Ready player one - Hra začíná

Ready player one - Hra začíná

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119273/ready-player-one-AXq-119273.jpg 4.6829

Ready Player One (2011)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jota

noizcore

Přečteno jedním dechem. Kombinace dnes módnich MMORPG, osmdesatých let a dobrodružného příběhu je trefou do černého.

koubin007

Je to sracka, ktera vytahuje hry z osmdesatych let jako nablyskany kouzelni k kraliky z klobouku nebo udychanej pop star magazin Michal David, songy non stop a poklada je na zlaty podnos a dela z nich modlu, cpe je mladezi a nuti je, je hrat a brat je jako Pismo svate. FUJ, to je fakt blivajz, ktery me nutil obcas i davit. Nicmene kdyz se oprostim od toho, ze tuhle knihu musel napsat nejaky uchylny geek, ktery si honil frantika nad dungenons of dragons a znal kazdou uchylnou hru z 70. a 80 let, ktera je na zbliti a davno zakopana six feet undrr, kazdy pritroubly film, kde hraji druhoradi herci, jedna se o celkem slusnou dystopii, ktera si mi chvilemi i dost libila. Je tam mraky nesmyslu, jako treba, že mladý hrac pc her umi obelstit firewall nejlepsi pocitacove site na svete a naprogramovat prvni posledni. Umel by leda tak velky hovno, akorat hrat hry a kdyby se mu sek pocitatc, tak by si sel hrat na honenou, ale to je vedlejsi. Jako roman, to stoji za skouknuti. Ale je to picovina.

Michaeles

Nejlepší kniha jakou jsem v životě četl. I když zrovna nejsem fanoušek fantasy tohle mě neskutečně pohltilo. Musel jsem číst pořád dál a dál. Určitě si ji někdy přečtu znovu a budu si vypisovat všechny filmy a seriály o kterých je v knize zmínka abych se na ně mohl kouknout. Úžasná kniha !

Lolila

Aj keď nie som počítačový expert alebo skôr znalec na hry a veľa krát som netušila čo znamenajú jednotlivé hry a filmy, nevadí. Virtuálny svet bol zaujímavý, dej napínavý. Neľutujem, že som knihu prečítala.

Dany1006

Když jsem tuhle knihu uviděl v knihovně, vůbec jsem nevěděl, co od ní ní mám čekat.
Kniha je napínavá a během čtení se mi jí nechtělo odložit.
Doporučuji přečíst.

vlkodlaq

Takže čtu už po třetí a tentokrát si dělám zápisky a zmíněné filmy, staré hry, knihy a hudbu hledám, sleduju, poslouchám, čtu a hraju a cítím se být vtažen do prostředí knihy o to více. Až si za nějakou dobu playera přečtu zas, budu u těchto zmínek jen moudře/znalecky pokyvovat hlavou a třeba právě zmiňovanou hudbu si pustím jako pozadí. Každopádně jsem tak narazil na zajímavé filmy i knihy, které rozhodně stojí za pozornost. Filmy sice působí archaicky a po stránce efektů uboze, když ale tohle člověk velkomyslně přehlíží, příběhy mají hloubku. Dnes jsou filmy na oko tak úžasné, že člověk jen těžko sleduje vlastní děj a za pár dní už skoro neví, o čem to bylo, jen že to bylo SUPER!

mautina7

Líbí se mi pohled na budoucí svět, který je podle mého názoru celkem dost realistický. Uznávám, že jsem na spoustě popkulturních narážek byla trochu mimo, ale i přesto ve mně kniha svým silným a napínavým příběhem zanechala silné emoce.

TomasHundza

Demonštrácia vyvinutej virtuálnej reality, ktorá začala World of Warcraftom, a skončila Oasisom. Neseriózne ponaučenie by bolo trošku spoileroidné: Pokial človek nemá peniaze, radšej by mal stráviť väčšinu svôjho života vo virtuálnom svete. Ak prachy má, môže si užívať blahá fyzicky hmatateľnej skutočnosti. Reklama na 80. roky. Pútavé, možno až príliž na ľahkú čitateľnosť napísané sci-fi dobrodružstvo.

