Robinsonka

Robinsonka https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54224/robinsonka-54224.jpg 4 612 94

markulka
24.02.2019 1 z 5

Kniha mi bohužel vůbec nesedla. Jen stěží jsem ji celou přelouskala.

JasmínaK
06.10.2018 5 z 5

když jsem dospívala, všichni kolem mě četli fantastický romány a rodiče mi kupovali knihy jako Na cestě a Tracyho tygr. mnohem víc mě ale zasáhla náhodně objevená Robinsonka nebo Říkali mi Leni Zdeňky Bezděkové. Možná především díky nim jsem se utvrdila v postoji, že drama, poezie, dobrodružství, jsou věci všednodenního života a literatura mě zajímá mnohem víc jako nástroj jejich uchopení než jako nástroj jejich vytváření v bezpečným prostoru, ze kterýho je možný kdykoli se vrátit.

ddkk
01.08.2018 4 z 5

Knížka i film mého dětství. Hrozně mně bylo Blaženy líto a celý její příběh mě dojímal...pro současné děti něco nepředstavitelného nicméně poučného. I takový byl v té době život...

venora
11.07.2018 4 z 5

čtivé, i když už dávno mimo mojí věkovou skupinu. Nikdy předtím jsem však nečetla nic od autorky, tak jsem ráda, že jsem v rámci Výzvy dohnala resty.

SSTknihy
19.06.2018 3 z 5

Dlouhá léta mě tahle kniha děsila. Vždyť začíná tak srdceryvně a bolestně, že jsem ji nedokázala číst ani ji poslouchat. Teprve filmové zpracování mi k ní otevřelo dveře, ale k mým oblíbeným bohužel nikdy nepatřila.

anyzek
07.06.2018 5 z 5

Kniha mě potěšila až teď na "stará kolena", kdy se mi náhodou dostala do ruky. Jako povinné četbě jsem se jí na základní škole vyhýbala jak čert kříži. O to více mě mile překvapila. Samozřejmě, že dnešní mládež žije v dostatku a těžko porozumí tehdejší době, ve které se příběh odehrává.

Jirinamac
04.04.2018 3 z 5

Film s J. Tvrzníkovou nebo později s M. Šafránkovou jsem měla ráda, knížka už mi tak nesedla. Ale je to mé dětství a vzpomínky.

Khazara
31.01.2018 2 z 5

Knihu jsem kdysi četla coby povinnou četbu a vůbec mě tedy nebavila. Styl psaní je takový těžkopádný a děj nudný.

Chesterton
11.12.2017 5 z 5

Koupila mi mamka v době mé delší nemoci na ZŠ. Prožívala jsem, zkrátila mi dlouhou chvíli. Velice mi v té době sedla. Zůstaly vzpomínky dodnes-milé. Ještě někde na chalupě bude. Naštěstí jsem tehdy ještě netušila kdo je soudružka Majerová:)) Jinak žádný další kontakt s autorkou:((

Jana283
06.12.2017 4 z 5

Docela mě překvapuje nepříliš příznivé hodnocení této knihy. Já jsem měla ( a mám) Robinsonku moc rádá, i když při představě jejího osudu se mi vždy svíralo srdce a bála jsem se o své rodiče. Je pravda, že dřív byly děti asi více "dětské", hravější, měly více fantazie, ale na druhou stranu se také dokázaly se životem poprat. Připomíná mi to osud mé maminky, která vyrůstala bez otce a musela zastat v domácnosti věci, o kterých se dnešním dětem ani nezdá. Možná i proto je mi Robinsonka tak blízká, velmi ji obdivuji a v mé knihovničce má místo mezi oblíbenými knihami mého dětství. Přimlouvám se - dejte jí šanci.

SlamLenka
12.11.2017 3 z 5

To by mě zajímalo, jaký by byl příběh Robinsonky, kdyby ho Marie Majerová psala třeba až nyní, tedy v roce 2017. Na téhle knize je totiž krásně vidět, jak se doba změnila, a to v mnoha rovinách. Zajímavý je i způsob myšlení Robinsonky, protože dnešním dětem (resp. mládeži) by v jejím věku takové myšlenky na mysl vůbec nepřišly, natož aby si takhle uměly hrát...
Četba to byla zvláštní, svým způsobem pro použitý jazyk těžká, pro dnešní čtenářky (či spíše čtenářky) až nezajímavá, tedy leda že mají zájem udělat si exkurzi do duše dívky z té doby.

