Rosemary má děťátko

Rosemary má děťátko https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1543/bmid_rosemary-ma-detatko-961-1543.jpg 4 1535 219

Rosemary série

Slavný román balancující na pomezí psychologického příběhu a hororu. Odehrává se koncem šedesátých let dvacátého století v New Yorku. Novomanželé Rosemary a Guy se nastěhují do velkého bytu v Bramfordu - starém velkém domě s temnou pověstí. Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Zakrátko se mladý pár seznámí s trochu vlezlými sousedy - manžely Castevetovými a přes lehký odpor Rosemary se Guy spřátelí s Romanem Castevetem. Zakrátko Rosemary za podivných okolností otěhotní a Guy dostává velkou hereckou šanci, když jeho konkurent náhle oslepne. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosemary organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Jestli jde o chorobné vize, které v citlivé Rosemary vyvolává samota milionového velkoměsta a tísnivý dům, nebo jde o skutečné děsivé události už Ira Levin nechává na zvážení čtenáři. Rosemary má děťátko je nevšední a velmi sugestivní příběh, který pravděpodobně zůstane dlouho vryt do paměti každého čtenáře. Román se dočkal i úspěšného filmového zpracování.... celý text

denuska
22.10.2012 5 z 5

Parádní čtení, zkusím kouknout i na film, ale pochybuji, že bude tak dobrý, jako kniha.

dark.ma93
11.09.2012

Při začátku mě to nechytlo, ale po pár stránkách jsem fakt četla nadšeně! Ten děj je hustej... je to horor a ten konec je depresivní, šílený....

lenya
09.08.2012 4 z 5

po dočtení jsem chvíli přemýšlela, jestli mi někdo neukradl satanské miminko! :D tuhle knížku jsem přečetla za 2dny jedním dechem, doporučuju všem :)

fons
29.07.2012 5 z 5

Než se mi knížka dostala do ruky, její název mi evokoval nějakou usedlou povídačku, ale opak byl pravdou. Ještě teď mi naskakuje husí kůže při pohledu na její hřbet v knihovně. Ira Levin je zkrátka mistr mrazivé atmosféry a napětí. Tento román si velmi rád přečtu znovu, právě proto, že je to takové do detailu vyladěné dílo!

Kermisee
16.07.2012 5 z 5

Člověk by ani neřekl jaká ohromná umělecká práce se skrývá v takové malinké knížečce. Rosemary a její děťátko mi vlezli pod kůži a ne a ne mi dát pokoj. Temné, hloubavé, tajemné. Dost často mi mráz přímo sprintoval po zádech. Ira Levin je skvělý spisovatel, úžasný vypravěč a brilantní pozorovatel.

pufina
07.03.2012 2 z 5

213 stran je poměrně málo, ale zároveň na utrpení až nesnesitelně moc. Kniha mi přišla nekonečná, nudná, šíleně nezáživná a bez atmosféry. Levin a jeho Rosemary mě nepřesvědčili. (Ale jedno velké plus tomu připisuji, už dlouho jsem neviděla film, co je tak věrný knize jako Rosemary - to určitě čtenáře potěší, pro mě bylo oboje sotva snesitelné.)

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Napínavý příběh, psychologický, hororový a zajímavý. Zfilmování se mi líbilo taky, ale knížka je knížka :)

Dooma
06.01.2012 4 z 5

Dobrá knížka především tehdy, pokud ještě vůbec nevíte, co vás čeká (neviděli jste film a nikdo vám o ní nevyprávěl). Já to četl a dlouho mě vůbec nedocházelo, co se děje, a autor pak skvěle všechny myšlenky rozpletl. Každopádně doporučuji číst, aniž byste si předem zjišťovali podrobnější info o obsahu knihy. Viděl jsem i film, ale jeho kvalita je daleko nižší než kvalita knihy.

Jack Bauer
27.12.2011 4 z 5

Ačkoliv je kniha vždy lepší než film, tentokrát musím uznat, že i filmová verze se velmi povedla.