Teniskaha

1.Nehraju hry. 2.Neznám ty hry. které se popisují v knize. 3.Neznám ty filmy...
Ale i přesto, že často mě to nebavilo a četla jsem to dost dlouho, užila jsem si to. Některé úseky mě fakt strhly s sebou a bavilo mě to. Tuhle knížku si chci koupit domů. Ale zneklidňuje mě to, že asi není druhý díl??!!

Loxias

Loxias 2. 6. 2017, 15:26 Upravit Smazat
Ze zacatku me dost vydesil preklad, ale mozek si nastesti automaticky sam zacal dosazovat vsechny herni terminy, takze to prestalo rusit. Dalsi vec, co se mi nezdala, ze zacatku to trochu pusobilo jako popkulturni katalog a vypisy her, knih, kapel a filmu zabirali dost mista, ale to se taky brzo srovnalo a spoustu odkazu na kultovni tituly me pak vlastne tesilo. Celkovy dojem je vlastne super a doporucuju dale kazdemu, komu vsechny ty 80s tituly neco reknou.
We are the priests
Of the temples of Syrinx!!! :)

welcomeboredom

Velmi čtivý brak. S ubíhajícími stránkami přibývá berliček a celý systém OASIS přestává dávat jakýkoliv smysl. Funkční dystopii si přestavuji jinak.

Látka je jako připravená na film a z fotek a obsazení to vypadá více než slibně.

amaenium

Jedna z mých neoblíbenějších sci-fi knih. Od začátku do konce jsem byla vpadena do děje, byla jsem velmi unešená z toho, že se v této knize spojuje tak nevšední budoucnost s odkazy na léta ještě před rokem 2000 a celá atmosféra videoher a virtuální reality byla prostě úžasná. Knihu považovala za nadčasovou, když se my sami nyní ocitáme ve světe virtuální reality.

Danago

Jako audiokniha je úžasná všechny zmiňované písničky v knize v audioknize zazní.
Četla jsem i poslouchala. Podle mě je to pro mladší čtenáře , taková počítačová pohádka pro náctileté, ale mě se to dobře četlo i poslouchalo. Je to naprosto něco jiného než já čtu, přesto rozhodně nelituji, že jsem jí věnovala svůj čas. Můžu doporučit obojí , ale audiokniha je boží :)

Alena_S

Od zápletky, která mi zněla jako "kluk hraje videohru a všichni to moc žerou", jsem moc nečekala - a byla jsem příjemně překvapená. Svižná, vtipná, chvílemi i uvěřitelná (snad až místy na ty záporáky) jízda na vlně "osmdesátek", a nemusíte být znalcem zmiňovaných her, abyste měli při čtení pocit, že se díváte na monitor spolu s hrdiny. Za což jsem ráda, protože mi pc hry nikdy moc nešly :-)

Ajrad1981

Sice jsem část života prožila v 80. letech, nicméně jaksi tu úplně první a navíc v trochu jiné zemi než v USA. Takže spoustu (většinu) věcí odkazujících na tuto dekádu vůbec neznám. A na rovinu říkám, že příležitosti rozšířit si obzory jsem se dobrovolně zřekla. Nechtělo se mi ani pouštět si písničky zmíněné v knize, natož koukat na filmy. O hraní videoher se ani zmiňovat nebudu, to mě nebralo a nebere, a když už na netu nějakou hrou ztrácím čas, tak rozhodně neběhám bludištěm, nezabíjím draky a nehledám poklad. V knížce je několik hodně dobrých napínavých pasáží, kdy se mi moc nechtělo knihu odkládat, ale člověk se k nim musí prokousat (pro mě) nezáživnými popisy videoher anebo rovnou technickým zařízením a to už je absolutní katastrofa, protože fakt nevím, co jsem to četla. Šlo mi to, abych tak řekla, jedním okem tam a druhým ven.
Každopádně kladně hodnotím ty napínavé pasáže. Dále popis virtuální reality OASIS. Vlastně i té reálné reality, byť tomu bylo věnováno málo prostoru, ale o tohle v příběhu nešlo. A vůbec celý ten nápad. Škoda, že tam bylo na můj vkus moc těch nezáživných nezábavných nezajímavých popisů.

