Hlídka na konci vesmíru

Hlídka na konci vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495693/bmid_hlidka-na-konci-vesmiru-gSg-495693.jpg 4 176 176

Rozhraní série

Provinilce ve svých řadách posílá Legie střežit Rozhraní – okraj vesmíru – před nepřítelem, který už dvakrát téměř vyhladil lidstvo. Vojáci z Hlídky mají na kontě nejrůznější přečiny, od úplně banálních až po únos či vzpouru. Teď ovšem Rozhraní začalo kolabovat a požírá všechno, co mu stojí v cestě. Zarazit to mohou právě jen hlídkaři. Adequin Rakeová velí hvězdnému korábu jménem Argus. Nedostává se jí výbavy, vysílačky tu fungují mizerně, nemá k dispozici nic kromě vojáků, které nikde jinde nechtěli. A jejím esem v rukávu má být Cavalon Mercer – génius a kretén, následník trůnu vyhnaný do exilu za to, že vyhodil do povětří genetickou továrnu svého děda. Prý k tomu měl „své důvody“. Adequin ovšem ví, že právě oni jsou poslední nadějí lidstva.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Fobos

The Last Watch , 2021

Kuffenbach
31.05.2023 4 z 5

Poctivé 4 hvězdy. Mohlo být i 5, ale rozhraní v podobě rozpačitého překladu do češtiny mě tam nepustilo. Výrazy jako ugh, huh, eh... tudy cesta nevede. A "hnípat se za nehty" je vpravdě nesmysl.

Jinak ovšem pozitivní dojmy a sociální jistoty;-).

BarkaS
27.05.2023 4 z 5

Tohle byla slušná jízda po hraně vesmíru (Rozhraní). Hlavní překvapení jsem sice odhalila s předstihem, ale i tak jsem velmi spokojeným čtenářem. Hlavní hrdinka mi trochu připomínala Honor Harringtonovou a hrdina je něco mezi MacGyverem a Peterem Quillem (jen z královského rodu), takže jsem chvílema měla pocit deja vú, ale stejně to byla pecka. Těším se na pokračování, laťka je celkem vysoko.

zelenoockaa
25.05.2023 5 z 5

Knihu jsem otevírala s obrovskou skepsí a možná i proto mě velice mile překvapila. Rozhodně za přečtení stojí!

Pampalini
24.05.2023 4 z 5

Ku knihe som pristupoval so značnými predsudkami, ktoré ešte priživili určité dejové a charakterové skutočnosti. Na to, že sa príbeh odohráva tisíce rokov v budúcnosti sa postavy správajú až príliš dnešne. Autorka stavia na hlavu dosť dnešných poznatkov o vesmíre a nebojí sa toho. Prečo nie. Niekedy je "science" viac o mágii, ale tiež prečo nie, keď to je v prospech deja. Je to zaujímavo konverzačné, s dobrými postavami. Určité vylepšenie z nich robí takmer superpostavy. Za značnú chybu považujem význam výčitiek svedomia niekoho, kto opakovane dokáže zabiť šesť protivníkov. (Nožom, pre upresnenie.) Napokon všetko zapadlo do celku s dobrým prísľubom pre pokračovanie.

Boby17
19.05.2023 5 z 5

No panečku, to tedy byla jízda! Legie je doslova a do písmene nechala na holičkách, prostě je odepsala. Ale nevzdali se a krok za krokem získali šanci na život. Za super čtenářský zážitek dávám všechny hvězdy a určitě se brzy pustím do pokračování příběhu.

LKocian
18.05.2023 5 z 5

Nedal jsem na některé čtenáře, kteří se pozastavovali nad nelogičností některých vesmírných jevů a dobře jsem udělal. Když si chcete více užít samotný příběh a nelpíte na tom, jestli popsané jevy neodpovídají fyzice, tak si knihu rozhodně užijete. Příjemné sci-fi, kde nechybí akce, ale ani špetka romantiky. Na konci jsem cítil, že si rozhodně dopřeju i pokračování.

