobrodružnou cestu do země, kde na barvě krve záleží. Čeká na vás strhující příběh Mare Barrowové, sedmnáctileté dívky patřící mezi Rudé, prosté občany žijící pod krutovládou Stříbrných, válečníků s božskými schopnostmi a stříbrnou krví. Napínavý světový bestseller o tom, že se sílou je nebezpečné si zahrávat.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Red queen , 2015

KerrKnock
10.08.2022 4 z 5

Představte si, že spojíte Hunger games a Selekci, zasadíte děj do post apo světa a přidáte nadpřirozené schopnosti. Knihu jsem otevřela bez jakéhokoliv očekávání a ano, četla se lehce, byla poutavá, ale po dočtení mi vyvstala na mysl jedna otázka - mám chuť pokračovat? Ne proto, že by se mi nezalíbila doba nebo děj knihy, jako spíš proto, že jsem si neoblíbila jedinou postavu (snad kromě jedné, která během knihy zmizela, ale kdo ví, třeba se ještě objeví). Každopádně druhý díl mám půjčený a zkusím tomu dát šanci :)

PavlínaSkopal
14.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha má zajímavý námět. Ze začátku mi připomínala Selekci, poté Hunger Games. Když jsem ji četla, měla jsem dojem, že se děje všechno a zároveň nic. Váhám, zda si přečíst další díly.
Mimochodem, Mare se snad nepodařilo nic, na co sáhla, ne?

Damonka18
08.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si pořidila z důvodu velké popularity na booktok. Bohužel první díl mě trochu zklamal. Námět dobrý, jen bych preferovala víc romantiky. Také mě mátlo doba do které byl příběh zahrnut.
Jinak zvrat jsem čekala a proto jsem si Mavena nijak moc neoblíbila. Určitě si pořídím další díly.

Katka_Malfoy
19.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Tuhle knížku bych srovnávala se Selekcí, aspoň ten začátek. A jelikož sleduju autorku na tiktoku, tak vím, že má hrozně velkou fantazii. I tak jsem byla překvapená ze světa.

Spoiler

Maven mě zklamal. Říkala jsem si, že je lepší než jeho bratr, ale ono ne.

kejtymau
29.05.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha (a série). Sice mě ze začátku mátlo, v jaké době se to má vlastně odehrávat (za což strhávám jednu hvězdičku), ale pak jsem si zvykla a neuměla bych si to v téhle sérii představit jinak. Kniha se mi četla moc dobře a bavila mě. Určitě je to zajímavé téma. A taky se mi moc líbilo prostředí příběhu. Závěrečný plot twist byl skvělý, jsem ráda, že jsem to neměla vyspoilerované.

AndyYoggy
08.04.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla takřka jedním dechem. Příběh mě velmi zaujal. Ihned jsem musela sáhnout po druhém dílu. Téma bylo skvěle zpracované.

Plážovýbarman
02.02.2022 2 z 5

Kniha byla čtivá ale neustále jsem viděla podobnost s Hunger games a trošku jsem nechápala jak je myšlená doba ve které je knížka zasazená takže mi to celkově nesedělo.

ali_223
22.12.2021 2 z 5

(SPOILER) (Tuto recenzi píšu ohledně prvních dvou dílů) Je zajímavé, jak rychle dokážou hlavní postavy ztratit moji sympatii. Začátek byl docela nadějný, nápad se zdál také celkem dobrý - tedy frakce stříbrných a rudých. I bratři mě celkem zaujali, do té doby než se to celé zvrhlo.
(Pozor, obsahuje Spoiler) To co udělali Maven a královna mě dost překvapilo a čekala jsem co se stane dál. Jenže jakmile ta "zrada" přišla, celé se to zamotalo a čtenář si ani nemohl být jistý, jestli má věřit i samotné Mare. To jak se pak všichni navzájem zrazovali bylo tak pomatené, že jsem pomalu zapomínala, kdo je vlastně na čí straně. A fráze se opakovaly stále dokola, třeba "Nikdo není jako já" tam bylo minimálně 6x a když už vidíte tuhle frázi po sedmé, je opravdu těžké nemrsknout tou knihou o zem.
Další problém byly jména. Je možné, že se to děje jen mě, ale poté, co se vytvořil tým novokrevných, nemohla jsem se vůbec vyznat, kdo co dělá (možná to bude kvůli tomu, že autorka úplně vynechala přijímání členů a pak se tam najednou objevili..), takže když tam najednou tragicky zemřely asi tři postavy, dost mě to překvapilo (o jejich existenci jsem dosud neměla ponětí).
Asi už to je jasné, já se řadím do tábora odpůrců. 2 hvězdy za dobrý nápad.

