Hlídka na konci vesmíru

Hlídka na konci vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495693/bmid_hlidka-na-konci-vesmiru-gSg-495693.jpg 4 176 176

Rozhraní série

Provinilce ve svých řadách posílá Legie střežit Rozhraní – okraj vesmíru – před nepřítelem, který už dvakrát téměř vyhladil lidstvo. Vojáci z Hlídky mají na kontě nejrůznější přečiny, od úplně banálních až po únos či vzpouru. Teď ovšem Rozhraní začalo kolabovat a požírá všechno, co mu stojí v cestě. Zarazit to mohou právě jen hlídkaři. Adequin Rakeová velí hvězdnému korábu jménem Argus. Nedostává se jí výbavy, vysílačky tu fungují mizerně, nemá k dispozici nic kromě vojáků, které nikde jinde nechtěli. A jejím esem v rukávu má být Cavalon Mercer – génius a kretén, následník trůnu vyhnaný do exilu za to, že vyhodil do povětří genetickou továrnu svého děda. Prý k tomu měl „své důvody“. Adequin ovšem ví, že právě oni jsou poslední nadějí lidstva.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Fobos

The Last Watch , 2021

Roux
20.08.2022 4 z 5

Musím říct, že knížka se opravdu tváří velmi nenápadně, ale vlastně je celkem dobrá. Mě se alespoň líbila... Trošku mi vadí některé pasáže, které se táhnou jak týden před výplatou, ale jinak to bylo pěkný počtení.
Nejvíce mě samozřejmě navnadil konec, protože teď samozřejmě vyžaduji další díl a tajně doufám, že nějaký bude. Možná se mi to zdá, ale něco mi říká, že teprve teď příjde pořádná zábava.

Emilie.Black
14.08.2022 5 z 5

Zbožňujem túto knihu a hneď chcem ďalší diel. Pred čítaním scifi mam veľký rešpekt, predca len plno rôznych vedeckých pojmov a technických výrazov co mi nič nehovoria a ťažko si to predstaviť... ALE toto ma tak bavilo!!! Autorkine opisy ma vtiahli na Rozhranie a palubu Arga či na Kharonsku bránu a všetko som si vedela perfektne predstaviť. Trocha romantiky, humoru a silní hrdinovia. Cavalona a Adequin som si hneď obľúbila od prvej kapitoly a verím ze v ďalšej časti sa o ich osudoch dozvieme ešte omnoho viac. Takže jednoznačne odporúčam :)

SBH
13.07.2022 3 z 5

Do příběhu jsem spadla po hlavě s první větou a dál se vezla na radostném omámení klasickou sci-fi vystřiženou podle A. C. Clarka. Jak se slušelo na úctyhodný počet stran, hlavní hrdinové byli vlastně dva, neohrožená, pekelně statečná Quin a všeználek revolucionář Cavalon. Postavy rozhodně měly svou hloubku, jiskřilo to mezi nimi na všechny strany. Taktéž dialogy a vtipné hlášky byly vážně skvělé. Svět, přesněji řečeno celý vesmír, v němž se přetahovalo lidstvo (ne, nejsme jako rasa samolibí a přesvědčení o své nadřazenosti, vůbec ne) s úplně geniálními, leč vražednými viatory (ale víte co, pokud lidé vystavěli své úspěchy na totální průmyslové špionáži, koho by to nenaštvalo?), byl vcelku logicky vybudovaný a všechny podivnosti hladce zapadaly do známých kontur, takže fajn.
Taky musím pochválit překlad a velmi dobrou práci korektora, tentokrát na mě nebafla žádná chyba ani v pravopisu, ani ve stylistice. Pokud ano, nestála za řeč a rychle jsem ji zapomněla.
Problém začal ve chvíli srážky Arga s Rozhraním, kdy román přešel do módu hollywoodských akčních filmů. Ačkoli se Rozhraní ve volném vesmíru pohybovalo rychlostí několik tisíc kilometrů za sekundu, jakmile dorazilo k lodi, zpomalilo natolik, aby se stihly odehrát srdceryvné scény a dramatické pokusy o záchranu posádky. Tím započala nekonečná série situací typu Máme Poslední Půlhodinku Do Konce Světa, do níž hladce vklouzne nepoměrně víc akcí, než kolik činí možná časová dotace. Výsledek působil uměle a nepravděpodobně.
Tím se kniha plynule překlopila do módu telenovely vypodložené masivní dávkou amerického patosu. Nejsem natolik kovaná ve fyzice, abych to mohla dokázat, ale spousta předkládaných postupů mi přišla jako totální blbost, ale to vem čert. Nakonec mi nejvíc vadila neúnosná kýčovitost a guláš všech sci-fi klišé od H. G. Wellse až po Hvězdné války.
Konec? Vlastně žádný nenastal. Ani jedna dějová linka nebyla dotažená do výsledku, ani jeden hrdina, třebas vedlejší, neuzavřel svůj vývoj nějakým důkladnějším prozřením, na nějakou údernou závěrečnou větu zapomeňte, poslední stránka působila, jako kdyby autorka odevzdala do nakladatelství vytištěné stránky a po návratu domů zjistila, že poslední třetinu zapomněla v kuchyni na stole.
Jako debut více než slušné, ale opravdový majstrštyk vypadá jinak.