Sarah11
07.05.2023 5 z 5

Po všech těch ezo fantasmagoriích, kterých se v tomto žánru poslední dobou vyskytlo velké množství, bylo tohle konečně sci-fi podle mého gusta! Pokud jste četli Illuminae, tak mi jistě dáte za pravdu, že tohle má hodně podobnou atmosféru, akorát tu máme dospělé postavy (které se ale často moc dospěle nechovají). A pokud je něco jako Illuminae, beru to všema deseti. Knize rozhodně nechybí vtip a sarkasmus, ale dojde i na dojemné a napínavé scény. Adequin je správně badass a Cavalona si zkrátka nejde nezamilovat. Veškeré technické informace jsou podány pro běžného čtenáře velmi stravitelně a nenarušují plynulost čtení a i přes vysoký počet stran se stále něco děje a nejsou tu slepá místa. Za mě super, těším se na autorčiny další počiny.

Steew
26.04.2023 4 z 5

Začátek nuda, až pubertální chování některých postav mne rozčilovalo. Nicméně tak po 150 stranách mne to chytlo a posledních 100 stran bylo super. Postupné dávkování odhalování různých tajemství a záhad mě velmi bavilo.
Rozhodně nečekejte žádné myšlenkové veledílo. Odpočinková space opera, ve které je napětí i trocha akce a zahalena do všemožných tajností.
Začal jsem si na konci knihy utvářet různé teorie a těším se až si je v druhé knize vyvrátím nebo potvrdím.

vlkodlaq
04.04.2023 4 z 5

I přes vlažnější střední část je to čtivá a dokonce vcelku originální vesmírná sci-fi. Zvláště zajímavý je závěr, tak vyváženou rovnováhu mezi uzavřením příběhu a našlápnutím na pokračování jsem už dlouho neviděl.

Alfimaster
02.04.2023 1 z 5

Hrubočizná kniha vykopáva ságu, ktorej hlavnými hrdinami je skupina vojakov odsunutá na stráž na koniec vesmíru. Akože vážne, na koniec vesmíru. To je, v predstave spisovateľky, taká stena, ktorou vesmír končí. To ako buduje svoj svet ma neuveriteľne rozčuľovalo - je to strašná zmes naivity, neznalosti a hlúposti. Takže v superrozvinutej civilizácii sa vesmírne lode umývajú mopom a vedrom vody, dokážu skenovať celé stanice, ale vojakom robia pri vstupe ručne análne prehliadky, na kozmickej lodi je vždy presne len jeden človek, ktorý ovláda životne dôležité systémy a ak vypadne, nie je kto by ho nahradil... nenáročnému young adult sa to možno bude páčiť, ale nikdy, nikdy nerozmýšľajte o tom, čo sa v knihe píše.

Lostindream
03.03.2023 5 z 5

To bylo skvělý! Rozhodně můj šálek čaje, do prázdna!

MichaelNewchop
25.02.2023 3 z 5

Škoda, že grobiáni v knize nedostali více prostoru. Sci-fi část knihy byla výborná, ale vztahy u postav mě moc nesedly.

vitamir
25.02.2023 5 z 5

Vynikající.

puczmeloun
24.02.2023 3 z 5

Totální popcornovka a zároveň guilty pleasure. Musel jsem to přestat brát vážně a přejít veškerou až pubertální otravnost hlavních postav. Je to totiž svým způsobem natolik zábavné, že mě to po pár prvních kapitolách chytilo a až do konce nepustilo. Těšila mě i postupně, logicky a přehledně odhalovaná tajemství. Až se trochu provinile těším na pokračování. A to ještě nesmím zapomenout na brutálně-intimně nepříjemnou scénu hned na samotném úvodu. Podobné drzosti a bezskrupulóznosti by si knížka zasloužila víc.

