Ranhojička

Ranhojička https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333289/bmid_ranhojicka-Obk-333289.jpg 4 339 105

Mohuč, 1330. — Porodní bába Rachel spěchá k porodu a na ulici najde rodící ženu. Mladá matka umírá a Rachel přinese sirotka k majetné rodině von Speyerových, kde je Lucie vychovávána společně se stejně starou Leou.Když po letech vypukne v Mohuči mor, zřizuje Lucie – která byla v domě von Speyerů zasvěcena do tajů arabské medicíny – společně s morovým lékařem Clemensem von Treist „morový dům“, v němž pečují o nemocné. Lucie si brzy získá úctu jako „ranhojička“, ale pak se nálada ve městě změní a ona musí uprchnout bez milovaného Clemense. Najdou se ti dva ještě někdy?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Die Pestärztin , 2009

maruna
03.01.2018 4 z 5

Začátek zajímavý, konec dost nepravděpodobný.

Jirinamac
27.11.2017 5 z 5

Je to taková středověká pohádka. Soužití židů a křesťanů nebo období moru je dobře vylíčeno. Četla se moc dobře, jen některé části bych zkrátila, byly trochu zdlouhavé.

Dandy1
28.10.2017 3 z 5

Lucie mi k srdci příliš nepřirostla. Kniha je spíše romantickým příběhem z historie než knihou o osudu ranhojičky. Navíc s velmi předvídatelným dějem.

knihovnička007
06.08.2017 4 z 5

Podle názvu jsem čekala kapku jiný příběh, ale kniha se mi hodně líbila. Tedy hlavně její první část, kdy žije Lucie v Mohuči a léčí... Velmi dobře vylíčené žití ve městě, kde žijí jak křesťané, tak židé a co se stane, když přijde mor...
Poté mi už připadalo, že autorka chvílemi ztrácela dech a byla honorována za počet stran, protože žití v židovské rodině v dalším městě a pak na hradě...
Určitě jsem se u této knihy nenudila, tolik zvratů a náhod...
A také jsem se dozvěděla spoustu věcí o životě ve 13. století v Německu.

Člověk se spoustu věcí dozví ve škole, ale když to tak čte, je to úplně něco jiného.... Lidi se špatnou hygienou a pak nemoc svalí na židy, na morového anděla... v dnešní době nepředstavitelné, ale takový středověk byl.

Hodně mne překvapilo, co už tehdy lidé věděli o léčitelství tolik věcí... ale houbičky... to už bylo moc, ne? :)

A utvrdila jsem se v tom, že když člověku teče do bot, je schopný všeho... hlavně, když jde o život dítěte...

Siwan
12.07.2017 5 z 5

Sáhla jsem po ní v rámci většího zásobení se knih v knihovně na léto. Očekávala jsem silnou podobnost s Ranhojičem od Gordona a byla jsem zvědavá, co z toho autorka vytříská.
A kupodivu vytřískala. Velice poutavě popsané prostředí židovské komunity a čtvrti zasazené do období morových ran. Příběh má spád a autorka píše dobře, takže přečteno jedním dechem. Vřele doporučuji.

Nikuskaaa
18.06.2017 5 z 5

Milá, pohodová knížka, přečtená jedním dechem.

ritz
12.06.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila, první část byla super, další část už sklouzla do "červené knihovny", ale četlo se dobře.

HaničkaVodička
07.06.2017 4 z 5

Pro člověka milujícího historii, potažmo historii lékařství, je příběh opravdu poutavý. Nechybí mu informace z dějin, tehdejší lékařské postupy léčení, táhne se jím růžová nit lásky... Knížku jsem měla s sebou na dovolené a přečetla ji během dvou dnů jako nic (má zhruba 550 stránek). Doporučuji.

MíšaS.
01.05.2017 4 z 5

První polovina knihy se mi moc líbila. Lucii jsem si zamilovala a doufala jsem, že skončí dobře. Ale druhá polovina mě celkem zklamala. Stal se z toho sladkobolný příběh, při kterém mi až trnuly zuby.

Emilie1906
31.03.2017 5 z 5

Užívala jsem si knihu jak z hlediska historie lékařství, tak i popisu života židovské komunity. Nádherná kniha. Asi se k ní v budoucnu ještě vrátím.

hrosik3
03.03.2017 4 z 5

Příjemné oddechové čtení, tak nějak jsem doufala, že Lucie bude hlavní postavou, co se léčení týče, ale v druhé části knihy jakoby to opadlo.

1casper
22.01.2017 5 z 5

Jedna z nejhezčích knížek, co jsem četla. Historické romány mám ráda. Díky za připomenutí, že ne vždy byla svoboda vyznání a že soužití křesťanů se židy nebylo vždy růžové. Samotný příběh Lucie se mi moc líbil. Jen ten konec mi přišel přitažený za vlasy. I tak dávám všech pět hvězd.

Leniiis
10.01.2017 4 z 5

Knížka byla hezká a dobře se četla. Jednu hvězdičku ale ubírám za konec. Ten už se mi zdál trochu zbytečně natahovanej a chvílema nudnej.

Kabalenka
29.11.2016 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Dozvěděla jsem se o (ne)soužití židů a křesťanů ve středověkém Mohuči. O této době a prostředí jsem ještě nic jiného nečetla, bylo to velmi zajímavé. Děj je velmi zajímavý a napínavý, hrdinka dost předstihla svou dobu.

TerezV52
05.07.2016 5 z 5

Kniha se mě moc líbila.Místy jsem tajila dech z prostředí,moru a podmínek života.Knihu mohu doporučit.

Břečťánek
20.03.2016

Čtivá, květnatá knížka, zajímavý, romantický děj vsazen do skutečné historie. Hezky popsané náboženské rozdíly mi daly nahlédnout do počátku dobových nesvárů a židovských pogromů. Postavení žen v tehdejší společnosti, morové epidemie, likvidace, pronásledování nepohodlných a nenáviděných židů, to vše jsou nitky vedoucí od středověku až k současnosti.

Vojslava
20.09.2015 4 z 5

Příjemná četba a hezký příběh s velmi výraznými předěly, který nás protáhne skoro všemi vrstvami tehdejší společnosti. Některé spiklenecké akce byly opravdu roztomilé a ten závěr, který vypadá jak Romeo a Julie, kdyby to nedopadlo obráceně... :-) Prostě jsem si početla!

lenkavildomcova
14.09.2015 5 z 5

Miluju knihy tohoto ražení - léčitelství , napětí, historie... Moc se mi líbila. Doporučuji.

moudivlacek
20.08.2015 5 z 5

Tak nad touto knížkou moje duše zaplesala. Dozvěděla jsem se plno o léčitelství, o zvycích v té doby, neustálé zvraty, takže do poslední chvíle jsem netušila, jak to dopadne. Čte se jedním dechem. Super čtení.

Selinute
17.07.2015 3 z 5

Neuvěřitelné množství dějových zvratů v životě hlavní postavy příběhu Lucie činí knížku sice poměrně čtivou, ale spíše jen jako letní oddechovku.