Rozmarné léto

Rozmarné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244595/bmid_rozmarne-leto-244595.jpg 3 2070 308

Příběh jednoho léta „poněkud nešťastného způsobu“. Banální historky třech pánů, nudících se v dešti, změnila květnatá spisovatelova čeština v dobrodružství ještě předtím, než přijel Arnoštek se svou krásnou společnicí.

Nehorazna
28.06.2018 3 z 5

Složitější čtení, ale občas mě některé slovní obraty pobavily.

zuzka894
27.06.2018 1 z 5

jazykově se to nedá číst ani poslouchat a co se týče děje.....nadržení chlapi a děvkaři

montaana219
22.06.2018

Lepší než Markéta Lazarová.

StefFišerová
17.06.2018 5 z 5

Jakmile jsem se ponořila do příběhu, jazyk, kterým je knížka psaná, mi připadal vlastně úplně dokonalý a vůbec mi jeho neobvyklost nevadila, ba naopak.

Sarq
11.06.2018

Miluju Vančurovu češtinu.

mcleod
08.06.2018 4 z 5

Je to krásně napsané, i když ze začátku se zdá trochu nezvykle. Ale forma člověku rychle přijde k chuti a ten se tak může nechat unášet Vančurovým proudem poetismu. Jen kdyby tak byla celá kniha pojatá stejně jako na úvodních stránkách, tedy jako rozvohory u vody o "závažných" filosofických tématech protknutých příjemnou letní atmosférou (i přesto, že šlo o jeho poněkud něšťastný způsob). Ale jakmile se začaly řešit dost pochybným (násilným a nevěrným) způsobem vztahy mezi manželi Antonínem a Kateřinou Důrovými, můj zájem o knihu začal upadat. Škoda, že právě to je hlavním námětem této knihy... ale stejně je to kniha nádherná, tak jsem těch pár míst, u kterých jsem jen nevěřícně valil oči, přešel bez vážnějších následků.

Sobolosh
05.06.2018 5 z 5

Pro mě tak půvabná knížečka, že ji mám na nočním stolku a sem tam ji před spánkem znovu přechutnávám. Opakovaně mě těší hravý a líbezný jazyk i rozverná atmosféra maloměsta. Pro mě to není jednorázová četba, ale trvalý zdroj radosti, asi jako doušek svěžího vína plného vůní a chutí.

Corso
21.05.2018 4 z 5

Napodiv, hoci slovakovi, tato kudrlinkata mluva sa mi citala smotanovo hladko. Vytknem len jedine, ze je to kratucke. Ako bonus sa da cely pribeh citat na konci znova. Z nazvov kapitoliek v obsahu.

allebra
17.05.2018 4 z 5

Příjemná klasika, skvěle vystihující atmosféru jednoho léta, které se zdálo býti svým "způsobem poněkud nešťastným." Napsáno půvabnou češtinou. Jsem ráda, že jsem se k tomuto milému dílku konečně díky Čtenářské výzvě dostala.

Eeli
12.05.2018 4 z 5

Potěcha pro duši češtinářovu. Knižní vrstva jazyka užitá ve všech jeho rovinách v kontrastu s absurdními situacemi a ještě absurdnějšími promluvami prostých postav vytváří jakousi poetickou, lze říci i ojedinělou komiku této novely. Dílko vhodné pro líné letní odpoledne.

Nomia
19.04.2018 3 z 5

Jeden z románů, kde forma lehce vítězí nad obsahem, ale zároveň kniha nepostrádá vtip. Rozmarné léto mě bavilo, ale na Vančurův styl psaní si musíte chvíli zvykat, koneckonců to platí i pro jeho lehce zvláštní smysl pro humor. Ten jeho květnatý styl psaní v kontrastu s hlavními postavy byl prostě skvělý a nezapomenutelný, ale rozhodně nesedne každému.

