Rosemary má děťátko

Rosemary má děťátko https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1543/bmid_rosemary-ma-detatko-961-1543.jpg 4 1534 219

Rosemary série

Slavný román balancující na pomezí psychologického příběhu a hororu. Odehrává se koncem šedesátých let dvacátého století v New Yorku. Novomanželé Rosemary a Guy se nastěhují do velkého bytu v Bramfordu - starém velkém domě s temnou pověstí. Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Zakrátko se mladý pár seznámí s trochu vlezlými sousedy - manžely Castevetovými a přes lehký odpor Rosemary se Guy spřátelí s Romanem Castevetem. Zakrátko Rosemary za podivných okolností otěhotní a Guy dostává velkou hereckou šanci, když jeho konkurent náhle oslepne. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosemary organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Jestli jde o chorobné vize, které v citlivé Rosemary vyvolává samota milionového velkoměsta a tísnivý dům, nebo jde o skutečné děsivé události už Ira Levin nechává na zvážení čtenáři. Rosemary má děťátko je nevšední a velmi sugestivní příběh, který pravděpodobně zůstane dlouho vryt do paměti každého čtenáře. Román se dočkal i úspěšného filmového zpracování.... celý text

klara9522
05.10.2020 3 z 5

Četla jsem ji jako těhotná, trochu jsem se jí proto bála. Nicméně, příběh super, ale ten konec bylo jedno velké zklamání.

85098211
28.09.2020 5 z 5

(audiokniha)
Horory nějak zvlášť nevyhledávám, ale když jsem zjistila, že tato kultovní kniha byla načtena, nedokázala jsem odolat. Hned na začátku bych chtěla zmínit, že film jsem neviděla a určitě se na něj ani nikdy podívat nehodlám ;-). Kniha je však výborná, strhující hned od začátku až do samotného konce. Rosemary mi bylo často líto, Guy (a samozřejmě nejen on) byl nedobrý člověk - abych to vyjádřila hodně mírně ;-) a vůbec celé její okolí bylo naprosto šílené. Až na několik málo sympatických přátel, kteří se sice snažili ze všech sil, ale reálně neměli šanci Rosemary pomoci. I závěr knihy se mi líbil, přestože ho autor ponechal tak trochu otevřený - pravděpodobně, aby mohla zapracovat čtenářova fantazie? Podle mého názoru není divu, že se kniha stala kultem v daném žánru - a to plným právem, proto ji milovníkům této literatury s čistým svědomím doporučuji.

VěraČamková
31.08.2020 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem oprášila klasiku a znovu se začetla do této skvěle sepsané knihy. Příběh je poutavý, tajemný a strašidelný. Kniha, ke které se lze vracet a nikdy nezklame.

esfinge
24.07.2020 5 z 5

Skvělá napínavá kniha s temným příběhem.

Chesterton
22.07.2020 3 z 5

Chvíli jsem poslouchala audioknihu, abych mohla posoudit předchozí komentář a nějak mě to příliš nebavilo.. Film jsem neviděla, nemám tedy srovnání s fantazií scénáristy. . . .
Přišlo mi to trochu naivní, trochu promyšlené do posledního detailu, trochu senzacechtivé . . . Nepřemýšlela jsem o tom, zda má slušnost své meze. MÁ. Ve zdravém rozumu a sebezáchově.
Úplně si nemyslím, že jde o miloučkou pohádku pro dospělé. Spíše o koketování s dost vážným tématem. Skoro vůbec nejsem 'hororová' a klidně si myslete, že jsem 'suchoprd' :o)
Nenechala jsem atmosféru zhoustnout. Odložila jsem dříve než mi mohlo zalézt pod kůži. K těmto tématům a jevům mám respekt. Příběh je zcela jistě promyšlen, ne-li vykalkulován. Ale už se asi v knižní podobě nesetkáme.
Možná kousek filmu pro ilustraci?
Ale i díky hodnocení pufina a dalších mám obavy, že to nedám :o)

tonysojka
23.06.2020 5 z 5

Jak níže v komentářích uvedeno,znamenitě promyšlená kniha.Podléhání nátlaku ze strany sekty výborně popsáno a vede k zamyšlení,že slušnost a zdvořilost by asi měly mít své meze.Myslím že filmová adaptace Polanského je velmi věrná a vystihující.