kapr
26.08.2017 5 z 5

Dočítám. Ke knize se ještě po dočtení do konce vrátím. Teď jsem hlavně zkoušel funkci tlačítka přidat do mých knih a nyní tu a tam funguje, ale stále je to velice nespolehlivé.
Teď ke knize. Četl jsem ji již kdysi a pravděpodobně dokonce několikrát. Viděl jsem i film. Nejdříve jen úryvky, a nakonec jsem si dal tu práci a zhlédl film celý.
Časy se za těch pár let od doby kdy autorka Robinsonku psala přeci jen poněkud změnily.
Blažena je přivolána zpátky domů z tábora s tím, že je maminka těžce nemocná. Před tím ani slova o tom, že maminka je jaksi poněkud těhotná. Nevím na jakou věkovou úroveň bych musel jít u současné mladé generace, aby takovýto postup byl alespoň trochu opodstatněný. Již dětem které chodí do 1.třídy je dnes již leccos částečně neb úplně jasného. Při oné těžké nemoci se narodil očividně zdravý Petříček. Proto při úrovni o nedonošené děti v té době musela Blážina maminka být v dosti pokročilé době těhotenství. Povšiml jsem si v textu řady archaismů, které činí text v některých místech i mně poněkud nesrozumitelným. Kniha by si určitě zasloužila projít jazykovou úpravou tak, aby se dnešní generaci na hranici dětství a prvních dospělých krůčků poněkud přiblížila. Na druhé straně je zajímavým dokladem toho, jak se jazyk i společnost v poměrně krátké době několika desetiletí proměňuje. Kniha je psána pro dívky, které se s Blaženkou mohou ztotožnit, tedy na hranici 13 - 14 let. Samozřejmě, že je to velice individuální, ale dnes bych ji zařadil asi spíše pro věk od 9 do 11, maximálně 12 let. Ne, že by se nedala číst později, ale tak jak vidím celkový scénář tohoto díla, domnívám se, že mladším ročníkům by mnohé na co jsem v knize narazil bylo bližší. Na druhé straně starším ročníkům by možná knížka mohla sednout při aktuální, nebo nedávné ztrátě někoho blízkého. Román vyšel autorce v jejích 58 letech. Ne vždy, ale často bývá kniha vydána i několik let po tom, co je dopsána, nebo téměř dopsána. Myslím si, že se autorka mimo jiné vrací částečně i do dob svého vlastního mládí, byť s tehdy ještě poměrně moderními atributy - auto, prázdninový tábor.
[OZ / PR]

Ajinka126
30.07.2017 3 z 5

Četla jsem to jako povinnou - rádoby dobrovolnou - čeku na základní škole. Asi jsem správně neporozumněla tomu poselství, protože to ve mě nezanechalo stopu.

Jimys
25.07.2017 odpad!

Knihu jsme se na 2 různých školách snažili číst v hodině literatury. Skončilo to pokaždé stejně. Po pár stránkách jsme ji zahodili a četli něco jiného. Kniha mě vůbec neoslovila a stejně nesympatický mi byl i film. Pro mě to byla absolutní nuda.

leonessa
15.07.2017 3 z 5

Povinná četba, ale nebylo to úplně špatné. Zapeklité situace - chtěla bych vidět dnešní děti.

katy238
29.06.2017 5 z 5

Něžné dívčí čtení z jiných časů o problémech, jaké se dějí i dnes. Milá kniha, nenáročná.

Ronnie68
27.06.2017 5 z 5

tuto knihu jsem četla ještě na střední jako povinnou četbu ... vůbec jsem neměla ponětí, že je to dobrá kniha, četla se dobře a určitě se k ni jednou vrátím ..

Faustka
17.05.2017 3 z 5

No, jako malá jsem Robinsonku hodnotila mnohem líp. Teď už mě to tak nebralo, takže když to shrnu je to za tři.

StihOMam
16.04.2017 2 z 5

Trochu jsem o autorce tusila, ale i tak me toto dilo zarazilo. Misty mi prislo jako nestravitelne. Pribeh se dal stylisticky i verbalne vyjadrit lepe. Znovu do stejne reky nevstoupim a Majerove se asi radeji obloukem vyhnu.

EvikU.
06.04.2017 2 z 5

Myšlenka dobrá, ale napsaný ne moc čtivě. Také jedna z povinné četby, ovšem tato mě nenadchla.