Robinson Crusoe

Robinson Crusoe https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153494/bmid_robinson-crusoe-WaC-153494.jpg 4 2073 212

Těžko bychom hledali čtenáře, který by neznal už od dětských let – většinou ovšem v úpravách či převyprávěních – jádro tohoto klasického díla anglické prózy. A kolik nejrůznějších robinsonád se inspirovalo během staletí Defoeovým barvitým líčením, které mu získalo popularitu už r. 1719. Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je tipickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze. Nové vydání předkládá čtenáři však nejen známý nezkrácený text prvního dílu o Robinsonových cestách a zážitcích, ale i méně známé pokračování o „dalších dobrodružstvích“ tohoto Defoeova hrdiny. Sledujeme tedy nejprve osud trosečníka, který na opuštěném ostrově v Atlantském oceánu prožije téměř třicet let a svou vynalézavostí a dovedností svých rukou uhájí jak holou existenci, tak si dokáže zpříjemnit prostředí kolem sebe a obstojí ve zkoušce „rozumem obdařené bytosti“ – i odvážně čelí divochům, kteří na jeho ostrov zajíždějí ke kanibalským hodům. Návratem z ostrova však Robinsonovy pohnuté osudy nekončí. Neklidná krev ho žene na nové cesty, do nového podnikání. Spolu se svým věrným domorodým sluhou Pátkem podniká nejprve cestu po západní Evropě a pak se znovu vydá na moře, do Západní Indie. Zavítá na svůj ostrov či kolonii, až nakonec svá putování uzavře návratem po souši přes Čínu, Mongolsko, Sibiř, Rusko. Do vlasti se vrací po mnoha letech jako stařec. Díky své podnikavosti a neohroženosti zbohatl a s uspokojením přehlíží své úspěchy. Robinsonovy cesty, postřehy i úvahy představují neobyčejně zajímavou charakteristiku doby, její podnikavosti i etiky. Jako jedinečný dokument i svébytné umělecké dílo zaujme i po více než dvě stě padesáti letech od svého vzniku, a dnešního čtenáře navíc ještě pro krásné nové ilustrace Adolfa Borna.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Odeon

Robinson Crusoe , 1719

kapr
29.01.2018 5 z 5

...
"Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je tipickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze."
Proboha, ty anotace by se snad měly podepisovat.
Některé zvláštní, podivné, ale bohužel také nezdolné a odvážné typy autorů anotací si zřejmě tipují významy slov tip a typ. Pro některé z nich bývá typické, že si to prostě tipnou. Typickým výsledkem pak bývá takováto anotace. Pustých ostrovů ubývá, ale snad by se pro ně ještě nějaký nalezl. Tipnu si, že zase brzy narazím na takovéhoto typického experta.

Elsa14
28.01.2018 4 z 5

Knihu jsem si konečně přečetla až v době, kdy jsem ji měla jako povinnou četbu k anglickému jazyku. Kniha mě celkem bavila, ale jelikož jsem měla zkrácenou verzi, tak jsem si ji až tolik neužila.

vivienna
22.12.2017 5 z 5

četla jsem na základce, pak ještě jednou - povinná četba - myslím, že oprávněně...

milena8281
09.12.2017 3 z 5

Četla jsem e-verzi a asi byla nějaká osekaná, protože na nějaké náboženské pasáže jsem fakt nenarazila. Zato mi text přišel dost stručný, spíš popisný než výpravný. Jako dítě jsem četla Plevovu verzi a přišla mi taková stravitelnější. Nicméně podstata zůstala - krásný příběh o lidské touze přežít, schopnosti naučit se cokoliv je třeba a poprat se s přírodou. Určitě by si měly příběh přečíst i moje děti.

ferda16
04.12.2017 4 z 5

Knížka z povinné četby. Myslím, že tato knížka snad každé dítě zaujme, rozvíjí fantazii, příběh pohltí a krásně se čte.

Bonnet
19.11.2017 1 z 5

Četla jsem všechny tři (snad byly jen tři) díly a teda na dlouho dobu si od knížek s pasážemi o Bohu dám pauzičku. To už radši znovu Moll Flanders.

