Križiak

Križiak https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522956/bmid_kriziak-65527cd1d3219.jpg 5 2 2

Richard Levie Srdce série

< 2. díl

Boj je nevyhnutný, víťazstvo neisté Rok 1189. Keď Richarda Levie srdce korunujú za anglického kráľa, splní sa jeho dávny cieľ. Nastolí v kráľovstve poriadok a vyrazí na namáhavú križiacku výpravu, aby opätovne dobyl Jeruzalem. V sprievode verného írskeho šľachtica Ferdiu putuje z južného Francúzska do Itálie, Sicílskeho kráľovstva a ešte ďalej. Keď Richard napokon vpláva do Svätej zeme, čaká ho ťažké dvojročné obliehanie a chýrny saracénsky vodca Saladin. Nikto sa nevie zhodnúť na tom, kto má zasadnúť na prázdny trón Jeruzalemského kráľovstva a Saladinovo obrovské vojsko tiahne za Richardom ako tieň. Na prašnom bojisku v Arsufe čaká Levie srdce a jeho vojakov najťažšia skúška.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Crusader , 2021

Gracian1964
23.03.2024 5 z 5

Dobrý historický román o tretej križiackej výprave, s množstvom skutočných reálnych postáv a s niekoľkými vymyslenými, plus reálne udalosti.

PitoR
02.03.2024 5 z 5

Bratia v zbrani – 2. diel!
„So srdcom leva proti múrom Jeruzalema.“

Historická oddychovka, ktorú nám vyrozpráva rytier Rúfus – s anglickým kráľom Richardom priateľ na život a na smrť – a je jedným z mála vymyslených postáv v tomto románe, ktorý sa striktne pridržiava historických faktov.

Kniha zachytáva obdobie rokov 1189-1192 a tretiu križiacku výpravu, ktorú viedol Richard Levie Srdce s cieľom opätovne dobyť Jeruzalem. Nepretržitý spád zrady, intríg, priateľstva, politiky, rytierskej cti a k tomu sústavný boj so Saracénmi v Svätej zemi. Ja som si to užil. Možno skôr pre mužských čitateľov, hoci Rúfus nedokáže rozkázať svojmu srdiečku a rúbe poriadne vysoko.

Autor sa v doslove druhého dielu z trilógie Richard Levie Srdce „sťažuje“, že svetom vládne nevďak a záujem o historické romány poklesol. Neviem, nakoľko je to pravda, snáď som kúpou jeho kníh aspoň trocha prispel k zvráteniu nepriaznivého skóre. Verím však, že Ikar nespraví neuvážený kotrmelec a nezabudne na vydanie záverečnej časti, v origináli ako King.