Nikkey
30.11.2021 4 z 5

Hlavní hrdinka jakožto chudá zlodějka nepřekvapila a dost se podobala ostatním protagonistkám z jiných fantasy knih. K mému překvapení však nebyla vražedný maniak. Taky jsem si nemohla pomoct a představovala si pod ní Kaminariho Denkiho z MHA, protože oba vytváří elektřinu. Asi bych měla omezit anime lol. Závěrečný plot twist byl skvělý ALE užila bych si ho o hodně víc kdybych neudělala tu chybu, že jsem lezla do fandomu plného spoilerů dřív, než jsem knihu stihla dočíst. Úspěšně jsem si vyzradila další zápletku další knihy. Nádhera. Příběh a prostředí do kterého byl zasazený se mi líbil.

Nieroccoon
21.11.2021 1 z 5

Kniha se mi četla docela dobře ale.....když nad dotčenou knížkou přemýšlím, tak mě bohužel nezaujala natolik abych se vrhla na další díl. Postavy pro mě nejsou nějak výjimečné a je mi popravdě jedno, co se ani stane. Chvílemi mě i dost štvaly. Ale pro 13leté dívky proč ne. Jo a v průběhu čtení jsem k oběma bratrům ztratila jakékoli sympatie, které jsem na začátku získala.

ZNellyZ
20.11.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem se vrátila k fantasy a vybrala si tuhle dlouho odkládanou sérii. Ze začátku jsem se musela do čtení nutit, ale po pár stránkách mě kniha strhla a nepustila, až do konce. Kromě milostného trojúhelníku, kdy jsem nevěděla komu fandit (Maven byl jasnější favorit), je v knize spoustu akčních scén a zvrat na konci byl něco, co jsem naprosto neodhadla, že se stane (chvilku mě takový závěr napadnul, ale vždy jsem to utlačila někam dozadu). Nemůžu se dočkat druhého dílu.

Enxinka
31.07.2021 3 z 5

Zadny extra skvost, pribeh se cetl dobre. Celkove se mi to i libilo, pokud teda nad dejem nebudu do hloubky dumat. Dalsi dily asi vynecham.

_Bára_
25.07.2021 4 z 5

Musím uznat, že tohle mě vážně bavilo. Bylo to poutavý a napínavý. Mare byla skvělá už od začátku a královské sourozenecké duo bylo neskutečný. A ten konec, ten do teď vstřebávám. Rozhodně to není žádný trhák, ale mě to neskutečně bavilo.

Čtecímaniak
26.06.2021 5 z 5

Přiznávám se bez mučení, strávila jsem moc času na booktoku. Tahle kniha je tam úplně pořád a všude! Tady se rozdělují lidi na dva tábory. 1. milují tuhle sérii, 2. nesnáší tuhle sérii. Já se přidám ke skupině 1. Už od začátku mě kniha něčím nadchla a to když se mi stane, vím, že to bude skvělá kniha. A hele, nemýlila jsem se. Naprosto ji miluji, i když nejsem spokojená s tím, jak kniha dopadla. Nebudu tu nic spoilerovat, ale autorka se asi hodně vyžívá v týrání postav a čtenářů. :D Chudák Maven, můj favorit už od začátku. Ale Cal je taky fajn!
Knihu bych doporučila fanouškům hunger games, dvorů,... Ten svět byl boží, ale hlavní hrdinka je občas na dobrý paralen. :D
5*/5*

dianaxn
10.06.2021 odpad!

(SPOILER) Představuju vám new level of trash, aneb moje osobní peklo a zdroj veškerého mého utrpení a bolesti.

Mare – idiotská naivní hrdinka s myšlením porouchaného robota, který se zasekl na jedné myšlence.
Každá věta se opakovala minimálně 3x, že jsem se rozhodla udělat screen, kdykoli se objevila stejná fráze:

“Ne. Nesmím prohrát. Nesmím prohrát.”
“To není možné. Není možné. To není možné.”
“Byly to noční můry. Moje nejhorší noční můry. V mých nočních můrách. Byla to noční můra.”
“Co se to se mnou děje? Co jsem zač? Co jsem zač?”

Celkem brzo mě to ale omrzelo, protože jsem musela screenovat každou stranu.
Nakonec vzniklo album se 172 fotkami “fault in the history of literature” momentů.

“Ona na tebe zapomíná. Proto chce, abys zůstala. Aby na tebe nezapomněla.”

každý si zaslouží vědět předem, do čeho s touto knihou jde, takže trigger warnings:
“Tato kniha působí bolest, bolest, strašně moc bolesti. Proto byste ji neměli číst. Aby vás nic nebolelo.”

‘“Ty jsi jiná, Mare.”
Jsem jiná. Nikdo není jako já.’
Nemohu nesouhlasit. Nikdo jiný totiž není natolik tupý, aby v hlavě omílal pořád dokola to samé.

