Ronja, dcera loupežníka

Ronja, dcera loupežníka https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481874/bmid_ronja-dcera-loupeznika-GEA-481874.jpg 5 795 795

Dávný příběh o Ronje a Birkovi, dětech ze znesvářených rodů. Za bouřlivé noci, která byla tak děsuplná, že vedví rozťala prastarý hrad, se narodila Ronja, dcera hradního vládce. Odtrženou část hned obsadil na smrt znepřátelený rod lupiče Borky. A co čert nechtěl, Borkův syn Birk se brzy spřátelil právě s Ronjou. Co všechno poté následovalo a co spolu prožili, prozrazuje toto vyprávění z dávných dob. Příběh, který se odehrává v panenské přírodě a v divokém lese, obývaném zvěří, nelítostnými větrnicemi, bludičkami, skřítky šedivíky a čumbrky, se čte jedním dechem.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Albatros (ČR)

Ronja Rövardotter , 1981

Scheila
08.09.2020 5 z 5

Příběh malé Ronji je opravdu okouzlující, všechna jejich dobrodružství jsem prožívala s nimi. V knize je mnoho smyšlených postaviček, které dodávají příběhu to pravé kouzlo. Astrid vymyslela opravdu milý a krásný příběh o přátelství a odvaze.
Už rozumím tomu proč mi mamka vždy říkala že jsem jak Ronja a do teď mi říká potvůrko podivná :D

pajaroh
09.08.2020 5 z 5

To si takhle vyrazíte se spacákem a psem na přespání k lesu a místo poslouchání cvrčků a kochání se noční hvězdnou oblohou čučíte půl noci do knihy, dokud čelovka nedosvítí. Ale o to víc jsem prožívala Ronjiny příhody v jeskyni, v letní řece, v jejím lese. Větrnice na mě naštestí nepřišly, ale čumbrci tam 100% pobíhali.. no, možná ty díry vyhrabal můj pes...
Nádherná knížka, Astrid Lindgrenová má dar porozumět nejen dětské duši.
Ronjo, budeš mi chybět.

"Birk se rozhlížel po tmavnoucím lese a měl zvláštní pocit, ale nevěděl proč. Nechápal, že to, co cítí na prsou jako lehký smutek, je jen krása letního večera, nic jiného."

Adrim
02.08.2020 5 z 5

Velmi pěkná poutavá dětská kniha.

Knihomolka506
21.07.2020 5 z 5

"Z doby kamenné"
Skvělá kniha mého dětství a dospívání. Ronja je snad malá jen výškou, rozumem strčí do kapsy kdekoho. Hlavně loupežníky, kterými se okolí jen hemží.

rozina351
13.04.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec a jeden z vrcholů tvorby Astrid Lindgrenové. Krásné líčení přírody a všudypřítomnost pohádkových bytostí na pozadí příběhu o přátelství, lásce a odpoutání, hledání vlastní identity a způsobu života "po svém". Knihá má určitě co říct i puberťákům a dospělým, jakkoli je psána úsporným a jednoduchým, dětem srozumitelným jazykem.

Ortie
25.03.2020 5 z 5

Tato kniha pro mě byla nádherným návratem do dětství...
Líbí se mi, že tato pohádka se nesnaží věci přikrášlit, ale naopak laskavě ukazuje i to špatné, což je u dětské knížky celkem překvapující.
Při čtení jsem se nechala unášet příběhem a užívala si ho plnými doušky.

*-*Kleny*-*
25.02.2020 3 z 5

Moc krásný příběh, jen mě trochu mrzí, že některé pasáže byly shrnuty do dvou vět a přitom mohly být lépe popsány, jiným naopak byla věnována podstatná část a přitom stačily dvěma větami.

RMarkéta
03.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších dětských knih. Přiznám se, že se k ní velmi ráda vracím i v dospělosti. Nechávám se ráda unést příběhem, kde není nouze o dobrodružství. Proháním se s loupežníky v lese a na jejich hradě. Bydlím v jeskyni. Prchám před harpyjemi. Potkávám skřítky. Nacházím opravdového přítele, kterého považuji za svého bratra a zjišťuju jakou moc má láska. Užívám si skandinávské přírody. Neteřím jsem knížku taky nedávno nenápadně podstrčila. Knížky Astrid Lindgrenové mají zvláštní a neopakovatelné kouzlo.

argi111
01.11.2019 5 z 5

Za ně super knížka pro děti.

Taťka Hraboš
22.10.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih autorky. Pohádka, která nic neidealizuje a sice laskavě a s humorem, ale pravdivě dětem ukazuje, jak složité mohou být vztahy a city i v nejužší rodině – mezi rodiči a dětmi. Že rodiče nejsou dokonalí a často se chovají dokonce nerozumněji a hůře než děti, ale že přes to všechno jsou to ti nejbližší lidé, které je přes jejich četné chyby a hluboké citové rány, které nám způsobují, možné mít rád. Těch poselství a postřehů je samozřejmě v knize mnohem více - třeba jak snadné je rozhádat se kvůli maličkosti, za kterou nikdo nemůže, nebo že i stáří a smrt (blízkého člověka) jsou přirozenou součástí života a je možné se s nimi vyrovnat s noblesou. Krásně podaná je tu také kouzelná severská příroda.

yellowbanna
07.10.2019 5 z 5

První dobrodružná kniha čtená s dětmi a dětem. Doteď se jakémukoliv napětí spíše vyhýbali. Ronju jsem četla mnohokrát, ostatně i toto vydání je mé původní. Ale teprve s dětmi jsem si uvědomila, kolik těžkých témat do svého vyprávění Astrid Lindgrenová lehce zakomponovala. Téma vzdoru dítěte proti rodiči, odchodu z domova, viny a odpouštění, ohrožení na životě i téma stáří a smrti. Od téhle malé loupežnické holky je děti přijímaly samozřejmě a věcně a já jsem moc ráda, že jsme se už spolu pročetli ke knížkám pro starší děti.