Miru
14.11.2011 5 z 5

Čím více jsem se blížila závěru, tím větší úzkost mě jímala. Mistrně vykreslená bezmoc pramenící ze zjištění, že nikomu nemůžete věřit. Ani svým nejbližším.

ELKA.
11.10.2011 5 z 5

Na to, jak je příběh Rosemary bolestný, musím dát 100 %. Výborně napsaná kniha se zajímavě "ukončeným neukončeným" dějem.

audrey
20.07.2011 5 z 5

Zrovna včera jsem viděla poprvé film a je to opravdu poutavé, přitažlivé - knihu jsem četla už velmi dávno, tak nevím , jak bych to nejlépe srovnala, každopádně mě zaujalo i herecké obsazení, kostýmy a celková atmosféra,....tu si z knihy moc nepamatuju,...

jasmína
10.07.2011 5 z 5

Výborná kniha i film.

pet-kyval
17.05.2011 4 z 5

[045/11] Mám ten příběh ráda, ale připadá mi, že kniha nemá takovou atmosféru a spád jako film. Není to horor, ale thriller. Psychologický thriller, který stojí minimálně za shlédnutí a to už jen proto, že, snad kromě Rosemariina výletu na chatu, snímek obsahuje vše co samotný text. Osobně upřednostňuji film, což je u mě takový malý úlet, ale kniha mi bez hudby tu atmosféru zkrátka neevokuje. (Další varianta by byla pustit si ke čtení soundtrack.)

Rosemary je fajn holka. Taková typická americká ženuška ze šedesátých let, ale přitom se autor držel zpátky a při její tvorbě nezašel až do extrému ‘Stepfordských paniček‘. I když většinou nemám ráda hysterčení hlavních hrdinek (aťsi z jakéhokoli důvodu), Ira Levin nebyl ten typ spisovatele, který neví co s prsty na psacím stroji a místo trapnosti a neuvěřitelnosti nám předestírá srozumitelný a propracovaný profil jedné ženy, která si až do konce vyobrazeného úseku jejího života nepřestává uchovávat naději na zářné světlo na konci tunelu.

Tak nějak mi připadá, jako by to Ira Levin sepsal vyloženě pro kinosály. Jestli je to pravda nemám tušení, každopádně se ale vyhýbá zbytečnostem a tak to nepostrádá šťávu vybuzenou správným satanistickým kořením. Ovšem, dát tomu pět hvězdiček nedokážu. Škoda.

kroftik
03.04.2011 4 z 5

Ač nejsou hororové či mysteriozní knížky v popředí mého zájmu, kniha Rosemary má děťátko je po všech směrech výborná - čtivá, napínavá, zajímavá. Zřejmě se světovým bestsellerem nestala jen tak, pro nic za nic. Jsem opravdu zvědavá na její pokračování.

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

Moc pěkný horor, zřejmě první, co jsem kdy četl. Naprosto dokonalé vykreslení stupňující se paranoie (ale to jsem ještě nevěděl, že nepřekonatelným mistrem budování paranoie je Philip K. Dick). Nesmírně zajímavý satanistický příběh a neúprosné rozuzlení. 85%

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Depresivní. Rosemary je jemně, ale neúprosně zatlačována tam, kde ji její okolí chce mít.

Kituska
30.11.-0001 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a s rychle tlukoucím srdcem jak to dopadne. Konec mě docela zklamal, ale stejně ji hodnotím pěti hvězdičkami! Je to další knížka, kterou jsem nemohla odložit, dokud jsem ji nepřečetla.

Eloa
30.11.-0001 4 z 5

Knížka se mi vryla do paměti, její čtení šlo samo Ira Levin ve vás vyvolá naprostý zmatek a dychtíte po tom kde je pravda tak že přečtete knihu jedním dechem. . . četla jsem ji na noční směně v praci kde jsem sama a dost mi běhal mráz po zádech :0)