knihomolkajanca
11.07.2022 5 z 5

Woooow, tak byla absolutní pecka! A Hlídka na konci vesmíru se přitom na první pohled tváří tak nenápadně. Ale opak je pravdou. Uvnitř vás čeká dost epický zážitek. Tím vším vás provedou dvě hlavní postavy. Cavalon – zdánlivě neschopný, nafrněný a drzý. A Adequin – odměřená, disciplinovaná se silným smyslem pro povinnost. Možná trochu jako voda a oheň, a možná přesně proto to všechno tak skvěle funguje. Mají zajímavou a propracovanou minulost a rozhodně se neřadí mezi postavy, které zamrznou na místě. Ten vývoj a posun je tu znát a já se upřímně nemůžu dočkat, co předvedou v dalších dílech. A co je plusem, výborné tady jsou i vedlejší postavy.

Jak už obálka napovídá, tohle je čistokrevné sci-fi, které vás zavede hluboko do vesmíru. Dokonce na jeho samotný okraj. A tady se začnou dít věci! Počítejte s tím, že popisů technologií a všeho okolo je tady docela dost. Přesto jsem se ale u čtení ani chvilku nenudila. Autorka vše čtenáři servíruje pěkně čtivou, srozumitelnou formou, takže se člověk neztrácí a všechno tady perfektně funguje.

I když vlastně, ne…funguje to jen chvíli a pak se vše strašlivě pokazí a je to jeden velký boj. Jak to všechno dopadne, si ale musíte přečíst sami. Nechybí napětí, boje, jiné rasy a starobylé civilizace. Dozvíte se střípky politiky a nastane pár zvratů, a to vše autorka okořenila i lehkým vtipem. Zároveň nechává dost prostoru i postavám a vztahům mezi nimi. V jednu chvíli těch citů na mě bylo trochu moc, za to tedy je těch pár procent dolů, nicméně jinak to bylo téměř dokonalé čtení.

Autorka má mimo jiné taky smysl pro detail. Místo klasických armádních hodností používá ty z dob antického Říma, což do tohoto futuristického prostředí paradoxně výborně zapadá. A co si budeme povídat, Titán zní o dost víc cool než Generál.

Jedním slovem: MI-LU-JU!

Hodnocení: 95%

Za zaslání knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

Aladinka
05.07.2022 5 z 5

Tohle bylo tedy hodně boží. Naprostá oddechovka, ale miluji to!

DooFooS
03.07.2022 3 z 5

Mám rád knížky, kde se nic neděje a na posledních stránkách se pak využije každičký detail z té nudy na začátku a vše do sebe zapadne. Tady se některé linky v příběhu ztratily, jiné se vyřešily sami a když něco drhlo nastupoval vždy jeden z hlavních (super)hrdinů. Vždy jsem si vzpomněl na Deus ex machina. Inu pokud je to jako první díl Harryho Pottera, který stál za starou bačkoru, ale představil svět, který mě uhranul v dalších dílech, tak proč ne. Ale zatím marně hledám, co mě na tom bavilo.

tankysta5447
29.06.2022 5 z 5

Pro mě velké překvapení. Dobré oddechové čtení.

gonga
13.06.2022 1 z 5

Tak zatím nevím, knihu čtu a její zdejší hodnocení se mi zdá jako zmanipulované, protože jde o normální, nijak zvlášť čtivý brak. Navíc pěkně nudný brak, po většinu děje spolu postavy vedou plytké dialogy jako z nějaké telenovely, ještě, že mám tohle veledílo půjčené, dát za to peníz, přemýšlím o seppuku.