Petja
07.08.2019 5 z 5

Ronju prostě milujeme! I když obsahuje některé pohádkové prvky (skřítky, bludičky, větrnice), celkové vyznění je „realistické“ (na rozdíl třeba od Pipi, která pro mne byla vždycky těžko uvěřitelná). Je to krásný příběh o přátelství, o lásce mezi rodiči a dětmi a o lásce ke svobodě a přírodě. Některé pasáže jsou vtipné (např. jak po rozpůlení hradu zůstal za Pekelnou tlamou záchod), některé velmi napínavé (např. útok větrnic na Ronju a Birka ve vodě nebo na Ronju ve sněhu).
S příběhem jsme se poprvé setkaly v kresleném japonském televizním seriálu, který, stejně jako švédský film z osmdesátých let, odpovídá knize (není jen „na motivy“), a pro velký úspěch jsme si pořídily i audioknihu, kterou vypraví Rudolf Hrušínský. Ronja se tedy stala neoddělitelnou součástí naší domácnosti, jen lituji, že mne tento příběh v dětství minul.

bibi.r
15.05.2019 3 z 5

Milé a napínavé dobrodružství pro děti kolem 8 let. Bavilo mě to a dobře se to četlo.
Ilustrace se mi tedy bohužel nelíbily.

taikatalvi
20.04.2019 5 z 5

Krásne, aj keď som sa k tejto knihe dostala ako dospelá, je to krásny príbeh, cítiť z toho ako Škandinávci berú prírodu tak- inak :) Aj napriek môjmu veku mala pre mňa kniha čaro a napínavo som čakala, čo bude ďalej. Ak raz budem mať deti tak im túto knihu prečítam :)

Hani77
10.01.2019 5 z 5

Knihu jsem četla jako dítě školou povinné a moc se mi líbila!!! Film, který jsem viděla mnohem později, už pro mě to kouzlo neměl, v podstatě můžu říci, že bych ho znovu vidět nemusela, na rozdíl od knihy. Moje dcery v ní bohužel to kouzlo nenašly .... myslím, že je to škoda.

Fany09
09.12.2018 4 z 5

Hezký.

haki34
08.11.2018 5 z 5

Ronja... lesní divoženka, prototyp správné zbojnické dcerky... a nerozlučný kamarád Birk... bydlet na hradě, kdo by to nechtěl ?? potkávat v lese mluvící potvůrky a skřítky, tak to už jo.. jezdit na divokých poníkách, tábořit v jeskyni, odolávat bludičkám, běhat po mechu, koupat se v divoké severské ledové řece - to bych chtěla zažít !! a zpívat večer se zbojníky u ohně, dokud mě maminka neodnese pod medvědí kožešinu :)) ( a nejen jako malá holka...:)) pro mě určitě lepší Astridina hrdinka než Pippy - i když taky je tady spousta fantazijních prvků, přeci jen je to tak nějak reálnější dobrodružství.... Asi Astrid tu Ronju znala osobně ;) doporučuji nejen dětem !!! (mimochodem, i film je velmi vydařený)

Péťa1950
30.09.2018 5 z 5

Bohužel nejde víc hvězdiček přidat. Krásná knížka.

Nomia
27.09.2018 5 z 5

Sever, divokost, hravost, přátelství, napětí a hlavně zlatá divoška Ronja. Když ji miluješ, není co řešit... moje milovaná dětská kniha, nepřekonatelná záležitost. :)

whale77
28.07.2018 5 z 5

Kdyby Lindgrenová napsala jen tuhle jedinou knížku, tak bych stejně řekla, že je to nejlepší autorka na světě :-) Dětská autorka, která mě svým psaním okouzlila nejen v dětství, ale přetrvává to i v dospělosti. Ronja je jedna z mých nejoblíbenějších knížek, včetně zfilmované podoby!
Autorka do téhle knížky dostala a směrem ke čtenáři předala tolik emocí: lásky k přírodě, rodině a blízkým, i k sobě samé, ale i vztek, odvahu, hrdost, touhu, všechno a velice živě, přesvědčivě. Každý řádek (určitě i díky představě ovlivněné filmovou verzí) vyvolává tak živé obrazy a skvěle podněcuje fantazii. Zbožňuju sekernici Lovisu, miluju „mačo“ Matyse, chtěla bych mít (i pro své děti) dětství jako Ronja a umřít jako Plešek. A občas si zabydlet v lese, jako byl ten Matysův (samozřejmě ozbrojená, abych přežila všechny ty větrnice – harpyje a medvědy a bludičky a šedivíky).