Harry_

Nejlepší kniha o virtuální realitě a popkultuře 70.-90. let. Pro geeky a pařany příjemná povinnost, třebaže pro plné vychutnání všech odkazů je třeba trochu vyššího věku, než je u této skupiny obvyklý průměr :)

snupko

Knihu by som zaradil do podľa mňa už presýteného žánru "teenage adult dystopy". Už je to nejaký ten piatok, čo som si prisahal sklonený pred svojou knižnicou, že už po žiadnej knihe typu Vyhladované hry, trojdielny Divergenčný zmätok, Hostiteľ, Labyrint a tisíca vlna, nesiahnem, ale predsa. Vďaka záludnému triku môjho schizofrenického mozgu, som sa šikovne oklamal a stalo sa. A neľutujem ani stránku, lebo ono je to tak trochu iné. Iné rovná sa skvelé trafené do noty, teda v tomto prípade skôr do príkazového riadku. Čiže najlepšie by bolo, ak ste aspoň trochu geekom alebo máte medzi 30-40, čiže ste si prešli počítačovým vývinom od Ataričiek cez PP01 až po prvé IBM-ka a prepadli ste v tých dobách aspoň trochu hraniu a večnému náhravaniu, Basicu atď..bližšie info v knihe. Bavil som sa, vďaka ti Ernest Cline.

todilka

Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale pak se to rozjelo a už jsem se pro změnu nemohla odtrhnout. Napínavý děj, uvěřitelné postavy a kruté poselství o možné budoucnosti lidstva. Tiše doufám, že tahle realita zůstane ještě chvíli na stránkách knih a plátnech kin. A do té doby tedy: Ready player one!
*čtenářská výzva 2017: Kniha odehrávající se v budoucnosti.

notsohappyanny

Po delší době jsem četla něco ,,složitějšího". Spoooustu slovíček okolo techniky jsem neznala, což mě velmi mrzí, protože bych si knihu mohla užít ještě víc. Místy úsměvná, čtivá kniha. Brzy se vrhnu i na Armadu:) 5/5

arram

Kniha, která mě mile překvapila. Děj krásně odsýpá a kniha je tak čtivá, že mi bylo líto ji odložit. I přes to, že občas je kniha předvídatelná, určitě stojí za přečtení!

galadrielin

Hlavní linie příběhu je předvídatelná, ale přesto je kniha zdařilá. Nastíněné vize budoucnosti, kdy se všichni budeme raději uchylovat do námi vysněného prostředí ve virtuální realitě, jsou velmi aktuální už dnes. Super čtení nejenom pro geeky.

SimaX

Dostal jsem co jsem očekával, jsem nad míru spokojen. Kniha se četla úplně sama, děj svištěl jak binární kód a odtrhnout se bylo nemožné. Knihu jsem s sebou tahal úplně všude a vždy když se naskytla jen chvilinka volna hned jsem se utíkal ponořit do světa OASIS.
Varování: Na knize vzniká závislost...

ANATS

Ač tady většina čtenářů tuto knihu chválí, já....já prostě nevím.......
Začíst jsem se nemohla a popravdě musím přiznat, že jsem ji chtěla i odložit. Zvláštní, těžko popsatelný pocit jsem při čtení měla......
Postavy, které zde vystupují mě nijak zvlášť k srdci nepřirostli. Většinu počítačových her jsem vůbec neznala.Přesto bych neřekla, že je tato kniha určena jen starší generaci. Autor se v ní dotýká i problematiky dnešních pubeťáků, kteří vyrůstají s tabletem v ruce. Dostupnost informací je obrovská, ale za jakou cenu?
Nahání mě to husí kůži po těle a neubráním se myšlenkám, že existuje možnost, že takto dopadneme i my. Vždyť i teď si říkám, že někteří lidé tráví až příliš mnoho času na sociálních sítích rozvíjením své virtuální identity. Kniha popisuje rok 2045, nyní je rok 2017. Technologie jde kupředu tak rychle, že to ani nestíháme pozorovat, za pár let se může stát téměř cokoliv. Teď je nemyslitelné, že by nás všechny pohltila nějaká hra. Ale co za pár let? Za pár let se možná všichni potkáme v OASIS.
Zvláštní, těžko popsatelný pocit, jsem při čtení měla.....možná proto, že to je daleká (nebo ne až tak moc daleká) realita :-(