OdvaznyMladyMuz
30.03.2020 5 z 5

Zpočátku se příběhem line příjemná atmosféra, Rosemary je téměř bezstarostná, mladá, čerstvě vdaná panička. S novým bytem vstupuje do nového, idylického života v manželství. Postupem času se to začne celé kazit, dějí se divné věci, kterým však netřeba přikládat fatální důležitost, holt ne všechno je v životě zalito sluncem. Jenže čím dál víc se zdá, že slunce nadobro pohltil temný mrak a paprsky skrz něj už nikdy neproniknou. Atmosféra houstne, situace gradují. Znamenitě promyšlená kniha, bez zbytečně šokujících scén autor vystavěl děsivé momenty, až leckdy tuhne krev v žilách. Hlavou mi létali možné scénáře, jak je to vlastně doopravdy, což podpořilo rostoucí napětí. Nejsem příliš milovník hororů, možná proto to na mě tak zapůsobilo. Určitě si vyhledám nějakou další knihu autora, jeho styl psaní mě velice bavil.

soupik2012
26.03.2020 4 z 5

Příběh začíná zvolna, ale tempo a napětí děje se neustále drobně stupňuje, až do samotného finále, které je opravdu zcela mimořádně vydařené. Pro mě je to spíš než horor, taková miloučká pohádka pro dospělé. Byla jsem moc ráda, že vyšla audiokniha mé oblíbené knížky. No jo, ale když znáte děj, již to není ono. Přesto jsem se nenudila a to především díky perfektnímu zpracování. Paní Pavla Beretová si s audioknihou opravdu vyhrála a přes množství postav, každé z nich vtiskla svou vlastní tvář.

kuky921
06.03.2020 4 z 5

Velmi zajímavá knížka, která mi už dlouho ležela v knihovně. Čtenáře chytne a nepustí ho až do konce. Jen ten konec jsem čekala nějaký jiný, ale na druhou stranu chápu, že pud je pud.

Yorika
02.03.2020 4 z 5

Psychologický horor. Když máte pocit, že ztrácíte kontrolu nad svým životem. Když nemůžete nikomu věřit. Svým nejbližším a nakonec ani sami sobě. Znepokojivá kniha s neméně znepokojivým koncem.

Lukas95
16.02.2020 5 z 5

Asi si žiji v jiném světě. O knížce jsem se dozvěděl náhodou, film jsem neviděl.. a jak tak čtu komentáře níže, jedině dobře. Knížka rozhodně nenudí a konec? Za mě perfektní! 5 hvězd bez přemýšlení.

KristínaKap
10.01.2020 3 z 5

Bohužel se mi kniha v současnosti jeví už dost překonaná, obzvlášž když díky její popularitě vlastně od začátku stejně víte, co se stane, tak se napětí v první půlce opravdu nedá brát moc vážně. Ale i tak mě to bavilo, obzvlášť druhá akčnější část.

PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Snad ještě lepší než výborný Polanského horror

Israha
07.12.2019 5 z 5

Přímočará záležitost s jedinou dějovou linií, která má výbornou gradaci, je tažena kupředu životnými postavami a vhodným (tedy dynamickým, ale nikoliv překotným) tempem, a po celou dobu je příjemně nejednoznačná při odkrývání závěrečné pointy. Není co vytknout, učebnicová fúze psychothrilleru a satanistického horroru, která je oprávněně jednou z žánrových klasik.

rutto45
29.11.2019 5 z 5

Aj keď som bol ovplyvnený filmom, ktorý som videl skôr a vedel som ako sa bude príbeh vyvíjať, neskutočne som si knihu užil. Veľa ľudí odsudzuje koniec diela, ale ja naopak musím priznať, že malý Andrew s malými rožkami a pazúrikmi bol ohromne dojímavý a hneď by som si takého malého antikrista adoptoval.

Sisi394
27.10.2019 5 z 5

Jako prvni jsem videla film, ktery me neskutecne upoutal k obrazovce. Pote jsem cetla knihu a nemohla ji dat z ruky. Ani nevim cim me to tak dostalo, ale je to naprosto skvele napsane i zfilmovane.

Warty
28.09.2019 3 z 5

Zpočátku mě to moc nebavilo, ale zhruba od 9. kapitoly to začalo být opradu zajímavé a napínavé. Konec mě ale trochu zklamal.

Aurorita
17.09.2019 4 z 5

Tato kniha mě neskutečně bavila. Celou dobu mě udržovala v napětí, které neustále narůstalo. Líbilo se mi, že vlastně celou dobu nevíte, co se děje - jsou zde opravdu vyznavači ďábla a kují pikle proti Rosemary, nebo Rosemary začíná šílet? Opravdu moc povedené, Bohužel mi celý dojem z knihy zkazil konec, který mě zklamal, jelikož už nenechal prostor pro fantazii, jako to bylo v celé knize.

Barunka_riot
03.09.2019 4 z 5

Skvělá knížka, přečteno za dva dny :)
Trošku jsem čekala odlišný, realističtější konec a chvíli jsem nechapala, proč Ro neřešila věci během těhotenství jinak. Každopádně zajímavý příběh a rozhodně se u něj nikdo nemůže nudit :)

Etela
02.08.2019 2 z 5

S ohledem na zdejší hodnocení si nejsem jistá, zda jsem četla stejnou knihu. I když byla kniha čtivá, tak na mne nepůsobila nijak hororově. Konec je otevřený, nevyjasněný, což má asi u čtenáře přiživit pochybnosti, co je pravda - buď je Rosemary mešuge nebo porodila malého satánka. Tak či onak, ve mne to nevzbuzovalo ani strach ani napětí.