Říjnová země

Říjnová země https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2931/bmid_rijnova-zeme-Egw-2931.jpg 4 117 23

… v té zemi se stále rok blíží ke sklonku. V té zemi se kopce halí do mraků a nad řekami se válí mlhy, v té zemi je poledne pryč v okamžení, svítání a soumrak otálí a půlnoc je nekonečná. ... V té zemi žijí jen podzimní lidé, jen lidé s podzimními myšlenkami. A jejich kroky po nočních opuštěných cestách znějí jako padající kapky deště… Těmito slovy se autor snaží vystihnout atmosféru této sbírky obsahující devatenáct povídek. Některé z nich jsou slavné nebo alespoň českému čtenáři povědomé, například Malý vrah, jiné se v povídkových výběrech objevují méně často, a dvě povídky z této sbírky, Bdělý žeton známka H. Matisse a Nádherná smrt Dudleye Stona, nebyly v českém jazyce publikovány vůbec. Říjnová země je též stav autorovy mysli, a tak z jeho příběhů čiší hrůza a démoni vykukují ze všech koutů, ale zejména z duší nás všech.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Baronet

October Country, The , 1955

TeraBum
16.11.2014 5 z 5

Už předmluva "Umřu dříve než mé hlasy?" je nádherou úvahou, která nám otvírá sbírku poeticky děsivých a děsivě poetických povídek. Povídka Jezero je pro mě srdeční záležitostí.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Tak nějak jsem si přála číst tuhle sbírku povídek v podzimním čase za větrného a deštivě pochmurného počasí a ono to nejen vyšlo, ale ještě umocnilo požitek z četby. Je to klasický Bradbury s jeho geniálními povídkami a úchvatným stylem, který je občas až poetický a přitom děsivý zároveň. Všechny povídky mají zvláštní ponurou a lehce děsivou atmosféru, která k podzimu tak trochu patří. Častým prvkem povídek je to, že se nejedná o hrozbu uměle vytvořených stvůr ale spíše o démony lidské duše. Často se hlavní nebo vedlejší postava začne jednoho dne zaobírat nenápadnou myšlenkou, která ho postupně dostává až ho úplně pohltí a zničí. Začne věřit věcem, které by se nemusely možná ani stát, kdyby si ji hrdinové nevzali do hlavy a nenechali se touto utkvělou představou postupně ničit. I když kdoví?! Přesto ta mírně ponurá (místy i více) atmosféra dýchá z každé stránky a čtenář si užívá každý příběh.

Ve sbírce se kromě několika nových povídek objevují i povídky z Bradburyho jiných děl (např. Kostra, Malý vrah, Vítr, Strýček Einar...), nicméně i tyto povídky do díla zapadají a pomáhají vytvářet zvláštní, děsivý a trochu kouzelný svět Říjnové země.

stavik
30.11.-0001 4 z 5

Úroveň jednotlivých povídek je značně kolísavá, ale k tomu nádhernému úvodu mám téměř citové pouto.