Chesterton
13.04.2018 2 z 5

Geniální je v tomto díle opravdu jen jazyková stránka, květnatost a poetika. Po dějové stránce skutečně banální nuda. "Děvkařská snobárnička" a "tři kozlové co se snaží o mladou kost" lze se dočíst v komentářích. Styl skutečně vítězí nad obsahem v tomto dílku. Nechci býti prudérní avšak chybí-li moudrost a lidskost, ztrácí se rychle i vtip :) Sympatie k postavám jsem příliš nenašla ani ve filmu. Podání Arnošta Goldflama v audioknize pouze podtrhuje jakousi linku děvkařské banalitky.Tento způsob humoru zdá se mi poněkud prostoduchý :) Stejně jako trávení času s touto knihou v rámci maturitní vzdělanosti. Myslím, že do povinné četby se dostala v dobách totalitního temna, díky postavě zvané abbé a lehkému zesměšnění církve. Že by promítnutí Vančurových protestantských kořenů a obtížné hledání životní orientace, jak jsem se dočetla v autorově životopise ??

AliStejsy
12.04.2018 3 z 5

Špatně se mi to četlo, ale příběh se mi líbil, i film mám ráda

Vážkopis
08.04.2018 5 z 5

Geniální. Když čtu komentáře, vyřadil bych to z maturitní četby. Školské četby zničily Máchu, Nerudu, Němcovou...proč ničit Vančuru, nezaslouží si to. Děti si z toho asi moc neodnesou a není to pro ně zábavná četba. Do školní četby by měly patřit knihy vtipné, úderné, kratší a pak oblíbené aktuální. K tomuto je třeba vrátit se později. I když je otázkou kolik čtenářů by se k tomu pak dostalo. Čtenářská gramotnost upadá... za sebe dávám 5/5. I když jsem ji četl minulý rok k maturitě. Po stránce jazykové je to krása, po dějové je to záhada, spíše jsou vyvolány zvláštní pocity, stejně jak jak to umí lyrika. Ale pokud je opěvován nějaký Havel...

Netopyr07
28.03.2018 3 z 5

Návrat ke školní četbě, kterou jsem v době "školní" nečetla. Vskutku poetický jazyk, který může některé čtenáře rozčilovat. Mně nevadil. Akorát občas bylo líčení tak květnaté (co tím chtěl "básník" říct???), že jsem se soustředila čistě na sdělení, aniž bych příliš zapojovala fantazii :-)) Takový jednoduchý letní příběh.

roso.mak
14.03.2018 1 z 5

Ok, do povinné literatury k matuře se dostala i horší díla. Tohle je alespoň velmi tenké. Ale i tak, pokud budete chtít na něčem trénovat rychločtení, je to přesně kniha pro vás. Obsah je totiž tak nudný, že vám nic podstatného neuteče.

Ginosaji
12.03.2018 2 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že budu tak krátké dílo číst takovou dobu. Nemohla jsem se začíst do autorova jazyku. Aspoň že byly odděleny výstupy, jelikož usnadňují pochopení.

Missynka
01.03.2018 2 z 5

Jedna z klasik, které jsem si dala za úkol přečíst. Úkol to byl pro mě obzvláště těžký, protože čeština použitá v knize se mi opravdu nečetla zrovna jednoduše. Každopádně jsem ráda, že mám tuto útlou knihu za sebou a jsem o pár slov moudřejší. Příběh jako takový mě taktéž moc neoslovil, sympatická mi nebyla ani jedna z popisovaných postav.

hambra1
22.02.2018 4 z 5

Za mě jednička s hvězdičkou. Chvíli mi trvalo, než jsem byla schopná číst a pochopit smysl slov hned napoprvé, ale pak pro mě měla knížka veliké kouzlo. Zdánlivě o ničem a přesto v ní je ukrytá velká moudrost obyčejného člověka.

Endy17
08.02.2018 3 z 5

Jsem rád, že jsem si tohle dnes už klasické dílko přečetl a jsem ještě radši, že už to mám za sebou. Jeden z mála případů, kdy filmové zpracování předčí knižní předlohu.