“Tebe si vybere vždycky. Tebe si vybere vždycky. Tebe si vybere vždycky. Ten by si mě nikdy nevybral.”
A Mare nejen že má syndrom každou věc opakovat stále dokola, ale navíc je zmítána hormony tak moc, až neví, na co vlastně myslet.

Možná jsem alergická na věty kurzívou, ale když se něco pořád dokola opakuje a navíc je to zvýrazněné, tak mě z toho bolí hlava.
A tady se něco zdůrazňovalo kurzívou na úplně každé straně, až jsem z toho měla migrény.

Cal byl tak nudný love interest, že bych o tom mohla napsat báseň, a pak je tady Maven. Jestliže byl Cal nudný, tak pro Mavena ani neexistuje označení. Když se totiž Maven objevil na scéně, tak jsem to nepostřehla a musela se pak vrátit o 10 stran zpět.

Celý děj vypadá, jako by se srazila všechna klišé s nejhorší částí Hunger Games a vzniklo z toho… tohle.
Navíc zvraty nedávaly nejmenší smysl, protože se vše skládalo z náhod, aby se Mare dostala tam, kde je.

Uznávám, že nápad s rozdělením krve na rudou a stříbrnou zněl zajímavě, jenže autorka to zpracovala tak, že se mi chtělo prolít si oči kyselinou. Chatrný děj nezachránil ani styl psaní, který mi připadal taky hrozný.

Tahle kniha je naprostá katastrofa, pohroma a tragické utrpení, ale přesto je lepší než druhý díl, což je velmi depresivní.

Julinka679
07.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Další skvělé fantasy, které se mi naprosto trefilo do vkusu!
Líbí se mi jak si autorka dokázala poradit s postavami, svět rozdělila na svět Rudých a svět Stříbrných, přičemž Rudí jsou chudina a Stříbrní elita. Navzájem se nemají v lásce a kdo by se jim také divil že?!
V knize sledujeme osud mladé Mare, která je Rudá ale dostane se do světa Stříbrných díky tomu, že vládne mocí, což by jako Rudá neměla. Vládnout jakoukoliv mocí je výsada Stříbrných, ať už je to moc kontrolovat a vytvářet oheň, vodu, blesky apod.
Když se zjistí, že Mare jednu takovou moc ovládá, královská rodina se usnese, že se z Mare stane snoubenka jednoho z princů a to toho mladšího, Mavena.
Abych pravdu řekla tak jsem mu to vážně sežrala i s navijákem a do poslední chvíle netušila, že by to mohl být takový zmetek (a otcovrah)! No, jablko nepadá daleko od stromu a Maven je věrnou kopií své matky, což je potvora obřích rozměrů. Cala jsem si celkem oblíbila a u toho mi to vydrželo až téměř do konce, kdy se začal chovat jako naprostý idiot a Mare vlastně ani zachránit nechtěl.
V průběhu čtení se u mě střídaly snad všechny emoce, s tím si autorka dokázala skvěle poradit a čtenáře do příběhu naprosto "vcucnout" takže jsem příběh měla přímo před očima a s postavami jsem, možná až moc, soucítila.

Hodnotím tedy 4,5* a už se těším na další díl! :-)

johanka9083
14.05.2021

Poté co jsem dočetla všechny díly selekce bylo toto čtení přesně pro mě Moc mě baví a těším se až vydají ten poslední díl co je momentálně ve výrobě ;-)

Ginny123
03.05.2021 4 z 5

Tahle kniha mě hodně nalákala už anotací - ta obálka byla třešnička na dortu :)
Příběh mě moc bavil, trochu mi to připomnělo Hladové hry a Selekci. Moc se mi líbila myšlenka stříbrných s kouzelnými schopnostmi.
Hlavní hrdinka byla super :)

Gabina.horkov
29.04.2021 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Možná to trošku připomínalo Selekce, ale nebylo to vůbec špatné. Začátek byl trochu nudný, ale pak se to rozjelo, a kniha mě chytla a nepustila:-) Zaujal mě děj, tak i styl autorky.

uzivatel4038
26.04.2021 5 z 5

Kniha byla úžasná. Něco takového jsem dlouho hledala po dočtení série Skleněný Trůn, a toto ně uchvátilo, nadchlo, i pobavilo naráz. Hlavní hrdinka - Mare - mě také zaujala, a určitě jenom knize prospěla. Vedlejší postavy byly propracované, a princ Maven byl dostatečně zvrácený.
Původně jsem chtěla něco, čím bych zabila čas, ale od poloviny knihy jsem doslova hltala každou stránku, a s koncem jsem byla více než spokojená.