Román pro muže

Román pro muže https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190655/roman-pro-muze-190655.jpg 3 658 93

Rafinovaná kompozice, rychlý dějový spád, slovní a situační humor a v neposlední řadě i autorova schopnost empatie jsou už tradiční zárukou čtivosti jeho knih. Tentokrát je k přednostem Vieweghova psaní nutno přičíst i nekompromisní ráznost, s níž v románu otvírá dveře „třinácté komnaty“ mužského světa. Dobovou kulisu románu tvoří autentické výroky bývalých i současných českých politiků a nejvyšších státních činitelů, které z této fiktivní „pánské jízdy“ chtě nechtě dělají trpký příběh nás všech… Román pro muže je dvacátou knihou Michala Viewegha. Možná proto je nejen knihou o ženském zklamání ze světa řízeného přestárlými kluky, ale také bilancující, mnohdy až sebeironickou reflexí úspěšného spisovatelství.... celý text

Clamera
19.02.2017 2 z 5

U Románu pro muže nastala výjimečně situace, kdy se film povedl o něco lépe než kniha. Text byl čtivý, děj měl rychlý spád, ale bohužel byl velmi předvídatelný. Vstupy, v nichž pan spisovatel nechal nahlížet do svého nitra, asi měly čtenáři přiblížit zrod románu a text doplnit nějakým zajímavým prvkem, ale celkovou kompozici spíše tříštily, přišly mi tam ve výsledku zbytečné až rušivé...Vulgarismy mi v literatuře nevadí, pakliže mají svoji funkci (například v prózách Bukowského mě navzdory skandalitě některých jeho počinů nikterak nevadí, je to něco, s čím čtenář počítá, co do jeho textů patří a co tam má svůj smysl), ale tato kniha je prvoplánovou vulgaritou doslova zamořena - a zase - působí to nadbytečně, křečovitě...Jak už tu bylo několikrát zmíněno, je to nenáročná oddychovka, žádnou hloubku v tom nehledejte, sfouknete to za víkendové odpoledne. ;-)

mewmew
13.01.2017 5 z 5

Příjemně čtivé, nenáročné. Líbilo se mi.

Alaglesia
14.12.2016 3 z 5

I když jsem nejprve viděla filmovou verzi a až potom sáhla po této knize, přečetla jsem ji jedním dechem. Viewegha styl mi vyhovuje, je to nenáročné odpočinkové čtení, na mateřskou dovolenou akorát. :-)

Ladydwarf
10.10.2016 2 z 5

Vždycky říkám, že knížka je daleko lepší než film, jenže v tomto případě je to naopak. Dočetla jsem to jen proto, že by mi bylo trapně kdybych něco nedočetla :D

anntine
30.07.2016 3 z 5

Příběh byl docela zajímavý a charakteristika postav opravdu propracovaná. Navzdory tomu jsem od Viewegha četla zajímavější knížky. Možná mohl trochu ubrat na vulgaritách a soustředit se na lepší vykreslení mužské povahy.

Netopyr07
26.05.2016 4 z 5

Vskutku zajímavý vhled do myšlení a představ mužů :-D Nicméně náš knihovník mě ujišťoval, že NE VŠICI chlapi smýšlejí tak, jak je popsané v knize :-)

Xena1970
20.02.2016 4 z 5

Knížka lepší než film

_Michelle_
06.02.2016 3 z 5

Již samotný název trefným způsobem vystihuje obsah knihy. Myslím, že jde o povedený román, ale nakonec jsem se rozhodla dát pouze tři hvězdičky, jelikož správné začtení do knížky neumožnily prostřihy autora k sobě samému, což mělo pravděpodobně dílo ozvláštnit, ale bohužel z mého úhlu pohledu to ucelenosti, která je důležitá, spíše uškodilo. Komu nevadí otevřenost, ke které patří i hrubší slovník a mnohdy obnažené mužské myšlenky, tomu mohu knihu doporučit. Já sama jsem si Román pro muže přečetla s chutí a za promarněný čas to nepovažuji :-)

thejanula
02.01.2016 4 z 5

Kniha mě vcelku bavila, trochu se mi pletlo, jak autor píše ve dvou časech, ale jinak dobrý. :)

Metcheque
22.12.2015 3 z 5

Román pro muže je pozoruhodný příklad toho, kdy ze špatné knihy udělají dobrý film.

Ano, Román pro muže je béčko k odreagování, letní pohodovka na lehátko, literární rychlovka do vlaku... jeho umělecká hodnota spočívá jinde.