Planin
02.06.2022 2 z 5

Uprimne , kombinace cervene knihovny a sci-fi, skvely namet, ale to zpracovani, opravdu nevim, kdo dal tolik bodu

Kaduri
01.06.2022 4 z 5

Prvotina od neznámej autorky. A jedná sa o prekvapivo dobré čítanie.
Ocitáme sa na Rozhraní - okraji vesmíru. Skupina outsiderov stráži hranicu pred dávno vyhubenou mimozemskou civilizáciou. Na čele s nepohodlnou veliteľkou Adequin Rakeovou. Partičku ešte doplní zavrhnutý dedič vládnuceho rodu Mercerovcov Cavalon, génius a kretén v jednej osobe:).
Zastaralá technika, minimálne spojenie s centrálou a nikdy nekončiaca nuda, nuda, nuda.
Čo by sa mohlo pokaziť? ... Až im problémy vybuchnú priamo pred očami. Doslova.
Napínavé, dobrodružné sci-fi.
Mne osobne v príbehu chýbal prológ, časová os bližšie popisujúca históriu konfliktu s viatormi. O minulosti sa dozvedáme len v náznakoch a čitateľovi sa v tom ťažšie orientuje.
Knižka si vyslovene pýta druhý diel.

„Za devatero horami…“ Cavalon si odkašlal. „Bylo jedno království a v něm vládli naprostý blbci.“
Adequin si odfrkla.
„Bude to zajímavý,“ ujistil ji. „Věřte mi.“ Přikývla. „Pokračujte.“
„Takže, v tomhle království ovládaném blbci byl nejvyšší vůdce. Král všech králů nebo něco takovýho. Největší blbec ze všech.“
„Aha.“ Adequin potlačila úsměv. Takže tohle bude autobiografický příběh.

MartinProtschke
10.05.2022 5 z 5

Nic jsem od toho nečekal a byl jsem příjemně překvapený. Skvěle napsané, sympatické postavy a dobré tempo.

kokrokr
07.05.2022 4 z 5

Sice mám u sci-fi raději svižnější tempo, ale i tak mohu jen chválit. Velmi originální příběh a povedený debut. Kam na ty nápady autorka chodí?

JerryDexter
17.04.2022 4 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšil dlouho. Ano, čekal jsem víc akce a tak trochu něco jiného, ale takhle to vlastně bylo mnohem lepší. Nejde o military sci-fi, kde by se bezhlavě střílelo a stará válečná loď si mazala na chleba silnější a početnější nepřátele. Tohle autorka přenechala jiným. Hrdinové tohoto příběhu vlastně od začátku až do konce dostávají solidně do držky. Sledujeme bandu vyhnanců na hlídce na posledním stanovišti lidstva na okraji vesmíru, ve staré polorozpadlé lodi bez motorů, která je vlastně úplně k ničemu. Nečekejte akční jízdu, děj ve skutečnosti plyne docela pomalu, ale když už dojde na akci, stojí to za to. Pevně věřím, že se kniha bude prodávat a dočkáme se pokračování.

Knihy_nad_zlato
09.04.2022 5 z 5

Měla jsem pocit, jako bych tam byla.
Tohle bylo tak dokonalý! Tak prvně k postavám. Rakeová - první ze dvou hlavních postav/vypravěčů - byla výborná. Hrozně moc by mě zajímala její minulost. Je fakt, že tu bylo pár průstřihů do její minulosti, a bylo to fakt zajímavý, ale já chci vědět víc. Bavilo mě jak řešila problémy, jak vedla svoji posádku, jak moc cítila vinu za… no za víc věcí. Cavalon - druhý ze dvou hlavních postav/vypravěčů - byl snad ještě lepší. Jo, a je asi jedinou postavou ze všech knih, které jsem kdy četla, kterou si nedokážu představit. Týpek, který mu je 27, fyzicky 34, chováním tak 5, a zároveň je neskutečně chytrej a kretén tomu. Fakt. Jak si ho mám jako představit? O něm, i o jeho minulosti bych mimochodem taky ráda věděla víc. Vedlejší postavy taky dobrý. Nikdo tam nebyl jen tak, každej tam má svoji minulost, a je vidět, že jim ji autorka vymyslela, i když třeba nenapsala.
Líbí se mi, že i když je tahle knížka pořádně akční scifi, přesto to není to jediné, o čem by byla. Velmi vkusně a citlivě zmiňuje třeba závislost, úzkosti, vinu, rozhodnutí o spoustě životů či smrti, lásce i přátelství, ztrátě blízkého člověka, politice… Tahle knížka má opravdu všechno. Všechno.
Prostředí bylo perfektní. Cestování vesmírem, rozhraní, viatorské technologie, vesmírné stanice i lodě. Nic z toho ve skutečnosti neznám, a přesto mám dojem jako bych tam byla. Pokud byste rádi na procházku vesmírem, tohle je ideální volba.
Už teď se nemůžu dočkat druhýho dílu. Navíc myslím, že by tam mohlo být víc politiky. než jen nějaký náznak, a to já ráda. Nechápu, jak někdo může svoji první knížku napsat takhle dokonalou. Tleskám autorce a doufám v další knihy od ní.