Mruskulka
11.11.2017 4 z 5

Začátek mě trochu vyděsil, jaký způsobem Defoe psal, ale nakonec mě příběh pohltil a hltala jsem každé slovo. Jen ty pasáže o Bohu mě teda neskutečně vadily. Musím však poděkovat výzvě, protože bez ní bych po téhle knize nesáhla, i když ve škole jsme ji měli jakou povinnou četbu

v.kalabova
01.11.2017 3 z 5

Mě kniha nijak extra nezaujala... jako já chápu, že to dřív bylo jiné, ale jakto, že Robinson měl tolik vědomostí a nakonec na ostrově zvládl kde co? Chápu, měl dost času všechny ty věci zkoušet, ale i tak mi to vrtalo hlavou... Možná jsem si knihu měla přečíst před lety.

ddkk
30.10.2017 5 z 5

Robinson Crusoe je povinností, a nejen pro kluky! Mám doma jeden prastarý původní překlad, který jsem četla ještě jako povinnou četbu na základce a žádný jiný ho nepřekonal, včetně ilustrací. Je to krásná kniha a všem doporučuji číst původní dílo Daniela Defoe a nikoli převyprávěné verze.

kapr
18.10.2017 5 z 5

Klasika, pro každého, pro kluky zvláště, jedna ze základních součástí domácí knihovny. Pravděpodobně budu mít více než jeden předválečný exemplář. Nejsem přítelem upravovaných a zkracovaných verzí. Snad si jednou knížku přečtu tak, jak byla původně napsána a celou. V nouzi se budu nucen pustit do originálu.

Maiky211
15.10.2017 5 z 5

Toto klasické dílo se mi do rukou dostalo až nyní. Velmi poutavý příběh podaný čtivou formou. Určitě doporučuji :-)

Richelle
15.10.2017

Musela číst na základní škole. Knihu jsem si celkem oblíbila, proto jsem po ní sáhla i o několik let později na střední škole.. jedno z maturitních děl. A za spoutu let knihu přečtu naposledy. Pak ji předám dál, aby se z ní mohl radovat i někdo jiný.

xxtom
08.10.2017 4 z 5

Moc hezká a čtivá kniha. První část na ostrově se mi zvlášť líbí.

intelektuálka
11.09.2017 5 z 5

Už od dětství patří mezi moje stálice.

pajii1
09.09.2017 5 z 5

Řekla bych, že jedna z nejlepších knih v povinné četbě. Příběh je pestrý, je plný zajímavých postav a je tu dokonalý popis všech míst, kde se děj odehrává. Kniha mě moc bavila a stále doufám, že v povinné četbě bude víc takhle zajímavých knih.

fojtikjirik
03.09.2017 5 z 5

Určitě jedno z nejznámějších literárních děl s dobrodružnou tématikou. Vyprávění o obrovské síle lidské vůle, s jejíž pomocí lze přežít i celá léta na opuštěném ostrově. Kdo by nechtěl mít stejnou vytrvalost jako Robinson?

PeterSmith
24.08.2017 5 z 5

Kniha, která si zaslouží přečíst vícekrát než jednou :)

AndreaP.
14.08.2017 5 z 5

Miluji tuto knihu, jako dítě ještě školou povinné jsem jí přečetla několikrát.

brodequin
09.08.2017 4 z 5

Miluju tyhle dobrodružné příběhy a zvlášť, co se týče ostrovů. Z knihy si moc nepamatuji, zato zvukovou nahrávku (hru) mám oposlouchanou asi 1000x. Možná....si tak říkám... kdyby to napsal Jules Verne.... :-) Rozhodně mě kniha bavila.

Veggi
09.07.2017 4 z 5

Kniha po letech opět nezklamala : ) Čteno v rámci čtenářské výzvy (příběh odehrávající se na ostrově). Při čtění jsem si říkala, kolik takových "Robinsonů" asi bylo, ale nikdo nikdy je nenašel a oni umřeli buď na nemoci, nedostatek jídla, stáří či samotu ...