A proč to nebrat vážně? Sci-fi koncepty to nakousává a pojmenovává než aby je to vysvětlovalo a respektovalo. Prostě je nutné brát věci tak, jak dle autorky fungují, není nad tím potřeba přemýšlet. Svým přístupem je to až naivní space (soap) opera. Young Adult s dospělými postavami, které se chovají nedospěle a dle zvoleného stylu si samozřejmě neustále koušou ret nebo zastrkávají láskyplně vlasy za uši. Prostě odpočinková vesmírná fantasy na způsob Spát v moři hvězd.

Velkomožný
21.02.2023

SPOILERY!
První třetina je supr a příběh na staré vyřazené bitevní lodi se zajímavě rozjíždí. Pak se to lehce uhne a začnou se kupit “řešení v poslední vteřině” a “nàhodou jdu kolem a vyřeším palivo/umím číst mimozemsky/mám ty zkušenosti/dokážu vytvořit hvězdu”. Kdybych věděl, že je to uzavřený příběh, tak si to užiju víc. Takto jsem naběhl do 1. dílu zatím nedokončené ságy a vlastně nic se neuzavřelo a nevím kdy a kam mě příběh dovede. Beru to tak jako fajn epizodu libovolného lepšího dílu StarTreku.

alzbeta4340
23.01.2023 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se ve světě Hlídky zorientovala, pak už jsem jen rychle obracela stránky. Jedná se o zábavný román, ze kterého bych vyzdvihla hlavně dobře vymyšlené postavy. Dohromady dají celou partu ztracenců, kterým nelze než držet palce. Těším se, až se s nimi potkám v dalším díle.

KidCZ
04.01.2023 3 z 5

Tahle kniha je jako pizza jezená po třetinách.

První třetina je horká, chutná, prostě to nejlepší, co může pizza/kniha nabídnout.
Druhá třetina je vlažná, ale pořád ještě dobrá, i když už ztratila něco z chuti, kterou na začátku navnadila.
Třetí třetina je studená a nejspíš ji dorazíte jenom ze setrvačnosti/hladu.

Škoda, těšil jsem se. Mám rád akci a začátek a hroucení Rozhraní mě pohltily, ale pak to ztratilo na tempu a zajímavosti. Postavy jsou fajn, ale bylo to už pak pro mě hodně mdlé. Pokud pokračování rozehraje zbytek tak, aby to dávalo větší smysl, tak bych přidal hvězdu, takhle jsou to lepší 3*.

jjanca
18.10.2022 4 z 5

Skvelé sci-fi, až sa mi nechce veriť, že je to autorkina prvotina. Obľúbila som si Cavalona aj Adequin. Obe postavy boli napísané skvele a uveriteľne. Dej bol plynulý, nebolo jedinej stránky, pri ktorej by som sa nudila alebo ktorá by mi prišla zbytočná. Dúfam, že sa dočkáme prekladu ďalšej časti. Rada si ju prečítam.

Hviezdičku strhávam za ohýbanie pravidiel Rozhrania. Akože niečo, čo sa pohybuje v tisíckach km za sekundu nemôže zrazu len tak spomaliť. Chápem zámer zdramatizovania momentu, ale celý čas ma štvalo, že sa Rozhranie zrazu pohybuje v metroch za sekundu.

Hall3006
17.09.2022 4 z 5

Od mládí jsem si kladl otázku "co se stane když se začne vesmír smršťovat?". Podle jednoho kosmologického modelu se díky temné hmotě a energii rozpínání zastaví a náš vesmír se začne hroutit. Jenže to bude trvat miliardy let. Jak tomu pomoci, aby to lidstvo zažilo? Vezmete super inteligentní rasu co chce ovládnout jiné civilizace a daří se jim to než narazí na lidstvo, které se postaví na odpor. Tohle hutný sci-fi vše obsahuje. K plnému počtu * mi chybí víc hroutících se civilizací a bitev hvězdoletů. Přesto doporučuji.

Olaf74
20.08.2022 5 z 5