Ukazuje totiž ve své dokonalé nahotě, jak funguje česká politika. Málo autorů má odvahu (či um) se do takových témat pouštět. Viewegh se o to (ač bez fanfár vybroušené vysoké literatury) pokouší a mi se jeví jeho snažení jako úspěšné. Zkorumpovaný soudce, lidový antikomunismus, rozdílné životní úspěchy sourozenců. Do toho nevěra, okázalý přepych, ženy-zlatokopky. Všechno to jsou motivy či témata, která ve společnosti rezonují a Viewegh z nich dokázal poskládat poměrně smysluplný a věrohodný příběh. Kniha tak - i přes prvoplánovou vulgaritu - může čtenáře donutit zamyslet se nad současnou společností a třeba i motivovat k vlastní aktivitě.

Halila
11.06.2015 odpad!

Naprostý děs. Snad v každé větě sprosté slovo, dost často zbytečně a nesmyslně.

vorenus
03.06.2015 4 z 5

Nečekal jsem od knihy žádné zázraky.A o to víc jsem byl při četbě mile překvapen.I když hodnocení tady také není moc povzbudivé.A myslím si, že určitě neprávem.Já se nenudil ani minutu a vzhledem k počtu stran jsem byl s četbou za chvilku hotov.Není to samozřejmě knižní klenot, ale pobaví a neurazí.

calibre44
15.05.2015 3 z 5

Zřejmě to bude tím,že jsem bohužel prvně viděl film, který mě moc nenadchl. Pŕi čtení jsem tím byl dost ovlivněn a tedy ani děj mě nepřekvapil. Pokud jste film už taky viděli,víte všechno, knížka vám neřekne nic nového. I když je čtivě napsaná, pro mě zklamání. Spíš jsem měl dojem,že čtu převyprávěný scénář.Podle mě je to hodně povrchní, netuším, kromě sdělení, že když se chlap podívá na ženu, představuje si její píču, co chtěl autor čtenáři říct. Pokud je smyslem této knížky jen pobavit, tak to zase až taková zábava není.

Rendolet
29.10.2014 1 z 5

Kniha mě vůbec nebavila..jedna z nejhorších knih pro mě.

Salci
02.09.2014 5 z 5

Vieweghova díla mi nejsou příliš sympatická, ale v tomto případě bych autora nekritizoval. Naopak jsem překvapen, že si Román pro muže zasloužil tak nízké hodnocení, přičemž jiná díla tohoto autora (která jsou dle mého názoru horší kvality) jsou hodnocena výrazně lépe.
Viewegh v průběhu psaní této knihy dokázal přesně odhadnout, čím zaujmout současného mužského čtenáře, který nehledá dílo na zamyšlení, ale na zpestření dne. Knize vytýkám pouze přílišnou vulgárnost (řekl bych, že i v rámci autorových děl je zde až příliš vulgarismů).
Kniha/film mužského čtenáře pobaví a tím naprosto splní svůj účel. Výjimečně Vieweghovi uděluji 5 hvězdiček.

pobijecmuch
21.06.2014 4 z 5

S názory ostatních většinou čtenářek souhlasím pouze v tom, že film byl v tomto případě lepší než kniha. Jinak je potřeba si uvědomit, že se tato kniha jmenuje "Román pro muže". Souhlasím, že se někomu nemusí líbit některé vulgární slova, ale prostě to je realita a život kolem nás. Dámy a přiznejme, že v této podivné době jsou už i mnohé mladé děvčata vulgárnější než kdejaký kluk.
S Vieweghem je to zvláštní buď napíše knížku, která je trhák, nebo také propadák.

Veinti-tres
21.06.2014 2 z 5

Trochu jsem zklamaná z této knihy. Jako ostatní čtenáře, i mě vadila hrubá slova a nesmyslné vkládání vlastní návštěvy univerzity, nebo kam to spisovatel šel... Hned na začátku knihy se autor zamotal do věku hlavních představitelů.

herotabe53
11.05.2014 1 z 5

Ty vulgarity mě donutily knihu odložit. Čeho je moc, toho je příliš..Když bych se od toho odprostila, tak ten příběh (docela) jde.

azeret92
21.03.2014 2 z 5

Tato kniha je katastrofa. Spousta vulgárních slov, nadávky. Až jsem se při čtení pomalu styděla. Na knize mě také štvalo to, jak autor do děje neustále zapojoval spisovatele, který jde studentům přednášet do knihovny a také politické názory. Bylo to úplně zbytečné. Kniha se mi nelíbila, ale ani filmové zpracování. Na filmu je akorát dobrý M. Donutil a jeho vtípky a jak mu Aneta ( V. Hybnerová) plivla do talíře. Jinak nic.

Aniga
06.03.2014 2 z 5

Nejprve jsem viděla filmové zpracování, po nějakém čase se dostala k tomu knižnímu.
Myslela jsem, že zaujme jako Román pro ženy , ale bohužel (knižní i filmové zpracování) . Každopádně jsem knihu dočetla až do konce.