elenai

Kniha pro geeky! Wow! Nemohla bych být šťastnější! V prostředí, v němž se příběh odehrává, jsem se cítila jako u nás na fakultě. Plus všechny ty úžasné odkazy na knihy, hry, filmy, hudbu... Prostě paráda. :) Přesto mám pár výhrad.
Hlavní postavy - tak půl na půl. Aech a Šóto se mi líbili moc, zato Art3emis a Parzival mi byli spíše protivní.
Konec byl předvídatelný už od začátku a naprosto klišoidní, ale budiž. Prostě to tak mělo být. Kdyby to dopadlo naopak, byla bych nejspíš naštvaná mnohem víc. Takže tu hvězdu dolů bych si měla dát spíš já za svou vlastní nespokojenost. :-D
Jsem si ovšem stoprocentně jistá, že se ke knize jednou vrátím, protože mi připomněla ty krásné časy samoty jen s mými knihami, seriály a hrami. :)

Wries

Asi bych hitpointy nepřekládal jako zásahové body a cooldown jako čas na vychladnutí, ale kolem a kolem je to splněný sen geeků od začátku do konce. Kniha se všemožnými referencemi na kulturu, hry i undergroundové osobnosti IT světa jenom hemží a je opravdu radost ji číst. Jen ten konec navozuje pocit, že i nerd si jednou zažije ten opojný pocit být s dívkou. A trilogie Zpátky do budoucnosti? No tak, to je fakt těžké, pokud tuto sérii neznám, mrknout na csfd, slečno (paní) Naďo? :) 4,6 z 5!

AshlinkaV

I když jsem některé staré počítačové hry vůbec neznala, tak to nevadilo (pro fanoušky to musí být ještě lepší :-) ). Autor mi je pěkně popsal, tak jsem si je mohla představit a nechat se lehce vtáhnout do příběhu bez přemýšlení co to asi je a jak to vypadá. Zajímavý námět a vzhledem k současnému rychlému rozvoji technologií a možností internetu i lehce představitelný scénář naší budoucí reality... Možná proto se mi to tak moc líbilo ;-)

teeyinka

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale pak jsem se nedokázala odtrhnout. Čtivé, napínavé, zkrátka super. Každopádně doufám, že k takové Oasis svět nedospěje. A pokud ano, tak že lidé budou mít stále důvody zůstávat v realitě...

Wyder

Tak jsem to přečetl za dva dny, což se mi opravdu nestalo snad od Modré sféry Jeffery Deavera (pokud bych měl čtenáře komentáře nasměrovat na něco podobně dobrého). Kniha je to bezesporu povedená, hodně odkazů na filmy i hry jsem pochopil, nebo o nich aspoň slyšel, ač jsem teda vyrůstal až v 90. letech a můj první PC byla 486ka:). Pro užití si knihy ale nemusíte být nějakým geekem, nebo dokonce noliferem, jako ústřední hrdinové děje. Vlastně stačí mít jen rád výpočetní techniku, scifi obecně a trošku toho zájmu o (pop)kulturu minulosti.

Jdu si pustit Válečné hry v rámci dodatečného studia kánonu a vy si to určitě přečtěte!

FMMMM

Oproti nedávno dočtené knihy Game, je toto počteníčko, které mě vtáhlo do děje a nechtělo pustit dokud to neskončí. Občas jsem měl pocit, jako kdyby kniha byla přepis nějaké online RPG hry. Něco pro mě. :-) Díky za doporučení!

Zornaddie

Super kniha